Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ELi ja Lõuna-Aafrika Arenguühenduse riikide vaheline majanduspartnerlusleping

ELi ja Lõuna-Aafrika Arenguühenduse riikide vaheline majanduspartnerlusleping

 

KOKKUVÕTE:

otsus (EL) 2016/1623 ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise majanduspartnerluslepingu Euroopa Liidu nimel allkirjastamise ja selle ajutise kohaldamise kohta

Majanduspartnerlusleping ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahel

MIS ON OTSUSE JA LEPINGU EESMÄRK?

Nende eesmärk on luua Euroopa Liidu (EL) ja kuue kõnealuse riigi vahel vabakaubandussuhted, et soodustada arengut.

PÕHIPUNKTID

Lõuna-Aafrika Arenguühendusse (SADC) kuuluvad

  • Botswana,
  • Lesotho,
  • Mosambiik,
  • Namiibia,
  • Lõuna-Aafrika ja
  • eSwatini (varasem Svaasimaaa).

Arengut toetav suunitlus

  • Leping on asümmeetriline kokkulepe. EL tagab Botswanale, Lesothole, Mosambiigile, Namiibiale ja eSwatini tollimaksuvaba* ja kvoodivaba* juurdepääsu ELi turule. Ühtlasi tagab see Lõuna-Aafrikale parema turulepääsu võrreldes eelmise lepinguga.
  • Lepingu kohaselt ei pea ELi turule pääsenud SADC riigid vastama samaga. SADC võib säilitada teatavate toodete tariifid, et kaitsta neid rahvusvahelise konkurentsi eest.
  • Majanduspartnerluslepingu (EPA) riigid võivad suurendada imporditollimaksu, kui import EList kasvab nii palju või nii kiiresti, et see ohustab kodumaist tootmist.
  • EL ei saa kasutada põllumajandussaaduste eksporditoetusi.
  • Leping soodustab majanduse mitmekesistamist, vähendades imporditollimakse „vahesaaduste“, nt seemnete, väetiste ja masinate puhul, et teha sellised tooted Aafrika ettevõtjatele paremini kättesaadavaks.

Geograafilised tähised

  • Ülemaailmselt tuntud traditsiooniliste toodete (nt veinide ja toiduainete) ELi tootjatel on ainuõigus kasutada Lõuna-Aafrikas nende traditsioonilisi nimetusi.
  • Mitu Lõuna-Aafrika geograafilist tähist on ELi turul kaitstud (näiteks mitmesugused veinid ja rooibose tee).

Säästev areng

  • Kõik osapooled peavad järgima sotsiaalseid ja keskkonnastandardeid.
  • Lepinguga kehtestatakse nõustamiskord keskkonna- ja tööhõiveküsimustes ning määratakse kindlaks partneritevahelise koostöö valdkondade põhjalik loetelu, et edendada säästvat arengut.

Erandid päritolureeglitest

Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2017/882 SADCe ja ELi majanduspartnerluslepingu protokollis nr 1 sätestatud päritolureeglite suhtes kohaldatava erandi kohta, mis käsitleb HSi rubriiki 1604 kuuluvat pikkuim-tuunist (Thunnus alalunga) tooteid või konserve, mis on valmistatud HSi rubriiki 0302 või 0303 kuuluvast päritolustaatuseta pikkuim-tuunist, mis antakse Namiibiale 800 tonni suuruse aastakvoodi piires.

MIS AJAST OTSUST JA LEPINGUT KOHALDATAKSE?

Kuni ELi ja kogu SADC vahelise lepingu jõustumiseni kohaldatakse lepingut ajutiselt alates 10. oktoobrist 2016 ELi ning Botswana, Lesotho, Namiibia, Lõuna-Aafrika Vabariigi ja eSwatini (varasem Svaasimaa) poolt, nagu teatises märgitud (vt seonduvad dokumendid allpool) ning alates 4. veebruarist 2018 ELi ja Mosambiigi poolt (vt asjaomased teatised seonduvate dokumentide osas allpool).

Ajutine kohaldamine ei hõlma artikli 12 lõiget 4 (ELi liikmesriikide toetuse kohta SADC majanduspartnerluslepinguga ettenähtud arengukoostööle), mida hakati kohaldama juba varem.

Otsust (EL) 2016/1623 kohaldatakse alates 1. juunist 2016.

TAUST

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Tollimaksuvaba – Import on vabastatud tollimaksu tasumisest.
Kvoodivaba – Imporditava või eksporditava kauba kogused ei ole piiratud.

PÕHIDOKUMENDID

Nõukogu 1. juuni 2016. aasta otsus (EL) 2016/1623 ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise majanduspartnerluslepingu Euroopa Liidu nimel allkirjastamise ja selle ajutise kohaldamise kohta (ELT L 250, 16.9.2016, lk 1–2)

Majanduspartnerlusleping ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahel (ELT L 250, 16.9.2016, lk 3–2120)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni 23. mai 2017. aasta rakendusmäärus (EL) 2017/882, milles käsitletakse teatavate Namiibiast pärit toodete suhtes kvoodi raames kohaldatavaid erandeid päritolureeglitest, mis on sätestatud ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Lõuna-Aafrika Arenguühenduse (SADC) majanduspartnerluslepingu riikide vahelise majanduspartnerluslepingu protokollis nr 1 (ELT L 135, 24.5.2017, lk 15–17)

Teatis ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise majanduspartnerluslepingu ajutise kohaldamise kohta (ELT L 38, 10.2.2018, lk 1)

Teatis ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise majanduspartnerluslepingu ajutise kohaldamise kohta (ELT L 274, 11.10.2016, lk 1)

Komisjoni teatis vastavalt Euroopa Liidu ja SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise protokolli nr 1 (milles käsitletakse mõiste „päritolustaatusega tooted“ määratlust ja halduskoostöö meetodeid) artikli 4 lõikele 14, mis käsitleb mõiste „päritolustaatusega tooted“ määratlust ja halduskoostöö viise — ELi ja SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise partnerluslepingu protokolli nr 1 artikli 4 lõigetes 3 ja 7 sätestatud kumulatsioon Euroopa Liidu ning AKV majanduspartnerluslepingu riikide ja ELi ülemeremaade ja -territooriumide vahel (ELT C 407, 12.11.2018, lk 8)

Komisjoni teade vastavalt Euroopa Liidu ja SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise protokolli nr 1 (milles käsitletakse mõiste „päritolustaatusega tooted“ määratlust ja halduskoostöö meetodeid) artikli 4 lõikele 17 — Teatis Lõuna-Aafrikast pärit materjalide loetelu kohta, mida ei saa tollimaksu- ja kvoodivabalt otse ELi importida ja mille suhtes ei kohaldata ELi ja SADC majanduspartnerluslepingu protokolli nr 1 artikli 4 lõikes 2 sätestatud kumulatsiooni (ELT C 407, 12.11.2018, lk 5–7)

Viimati muudetud: 09.09.2021

Top