Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Noortegarantii

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Noortegarantii

Liikmesriigid kohustuvad tagama, et kõik alla 25-aastased noored saavad nelja kuu jooksul pärast ametlike õpingute lõpetamist või töötuks jäämist kvaliteetse töö-, haridustee jätkamise, õpipoisiõppe või praktikapakkumise.

ÕIGUSAKT

Nõukogu 22. aprilli 2013. aasta soovitus noortegarantii rakendamise kohta (ELT C 120, 26.4.2013)

KOKKUVÕTE

Euroopa Liidus on 7,5 miljonit noort, kes ei osale tööhõives, hariduses ega koolituses. See moodustab 12,9% Euroopa noortest (vanuses 15-24). Noortegarantii hoiab noorte kontakti tööturuga ja aitab tagada nende pikaajalise tööhõivekindluse. Liikmesriigid kohustuvad töötama välja noortegarantii kavasid, et noored saaksid nelja kuu jooksul pärast ametlike õpingute lõpetamist või töötuks jäämist kvaliteetse ja konkreetse isiku vajadustele kohandatud töö-, haridustee jätkamise, õpipoisiõppe või praktikapakkumise.

Riiklikud noortegarantii kavad

ELi liikmesriigid töötavad välja riiklikke noortegarantii rakenduskavasid.

Noortegarantii kava väljatöötamine eeldab tihedat koostööd kõigi oluliste sidusrühmade (ametiasutused, tööturuasutused, karjäärinõustajad, haridus- ja koolitusasutused, noorteorganisatsioonid, ettevõtjad, tööandjad, ametiühingud jne) vahel.

Varajane sekkumine ja aktiveerimine on oluline ning paljudel juhtudel on vaja reforme, näiteks parandada kutseharidust ja koolitussüsteeme.

Euroopa Komisjon aitab igal riigil töötada välja oma noortegarantii kava niipea kui võimalik. Komisjon hõlbustab ka parimate tavade jagamist valitsuste vahel.

Kvaliteetne pakkumine

Pakkumine on kvaliteetne, kui tagab selle saanud isiku jätkusuutliku tööhõive, st ta ei naase seejärel töötute ridadesse ega jää uuesti tegevusetuks.

Kvaliteetne pakkumine tähendab esmajoones personaalset nõustamist ja individuaalse tegevuskava koostamist, mille tulemusel leitakse kõnealusele isikule sobiv pakkumine (töökoht, väljaõpe, praktika või täiendusõpe).

Lähtepunkt

Noortegarantii on mõeldud kõigile noortele, olenemata sellest, kas nad on registreeritud tööturuasutustes või mitte.

Noortegarantii elluviimise lähtepunkt noorele peaks olema enese registreerimine tööturuasutuses ning juhul, kui on tegemist tööturul, hariduses ja koolituses mitteosalevate noortega, kes ei ole tööturuasutustes registreeritud, peavad liikmesriigid kindlaks määrama võrdväärse lähtepunkti noortegarantii elluviimiseks sama neljakuulise tähtaja jooksul.

Edulugu

Soome on töötanud välja kõikehõlmava noortegarantii kava. Eurofoundi hinnangus järeldati, et 2011. aastal said 83,5% noortest tööotsijatest eduka pakkumise kolme kuu jooksul alates töötuna registreerimisest. Soome kava kohaselt koostatakse noortele personaalsed kavad kiiremini, mis lõppkokkuvõttes vähendab töötuse määra.

Liikmesriikide samalaadsete algatustega tutvumiseks vt http://ec.europa.eu/social/youthguarantee

VIITED

Akt

Jõustumine

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Nõukogu soovitus

-

-

ELT C 120, 26.4.2013

Viimati muudetud: 13.01.2014

Top