Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0553

    Teadusuuringutega tegelevate VKEde toetamine (programm Eurostars-2)

    Teadusuuringutega tegelevate VKEde toetamine (programm Eurostars-2)

     

    KOKKUVÕTE:

    otsus nr 553/2014/EL – ELi osalemine teadus- ja arendustegevuse programmis, mille eesmärk on teadus- ja arendustegevuses osalevate väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate toetamine

    MIS ON OTSUSE EESMÄRK?

    Sellega luuakse ühisprogramm Eurostars-2, mille eesmärk on toetada teadusuuringute ja arendustegevusega tegelevaid väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid (VKEsid), kes soovivad teha riikidevahelist koostööd.

    PÕHIPUNKTID

    Programmi Eurostars-1 järjeks olevat programmi Eurostars-2 kaasrahastatakse Euroopa Liidu programmist „Horisont 2020” ning programmi Eurostars-2 enam kui 30 osaleja- ja partnerriigi eelarvest. Partnerriigid on EUREKA liikmed või Eurekaga assotsieerunud riigid. EL osaleb selles ühisprogrammis Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 185 (avaliku sektori sisene partnerlus) alusel.

    Eesmärgid

    • Programm Eurostars-2 aitab kaasa riiklike teadus- ja arendusprogrammide jätkuvale kooskõlastamisele ja sünkroonimisele. Selle eesmärk on tugevdada teadus- ja arendustegevuse teaduslikku, juhtimisalast ja finantsintegratsiooni kogu Euroopas.
    • Programmiga soovitakse toetada teadusuuringutega tegelevaid VKEsid (vt allpool) nende püüdlustes suurendada oma teadmisi ja teadusuuringute intensiivsust – ning sellega ka oma innovaatilist suutlikkust – et nii laiendada oma äritegevust suurematele, sageli rahvusvahelistele turgudele. Sellel on positiivne mõju konkurentsivõimele, majanduskasvule ja töökohtade loomisele.

    Mõiste

    „Teadus- ja arendustegevuses osalev VKE” on VKE, mis vastab vähemalt ühele järgmistest tingimustest:

    • reinvesteerib vähemalt 10% oma käibest teadus- ja arendustegevusse;
    • suunab vähemalt 10% oma täistööaja ekvivalentidest (või sama arvu osalise tööajaga töötajate töötunde) teadus- ja arendustegevusse;
    • kellel on vähemalt viis täistööaja ekvivalenti (VKEde puhul, kellel on mitte rohkem kui 100 täistööaja ekvivalendi) teadus- ja arendustegevuse jaoks; või kellel on 10 täistööaja ekvivalenti (VKEde puhul, kellel on üle 100 täistööaja ekvivalendi) teadus- ja arendustegevuse jaoks.

    Osalemine ja rahastamine

    • Juriidiliste isikute osalemine programmi Eurostars-2 projektides toimub kooskõlas raamprogrammi „Horisont 2020” osalemis- ja levitamiseeskirjadega (määrus (EL) nr 1290/2013) ning programmi Eurostars-2 otsuses esitatud eranditega. Muud juriidilised isikud, näiteks ülikoolid ja uurimisinstituudid võivad samuti osaleda programmi Eurostars-2 projektides.
    • Programmi Eurostars-2 partnerriikide juriidilised isikud ei ole rahastamiskõlblikud ELi rahalise osaluse saamiseks. Osalevate riiklike programmide rahastamiseeskirju kohaldatakse programmi Eurostars-2 toetuste suhtes, mis toimetatakse lõplike abisaajateni riiklike rahastamisasutuste poolt. Osalemis- ja toetuskõlblikkuse täpsemad eeskirjad on esitatud programmi Eurostars-2 iga-aastastes töökavades.

    Projektid

    • Programmi Eurostars-2 projektides rakendatakse alt üles lähenemisviisi ja need on riikidevahelised. Projektid keskenduvad tulemusele, millel on turupotentsiaali, st eelduste kohaselt viiakse projekti tulemused kahe aasta jooksul pärast tegevuse lõpetamist turule.

    Rakendamine

    • Osalevad riigid määrasid programmi Eurostars-2 rakendusstruktuuriks ESE (Eureka sekretariaadi). Eureka sekretariaat sõlmib riiklike rahastamisasutustega kahepoolsed lepingud, milles sätestatakse poolte kohustused kooskõlas programmi Eurostars-2 eeskirjade, eesmärkide ja rakendamiskorraga.
    • Eureka sekretariaat organiseerib projektikonkursse, vastastikuseid eksperdihinnanguid (töö hindamine ühe või mitme töö teostajatega sarnase pädevusega isiku (eksperdid) poolt) projektide valikut ja järelevalvet, samuti ELi rahastuse jagamist.

    Eelarve

    • EL eraldab perioodil 2014–2024 programmi Eurostars-2 projektide teostamiseks 287 miljonit eurot. See eraldis vastab vähemalt ühele kolmandikule osalevate riikide riigieelarvelistest eraldistest.
    • Teatud määral rahastavad programmi ka osalevad organisatsioonid.
    • ELi rahalise osaluse tingimuseks on osalevate riikide võetud ametlikud kohustused. Rahaline toetus seisneb peamiselt toetustes väljavalitud projektidele.

    MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

    Määrust kohaldatakse alates 27. juunist 2014.

    TAUST

    Lisateave:

    PÕHIDOKUMENT

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. mai 2014. aasta otsus nr 553/2014/EL liidu osalemise kohta mitme liikmesriigi algatatud teadus- ja arendustegevuse programmis, mille eesmärk on teadus- ja arendustegevuses osalevate väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate toetamine (ELT L 169, 7.6.2014, lk 1–13)

    SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1291/2013, millega luuakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Horisont 2020” aastateks 2014–2020 ning tunnistatakse kehtetuks otsus nr 1982/2006/EÜ (ELT L 347, 20.12.2013, lk 104–173)

    Määruse (Euratom) nr 1291/2013 järjestikused muudatused ja parandused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1290/2013, millega kehtestatakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Horisont 2020” aastateks 2014–2020 osalemis- ja levitamiseeskirjad ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1906/2006 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 81–103)

    Viimati muudetud: 03.08.2016

    Üles