Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0335

ELi omavahendid

Dokumendi õiguslik staatus See kokkuvõte on arhiveeritud ja seda ei ajakohastata. Teema kohta ajakohastatud infot leiate siit: 'ELi omavahendid' .

ELi omavahendid

Euroopa Liit on võtnud vastu eeskirjad nn omavahendite ehk oma tulude jaotamise kohta. ELi tegevuse aluseks on tasakaalustatud eelarve. Seetõttu tuleb ELi kulutusi rahastada täielikult omavahenditest.

ÕIGUSAKT

Nõukogu 26. mai 2014. aasta otsus 2014/335/EL, Euratom Euroopa Liidu omavahendite süsteemi kohta

KOKKUVÕTE

Euroopa Liit on võtnud vastu eeskirjad nn omavahendite ehk oma tulude jaotamise kohta. ELi tegevuse aluseks on tasakaalustatud eelarve. Seetõttu tuleb ELi kulutusi rahastada täielikult omavahenditest.

MIS ON OTSUSE EESMÄRK?

Otsuses määratletakse omavahendite mõiste. Omavahendite hulka kuuluvad

  • väljastpoolt ELi pärinevatelt importkaupadelt kogutud tollimaksud ja ELis toodetud suhkrult kogutud suhkrumaks (nn traditsioonilised omavahendid);
  • osa ELi riikides tarbimise pealt kogutavast käibemaksust;
  • iga ELi riigi kogurahvatulul* põhinev tulusumma.

PÕHIPUNKTID

  • ELi iga-aastaste maksete assigneeringute (st eraldised ELi eelarvest maksete tegemiseks) katteks eraldatud omavahendite ülemmäär ei tohi olla suurem kui 1,23% kõigi ELi riikide summaarsest kogurahvatulust. Selle eesmärk on tagada range eelarvedistsipliin.
  • Traditsiooniliste omavahendite puhul võivad ELi riigid jätta 20% kogutud summadest kogumiskulude (st tolli- vm maksude kogumise kulud) katteks endale.
  • Kehtestatakse kõigi ELi riikide ühtlustatud käibemaksu ühtne määr. Sel eesmärgil arvessevõetav arvestusbaas ei tohi ühegi ELi riigi puhul ületada 50% kogurahvatulust. Kuna vaesemates riikides on tarbimise (ja seega ka käibemaksu) osakaal kogurahvatulust suurem kui rikastes riikides, aitab see tagada, et vaesemad riigid ei pea tasuma ebaproportsionaalselt suurt summat.
  • Kogurahvatulul põhinevate omavahendite puhul arvutatakse kõigi ELi riikide kogurahvatulust ühtlustatud protsent. Need omavahendid on ELi eelarve suurimad tuluallikad, millest rahastatakse eelarve neid osi, mis ei ole kaetud muude tuluallikatega.
  • Teatavate riikide puhul rakendatakse korrigeerimismehhanismi, kui leitakse, et nende maksed ELi eelarvesse on riigi suhtelist jõukust arvesse võttes suuremad, kui need peaksid olema. Sellesse kategooriasse kuuluvad Saksamaa, Madalmaad, Austria, Rootsi ja Ühendkuningriik (1), kelle maksed on väiksemad.

TAUST

Nõukogu otsus 2014/335/EL, Euratom on üks kolmest õigusaktist, mis moodustavad nn omavahendite paketi. See on seotud ELi mitmeaastase finantsraamistikuga ehk ELi kulutuste kavaga ajavahemikuks 2014-2020. Paketi ülejäänud kaks õigusakti on

  • nõukogu määrus (EL, Euratom) nr 609/2014 meetodite ja menetluse kohta, millega tehakse kättesaadavaks traditsioonilised, käibemaksupõhised ja kogurahvatulul põhinevad omavahendid, ning muude sularahavajaduste rahuldamiseks vajalike meetmete kohta;
  • nõukogu 26. mai 2014. aasta määrus (EL, Euratom) nr 608/2014, millega kehtestatakse Euroopa Liidu omavahendite süsteemi rakendusmeetmed.

MIS AJAST OTSUST KOHALDATAKSE?

1. jaanuarist 2014.

Lisateavet leiate teemast „Kust tuleb raha?”Euroopa Komisjoni veebilehel.

PÕHIMÕISTED

* Kogurahvatulu (GNI) - majanduse residentide sissetulekute summa teatud ajavahemikul.

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Kohaldamise alguskuupäev

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Nõukogu otsus 2014/335/EL, Euratom

Kõigi ELi riikide poolt ratifitseerimisele järgneva kuu esimesel kuupäeval

1.1.2014

-

ELT L 168, 7.6.2014, lk 105-111

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Nõukogu 26. mai 2014. aasta määrus (EL, Euratom) nr 608/2014, millega kehtestatakse Euroopa Liidu omavahendite süsteemi rakendusmeetmed (ELT L 168, 7.6.2014, lk 29-38)

Nõukogu 26. mai 2014. aasta määrus (EL, Euratom) nr 609/2014 meetodite ja menetluse kohta, millega tehakse kättesaadavaks traditsioonilised, käibemaksupõhised ja kogurahvatulul põhinevad omavahendid, ning muude sularahavajaduste rahuldamiseks vajalike meetmete kohta (uuesti sõnastatud) (ELT L 168, 7.6.2014, lk 39-52)

Viimati muudetud: 23.08.2015



(1) Ühendkuningriik astub Euroopa Liidust välja ja on alates 1. veebruarist 2020 kolmas riik (ELi mittekuuluv riik).

Üles