Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ELi Aadria ja Joonia mere piirkonna strateegia

Aadria ja Joonia mere piirkond on koduks üle 70 miljonile inimesele. Kõnealune Euroopa Liidu Aadria ja Joonia mere piirkonna strateegia (Eusaair) tugineb juba olemasolevale koostööle riikide vahel, kellel on ühine ajalugu ja geograafia. Selles osaleb kaheksa riiki, kellest neli on ELi riigid (Horvaatia, Kreeka, Itaalia ja Sloveenia) ning neli ELi mittekuuluvat riiki (Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Montenegro ja Serbia).

ÕIGUSAKT

Komisjoni 17. juuni 2014. aasta teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele Euroopa Liidu strateegia kohta Aadria ja Joonia mere piirkonnas (COM(2014) 357 (final)).

KOKKUVÕTE

MIS ON TEATISE EESMÄRK?

  • Teatises käsitletakse aruka, jätkusuutliku ja kaasava majanduskasvu edendamise vajadusi ja võimalusi Aadria ja Joonia mere piirkonnas.
  • Selles soovitatakse nendel riikidel teha koostööd poliitika koordineerimiseks ja territoriaalseks koostööks.
  • Sellega püütakse suurendada piirkonna atraktiivsust, konkurentsivõimet ja ühenduvust, kaitstes samal ajal keskkonda ning tagades terved ja tasakaalustatud mere- ja rannikuökosüsteemid.

PÕHIPUNKTID

Ühised probleemid

Ajalooliselt on seda piirkonda mõjutanud keeruline poliitiline ja majanduslik olukord ning konfliktid. Peamised probleemid on järgmised:

  • sotsiaalmajanduslik ebavõrdsus riikide ja piirkondade vahel;
  • taristupuudujäägid ja halb juurdepääsetavus;
  • ebapiisavad elektrivõrkudevahelised ühendused ja vähesed investeeringud gaasivõrkudesse;
  • mere ja rannikualade ökosüsteeme ohustab suurenenud kasutamine inimeste poolt (nt turism avaldab survet reoveetaristule);
  • kliimamuutusest tulenevad looduslikud ja inimtegevusest põhjustatud ohud (nt sagedasemad metsatulekahjud);
  • vajadus suurendada omavalitsus- ja ametiasutuste suutlikkust (st arendada oskusi, võimekust, protsesse jne) riiklikul, piirkondlikul ja kohalikul tasandil.

Tegevuskava

Strateegiaga kaasneb tegevuskava, mis laiendab selle merelist mõõdet ja hõlmab ka sadamalähedast maismaad. Tegevuskava on üles ehitatud nelja üksteisest vastastikku sõltuva samba ümber.

  • 1.

    Meremajanduse kasv: edendada piirkonnas innovaatilist merendusalast majanduskasvu, edendades jätkusuutlikku majandusarengut, luues töökohti ja ettevõtlusvõimalusi meremajanduses, sealhulgas kalanduses ja vesiviljeluses.

  • 2.

    Piirkonna ühendamine: parandada transpordi- ja energiavõrkude ühilduvust.

  • 3.

    Keskkonna kvaliteet: läbi koostöö aidata kaasa mere- ja rannikualade ökosüsteemide hea keskkonnaseisundi saavutamisele, vähendades mere saastamist, leevendades ja kompenseerides mulla katmist (st mullapinna kaotust selle katmisega elamuehituse, teede või muude rajatiste jaoks), vähendades õhusaastet ning aidates peatada bioloogilise mitmekesisuse vähenemist ja ökosüsteemide kahjustumist.

  • 4.

    Säästev turism: arendada kogu piirkonnas innovaatilise, jätkusuutliku, vastutustundliku ja kvaliteetse turismi võimalusi mitmekesiste turismitoodete ja -teenuste pakkumise ning hooajalisuse vähendamisega.

Kõik need sambad hõlmavad ka kliimamuutuse leevendamise meetmeid (vähendades sellest tulenevaid ohte inimestele ja varale), kohanemist ning samuti katastroofiohu juhtimist.

Samuti määratakse kindlaks kaks valdkondadevahelist aspekti:

  • suutlikkuse parandamine, sealhulgas teabevahetus strateegia tõhusaks rakendamiseks, üldsuse teadlikkuse ja toetuse suurendamiseks;
  • teadusuuringud ja innovatsioon, et suurendada kõrge kvalifikatsiooniga töötajate tööhõivet, majanduskasvu ja konkurentsivõimet. Riikidevaheliste võrkude koostöö võib tuua turule ideid ning aidata arendada uusi tooteid ja teenuseid.

TAUST

Tuginedes ELi Läänemere ja Doonau piirkonna strateegiate rakendamisel saadud kogemustele, võttis Euroopa Komisjon vastu käesoleva teatise, millega kaasneb ka tegevuskava. Käesolevas strateegias leiab kasutamist Aadria-Joonia merestrateegia, mille komisjon võttis vastu 30. novembril 2012.

Lisateave:

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Komisjoni 30. novembri 2012. aasta teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Aadria ja Joonia mere merestrateegia (COM(2012) 713 (final)).

Komisjoni talituste töödokument: tegevuskava, kaasdokument teatise juurde: komisjoni 17. juuni 2014. aasta teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele Euroopa Liidu strateegia kohta Aadria ja Joonia mere piirkonnas (COM(2014) 190 (final)).

Viimati muudetud: 30.06.2015

Top