Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1067

    Spetsialiseerumiskokkulepete erand (alates 2023. aastast)

    Spetsialiseerumiskokkulepete erand (alates 2023. aastast)

     

    KOKKUVÕTE:

    määrus (EL) nr 2023/1067 Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 lõike 3 kohaldamise kohta teatavate spetsialiseerumiskokkulepete liikide suhtes

    MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

    • Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 lõike 1 kohaselt on konkurentsi piiravad ettevõtjatevahelised kokkulepped keelatud. Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 lõikes 3 on siiski ette nähtud erand kokkulepetele, mille kasu kaalub üles nende negatiivse mõju.
    • Selle määrusega kohaldatakse ELi toimimise lepingu artikli 101 lõike 3 sätteid teatud liiki spetsialiseerumiskokkulepetele*, mis vastavad teatavatele tingimustele, vabastades need Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 lõikes 1 sätestatud keelust. Sellega luuakse nende kokkulepete õiguslik „turvasadam“, vältides seega vajadust hinnata individuaalselt nende vastavust ELi toimimise lepingu artiklile 101.
    • Määruse eesmärk on tagada konkurentsi tõhus kaitse ja pakkuda ettevõtjatele õiguskindlust.

    PÕHIPUNKTID

    Määrusega hõlmatud kokkulepete liigid

    Määrus hõlmab kolme liiki tootmiskokkuleppeid, mida koos nimetatakse spetsialiseerumiskokkulepeteks:

    • ühepoolsed spetsialiseerumiskokkulepped*,
    • vastastikused spetsialiseerumiskokkulepped*,
    • ühistootmiskokkulepped*.

    Määrust kohaldatakse ka spetsialiseerumiskokkulepete suhtes, mis sisaldavad järgmist:

    • sätteid intellektuaalomandi õiguste loovutamise või litsentsimise kohta ühele või enamale poolele, tingimusel et kõnealused sätted on vajalikud selliste kokkulepete rakendamiseks ega ole nende põhieesmärk;
    • ainuõiguslikke ostu- või tarnekohustusi;
    • spetsialiseerumistoodete* ühiselt turustamist.

    Turuosa künnis

    • Määruses sätestatud erandit kohaldatakse tingimusel, et poolte ühine turuosa ei moodusta üle 20 % asjaomas(t)est turust (turgudest), kuhu spetsialiseerumistooted kuuluvad. Kui need tooted on vahetooted, mida üks või mitu poolt kasutavad sisendina selliste tootmisahela järgmise etapi toodete valmistamiseks, mida nad ka müüvad, ei tohi poolte turuosa kokku ületada 20 % asjaomasel turul, kuhu tootmisahela järgmise etapi tooted kuuluvad.
    • Kui poolte ühine turuosa esialgu ei ületa 20 %, kuid tõuseb hiljem nimetatud piirist kõrgemale, kehtib sätestatud erand kahe järjestikuse kalendriaasta jooksul.
    • Turuosade arvutamise aluseks võetakse müügiväärtus turul; kui andmed müügiväärtuse kohta turul ei ole kättesaadavad, kasutatakse muid usaldusväärseid turgu käsitlevaid andmeid, sealhulgas müügimahtu.

    Põhilised piirangud

    Erandit ei kohaldata spetsialiseerumiskokkulepete suhtes, mis sisaldavad põhilisi piiranguid, sealhulgas piiranguid, mille eesmärk on

    • fikseerida hindu toodete müümisel kolmandatele isikutele, välja arvatud hindade fikseerimine vahetute klientide jaoks, kui kokkuleppes on ette nähtud ühisturustamine;
    • piirata tootmis- või müügimahtu, välja arvatud:
      • tootekoguse kindlaksmääramine ühepoolsete või vastastikuste spetsialiseerumiskokkulepete raames;
      • tootmisvõimsuse ja -mahu kindlaksmääramine ühistootmiskokkuleppe raames;
      • müügieesmärkide seadmine ühisturustamise raames;
    • turgude või klientide jaotamine.

    Grupierandist loobumine

    Euroopa Komisjon või liikmesriikide konkurentsiasutused võivad grupierandi tühistada vastavalt määruse (EÜ) nr 1/2003 artiklile 29, kui nad leiavad, et konkreetne spetsialiseerumiskokkulepe toob kaasa ELi toimimise lepingu artikli 101 lõikega 3 kokkusobimatuid tagajärgi.

    Komisjon võib seda õigust kasutada eelkõige juhul, kui asjaomane turg on väga kontsentreeritud ja konkurents on juba nõrk, näiteks järgmiste tõttu:

    • teiste turuosaliste turuseisund;
    • teiste turuosaliste vahel sõlmitud paralleelsetest spetsialiseerumiskokkulepetest tulenevad seosed;
    • poolte ja teiste turuosaliste vahelised seosed.

    Üleminekuperioodi eeskirju kohaldatakse juba 30. juunil 2023 jõustunud kokkulepetele, mis olid hõlmatud spetsialiseerumiskokkulepete varasema grupierandiga (määrus (EL) nr 1218/2010), kuid ei vasta uue grupierandi tingimustele. Nende lepingute suhtes kehtib grupierand kuni 30. juunini 2025.

    MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

    See jõustus 1. juulil 2023 ja seda kohaldatakse kuni 30. juunini 2035.

    TAUST

    • Eelmine grupierand spetsialiseerumiskokkulepetele (komisjoni määrus (EL) nr 1218/2010) kaotas kehtivuse 30. juunil 2023. Seetõttu oli vaja uut määrust. Määrus (EL) 2023/1067 muudab teatavad eeskirjad selgemaks ja hõlmab rohkem tootmiskokkulepete liike.
    • Spetsialiseerumiskokkulepped võimaldavad vastastikku täiendavate oskuste ja varaga ettevõtjatel tõhusamalt tegutseda ja tooteid odavamalt pakkuda. Tõhusa konkurentsi tulemusena saavad tarbijad sellest kasu.
    • Määrusele on lisatud muudetud horisontaalsed suunised ELi toimimise lepingu artikli 101 kohaldatavuse kohta horisontaalkoostöö kokkulepete suhtes.
    • Lisateave

    PÕHIMÕISTED

    Spetsialiseerumiskokkulepe. Ühepoolne või vastastikune spetsialiseerumiskokkulepe või ühistootmise kokkulepe.
    Ühepoolne spetsialiseerumiskokkulepe. Kokkulepe samal tooteturul tegutseva kahe või enama poole vahel, mille alusel üks või mitu poolt nõustub täielikult või osaliselt lõpetama teatavate toodete valmistamise või hoiduma nende valmistamisest ning ostma kõnealuseid tooteid teis(t)elt pool(t)elt.
    Vastastikune spetsialiseerumiskokkulepe. Kokkulepe, mille alusel kaks või enam samal tooteturul tegutsevat poolt lepivad vastastikku kokku täielikult või osaliselt lõpetada teatavate, ent erinevate toodete valmistamine või sellest hoiduda ning osta neid tooteid ühelt või mitmelt muult poolelt.
    Ühistootmiskokkulepe. Kokkulepe, mille alusel kaks või enam poolt lepivad kokku valmistada teatavaid tooteid ühiselt.
    Spetsialiseerumistoode. Toode, mis on toodetud spetsialiseerumiskokkuleppe alusel.

    PÕHIDOKUMENT

    Komisjoni 1. juuni 2023. aasta määrus (EL) 2023/1067 Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 lõike 3 kohaldamise kohta teatavate spetsialiseerumiskokkulepete liikide suhtes (ELT L 143, 2.6.2023, lk 20–26)

    SEONDUVAD DOKUMENDID

    Komisjoni teatis – Suunised Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 kohaldatavuse kohta horisontaalkoostöö kokkulepete suhtes (ELT C 259, 21.7.2023, lk 1–125)

    Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – Kolmas osa – Liidu sisepoliitika ja -meetmed – VII jaotis – Konkurentsi, maksustamise ja õigusaktide ühtlustamise üldeeskirjad – 1. peatükk – Konkurentsieeskirjad – 1. jagu – Ettevõtjate suhtes kohaldatavad eeskirjad – Artikkel 101 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 81) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 88–89)

    Nõukogu 16. detsembri 2002. aasta määrus (EÜ) nr 1/2003 asutamislepingu artiklites 81 ja 82 sätestatud konkurentsieeskirjade rakendamise kohta (EÜT L 1, 4.1.2003, lk 1–25)

    Määruse (EÜ) nr 1/2003 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

    Nõukogu 20. detsembri 1971. aasta määrus (EMÜ) nr 2821/71 asutamislepingu artikli 85 lõike 3 kohaldamise kohta kokkuleppe, otsuse ja kooskõlastatud tegevuse liikide suhtes (EÜT L 285, 29.12.1971, lk 46–48)

    Vt konsolideeritud versioon.

    Viimati muudetud: 09.10.2023

    Üles