Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R2023

    Ökodisain ja energiamärgistuse nõuded – pesumasinad ja kodumajapidamises kasutatavad pesumasinad-kuivatid

    Ökodisain ja energiamärgistuse nõuded – pesumasinad ja kodumajapidamises kasutatavad pesumasinad-kuivatid

     

    KOKKUVÕTE:

    Määrus (EL) 2019/2023, millega kehtestatakse kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate ja kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate-kuivatite ökodisaini nõuded

    Määrus (EL) 2019/2014 kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate ja kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate-kuivatite energiamärgistuse kohta

    MIS ON MÄÄRUSTE EESMÄRK?

    Kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate ja pesumasinate-kuivatite suhtes kehtivad uued ja muudetud ökodisaini* nõudeid ja energiamärgistuse* eeskirjad. Ökodisain ja energiamärgistus annavad käsikäes Euroopa tarbijatele väärtuslikku teavet, mis võimaldab neil teha teadliku valiku ja suurendab lõpuks energiatõhusamate toodete turgu.

    Määrusega (EL) 2019/2023 kehtestatakse vastavalt direktiivile 2009/125/EÜ ökodisaini nõuded elektrivõrgu toitel töötavate kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate ja pesumasinate-kuivatite müümiseks või kasutuselevõtuks. Sellega muudetakse määrust (EÜ) nr 1275/2008 ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1015/2010 alates 1. märtsist 2021.

    Delegeeritud määrusega (EL) 2019/2014 sätestatakse eeskirjad samade seadmete märgistamise ja täiendava tooteteabe esitamise kohta. Sellega täiendatakse määrust (EL) 2017/1369 ning tunnistatakse kehtetuks delegeeritud määrus (EL) nr 1061/2010 ja komisjoni direktiiv 96/60/EÜ.

    PÕHIPUNKTID

    Määrus (EL) 2019/2023

    • Seda ei kohaldata kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate suhtes nimitäitekogusega alla 2 kg ja kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate-kuivatite suhtes nimitäitekogusega alla 2 kg.
    • Määruse II lisas sätestatakse ökodisaini nõuded, mis käsitlevad:
      • programmi nõudeid, sealhulgas eeskirjad programmi „eco 40–60“ ja (pesumasina-kuivati jaoks) pesemis- ja kuivatamistsükli kohta. Programmi „eco 40–60“ peab võimaluse korral saama seadistada vaikeprogrammina või see peab olema otse valitav, ilma täiendava seadistuseta, nt ilma temperatuuri või koormust seadistamata. Programmi nimetustes ei tohi kasutada eraldi ega koos muu teabega märkeid „tavaline“, „igapäevane“, „harilik“ ja „standardne“;
      • pesemis- ja kuivatamistsüklit;
      • energiatõhusust;
      • funktsionaalseid nõudeid (pesemistõhusus ja loputamistõhusus);
      • kestuse nõudeid;
      • veetarbimist;
      • väikese tarbimisvõimsusega seisundeid (väljalülitatud ja ooteseisund);
      • ressursitõhusust, sealhulgas varuosade kättesaadavust, juurdepääsu parandus- ja hooldusteabele, materjalide taaskasutust ja ringlussevõttu;
      • teavet paigaldajatele ja lõppkasutajatele.
    • Sellega sätestatakse vastavushindamismenetlus – riiklikud ametiasutused peavad kohaldama IV lisas sätestatud turujärelevalve eesmärgil tehtavaid kontrollimenetlusi ning III lisas järgimiseks ettenähtud mõõtmismeetodeid ja arvutusi.
    • V lisas sätestatakse soovituslikud võrdlusandmed, mis põhinevad turul leiduvatel selliste seadmete parimatel toodetel ja tehnilistel lahendustel, arvestades nende vee- ja energiatarbimist, pesemistõhusust ja õhus levivat müra.
    • Kuue aasta möödudes määruse jõustumisest peab Euroopa Komisjon selle läbi vaatama ja hindama mitmeid tahke, näiteks plastiosakeste sisalduse vähendamise nõudeid, võttes arvesse tehnika arengut.

    Delegeeritud määrus (EL) 2019/2014

    • Selle delegeeritud õigusaktiga sätestatakse energiatõhususe klass, tsentrifuugimistõhususe klass ja õhu kaudu leviva müra klass, mis põhinevad II lisas sätestatud indeksil.
    • Sellega kehtestatakse tarnijatele kohustused, sealhulgas tagades, et:
      • iga kodumajapidamises kasutatav pesumasin ja pesumasin-kuivati on varustatud trükitud märgisega, mille vorm on III lisa kohane ning kodumajapidamises kasutatava mitme trumliga pesumasina või kodumajapidamises kasutatava mitme trumliga pesumasina-kuivati puhul X lisa kohane;
      • V lisas sätestatud toote teabelehe näitajad ja VI lisas sätestatud tehnilise dokumentatsiooni andmed sisestatakse toodete andmebaasi;
      • iga kodumajapidamises kasutatava pesumasina ja pesumasina-kuivati mudeli edasimüüjatele tehakse kättesaadavaks III lisa kohase vormi ja sisuga elektrooniline märgis.
    • Selles kehtestatakse edasimüüjatele kohustused, sealhulgas tagades, et:
      • igal müügis oleval seadmel on selgesti nähtav märgis, mille on lisanud tarnija kooskõlas III lisaga;
      • kaugmüügi puhul esitatakse märgis ja toote teabeleht kooskõlas VII ja VIII lisaga.
    • Veebimajutusplatvormid peavad tagama, et saidi kaudu kõigil otse müüdavatel seadmetel oleks toote edasimüüja esitatud selgelt nähtav elektrooniline märgis ja elektrooniline toote teabeleht kooskõlas VIII lisaga.
    • Riiklikud ametiasutused kohaldavad IX lisas sätestatud turujärelevalve eesmärgil tehtavaid kontrollimenetlusi.
    • Kuue aasta möödudes delegeeritud määrust jõustumisest peab komisjon need tehnika arengut silmas pidades läbi vaatama, sealhulgas võtma arvesse ringmajanduse eesmärkide täitmise võimalikkust.

    Mis ajast määrusi kohaldatakse?

    Mõlemaid määruseid kohaldatakse alates 1. märtsist 2021.

    TAUST

    Direktiiviga 2009/125/EÜ kehtestatakse raamistik energiamõjuga toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks. Komisjonile tehakse ülesandeks kehtestada need nõuded toodetele, mille müügi- ja kaubandusmaht ELis on märkimisväärne ning millel on märkimisväärne keskkonnamõju.

    Määrusega (EL) 2017/1369 kehtestatakse raamistik energiamõjuga toodetele energiamärgistuse nõuete sätestamiseks, et võimaldada klientidel seeläbi valida energiatõhusamaid tooteid, et vähendada oma energiatarbimist.

    Elektroonikaromude direktiiviga kehtestati nt elektroonikaromude taaskasutamise ja ringlussevõtu nõuded, et vähendada elektroonikaromude tekitamise ja käitlemise ning ressursside kasutamise negatiivset keskkonnamõju.

    Lisateave:

    PÕHIMÕISTED

    Ökodisain – poliitika, mille eesmärk on parema disaini kaudu parandada toodete kogu olelusringi keskkonnatoimet, eelkõige nende energiatõhusust.
    Energiamärgistus – energiamärgistus võimaldab tarbijatel teha teadlikke valikuid energiamõjuga toodete energiatarbimise A–G/punasest roheliseni skaala alusel.

    PÕHIDOKUMENDID

    Komisjoni 1. oktoobri 2019. aasta määrus (EL) 2019/2023, millega kehtestatakse kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate ja kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate-kuivatite ökodisaini nõuded vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2009/125/EÜ, muudetakse komisjoni määrust (EÜ) nr 1275/2008 ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 1015/2010 (ELT L 315, 5.12.2019, lk 285–312)

    Komisjoni 11. märtsi 2019. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/2014, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2017/1369 seoses kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate ja kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate-kuivatite energiamärgistusega ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 1061/2010 ja komisjoni direktiiv 96/60/EÜ (ELT L 315, 5.12.2019/ EC, lk 29–67)

    SEONDUVAD DOKUMENDID

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2017. aasta määrus (EL) 2017/1369, millega kehtestatakse energiamärgistuse raamistik ning tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2010/30/EL (ELT L 198, 28.7.2017, lk 1–23)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta direktiiv 2009/125/EÜ, mis käsitleb raamistiku kehtestamist energiamõjuga toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks (ELT L 285, 31.10.2009, lk 10–35)

    Direktiivi 2009/125/EÜ järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

    Viimati muudetud: 26.05.2020

    Üles