Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

IPA II: ELi ühinemiseelse abi rahastamisvahend aastateks 2014–2020

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) nr 231/2014, millega luuakse ühinemiseelse abi rahastamisvahend

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Ühinemiseelse abi rahastamisvahendi (IPA II) teise etapi eesmärk on aidata ELiga ühineda soovivatel riikidel viia ellu põhjalikke reforme, et valmistuda liikmeks saamiseks. See saavutatakse peamiselt nende eeskirjade ja poliitika viimises vastavusse ELi standardite ja tavadega.

PÕHIPUNKTID

IPA II peamine eesmärk on toetada abisaajaid poliitiliste, institutsiooniliste, õigus-, haldus-, sotsiaal- ja majandusreformide vastuvõtmisel ja rakendamisel eesmärgiga astuda ELi liikmeks.

Toetus

Abi peaks peamiselt keskenduma teatavale hulgale väljavalitud poliitikavaldkondadele, mis aitavad abisaajatel järk-järgult täita ELi ühinemiskriteeriumid.

Toetus aitab riikidel peamiselt

  • tugevdada demokraatlikke institutsioone ja õigusriiki;
  • reformida kohtusüsteemi ja avalikku haldust;
  • austada põhiõigusi ning edendada soolist võrdõiguslikkust, sallivust ja sotsiaalset kaasatust;
  • toetada piirkondlikku, makropiirkondlikku ja piiriülest koostööd ning territoriaalset arengut;
  • edendada majanduslikku ja sotsiaalset arengut, pöörates erilist tähelepanu väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele;
  • hallata ühinemise järel ELi sisepoliitikat.

Toetusesaajad

IPA II raames saavad jätkuvalt toetust kandidaatriigid ja potentsiaalsed kandidaatriigid, nimelt Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Põhja-Makedoonia, Kosovo*, Montenegro, Serbia ja Türgi.

Tõhus ja paindlik lähenemisviis

  • Suurema tõhususe saavutamiseks muudetakse abi tulemustekesksemaks, paindlikumaks ja paremini kohandatuks vastavalt erivajadustele. Tugevdatakse finantsabi ja ühinemiseelse strateegia rakendamisel tehtud üldiste edusammude vahelist sidusust.
  • Selle saavutamiseks kasutatakse järgmisi mooduseid:
    • tagatakse stiimulid riikidele, kes saavutavad reformimisel edu, ning ebaefektiivsuse korral suunatakse vahendid ümber;
    • toetusesaajate vajadusi käsitletakse tõhusamalt ning nende tehnilist ja haldussuutlikkust võetakse paremini arvesse;
    • kaasatakse rohkem vahendeid ja kasutatakse ära sünergiat rahvusvaheliste rahastamisasutustega, mille puhul ELi vahendid toimivad kohalikku taristusse investeerimise katalüsaatorina.

Eelarve ja rakendamine

Määrusega (EL) nr 231/2014 on IPA II eelarve perioodil 2014–2020 11,699 miljardit eurot. Mitmed programmi rakendamisega seotud eeskirjad ja menetlused on kirjas määruses (EL) nr 236/2014 (vt kokkuvõtet). See on valdkondadevaheline määrus, millega ühtlustatakse ja lihtsustatakse kõigi ELi välistegevuse vahendite rakendamist.

Euroopa Komisjon võttis vastu rakendusakti – rakendusmääruse (EL) nr 447/2014. Selles sätestatakse määruse (EL) nr 231/2014 rakendamise ühetaolised tingimused ja määruse (EL) nr 236/2014 rakendamise üksikasjalikud eeskirjad seoses järgmisega:

  • abi rakendamise meetodid,
  • finantsjuhtimine,
  • järelevalve, hindamine ja aruandlus,
  • IPA II abi läbipaistvus ja nähtavus, samuti
  • erieeskirjad piiriülese koostöö jaoks regionaalse ja territoriaalse koostöö poliitikavaldonnas ning maaelu arengu programmide raames antava abi jaoks põllumajanduse ja maaelu arengu poliitikavaldkonnas.

Määrust (EL) nr 447/2014 muudeti rakendusmäärusega (EL) 2020/891, et viia IPA II raames rahastatavate piiriüleste koostööprogrammide rakenduseeskirjad vastavusse COVID-19 pandeemiale reageerimise erimeetmetega. See võimaldab järgmist:

  • korraldusasutuse taotlusel kohaldada 100 % kaasrahastamismäära selliste kulude suhtes, mis on deklareeritud maksetaotlustes 1. juulil 2020 algava ja 30. juunil 2021 lõppeva aruandeaasta jooksul programmi ühe või mitme prioriteetse suuna kohta;
  • 1. juulil 2021 algava ja 30. juunil 2022 lõppeva aruandeaasta esimesel päeval muutub kaasrahastamismäär automaatselt tagasi selliseks, nagu see oli päeval, mil komisjonile esitati kaasrahastamise määra muutmise taotlus;
  • korraldusasutus võib piiriülese koostöö programmide puhul ühe või mitme liikmesriigi ja ühe või mitme IPA II abisaaja vahel paigutada programmitöö perioodil kuni 8 % prioriteedile alates 1. veebruarist 2020 eraldatud summast ja kuni 4 % programmi eelarvest ümber sama fondi sama programmi muu prioriteedi alla. Sellised ümberpaigutused ei tohi mõjutada varasemaid aastaid, neid ei käsitata olulisena ja nende tegemiseks ei ole vaja komisjoni otsust programmi muutmise kohta. Siiski peavad need vastama kõigile regulatiivsetele nõuetele ja ühine seirekomitee peab need eelnevalt heaks kiitma. Liikmesriik edastab muudetud rahastamiskava komisjonile.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2014.

TAUST

Lisateave:

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2014. aasta määrus (EL) nr 231/2014, millega luuakse ühinemiseelse abi rahastamisvahend (IPA II) (ELT L 77, 15.3.2014, lk 11–26)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni 12. mai 2014. aasta rakendusmäärus (EL) nr 447/2014, milles käsitletakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 231/2014 (millega luuakse ühinemiseelse abi rahastamisvahend (IPA II)) rakendamise erieeskirju (ELT L 132, 3.5.2014, lk 32–52)

Määruse (EL) nr 447/2014 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2014. aasta määrus (EL) nr 236/2014, milles sätestatakse liidu välistegevuse rahastamisvahendite rakendamise ühised eeskirjad ja menetlused (ELT L 77, 15.3.2014, lk 95–108)

Vt konsolideeritud versiooni.


* Kõnealune nimetus ei piira seisukohti staatuse suhtes ning on kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 1244 (1999) ja Rahvusvahelise Kohtu arvamusega Kosovo iseseisvusdeklaratsiooni kohta.

Viimati muudetud: 20.08.2020

Top