Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0025

    Toorainete jätkusuutliku tarnimise ja kasutamise tagamine

    Toorainete jätkusuutliku tarnimise ja kasutamise tagamine

    Käesolevas Euroopa Komisjoni dokumendis soovitatakse meetmeid Euroopa Liidus (EL) toorainete turvalise kättesaadavuse tagamiseks ja selle parandamiseks, kuna see on ELi konkurentsivõime kindlustamisel oluline tegur.

    ÕIGUSAKT

    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Kaubaturgude ja toorainega seotud probleemide lahendamine” (KOM(2011) 25 (lõplik), 2.2.2011)

    KOKKUVÕTE

    Käesolevas Euroopa Komisjoni dokumendis soovitatakse meetmeid Euroopa Liidus (EL) toorainete turvalise kättesaadavuse tagamiseks ja selle parandamiseks, kuna see on ELi konkurentsivõime kindlustamisel oluline tegur.

    MIS ON TEATISE EESMÄRK?

    Teatise eesmärk on rakendada ja tugevdada 2008. aasta tooraineid käsitleva algatuse kolme eesmärki:

    • tagada jätkusuutlik ja õiglane varustatus rahvusvahelistelt turgudelt;
    • luua ELis jätkusuutlikud varud;
    • suurendada üldist ressursitõhusust ja edendada ringlussevõttu.

    PÕHIPUNKTID

    • Meetod, kuidas täita aruka, jätkusuutliku ja kaasava majanduskasvu strateegia „Euroopa 2020” eesmärke (strateegia osade „Innovaatiline liit” ja „Ressursitõhus Euroopa” alusel).
    • Euroopa toorainete alane innovatsioonipartnerlus: 2013. aastal loodud avaliku ja erasektori partnerluse eesmärk on pakkuda Euroopa Komisjonile, ELi riikidele ja erasektori organisatsioonidele kõrgel tasemel suuniseid uudsete lähenemisviiside kohta toorainetega seotud probleemidele. See püüab suurendada 2020. aastaks tööstuse osa ELi SKPs kuni 20%ni.
    • 14 esmatähtsast toorainest koosnev nimekiri* (2014. aastal suurendati toorainete arvu 20ni). Nimekiri vaadatakse üle iga kolme aasta tagant.
    • Toorainediplomaatia, mis hõlmab toorainetega seotud teemade tõstatamist ELi ja teiste riikide vahelises dialoogis. Käsitletav teemadering hõlmab tarneahela läbipaistvust, toorainete jälgitavust (vastutustundlike tarnete tagamiseks) ning rahalist avatust.

    TAUST

    Toorained on ELi majanduse jaoks määrava tähtsusega. Nende tõhus kasutamine ja kaevandamine võib aga olla ELis keeruline säästvustegurite ja rangete keskkonnanõuete tõttu. Samas on raske tagada ühtlasi tarneid väljastpoolt ELi. Sellel on mitmesuguseid põhjuseid, nagu kaubandustõkked, poliitiline ebastabiilsus ja hinnakõikumised (muutusid tõsiseks 2008. aastal).

    Lisateavet leiate toorainetega seotud poliitikat ja strateegiat käsitlevalt Euroopa Komisjoni veebisaidilt.

    PÕHIMÕISTED

    * Esmatähtsad toorained on toorained, mis on majanduslikult tähtsad (SKPle lisandväärtuse tootmise poolest), kuid mille tarnerisk on suur (erinevate asjaolude tõttu, nagu poliitiline stabiilsus või regulatiivne kvaliteet, mis kuuluvad Maailmapanga valitsemise kvaliteedi indikaatorite hulka).

    Esmatähtsate toorainete uude nimekirja kuuluvad antimon, berüllium, boraadid, fluoriit, fosforiit, gallium, germaanium, grafiit, rasked haruldased muldmetallid, kerged haruldased muldmetallid, indium, kroom, koobalt, koksisüsi, magnesiit, magneesium, nioobium, plaatina rühma metallid, ränimetall ja volfram.

    SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

    Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Tooraineid käsitleva algatuse rakendamine” (COM(2013) 442 final, 24.6.2013)

    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „ELi jaoks kriitilise tähtsusega toorainete nimekirja läbivaatamine ja tooraineid käsitleva algatuse rakendamine” (COM(2014) 297 final, 26.5.2014)

    Viimati muudetud: 28.08.2015

    Üles