Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Äriühingu maksustamise vältimise vastane võitlus

Äriühingu maksustamise vältimise vastane võitlus

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv (EL) 2016/1164 – ettevõtete maksustamise vältimise ärahoidmine

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Direktiiviga kehtestatakse eeskirjad, et ära hoida ettevõtete maksustamise vältimist ja seeläbi tegeleda agressiivse maksuplaneerimisega ELi ühtsel turul.

PÕHIPUNKTID

Kohaldamisala

Direktiivi kohaldatakse kõigi nende maksumaksjate suhtes, kes on kohustatud ühes või enamas ELi riigis äriühingu tulumaksu maksma, sealhulgas kolmandate riikide maksuresidendist üksuste püsivad tegevuskohad, mis asuvad ühes või mitmes ELi riigis.

Võitlemine maksubaasi õõnestamise ja kasumi ümberpaigutamisega (BEPS)*

Direktiiviga sätestatakse maksustamise vältimise vastased eeskirjad neljas konkreetses valdkonnas, et võidelda BEPSiga:

  • intresside mahaarvamise piirang: kui rahvusvahelised ettevõtjad kunstlikult kahandavad oma maksubaasi, makstes suuremaid intressimakseid madalate maksudega riigi sidusettevõtjatele. Direktiivi eesmärk on takistada ettevõtjaid seda tegemast, piirates intresside summat, mida maksumaksjal on õigus maksustamisperioodil maha arvata. Maksimaalne mahaarvatav intressi summa on kuni 30 % maksumaksja intressi-, maksu-, odavnemis- (määr, kui palju vara väärtusest on konkreetsel ajahetkel ära kasutatud) ja amortisatsioonieelsest kasumist (ajatatud maksed mitme perioodi jooksul).
  • Lahkusmismaksu eeskirjad: kui maksumaksjad proovivad vähendada oma maksukoormust, viies oma maksuresidentsuse ja/või vara madalate maksudega riiki üksnes agressiivse maksuplaneerimise eesmärgil. Lahkumismaksu eeskirjade eesmärk on ELi päritoluriigi maksubaasi õõnestamise vältimine, kui suure väärtusega varad viiakse omandiõigust muutmata selle riigi maksujurisdiktsioonist välja. Direktiiviga antakse maksumaksjatele võimalus maksusumma tasumist edasi lükata ja tasuda seda ajatatud maksetena viie aasta jooksul, kuid üksnes juhul, kui ülekandmine toimub ELis.
  • Üldine kuritarvituste vastane reegel: selle reegli eesmärk on kõrvaldada puudujäägid, mis võivad esineda riigi konkreetsetes maksustamise vältimise vastastes eeskirjades, ning anda maksuhalduritele võimaluse jätta maksumaksjad ilma kuritarvitavate maksutegevustega seotud kasust. Direktiivi üldist kuritarvituste vastast klauslit kohaldatakse kokkulepetele, mis on fiktiivsed, kui need ei ole loodud reaalsetel ärilistel põhjustel, mis kajastavad tegelikku majanduslikku sisu.
  • Välismaiseid kontrollitavaid äriühinguid käsitlevad eeskirjad: et vähendada oma üleüldist maksukohustust, võivad kontsernid kanda kasumid üle madalate maksudega riigi kontrollitavatele tütarettevõtjatele. Välismaiseid kontrollitavaid äriühinguid käsitlevate eeskirjade toimel omistatakse madala maksumääraga maksustatava kontrollitava välismaise tütarettevõtja tulu kõrgema maksumääraga maksustatavale emaettevõtjale. Selle tulemusena maksustatakse emaettevõtja selliselt saadud tulu tema asukohariigis.

Muutmisdirektiiv (EL) 2017/952

Kuna direktiivis (EL) 2016/1164 käsitleti üksnes hübriidseid ebakõlasid* ELis, võeti vastu uus direktiiv (EL) 2017/952, et kaasata kohaldamisalasse eeskirjad kolmandate riikidega seotud hübriidsete ebakõlade osas. Viimase direktiivi eeskirjad asendavad direktiivi (EL) 2016/1164 eeskirjad hübriidsete ebakõlade kohta.

Eeskirjad hübriidsete ebakõlade kohta: kui äriühingu maksumaksja kasutab ära riiklike maksusüsteemide ebavõrdsuse, et vähendada oma üleüldist maksukohustust, kasutades näiteks topeltmahaarvamist (st mahaarvamine mõlemal pool piiri) või tulu mahaarvamist ühel pool piiri ilma seda teisel pool piiri arvesse võtmata. Hübriidsete ebakõlade kasutamise mõju neutraliseerimiseks kehtestatakse direktiiviga eeskirjad, mille kohaselt üks kahest jurisdiktsioonist, kelle vahel ebakõla tekkis, saaks keelduda sellise tulemuseni viiva makse mahaarvamisest.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi (EL) 2016/1164 kohaldatakse alates 8. augustist 2016 ning see peab ELi riikides jõustuma 31. detsembriks 2018.

Muutmisdirektiivi (EL) 2017/952 kohaldatakse alates 27. juunist 2017 ning see peab ELi riikides jõustuma 31. detsembriks 2019 (või hübriidsete ebakõlade korral 31. detsembriks 2021).

TAUST

Käesolev direktiiv tugineb äriühingute õiglase ja tõhusa maksustamise tegevuskaval ning on vastuseks G20 ja Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) maksubaasi õõnestamise ja kasumi ümberpaigutamise (BEPS) vastase projekti lõpuleviimisele.

PÕHIMÕISTED

Maksubaasi õõnestamine ja kasumi ümberpaigutamine (BEPS): maksustamise vältimise strateegiad, mis kasutavad maksueeskirjades olevaid lünki ja ebakõlasid, et paigutada kasum ümber riiki, kus maksud on väiksemad või puuduvad.
Hübriidne ebakõla: süsteem, mis kasutab ära kahe või enama riigi vahendite, ettevõtjate või ülekannete maksukohtlemise erinevused.

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 12. juuli 2016. aasta direktiiv (EL) 2016/1164, millega nähakse ette siseturu toimimist otseselt mõjutavate maksustamise vältimise viiside vastased eeskirjad (ELT L 193, 19.7.2016, lk 1–14)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Nõukogu 29. mai 2017. aasta direktiiv (EL) 2017/952, millega muudetakse direktiivi (EL) 2016/1164 kolmandate riikidega seotud hübriidsete ebakõlade osas (ELT L 144, 7.6.2017, lk 1–11)

Viimati muudetud: 07.11.2017

Top