Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Haridussüsteemid – võti kvalifitseeritud tööjõu ja uute töökohtade saamiseks

 

KOKKUVÕTE:

teatis (COM(2012) 669 final) – hariduse ümbermõtestamine: investeerimine oskustesse paremate sotsiaalmajanduslike tulemuste nimel

MIS ON TEATISE EESMÄRK?

  • Euroopa Komisjon esitas selles teatises strateegia, kuidas haridussüsteemid saavad paremini pakkuda Euroopa Liidu (ELi) tööturul vajalikke oskusi ja kvalifikatsioone. Sel ajal oli ELi noorte töötuse tase peaaegu 23%, ehkki kaks miljonit töökohta olid täitmata.
  • Praegune kokkuhoiuõhkkond ja kõrge töötuse tase, eriti noorte hulgas, tähendab, et tuleb võtta kiireid meetmeid ELi haridus- ja koolitussüsteemide parandamiseks ja kohandamiseks ajal, kui rahalised ressursid on eriti pingelised või isegi kahanevad.
  • Seetõttu peavad kõik investeeringud sellesse valdkonda olema väga sihipärased. Hariduse ümbermõtestamise strateegia eesmärk on aidata kaasa strateegias „Euroopa 2020” määratletud ELi majanduskasvu ja tööhõive eesmärkide täitmisele.

PÕHIPUNKTID

Väljakutsed

  • 2020. aastaks kasvab ülikoolitasemel kvalifikatsiooni nõudvate töökohtade osakaal ELis enam kui kolmandikuni, samal ajal kui madala kvalifikatsiooniga töökohtade osakaal on 18%.
  • Enam kui 73 miljonil eurooplasel on madal haridustase ja 15aastastest noortest ligi 20%-l puudub piisav lugemisoskus.
  • Koolist väljalangenute hulk on endiselt lubamatult suur ja elukestvas õppes osaleb alla 9% täiskasvanutest, mis jääb kaugelt alla ELis eesmärgiks seatud 15% tasemest.

Tähelepanu nõudvad valdkonnad

  • Rohkem tuleb tähelepanu pöörata põhioskuste omandamisele ning samuti üldiste ja valdkonnaüleste võimete, nagu IT- ja ettevõtlusalaste oskuste arendamisele.
  • Tuleb edendada töökohas toimuvat õpet, näiteks praktikat.
  • Keeleõpe on esmatähtis. Eesmärgiks on seatud, et 2020. aastaks oskaksid pooled 15aastastest ühte võõrkeelt.
  • Digitaalne revolutsioon võib hariduse jaoks luua märkimisväärseid uusi võimalusi. Seetõttu tuleb tehnilised võimalused täielikult ära kasutada ning haridusasutused peavad laiendama juurdepääsu avatud õpikeskkondadele.

Rahastamine ja investeeringud

  • Maailmatasemel kutsehariduse ja -koolituse väljaarendamiseks on vaja investeeringuid ning rohkem tuleks arutleda rahastamisvõimaluse üle.
  • Tuleb suurendada õpetajaameti ligitõmbavust, et toetada uute õpetajate värbamist aina hoogustuva pensionilemineku ja tööjõupuuduse tasakaalustamiseks.
  • Põhiline on paremini tunnustada oskusi ja kvalifikatsioone, esmajoones neid, mis on omandatud väljaspool formaalharidus- ja koolitussüsteemi.
  • Lähenemisviisina tuleb rakendada avaliku ja erasektori asutuste partnerlust, et hoogustada innovatsiooni ning edendada suhteid teadlaste, ettevõtjate ja eri tasandi valitsusasutuste vahel.

Järelmeetmed

  • 2013. aasta veebruaris võtsid ELi riikide haridusministrid vastu järeldused vastuseks Euroopa Komisjoni 2012. aasta teatisele ning 2013. aasta majanduskasvu analüüsile.
  • Juunis 2016 võttis komisjon vastu teatise, milles käsitletakse kolme prioriteetset valdkonda:
    • parandada oskuste kujundamise kvaliteeti ja muuta see asjakohasemaks;
    • oskuste ja kvalifikatsioonide muutmine nähtavamaks ja võrreldavamaks;
    • tõhusam oskuste prognoosimine ja teadlikumad erialavalikud.
  • Selles tehakse ettepanek rakendada 10 meedet ajavahemikul 2016-2018. Need on:
    • oskuste garantii, mis aitaks madala kvalifikatsiooniga täiskasvanutel omandada kirja-, arvutus- ja digitaalsete oskuste minimaalse taseme ning teha samm edasi, et omandada keskharidus;
    • läbivaadatud soovitus võtmepädevuste kohta, et aidata suuremal arvul inimestel omandada selle põhioskuste kogumi, mis on 21. sajandil töö ja elu aluseks;
    • muuta kutseharidus ja -koolitus esimeseks valikuks, muuhulgas täiendades kutsehariduse ja -koolituse valdkonna õpilaste võimalusi osaleda töölõppes ning aidates suurendada kutsehariduse ja -koolituse kaudu tööturul saadavate heade tulemuste nähtavust;
    • digioskuste ja töökohtade koalitsioon, mis hõlmab ELi riike ning hariduse, tööhõive ja tööstuse sidusrühmi, et koguda kokku suur hulk digivaldkonnas andekaid inimesi ning tagada, et üksikisikud ja tööjõud Euroopas omandavad piisavad digitaaloskused;
    • läbivaadatud Euroopa kvalifikatsiooniraamistik, et parandada oskuste ja kvalifikatsiooni läbipaistvust ja võrreldavust, et hõlbustada töötajate ja õpiliikuvust;
    • varjupaigataotlejate, pagulaste ja teiste rändajate oskuste ja kvalifikatsioonide varajast väljaselgitamist ja kutsekirjelduste koostamist toetav vahend;
    • läbivaadatud Europassi raamistik, mis pakub inimestele paremaid ja lihtsamini kasutatavaid vahendeid, et oma oskusi esitada ja saada kasulikku reaalajas teavet oskuste vajaduste ja suundumuste kohta;
    • ettepanek ajude äravoolu (st olukord, kui riik kaotab kõrge kvalifikatsiooniga või kõrgharidusega isikuid emigreerumise tõttu) tõhusa tõkestamise parimaid tavasid täiendavalt analüüsida ja jagada;
    • oskustealase valdkondliku koostöö kava oskuste paremaks prognoosimiseks ja oskustööliste nappuse lahendamiseks konkreetsetes majandusharudes;
    • hariduse omandanute tegevuse jälgimise algatus, et saada paremat teavet selle kohta, kuidas lõpetanutel tööjõuturul läheb.

TAUST

Lisateavet vt:

PÕHIDOKUMENT

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Hariduse ümbermõtestamine: investeerimine oskustesse paremate sotsiaalmajanduslike tulemuste nimel” (COM(2012) 669 (final), 20.11.2012)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni talituste töödokument. Võtmepädevuste hindamine alghariduses ja -koolituses. Poliitika suunised. Lisatud dokumendile „Komisjoni teatis. Hariduse ümbermõtestamine: investeerimine oskustesse paremate sotsiaalmajanduslike tulemuste nimel” (SWD(2012) 371 final, 20.11.2012)

Komisjoni talituste töödokument. Keelepädevus tööalase konkurentsivõime, liikuvuse ja majanduskasvu jaoks. Lisatud dokumendile „Komisjoni teatis. Hariduse ümbermõtestamine: investeerimine oskustesse paremate sotsiaalmajanduslike tulemuste nimel” (SWD(2012) 372 final, 20.11.2012)

Komisjoni talituste töödokument. Hariduse ja koolituse valdkonna ülevaade 2012. Lisatud dokumendile „Komisjoni teatis. Hariduse ümbermõtestamine: investeerimine oskustesse paremate sotsiaalmajanduslike tulemuste nimel” (SWD(2012) 373 final, 20.11.2012)

Komisjoni talituste töödokument. Toetus õpetajate kutsealadele paremate õpitulemuste jaoks. Lisatud dokumendile „Komisjoni teatis. Hariduse ümbermõtestamine: investeerimine oskustesse paremate sotsiaalmajanduslike tulemuste nimel” (SWD(2012) 374 final, 20.11.2012)

Komisjoni talituste töödokument. Kutseharidus ja -koolitus paremate oskuste, majanduskasvu ja tööhõive jaoks. Lisatud dokumendile „Komisjoni teatis. Hariduse ümbermõtestamine: investeerimine oskustesse paremate sotsiaalmajanduslike tulemuste nimel” (SWD(2012) 375 final, 20.11.2012)

Komisjoni talituste töödokument. Partnerlus ja oskuste elukestva arengu paindlikud teed. Lisatud dokumendile „Komisjoni teatis. Hariduse ümbermõtestamine: investeerimine oskustesse paremate sotsiaalmajanduslike tulemuste nimel” (SWD(2012) 376 final, 20.11.2012)

Komisjoni talituste töödokument. Hariduse ümbermõtestamine – riigianalüüsi I osa. Lisatud dokumendile „Komisjoni teatis. Hariduse ümbermõtestamine: investeerimine oskustesse paremate sotsiaalmajanduslike tulemuste nimel” (SWD(2012) 377 final, 20.11.2012)

Nõukogu järeldused, mis käsitlevad investeerimist haridusse ja koolitusse – vastus teatisele „Hariduse ümbermõtestamine: investeerimine oskustesse paremate sotsiaalmajanduslike tulemuste nimel” ning 2013. aasta majanduskasvu analüüsile (ELT C 64, 5.3.2013, lk 5–8))

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – Euroopa uus oskuste tegevuskava – Koostöö inimkapitali tugevdamiseks ning töölesobivuse ja konkurentsivõime suurendamiseks (COM(2016) 381 final, 10.6.2016)

Viimati muudetud: 30.01.2017

Top