Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Teabevahetusmehhanism energia vallas

Teabevahetusmehhanism energia vallas

 

KOKKUVÕTE:

Otsus (EL) 2017/684 – ELi riikide ja kolmandate riikide valitsuste vahelisi energiakokkuleppeid ja mittesiduvaid leppeid käsitleva teabe jagamine

MIS ON OTSUSE EESMÄRK?

  • Otsusega luuakse süsteem ühelt poolt ühe või mitme ELi riigi ja teiselt poolt ühe või mitme kolmanda riigi või rahvusvahelise organisatsiooni vahel sõlmitud energiakokkuleppeid käsitleva teabe vahetamiseks ELi riikide ja Euroopa Komisjoni vahel.
  • Eesmärgiks on tagada, et ELi riikide ja kolmandate riikide või rahvusvaheliste organisatsioonide vahel sõlmitud valitsustevahelised kokkulepped on kooskõlas liidu õigusega. See peaks tagama siseturu nõuetekohase toimimise, suurendama ELi energiavarustuse kindlust ning tõhustama läbipaistvust ja energiaalast koostööd ELi riikide ja komisjoni vahel.
  • Sellega tunnistatakse kehtetuks otsus nr 994/2012/EL.

PÕHIPUNKTID

  • Otsus hõlmab peamiselt ELi riigi ja kolmanda riigi (või rahvusvahelise organisatsiooni) vahel sõlmitud õiguslikult siduvaid kokkuleppeid, mis puudutavad energia ostmist, –kaubandust, müümist, transiiti, ladustamist või tarnimist liikmesriigis või liikmesriigile, või hõlmavad mõnda ELi energiataristut.
  • ELi riigid peavad teavitama komisjoni nii kiiresti kui võimalik läbirääkimiste alustamisest ja hoidma komisjoni korrapäraselt kursis läbirääkimiste käiguga veebirakenduse kaudu.
  • Asjaomane ELi riik peab võtma enne valitsustevahelise kokkuleppe või selle muudatuse lõpuleviimist igati arvesse komisjoni arvamust lepingu vastavuse kohta liidu õigusele.
  • Pärast energialepingu ratifitseerimist peab ELi riik komisjoni sellest teavitama, sealhulgas põhjustest, miks ei järgitud komisjoni õiguslikku arvamust.
  • ELi riigid võivad soovi korral teavitada komisjoni mittesiduvatest lepetest. Need on õiguslikult mittesiduvad kokkulepped, tavaliselt vastastikuse mõistmise memorandumid, ühisdeklaratsioonid või ühised käitumisjuhendid, milles sätestatakse näiteks hinnad või taristu arendamine.

Nafta ja gaas

Nafta ja gaasiga seotud läbirääkimiste korral peab edastama kokkulepete eelnõud komisjonile eelhindamiseks. Komisjon peab viie nädala jooksul teavitama asjaomast ELi riiki kõigist kahtlustest seoses kokkuleppe vastavusega liidu õigusele, eelkõige energia siseturu õigusnormidele ja konkurentsiõigusele. Komisjon esitab lõpliku arvamuse 12 nädala jooksul alates teatamise kuupäevast.

Elektrienergia

  • Kokkuleppe eelnõu etapil võivad ELi riigid anda oma hinnangu elektrienergia kokkulepete õigusliku vastavuse kohta liidu õigusele.
  • Kui ELi riik ei jõudnud kindlale järeldusele selle vastavuse kohta, edastab ta kokkuleppe eelnõu komisjonile ning sellele järgneb sama menetlus kui nafta ja gaasi eelhinnangu korral.

Tähtajad

Eespool nimetatud kokkulepete (nafta ja gaas, elektrienergia) hindamise tähtaega võib pikendada ELi riigi nõusolekul või kokkuleppel komisjoniga lühendada, et tagada läbirääkimiste õigeaegne lõpuleviimine.

Olemasolevad kokkulepped

Liikmesriigid pidid komisjonile teatama hiljemalt 3. augustiks 2017 kõikidest olemasolevatest valitsustevahelistest energiakokkulepetest, sealhulgas elektrienergiaga seotud teavitatud kokkulepetest. Kui komisjonil on esialgseid kahtlusi, kas esitatud kokkulepped vastavad liidu õigusele, annab komisjon sellest asjaomastele ELi riikidele teada üheksa kuu jooksul alates kokkulepetest teatamisest.

Teabe jagamine

  • Kui ELi riik ei ole määratlenud teavet konfidentsiaalsena, teeb komisjon selle kõigile ELi riikidele turvalisel elektroonilisel kujul kättesaadavaks. Kui teave on konfidentsiaalne, esitab ELi riik teabe kokkuvõtte, mis hõlmab vähemalt kokkuleppe valdkonda, eesmärki, kohaldamisala, kestust, seotud osapooli ja teavet peamiste elementide kohta.
  • Konfidentsiaalsustaotlused ei piira komisjoni juurdepääsu konfidentsiaalsele teabele.
  • Teabe jagamise eesmärk on ELi riikide tegevuse kooskõlastamine, et:
    • vaadata läbi arengud ning saavutada järjepidevus ELi energiaalastes välissuhetes;
    • selgitada välja ühised probleemid ja nende lahendamiseks vajalikud meetmed ning pakkuda välja suunised ja lahendused;
    • soodustada mitmepoolsete valitsustevaheliste kokkulepete väljatöötamist, millesse on kaasatud ELi riikide rühmad või EL tervikuna.

Suunised

Hiljemalt 3. maiks 2018 töötab komisjon ELi riikidega konsulteerides välja tüüptingimused ja suunised, et parandada tulevaste valitsustevaheliste energiakokkulepete vastavust liidu õigusele.

MIS AJAST OTSUST KOHALDATAKSE?

Otsust kohaldatakse alates 2. maist 2017.

TAUST

Lisateave:

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. aprilli 2017. aasta otsus (EL) 2017/684, millega luuakse liikmesriikide ja kolmandate riikide valitsuste vahelisi energiakokkuleppeid ja mittesiduvaid leppeid käsitlev teabevahetusmehhanism ning tunnistatakse kehtetuks otsus nr 994/2012/EL (ELT L 99, 12.4.2017, lk 1–9)

Viimati muudetud: 22.03.2018

Top