Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0797

ELi piiravad meetmed, millega takistada küberründeid

ELi piiravad meetmed, millega takistada küberründeid

 

KOKKUVÕTE:

otsus (ÜVJP) 2019/797 piiravate meetmete kohta, millega takistada ELi või selle liikmesriike ähvardavaid küberründeid

määrus (EL) 2019/796 piiravate meetmete kohta, millega takistada ELi või selle liikmesriike ähvardavaid küberründeid

MIS ON OTSUSE JA MÄÄRUSE EESMÄRGID?

Nendega luuakse raamistik, mis võimaldab ELil kehtestada sanktsioone, et takistada ELile või selle liikmesriikidele välist ohtu kujutavaid küberründeid*. Nende küberrünnete hulka kuuluvad ka kolmandate riikide või rahvusvaheliste organisatsioonide vastu suunatud ründed, mille puhul peetakse vajalikuks meetmeid ELi ühise välis- ja julgeolekupoliitika eesmärkide saavutamiseks.

PÕHIPUNKTID

Loetletud isikute ja üksuste suhtes rakendatavad karistused

  • Raamistik võimaldab ELil kehtestada karistused isikutele või üksustele, kes vastutavad küberrünnete või küberründekatsete eest, kes toetavad selliseid ründeid rahaliselt, tehniliselt või materiaalselt või on nendega seotud muul viisil. Karistusi võib rakendada ka nendega seotud isikute või üksuste suhtes. Piiravad meetmed hõlmavad isikutel liitu reisimise keelustamist ja varade külmutamist.
  • Isikud, kelle suhtes selliseid sanktsioone rakendatakse, loetletakse otsuse (ÜVJP) 2019/797 I lisas, nagu nõukogu on määratlenud; külmutatakse kõik rahalised vahendid ja majandusressursid, mis on I lisas loetletud füüsiliste või juriidiliste isikute, üksuste või asutuste omandis, nende valduses või kontrolli all.
  • Liikmesriigid kehtestavad normid rikkumise eest kohaldatavate karistuste kohta.

Küberründed

Küberründed, mis kuuluvad uue karistuste korra kohaldamisalasse, omavad märkimisväärset mõju ja:

  • pärinevad väljastpoolt liitu või pannakse toime väljaspool liitu või
  • kasutavad liiduvälist taristut või
  • nende toimepanijaks on isik või üksus, mis on asutatud või mis tegutseb väljaspool liitu, või
  • nende toimepanemist toetab väljaspool liitu tegutsev isik või üksus.

Liikmesriikidele ohtu kujutavad küberründed hõlmavad ründeid, mis mõjutavad järgmiste valdkondadega seotud infosüsteeme:

  • elutähtis taristu, mis on hädavajalikud ühiskonna elutähtsate funktsioonide või tervise, ohutuse, julgeoleku ning inimeste majandusliku või sotsiaalse heaolu seisukohalt;
  • teenused, mis on vajalikud olulise ühiskondliku ja/või majandustegevuse seisukohast, eelkõige transport, pangandus, finantsturu taristu, tervishoid, joogivesi, digitaristu;
  • riigi põhifunktsioonid, eelkõige kaitse, valitsemise ja institutsioonide toimimise valdkonnas, üldvalimised, majandus- ja tsiviiltaristu, sisejulgeolek ja välissuhted, sealhulgas diplomaatilised missioonid;
  • salastatud teabe talletamine või töötlemine või
  • valitsuste juures tegutsevad hädaolukordadele reageerimise rühmad.

MIS AJAST OTSUST JA MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Neid kohaldatakse alates 18. maist 2019.

TAUST

2018. aasta juunis avaldatud ühisteatises juhiti tähelepanu sellele, et riiklike ja valitsusväliste osalejate tegevus, näiteks majandust ja avalikke teenuseid häirivad küberründed, mille eesmärk on valeinformatsiooni kampaaniate kaudu vaenulik sõjategevus, kujutab jätkuvalt tõsist ja teravat ohtu ELile ja selle liikmesriikidele. Selles määratleti valdkonnad, kus tuleks meetmeid tõhustada, et veelgi süvendada ja tugevdada ELi panust nende ohtudega tegelemisel, ning kutsuti ELi riike ja komisjoni üles tagama kiireid järelmeetmeid.

Pärast küberründeid Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonile võttis Euroopa Ülemkogu 2018. aasta oktoobris vastu järeldused, milles nõuti meetmete võtmist, et tugevdada veelgi ELi heidutavat mõju, vastupidavusvõimet ja reageerimist hübriid-, küber-, samuti keemilistele, bioloogilistele, radioloogilistele ja tuumaohtudele. Nõukogul paluti välja töötada spetsiaalne karistuste kord küberrünnete puhul.

Vt ka:

PÕHIMÕISTED

Küberrünne – loata tegevus, mis hõlmab juurdepääsu infosüsteemile ja selle häiringut, andmehäiringut või andmepüüki.

PÕHIDOKUMENDID

Nõukogu 17. mai 2019. aasta otsus (ÜVJP) 2019/797 piiravate meetmete kohta, millega takistada liitu või selle liikmesriike ähvardavaid küberründeid (ELT L 129I, 17.5.2019, lk 13–19)

Otsuse (ÜVJP) 2019/797 hilisemad muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Nõukogu 17. mai 2019. aasta määrus (EL) 2019/796 piiravate meetmete kohta, millega takistada liitu või selle liikmesriike ähvardavaid küberründeid (ELT L 129I, 17.5.2019, lk 1–12)

Määruse (EL) nr 2019/796 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Ühisteatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule ja nõukogule – Vastupanuvõime tugevdamine ja suutlikkuse suurendamine võitluseks hübriidohtudega (JOIN(2018) 16 final, 13.6.2018)

Viimati muudetud: 18.05.2022

Üles