Söödahügieen
KOKKUVÕTE:
määrus (EÜ) nr 183/2005 – söödahügieeni nõuded
MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?
- Selle peaeesmärk on tagada inimeste tervise kaitse kõrge tase, samuti loomade tervise ja keskkonnakaitse.
- Käesoleva määrusega tagatakse, et söödaohutus on tagatud kõigis etappides, mis võivad mõjutada sööda ja toidu ohutust, sealhulgas esmatootmises*.
- Sellega kehtestatakse vastutuse ja nõuete süsteem, millega tagatakse loomasööda ohutus ja hea kvaliteet ning selle jälgitavus kogu söödahelas.
PÕHIPUNKTID
Kohaldamisala
Määrust kohaldatakse söödakäitlejate tegevuse suhtes, mis ulatub loomasööda esmatootmisest kuni selle turule laskmiseni, hõlmates samuti toidu tootmiseks peetavate loomade söötmist ning sööda importi kolmandatest riikidest ja eksporti kolmandatesse riikidesse.
Välistamised
Kohaldamisalast on välja jäetud järgmised:
- kodune sööda tootmine koduseks isikliku tarbimise eesmärgil toidu tootmiseks peetavate loomade tarbeks ning loomade tarbeks, keda ei peeta toidu tootmiseks;
- koduseks isiklikuks tarbimiseks toidu tootmiseks peetavate loomade söötmine;
- sööda esmatoodangu väikeste koguste otsetarnimine tootja poolt lõpptarbijale või kohalikele jaemüügiettevõtjatele, kes otsetarnivad lõpptarbijale;
- loomade söötmine, keda ei peeta toidu tootmise eesmärgil;
- sööda esmatoodangu väikeste koguste otsetarnimine kohalikul tasandil tootja poolt kohalikele põllumajandusettevõtetele nende põllumajandusettevõtete tarbeks;
- lemmikloomatoidu jaemüük.
Põhielemendid:
- Kõigi söödakäitlejate kohustuslik registreerimine pädeva asutuse poolt.
- Söödakäitlemisettevõtete tunnustamine, kes tegelevad tundlikumate ainetega, nagu teatud söödalisandid, eelsegud* ning segasöödad*.
- Kohustuslike nõuete kehtestamine põllumajandusettevõtte söödatootmises.
- Kõik söödakäitlejad peavad järgima ühtseid hügieeninõudeid.
- Rakendada head hügieenitava põllumajandustootmise kõigil tasanditel ja sööda kasutamisel.
- Kehtsetada ohuanalüüsi ja kriitiliste kontrollpunktide süsteemi (HACCP) põhimõte* söödakäitlejate suhtes, kes ei kuulu esmatootmise tasandile.
- Edendada ELi ja liikmesriikide suuniseid söödatootmise heade tavade kasutamiseks.
Söödakäitlejate vastutus sööda esmatootmise eest
Kõnealused ettevõtted peavad vältima, kõrvaldama või vähendama sööda terviseriske nende toodete tootmisel, puhastamisel, pakendamisel, ladustamisel ja transportimisel (I lisa). Söödakäitlejad peavad arvet saasteohu kontrollimiseks rakendatud meetmete üle.
Muud söödakäitlejad
-
Kõnealused ettevõtted peavad võtma nende toodete ohutuse tagamiseks meetmeid, mida nad toodavad, transpordivad või kasutavad. Need meetmed on üksikasjalikult esitatud II lisas ja on peamiselt seotud järgmisega:
- ehitised ja vahendid;
- töötajate koolitamine;
- erinevate tootmisetappide korraldamine ja jälgimine;
- dokumendid, mida käitlejad peavad säilitama.
- Samuti peavad nad kohaldama HACCP põhimõtteid ja säilitama dokumente, mis tõendavad nende põhimõtete järgimist.
-
Ettevõtted peavad:
- võtma korrigeerivaid meetmeid juhuks, kui seire näitab, et kriitiline kontrollpunkt (vt HACCP põhimõte) ei ole enam kontrolli all;
- rakendama sisemenetlusi võetud meetmete tõhususe kontrollimiseks;
- säilitama andmeid, et tõendada nende meetmete rakendamist.
Registreerimine ja tunnustamine
- Söödakäitlejad (sealhulgas sööda esmatootmise eest vastutavad käitlejad) peavad registreeruma oma riigi pädevas asutuses. Nad peavad andma ajakohastatud teavet ja kontrollimise korral nõustuma tegema koostööd.
- Kui siseriiklikud või ELi õigusaktid seda nõuavad, peavad söödakäitlejad tagama, et nende üksused on pädeva asutuse poolt tunnustatud ja ei tegutse ilma loata. Iga ELi riik peab tunnustatud üksuste kohta registrit. Pädev asutus võib tunnustuse ajutiselt peatada või tühistada, kui üksus ei täida enam oma tegevuse suhtes kehtivaid tingimusi.
Suunised heade tavade kohta
Nii komisjon kui ka ELi riigid annavad suuniseid heade tavade kohta söödasektoris ja HACCP põhimõtete rakendamisel. Need tuleb välja töötada vastavalt Codex Alimentarius’ele ja koostöös kõigi huvipooltega. Kui standarditud ELi suunised on koostatud, tagab alaline taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee, et nende suuniste sisu on teostatav.
Muudatused
Määruse II lisa on muudetud kaks korda (määrusega (EL) nr 225/2012 ja määrusega (EL) 2015/1905) nende ettevõtete tunnustamise osas, mis toodavad tooteid taimeõlidest ja segarasvadest ning tootmise, ladustamise ja transpordiga ning nende dioksiinisisalduse kontrollimisega seotud erinõuete osas.
MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?
Seda on kohaldatud alates 1. jaanuarist 2006. aastast.
TAUST
Lisateave:
PÕHIMÕISTED
Esmatootmine: põllumajandussaaduste tootmine, sealhulgas eelkõige taimekasvatus, saagikoristus, lüpsmine, loomade (tapaeelne) pidamine või kalapüük, millest saadavad saadused ei läbi pärast koristust, varumist või püüki ühtki töötlust peale lihtsa füüsilise töötluse.
Eelsegud: söödalisandite segud või ühe või mitme söödalisandi segud koos söödatoorainetega või tugiainena kasutatava veega, mis ei ole ette nähtud loomadele otse söötmiseks.
Segasööt: loomade söötmiseks ettenähtud täissöödana või täiendsöödana kasutatavad orgaanilised või anorgaanilised segud.
HACCP põhimõtted: nendega sätestatakse nõuded, mida tuleb kogu tootmise, töötlemise ja turustamise protsessis täita, et tuvastada ohuanalüüsi abil kriitilised punktid, mida tuleb toiduohutuse tagamiseks kontrolli all hoida.
PÕHIDOKUMENT
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. jaanuari 2005. aasta määrus (EÜ) nr 183/2005, millega kehtestatakse söödahügieeni nõuded (ELT L 35, 8.2.2005, lk 1–22)
Määruse (EÜ) nr 183/2005 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.
SEONDUVAD DOKUMENDID
Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule kehtivate õigusnormide, süsteemide ja tavade kohta liikmesriikides ja ühenduse tasandil seoses vastutusega toiduaine- ja söödasektoris ning teostatavate finantstagatissüsteemide kohta söödasektoris ühenduse tasandil kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. jaanuari 2005. aasta määruse (EÜ) nr 183/2005 (millega kehtestatakse söödahügieeni nõuded) artikliga 8 (KOM(2007) 469 (lõplik), 14.8.2007).
Viimati muudetud: 07.09.2017