This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Public-private partnership for hydrogen and fuel cells
Vesiniku ja kütuseelementide alane avaliku ja erasektori partnerlus
Vesiniku ja kütuseelementide alane avaliku ja erasektori partnerlus
This summary has been archived and will not be updated. See 'Avaliku ja erasektori partnerlused programmi Euroopa horisont raames' for an updated information about the subject.
Vesiniku ja kütuseelementide alane avaliku ja erasektori partnerlus
Kütuseelementide ja vesiniku valdkonna teine ühisettevõte (ühisettevõte FCH2) rakendab avaliku ja erasektori partnerlust, mille osalisteks on Euroopa Komisjon, kütuseelementide ja vesinikutööstus (keda esindab NEW Industry Grouping) ja teadusringkonnad (keda esindab teadusrühmitus N.ERGHY). Selle eesmärk on kiirendada kütuseelementide ja vesinikutehnoloogia väljatöötamist ja kasutuselevõtmist.
ÕIGUSAKT
Nõukogu 6. mai 2014. aasta määrus (EL) nr 559/2014 kütuseelementide ja vesiniku valdkonna teise ühisettevõtte asutamise kohta.
KOKKUVÕTE
Ühisettevõtte FCH2 eesmärk on tõhusal muundamistehnoloogial põhinevate kütuselementide (mis muundavad energiaallika energiaks) ja keskkonnasäästliku energiakandja vesiniku eeliste ärakasutamine, et aidata kaasa Euroopa energiaprobleemide lahendamisele. Kütuseelementidest ja vesinikust võib olla palju kasu, näiteks
— |
võimalus kasutada taastuvenergiatehnoloogiat transpordis;
|
— |
hajusa (st väikese mahuga) energiatootmise hõlbustamine ja
|
— |
taastuvenergia (nt tuuleenergia) perioodilisuse probleemi lahendamine.
|
Nende võimaluste kasutamine peaks aitama võidelda süsinikdioksiidi heite vastu, vähendama sõltuvust peamiselt imporditud süsivesinikest ning soodustama majanduskasvu ja töökohtade loomist.
Pärast edukat esimest põlvkonda, mis tõi turule mõned esialgsed rakendused, püüab ühisettevõte FCH2 kiirendada vesinikupõhiste energia- ja transpordilahenduste kommertskasutuseni jõudmist kogu Euroopas. Ühisettevõte FCH2 tegutseb kuni 31. detsembrini 2024.
Selles etapis vähendatakse toodete maksumust ja parandatakse näitajaid ning näidatakse laiemalt tehnoloogia valmisolekut transpordiks (autod, bussid ja tankimistaristu) ja energiaga seotud rakendusteks (vesiniku tootmine ja turustamine, energia salvestamine ja statsionaarne elektritootmine).
Juhtimine
Ühisettevõte FCH2 on juriidiline isik, mis on asutatud kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 187 tuleneval eesmärgil (milles sätestatakse ELi tasandi avaliku ja erasektori partnerlus rakendusuuringute valdkonnas). Ühisettevõte koostab oma strateegilise teadusuuringute kava ning rahastab nii liikmete projekte kui ka ühisettevõtte FCH2 veebilehel avaldatud projektikonkursside raames välja valitud projekte. Ühisettevõte rakendab raamprogrammi „Horisont 2020” osalemiseeskirju.
Ühisettevõtte tegevust juhib tegevdirektor, keda toetavad programmibüroo töötajad. Ühisettevõttel on ka juhatus, kuhu kuuluvad tööstusharu ja Euroopa Komisjoni esindajad. Juhatus vastutab üldiselt ühisettevõtte tegevuse ja selle tegevuse elluviimise järelevalve eest. Teaduslike prioriteetide teemal nõustab juhatust teaduskomitee. Lisaks on loodud ühisettevõttes osalevate riikide esindajate rühm ja sidusrühmade foorum. Otsuseid tehakse ühisettevõtte kehtestatud hääletuskorra kohaselt.
ELi finantsmääruse (määrus (EL, Euratom) nr 966/2012) artiklis 209 nähakse ette ELi avaliku ja erasektori partnerluses osalevatele organisatsioonidele kohandatud uued leebemad eeskirjad.
Eelarve
ELi (sealhulgas EFTA) rahaline osalus ühisettevõtte FCH2 haldus- ja tegevuskulude katmiseks on kuni 665 miljonit eurot, millele lisandub samasugune summa osalejatelt. Samuti püüab ühisettevõte luua koostoimet Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidega.
VIITED
Õigusakt |
Jõustunud |
Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg |
Euroopa Liidu Teataja |
27.6.2014 |
- |
SEONDUVAD ÕIGUSAKTID
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1291/2013, millega luuakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Horisont 2020” aastateks 2014-2020 ning tunnistatakse kehtetuks otsus nr 1982/2006/EÜ (ELT L 347, 20.12.2013, lk 104-173).
Viimati muudetud: 10.08.2014