Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kohtureform ja korruptsioonivastane tegevus: Rumeenia edusammud

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Kohtureform ja korruptsioonivastane tegevus: Rumeenia edusammud

Rumeenia ühinemisel Euroopa Liiduga 2007. aastal loodi spetsiaalne järelevalvemehhanism, nn koostöö- ja jälgimiskord, mille abil jälgitakse riigi edusamme kohtureformi alal ning korruptsioonivastases võitluses.

ÕIGUSAKT

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule, milles käsitletakse Rumeenias koostöö- ja jälgimiskorra raames saavutatud edusamme (COM(2015) 35 (final), 28.1.2015).

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule, milles käsitletakse Rumeenias koostöö- ja jälgimiskorras saavutatud edusamme (COM(2014) 37 (final), 22.1.2014).

KOKKUVÕTE

Euroopa Komisjoni 2014. ja 2015. aasta aruannetes kirjeldatakse Rumeenia edusamme nendes valdkondades pärast 2012. ja 2013. aastat.

PÕHIPUNKTID

Koostöö- ja jälgimiskord sisaldab nelja erikriteeriumi Rumeenia puuduste kõrvaldamiseks kohtureformi, eetikaküsimuste, kõrgema tasandi korruptsiooni vastu võitlemise ning avaliku sektori korruptsiooni ennetamise ja selle vastu võitlemise valdkonnas.

Peamine eesmärk on seada sisse korrapärane aruandlus, et tagada kõnealustes valdkondades standardite järgimine ja rahuldav täitmine ning aidata Rumeenial saada üle koostöö- ja jälgimiskorras esile toodud puudujääkidest.

2014. ja 2015. aasta arenguaruanded

2014. aasta aruandes analüüsib Euroopa Komisjon meetmeid, mis võeti Rumeenias kasutusele pärast 2012. ja 2013. aasta aruandeid (viimane avaldati pärast uue valitsuse ametisse määramist).

2014. aasta aruandes jõutakse järeldusele, et hoolimata keerulisest poliitilisest olukorrast on Rumeenia peamised õiguskaitse- ja eetikaküsimustele keskendunud asutused tegutsenud edukalt.

Samas juhitakse aruandes tähelepanu

  • konkreetsetele probleemidele seoses kohtusüsteemi sõltumatusega;
  • vastuseisule eetikaküsimustega seotud ja korruptsioonivastaste meetmete rakendamisele;
  • poliitilisele sekkumisele olulisemate ametikohtade täitmisel kohtusüsteemis.

2015. aasta aruandes antakse ülevaade ka kõrgema tasandi korruptsiooniga võitlemiseks võetud meetmetest, tänu millele on suurenenud rumeenlaste usaldus kohtusüsteemi ja korruptsioonivastasele võitlusele spetsialiseerunud prokuratuuri vastu.

Põhilised soovitused

Euroopa Komisjon kutsub Rumeeniat üles tehtud tööd kindlustama ja tugevdama. Ehkki seadustike (tsiviil-, kriminaal-, tsiviilmenetluse ja kriminaalmenetluse seadustik) rakendamine on andnud tulemusi, oodatakse uusi meetmeid kohtusüsteemi sõltumatuse ja kohtureformi alal.

Lisaks on vaja muudatusi, et

  • tagada eetikapõhimõtete järgimine, vältimaks riigihangete valdkonnas huvide konflikte;
  • töötada korruptsioonivastaseks võitluseks välja tõhusam ja süstemaatilisem lähenemisviis, mis hõlmaks nii ennetust kui ka hoiatavaid karistusi.

Samuti peab Euroopa Komisjon väga oluliseks suurendada kohtu ja parlamendi otsuste sidusust (näiteks parlamendiliikmete kohtlemine tavakodanikega samadel alustel).

Rumeenia abistamiseks rahastatakse koostöö- ja jälgimiskorra järelevalvet jätkuvalt ELi fondidest, millele lisandub Euroopa Komisjoni ja teiste ELi riikide konstruktiivne toetus.

Vt ka Euroopa Komisjoni peasekretariaadi veebilehte koostöö- ja jälgimiskorra kohta, Rumeenia koostöö- ja jälgimiskorra veebilehte ning komisjoni 2014. ja 2015. aasta pressiteateid.

TAUST

Rumeenia ühinemisel ELiga 2007. aastal leiti, et riigil tuleb kohtureformi ja korruptsioonivastase võitluse alal edasi liikuda. Rumeenia koostöö- ja jälgimiskorraga seotud edusammude jälgimiseks nendes valdkondades loodi eraldi raamistik. Samasugune protsess on käimas ka Bulgaaria suhtes.

Koostöö- ja jälgimiskorra rakendamisel tuginetakse Rumeenia ametiasutuste edusammude hindamisele ning ELi riikidelt, rahvusvahelistelt organisatsioonidelt, sõltumatutelt ekspertidelt ja muudest allikatest saadud teabele.

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule, milles käsitletakse Rumeenias koostöö- ja jälgimiskorra raames saavutatud edusamme (COM(2012) 410 (final), 18.7.2012).

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule, milles käsitletakse Rumeenias koostöö- ja jälgimiskorra raames saavutatud edusamme (COM(2013) 47 (final), 30.1.2013).

Viimati muudetud: 21.03.2015

Top