EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mereruumi planeerimine Euroopa merealade jätkusuutliku arengu ja majanduskasvu tagamiseks

Mereruumi planeerimine Euroopa merealade jätkusuutliku arengu ja majanduskasvu tagamiseks

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2014/89/EL, millega kehtestatakse mereruumi planeerimise raamistik

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Direktiiviga määratakse kindlaks liikmesriikide ühine lähenemine mereruumi planeerimisele. See võimaldab liikmesriikidel oma merendusalased tegevused ise kavandada, kuid planeerimisprotsess on nii riiklikul, piirkondlikul kui ka kohalikul tasandil nüüd tänu ühise ajalise raamistiku ning ühiste miinimumnõuete kehtestamisele ELi tasandil ühtesobivam. Uue raamistikuga edendatakse:

  • jätkusuutlikku majanduskasvu merenduse valdkonnas, mida nimetatakse ELi meremajanduseks;
  • merealade jätkusuutlikku arengut ja
  • mereressursside jätkusuutlikku kasutamist.

PÕHIPUNKTID

Merealade kasutamisele ja arendamisele pretendeerivad paljud konkureerivad valdkonnad (nt turism, kalandus ja vesiviljelus, toorme ammutamine, meretransport, merekaitsealad jne). Ühised on ka probleemid, näiteks habras ökosüsteem, kliimamuutuse mõju ning reostus.

Mereruumi planeerimise abil korraldavad riiklikud ametiasutused merealadel inimtegevust mitmesuguste ökoloogiliste, majanduslike ja sotsiaalsete eesmärkide saavutamiseks.

Mereruumi planeeringud

Direktiivi kohaselt peavad ELi riigid koostama hiljemalt 31. märtsiks 2021 mereruumi planeeringud. Selle raames peavad riigid kaardistama olemasolevat inimtegevust oma merealadel ja selgitama välja kõige tõhusamad ruumilise arengu võimalused.

Kaardid peavad võtma arvesse maismaa ja mere koostoimet ning ökoloogilisi, majanduslikke ja sotsiaalseid aspekte, samuti ohutusküsimusi. ELi riigid peavad tagama, et kasutatakse kõige paremaid saadaolevaid majanduse, sotsiaalsfääri ja keskkonnaga seotud andmeid.

Protsessi tuleb kaasata avalikkus ja sidusrühmad (nt energia- ja transporditeenuste pakkujad, keskkonnakaitseorganisatsioonid jne).

Koostöö teiste ELi riikidega ja kolmandate riikidega

Samuti peavad merepiiri omavad ELi riigid tegema koostööd, et tagada mereruumi planeeringute ühtsus ja kooskõla kogu asjaomases merepiirkonnas. Kui ELi riikidel on ühine merepiir kolmanda riigiga, tuleb otsida võimalusi koostööks.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi kohaldatakse alates 17. septembrist 2014 ning see pidi ELi riikides jõustuma 18. septembriks 2016.

TAUST

Strateegia „Euroopa 2020“ kohaselt püüab EL 2020. aastaks välja arendada aruka, jätkusuutliku ja kaasava majandussüsteemi. Sellel direktiivil on oluline tähtsus ELi püüdlustes arendada Euroopa meremajandust.

Lisateave:

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta direktiiv 2014/89/EL, millega kehtestatakse mereruumi planeerimise raamistik (ELT L 257, 28.8.2014, lk 135–145)

Direktiivi 2014/89/EL järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Seda konsolideeritud versiooni tuleb kasutada üksnes viitamiseks.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele: „Innovatsioon meremajanduses: merede ja ookeanide potentsiaali kasutamine töökohtade loomiseks ja majanduskasvu edendamiseks“ (COM(2014) 254 final/2, 8. mai 2014)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele: „Meremajanduse kasv: jätkusuutliku majanduskasvu võimalused mere- ja merendusvaldkonnas“ (COM(2012) 494 final, 13. september 2012)

Viimati muudetud: 26.09.2018

Top