Kohustuslik audit – ettevõtete finantsaruannete õigsuse tagamine
KOKKUVÕTE:
direktiiv 2006/43/EÜ, mis käsitleb raamatupidamise aastaaruannete ja konsolideeritud aruannete kohustuslikku auditit
MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?
- Algsel kujul ühendatakse sellega kaks varasemat õigusakti (direktiiv 78/660/EMÜ, mis käsitleb eraldiseisvaid finantsaruandeid, ja direktiiv 83/349/EMÜ, mis käsitleb konsolideeritud finantsaruandeid), et muuta ettevõtete finantsaruanded usaldusväärsemaks.
- Muudetud kujul sätestatakse sellega Euroopa Liidu (EL) eeskirjad, sealhulgas miinimumnõuded seoses aastaaruannete ja konsolideeritud aruannete kohustusliku auditi
* ning konsolideeritud kestlikkusaruandluse audiitorkontrolliga. Selles määratletakse ka vannutatud audiitori
* rolli.
- Selle eesmärk on tagada, et ettevõtte aastaaruanne annab õige ja õiglase ülevaate ettevõtte vara, kohustuste, finantsseisundi ja kasumi või kahjumi kohta. Samuti püütakse sellega tagada tegevusaruande, sealhulgas kestlikkusaruande vastavus kehtivatele õigusnõuetele.
PÕHIPUNKTID
Avalik audiitorite register
- Kohustuslikke auditeid tohivad teha ainult vannutatud audiitorid või audiitorühingud, keda on tunnustanud ELi liikmesriikide pädevad asutused.
- Liikmesriigid peavad pidama nende avalikku registrit.
- Registris registreeritakse ka seda, kas vannutatud audiitor on saanud heakskiidu kestlikkusaruande audiitorkontrolliks.
Audiitorühingute tunnustamine väljaspool nende päritolumaad
- Audiitorühing, kes soovib teha kohustuslikke auditeid teises liikmesriigis väljaspool oma päritolu liikmesriiki, peab end registreerima vastuvõtva riigi pädevas asutuses.
- Vastuvõtva riigi pädev asutus peab audiitorühingu registreerima, kui see on registreeritud oma päritolumaa pädevas asutuses.
Teise liikmesriigi vannutatud audiitorite tunnustamine
Võimalik, et teiste liikmesriikide audiitorid peavad läbima kohanemisaja (pikkusega kuni kolm aastat) ja/või katsed. See tagab, et neil on piisavalt teadmisi sellistes küsimustes nagu äriühinguõigus, maksuõigus ja sotsiaalõigus. Kui nad on heaks kiidetud, tuleb nad kanda riiklikku registrisse.
Jätkuõpe
- Vannutatud audiitorid peavad võtma osa jätkuõppest, et hoida ja täiendada teoreetilisi teadmisi, oskusi ja väärtusi.
- Kui nad ei täida jätkuõppe nõudeid, kohaldatakse nende suhtes sanktsioone.
Sõltumatus ja objektiivsus
- Liikmesriigid peavad tagama, et oma tööd tehes on vannutatud audiitor või audiitorühing auditeeritavast üksusest sõltumatu ega ole mingil viisil seotud auditeeritava üksuse otsuste tegemisega. Sama kehtib ka mis tahes füüsilise isiku kohta, kelle ametikoht võimaldab tal mõjutada otseselt või kaudselt kohustusliku auditi tulemust.
- Sõltumatus on nõutav mõlemal alljärgneval juhul:
- auditeeritavates finantsaruannetes käsitletaval ajavahemikul ja
- kohustusliku auditi tegemise ajal.
Töökorraldus
Liikmesriigid peavad tagama, et kui kohustuslikku auditit teeb audiitorühing, määrab audiitorühing vähemalt ühe võtmetähtsusega auditeerimispartneri ning et audiitorühing annab võtmetähtsusega auditeerimispartneri(te)le piisavad ressursid ja töötajad, kellel on oma ülesannete nõuetekohaseks täitmiseks vajalik pädevus ja võimekus. Sama kehtib ka siis, kui ühing teeb kestlikkusaruande audiitorkontrolli.
Konfidentsiaalsus ja kutsesaladuse hoidmise kohustus
- Audiitorite suhtes kehtivad ranged eeskirjad, mille kohaselt tuleb neil austada oma klientide privaatsust; samas ei tohiks need eeskirjad takistada direktiivi nõuetekohast täitmist.
- Need eeskirjad kehtivad jätkuvalt audiitorühingute suhtes, kes ei ole enam konkreetse auditeerimisülesandega seotud.
Rahvusvahelised standardid
Kõik kohustuslikud auditid tuleks teha rahvusvaheliste auditeerimisstandardite alusel, kui Euroopa Komisjon on need vastu võtnud. Komisjonil on nende standardite vastuvõtmisel kaalutlusõigus ja ta võib neid vastu võtta üksnes juhul, kui need vastavad teatavatele tingimustele. Kuni komisjon ei ole rahvusvahelisi standardeid vastu võtnud, võivad liikmesriigid kohaldada riigisiseseid standardeid.
Ametisse nimetamine ja tagasikutsumine
- Vannutatud audiitori või audiitorühingu nimetab ametisse auditeeritava üksuse aktsionäride, osanike või liikmete üldkoosolek, kuigi liikmesriigid võivad lubada alternatiive, kui on tagatud vannutatud audiitori või audiitorühingu sõltumatus auditeeritavast üksusest.
- Audiitoreid või audiitorühinguid võib tagasi kutsuda vaid mõjuvatel põhjustel. Arvamuste lahknevus raamatupidamiskäsitluse või auditimenetluste kohta ei ole mõjuv põhjus tagasikutsumiseks.
Konsolideeritud aruande auditeerimine
Konsolideeritud (st emaettevõtte ja tütarettevõtete) aruannete puhul on tähtis, et kontserni osasid auditeerivate audiitorite vahel oleks vastutus selgelt määratud. Kontserni audiitor (st konsolideeritud aruande auditit tegev vannutatud audiitor või audiitorühing) kannab täielikku vastutust auditi aruande eest.
Kvaliteeditagamine
- Liikmesriigid peavad kehtestama kvaliteedi tagamise süsteemi, mis on ülevaadatavast audiitorite tööst sõltumatu ja allub avalikule järelevalvele.
- Süsteemi raames hinnatakse järgmist:
- vastavus kohaldatavatele auditeerimisstandarditele ja sõltumatuse nõuetele;
- kulutatud ressursside kogus ja kvaliteet;
- auditi tasud ja asjakohasel juhul kestlikkusaruande audiitorkontrolli eest võetavad tasud;
- audiitorühingute sisemised kvaliteedikontrollisüsteemid.
- Kvaliteedi tagamise süsteemi rahastamine peab olema kindel ja vannutatud audiitorite või audiitorühingute mis tahes lubamatust mõjust vaba.
- Ülevaatajad konkreetseteks kvaliteedi tagamise ülevaatusteks tuleb valida objektiivse menetluse alusel, mis on kavandatud selliselt, et ei oleks huvide konflikti ülevaatajate ja vannutatud audiitori või audiitorühingu vahel, keda üle vaadatakse.
Kestlikkusaruandluse audiitorkontrolli standardid
- Liikmesriigid peavad nõudma vandeaudiitoritelt ja audiitorühingutelt kestlikkusaruandluse audiitorkontrolli kooskõlas kindlust andvate standarditega, mille komisjon vastu võtab.
- Liikmesriigid võivad siiski kohaldada riiklikke kindlust andvaid standardeid, menetlusi või nõudeid seni, kuni komisjon ei ole võtnud vastu sama valdkonda hõlmavat kindlust andvat standardit.
Auditiaruanne ja kestlikkusaruandluse audiitorkontrolli aruanne
Direktiivis sätestatakse üksikasjalikult eeskirjad selle kohta, kuidas vannutatud audiitor esitab kohustusliku auditi ja kestlikkusaruande audiitorkontrolli tulemused. Lisaks tuleb need aruanded koostada vastavalt komisjoni ja/või liikmesriikide poolt vastu võetud kindlust andvate standardite nõuetele.
Liikmesriigid võivad lubada sõltumatut kindlust andvate teenuste osutajat* kes on asutatud nende territooriumil kestlikkusaruandluse audiitorkontrolliks, tingimusel, et teenuseosutajale kohaldatakse direktiivis 2006/43/EÜ audiitoritele sätestatud nõuetega võrdväärseid nõudeid.
Uurimised ja sanktsioonid
- Liikmesriikides peavad olema tõhusad uurimiste ja sanktsioonide süsteemid, et avastada, korrigeerida ja vältida nõuetele mittevastavat kohustuslikku auditit.
- Vannutatud audiitorite ja audiitorühingute suhtes rakendatud meetmed või sanktsioonid tuleb teha avalikkusele teatavaks. Sanktsioonid peavad võimaldama ka vannutatud audiitorite ja audiitorühingute tunnustamist kehtetuks tunnistada.
Väikeettevõtted
-
ELis ei ole nõuet kohustusliku auditi kohaldamiseks väikeettevõtetele.
- Kui liikmesriigid nõuavad väikeettevõtete kohustuslikku auditit, tuleb selle tegemisel võtta arvesse kõnealuste ettevõtete suurust ja tegevust.
Avaliku huvi üksused*
Avaliku huvi üksuste kohustusliku auditi suhtes kohaldatakse rangeid eeskirju, arvestades vajadust usaldusväärse teabe järele ning nende olulisust avalikkusele ja investoritele. Need nõuavad muuhulgas järgmist:
- üksikasjalikum auditiaruanne, mis sisaldab teavet auditi tegemise kohta;
- audiitorid/audiitorühingud peavad roteeruma;
- liikmesriikide koostatud loetelu auditivälistest teenustest, mida vannutatud audiitor või audiitorühing ei või osutada auditeeritavale üksusele;
- auditiväliste teenuste eest võetavate tasude suhtes tuleb kehtestada piirangud;
- luuakse auditikomitee, millel on otsustav roll audiitori ametisse nimetamisel ja auditi järelevalve tegemisel.
Määrus (EL) nr 537/2014 sisaldab täiendavaid eeskirju, mida kohaldatakse eelkõige avaliku huvi üksuste suhtes.
Rakendusaktid ja delegeeritud õigusaktid
Direktiiviga antakse komisjonile luba võtta vastu rakendusakte ja delegeeritud õigusakte seoses direktiivi rahvusvaheliste küsimustega. Nendes võidakse täpsustada, kuidas liikmesriikide ametiasutused ja mitmesugused turuosalised peavad järgima kohustusi, mis on direktiivis seoses selle valdkonnaga sätestatud.
MIS AJAST EESKIRJU KOHALDATAKSE?
Direktiivi siseriiklikku õigusesse ülevõtmise tähtaeg oli 29. juuni 2008.
TAUST
Lisateave
PÕHIMÕISTED
Kohustuslik audit. Raamatupidamisdokumentide seadusega ette nähtud läbivaatamine, mille eesmärk on anda aktsionäridele arvamus ettevõtete või avaliku sektori asutuste aruannete õigsuse kohta.
Vandeaudiitor. Füüsiline isik, keda liikmesriigi pädevad asutused tunnustavad vastavalt direktiivile 2006/43/EÜ tegema kohustuslikke auditeid ja, kui see on kohaldatav, kestlikkusaruannete audiitorkontrolli.
Sõltumatu kindlust andvate teenuste osutaja. Vastavushindamisasutus, mis on akrediteeritud kooskõlas määrusega (EÜ) nr
765/2008 kestlikkusega seotud teabe audiitorkontrolliks vastavalt direktiivi 2013/34/EL artikli 34 lõikele 1.
Avaliku huvi üksused. Nende hulka kuuluvad:
- mis tahes liikmesriigis börsil noteeritud ettevõtted;
- krediidiasutused;
- kindlustusettevõtted;
- ettevõtted, kes on liikmesriikide poolt nimetatud avaliku huvi üksusteks seoses nende tegevuse iseloomu, suuruse või töötajate arvuga.
PÕHIDOKUMENT
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. mai 2006. aasta direktiiv 2006/43/EÜ, mis käsitleb raamatupidamise aastaaruannete ja konsolideeritud aruannete kohustuslikku auditit ning millega muudetakse nõukogu direktiive 78/660/EMÜ ja 83/349/EMÜ ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 84/253/EMÜ (ELT L 157, 9.6.2006, lk 87–107)
Direktiivi 2006/43/EÜ hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.
SEONDUVAD DOKUMENDID
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 537/2014, mis käsitleb avaliku huvi üksuste kohustusliku auditi erinõudeid ning millega tunnistatakse kehtetuks komisjoni otsus 2005/909/EÜ (ELT L 158, 27.5.2014, lk 77–112)
Vt konsolideeritud versioon.
Viimati muudetud: 20.11.2023