EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0725

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE .eu tippdomeeni rakendamise, toimimise ja tulemuslikkuse kohta

COM/2017/0725 final

Brüssel,4.12.2017

COM(2017) 725 final

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

.eu tippdomeeni rakendamise, toimimise ja tulemuslikkuse kohta


1.Taust

2016. aasta aprillis tähistas tippdomeen .eu oma kümnendat aastapäeva. Viimase kümne aasta jooksul on riigidomeeni .eu turustatud innovaatilise ja ajakohase laiendina, mis suudab hästi sammu pidada juba kolm aastakümmet domeenikeskkonnas püsivate vanemate tippdomeenidega ning konkureerida uute, alates 2014. aastast kasutusele võetud geneeriliste tippdomeenidega. 2017. aasta esimese kvartali lõpus oli tippdomeen .eu maailma suuruselt seitsmes riigidomeen 1 . Üle 3,7 miljoni registreeringuga on tippdomeenist .eu saanud Euroopa elanike jaoks hinnatud võimalus oma internetiaadressi domeeninime valimisel.

Kooskõlas tippdomeeni .eu kasutuselevõttu käsitleva määruse (EÜ) nr 733/2002 artikliga 8 peab komisjon esitama Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande pärast ühe aasta möödumist määruse vastuvõtmisest ning edaspidi iga kahe aasta tagant. Käesolevas aruandes käsitletakse tippdomeeni .eu rakendamist, toimimist ja tulemuslikkust viimase kahe aasta jooksul, eelkõige ajavahemikul alates 1. aprillist 2015 kuni 31. märtsini 2017.

2.Tippdomeeni .eu õigusraamistik ja aluspõhimõtted

Tippdomeenile .eu pandi alus järgmiste õigusaktidega:

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. aprilli 2002. aasta määrus (EÜ) nr 733/2002 tippdomeeni .eu kasutuselevõtu kohta (muudetud kujul) 2 ;

komisjoni 28. aprilli 2004. aasta määrus (EÜ) nr 874/2004, millega kehtestatakse tippdomeeni .eu rakendamise ja kasutamise üldeeskirjad ning selle registreerimise põhimõtted (muudetud kujul) 3 .

Registri praegune haldaja on EURid, kes vastutab tippdomeeni .eu ja selle muudes tähestikes variantide korraldamise, haldamise ja juhtimise eest. Pärast osalemiskutse väljakuulutamist ja Euroopa Komisjoni rakendusotsuse 4 vastuvõtmist 11. aprillil 2014 sõlmiti EURidiga 12. aprillil 2014 teine teenuse osutamise kontsessioonileping.

3..eu domeeninimede registreerimine ja kasutamine

Aruandes käsitletud ajavahemikul pidurdus riigidomeeni .eu kasutamine nii nagu muude Euroopa riigidomeenide kasutamine. 2016. aastal oli tippdomeeni .eu kasutamise aastane kasv negatiivne. Kui 2015. aasta lõpus oli domeenil kokku 3 862 467 registreeringut, siis 2016. aasta 31. detsembri seisuga oli neid 3 760 695. Selline langus viimase aasta jooksul võis tuleneda mitmest tegurist domeeninimede süsteemi korralduses ja sellest väljaspool, nagu turu küllastumine, tihedam konkurents, uute geneeriliste tippdomeenide registritega tegelevate registripidajate piiratum reklaamitegevus ja mõnel juhul majandusseisak, mis mõjutasid ka teisi ettevõtjaid, aga ka pidevatest jõupingutustest valeandmeid sisaldavate domeeninimede eemaldamiseks WHOIS-andmebaasist 5 .

.eu domeeninimede registreeringu uuendamise määr on püsinud keskmiselt 80 % tasemel, mida võib sektori keskmise näitajaga (73 %) võrreldes pidada väga heaks.

.ею laiend (.eu kirillitsas) võeti kasutusele 1. juunil 2016. 2017. aasta esimese kvartali lõpus oli .ею laiendiga registreeritud veidi üle 2 200 domeeninime.

Domeeninimede turg on viimase kahe aasta jooksul oluliselt muutunud seoses uute geneeriliste tippdomeenide (nt .car, .hotel) kasutuselevõtuga pärast seda, kui ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – interneti nimede ja numbrite määramise korporatsioon) lasi geneerilised tippdomeenid vabaks üldiseks registreerimiseks. Selle aruande koostamise ajal oli määratud üle 1 200 uue geneerilise tippdomeeni ning hinnangute kohaselt on ICANNi 2018. eelarveaasta lõpuks täielikult määratud ja tegutsevaid geneerilisi tippdomeene rohkem kui 1 240 6 . Praegu on selliselt registreeritud 25,6 miljonit domeeninime kokku 329,3 miljonist registreeritud domeenist kogu maailmas (142,7 miljonit on registreeritud riigidomeenina) 7 .

Kuigi uute geneeriliste tippdomeenide turg ei ole vastanud ootustele, sest kasutajate nõudlus on olnud oodatust palju väiksem, on selle kasv olnud siiski suurem kui vanemate tippdomeenide puhul.

Varasemaid suundumusi ja turuolukorda arvesse võttes on eesmärk säilitada stabiilne positiivne kasv ning suurendada jõupingutusi selle nimel, et muuta tippdomeen .eu ja selle kirillitsas variant kvaliteetseteks tippdomeenideks.

4.Rahvusvahelised domeeninimed

4.1.Tippdomeeni .eu rahvusvahelised domeeninimed

Rahvusvaheliste domeeninimede kasutuselevõtt tipptasandil on küsimus, mis kuulub ICANNi pädevusse. 16. novembril 2009 algatas ICANN rahvusvaheliste domeeninimede riigidomeenide kiirmenetluse, 8 et hõlbustada interneti tippdomeenides selliste riigikoode tähistavate laiendite (näiteks .gr, .bg, .eu) kasutuselevõttu, mille kirjutamiseks ei kasutata ladina tähestikku.

5. mail 2010 esitas EURid ICANNile taotluse võimaldada tippdomeeni .eu registreerimist kirillitsas ja kreeka tähestikus, võttes aluseks avaldused, mille esitasid komisjonile Küpros, Kreeka ja Bulgaaria nende eelistatud .eu-liite versiooni kohta. Kreeka tähestikus stringi .ευ ja kirillitsas stringi .ею peeti esialgu segadust tekitavalt sarnaseks olemasoleva ASCII-märgistikus riigidomeeni stringiga (.eu), mistõttu tuli neid enne kasutuselevõttu põhjalikult hinnata.

Kirillitsas string (.ею) läbis edukalt rahvusvaheliste domeeninimede kiirmenetluse, kuid kreeka tähestikus string (.ευ) ei läbinud tehnilist hindamist edukalt, kuna väidetavalt on see kas visuaalselt identne või visuaalselt segamini aetav vähemalt kolme ISO 646-BV-stringiga – „eu”, „ev” ja „ey”.

Pärast ümberhindamise taotluse saamist leiti 2014. aasta oktoobris, et string .ευ ei ole segadust tekitavalt sarnane mitte stringidega .ev ja .ey, vaid stringidega .EV ja .EY.

23. juunil 2016 otsustas töörühm koostada täiendavad juhised teise stringi sarnasuse hindamise metoodika kohta, sealhulgas alamstringideks jagamise soovituste tõlgendamise kohta, soovitades segadust tekitava sarnasuse esinemisel teiste suurtähti kasutavate stringidega, kuid mitte väiketähti kasutavate stringidega, eelistada väiketähtedes stringi.

Selle aruande koostamise ajal kaaluti teise töörühma loomist, et hakata hindama meetmeid, mis leevendaksid registri tasandil segadust tekitavat sarnasust .

5.Registri töö

5.1.Register

EURid on üleeuroopaline mittetulundusorganisatsioon, mille peakontor asub Belgias Diegemis ja piirkondlikud kontorid Stockholmis, Prahas ja Pisas. Sellel on kaks asutajaliiget, DNS Belgium (.be register) ja Istituto di Informatica e Telematica (.it register), ning kaheksa assotsieerunud liiget: ARNES (.si register), CZ.NIC (.cz register), BUSSINESSEUROPE (33 riigi 39 tööstusharu keskliitude ühendus), ECTA (European Community Trademark Association – Euroopa kaubamärgiassotsiatsioon) internetikomitee, EMOTA (European Multi-channel and Online Trade Association – mitme kanali kaudu toimuva ja e-kaubanduse Euroopa assotsiatsioon), IAB Europe (Interactive Advertising Bureau – interaktiivne reklaamibüroo), CECUA (Confederation of European Computer Users – Euroopa arvutikasutajate keskliit) ja UEAPME (European Association of Craft, Small and Medium-sized Enterprises – Euroopa käsitööettevõtjate ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate keskliit). 2016. aasta ühines sellega sõltumatu liikmena intellektuaalomandiõiguste valdkonna jurist Marie-Emmanuelle Haas.

EURidi põhiserverid asuvad Amsterdamis ja Luxembourgis. Mõlema serveri seadmed on identsed. EURidi isehaldavad serverid asuvad Amsterdamis, Ljubljanas, Londonis ja Prahas, samal ajal kui kolmel suvasaate pakkujal (DENIC, NETNOD ja DYN) on nimeserverid 9 üle kogu maailma.

2017. aasta esimese kvartali lõpus oli EURidi neljas kontoris ühtekokku 50,3 täistööajaga töötajat. Enamik töötajaid töötab välissuhete osakonnas (mis tegeleb kontohalduse ja tugiteenuste osutamisega kõigis ELi keeltes) ja tehnilises osakonnas.

5.2.Suhted registripidajatega

Kehtivate õigusnormide kohaselt ei tegutse .eu register ise registripidajana. EURidi peamine prioriteet on jätkata kvaliteetse teenuse osutamist oma 693 akrediteeritud registripidajale. Akrediteeritud registripidajate arv on viimase kahe aasta jooksul veidi vähenenud (2015. aasta esimese kvartali lõpus oli neid 751), sest jätkus registripidajate kontode konsolideerimine ning paljud suured üleeuroopalised ja ülemaailmsed tegijad ostsid mitu väiksemat registripidajat.

2016. aasta novembris võttis .eu register kasutusele ühtse euromaksete piirkonna (SEPA) mehhanismi ja nn maksejärgse süsteemi, mille kaudu saavad registripidajad nüüd kasutada võimalust lasta oma tehingutasud debiteerida otse oma pangakontolt. Peale selle on EURid rohkem jälginud registripidajaid, kellel on maksmata arveid, ja peatanud selle tulemusena mitu kontot.

5.3.Rahvusvahelised suhted

Aruandeperioodil jätkas .eu register korrapärast ja tulemuslikku osalemist interneti ökosüsteemis. See hõlmas järgmist tegevust:

·ettevaatav osalemine Euroopa riigitunnusega tippdomeenide registrite nõukogu (European National Top Level Domain Registries, CENTR) koosolekutel ja teemaüritustel;

·osalemine ICANNi koosolekutel;

·ICANNi riigidomeenide haldajaid koondava organisatsiooni (ccNSO) strateegia ja tegevuskava töörühma eesistumine;

·ccNSO stringide sarnasuse hindamise laiendatud menetluse komisjoni (ERSRP) töörühma eesistumine 2015. aasta teises kvartalis;

·osalemine interneti numbrite määramise asutuse (IANA) järelevalvevolituste ülemineku protsessis ja ICANNi vastutuse suurendamise menetluses ühena ccNSO määratud esindajatest kogukondadevahelises töörühmas;

·koostöö UNESCO ja Verisign’iga rahvusvaheliste domeeninimede aastaaruande 10 koostamisel;

·koostöö ICANNiga EURidi parimate tavade jagamiseks Lähis-Ida ja sellega piirnevate riikide ning Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna registrite ja registripidajate seas 11 ;

·partnerlus Interneti Haldamise Foorumi korraldamiseks Pisa kõrgkoolis Scuola Superiore Sant’Anna);

·algatuse „.eu akadeemia“ väljakuulutamine 2015. aasta juunis 12 ;

·interneti haldamise üleeuroopalise dialoogi (EuroDIG) teemalise aastakoosoleku korraldamine 9.–10. juunil 2016 Brüsselis koostöös Euroopa Komisjoniga.

5.4.Turundus-, teavitus- ja teadlikkuse suurendamise tegevus

7. aprillil 2016 oli tippdomeeni .eu kümnes aastapäev. Seda sündmust tähistati uue eurid.eu veebisaidi avamisega ja veebiajakirja .eu illustrated eriväljaande avaldamisega 13 .

EURid on viimase kahe aasta jooksul korraldanud mitmesugust turundus-, teavitus- ja teadlikkuse suurendamise tegevust:

·tugevdades veelgi oma partnerlust akrediteeritud registripidajatega, et edendada tippdomeeni .eu kaasrahastatud turundusprogrammi ja nn kohandatud vähendamiskavade kaudu. Kaasrahastatud turundusprogrammi raames esitati 2015. ja 2016. aastal vastavalt 52 ja 57 eri laadi ettepanekut. Kohandatud vähendamiskavadega andis register registripidajatele võimaluse saada oma müügimahu alusel registreerimistasu vähendusi – see meetod on levinud paljude teiste tippdomeeni registrite seas. Käesoleva aruande koostamise ajal oli 98 % 2017. aasta esimese kvartali registreeringutest teinud 331 registripidajat, kes ühinesid kohandatud vähendamiskavaga 2017. aastal;

·arendades edasi oma otseturundusmeetmeid, mille eesmärk on suurendada teadlikkust .eu-st. 2015. ja 2016. aasta algatused hõlmasid kaht aastast veebireklaami turunduskampaaniat, osalemist valitud domeeniteemalistel messidel ja üritustel kogu Euroopas ning Brüsseli lennujaamas korraldatud reklaamtahvlitega kampaania jätkamist. Peale selle korraldati viimasel kahel aastal regulaarselt tippdomeeni .eu veebiauhindade kampaaniat;

·kujundades struktureeritud esindatust sotsiaalmeedias; 14 lisaks antakse välja kvartali- ja aastaaruandeid ning kaks korda aastas avaldatakse ajakirja .eu illustrated.

5.5.Finantsolukord

Register on oma otsustes sõltumatu välisorganisatsioon, kuid komisjon jälgib selle finantsolukorda hoolikalt kooskõlas õigusraamistiku ja teenuse osutamise kontsessioonilepinguga. Sõltumatu finantsaudiitor korraldab põhjalikke kohapealseid arvepidamise kontrolle. Komisjon täidab oma järelevalveülesandeid sellega, et vaatab läbi audiitorite märkused, kord poolaastas ja aastas esitatavad finantsaruanded, kord kvartalis esitatavad eduaruanded, eelarveettepanekud ning strateegia- ja tegevuskavad. Finantsküsimusi arutatakse registriga korrapäraselt kord poolaastas toimuvatel koosolekutel ja teenustaset käsitlevatel koosolekutel.

Konkurentsivõime suurendamiseks tippdomeenide muutuval turul koostas EURid oma registripidajate jaoks kohandatud vähendamiskavad, mis võimaldavad vähendada uute registreeringute tasu vastavalt registripidaja müügimahule. 2017. aasta jaanuari seisuga oli kohandatud vähendamiskavaga liitunud registripidajate põhitasu uue domeeninime registreerimisel 1,75 eurot.

Registri peamised finantsnäitajad jäid 2015. ja 2016. aastal stabiilseks. Kui registri tulud olid mõlemal aastal ligikaudu 13 miljonit eurot, siis kulud vähenesid märgatavalt ja olid 2016. aasta lõpus veidi üle 11 miljoni euro. Sellest tulenevalt on netokasum vähem tasakaalustatud kui varasematel aastatel ning 2015. majandusaastal kanti Euroopa Liidu eelarvesse 1 238 723 euro suurune ülejääk ja 2016. majandusaastal 2 748 873 euro suurune ülejääk.

Komisjon kontrollis korrapäraselt muutusi registri eelarvekuludes ja tegelikes kuludes, pöörates eelkõige tähelepanu turunduskuludele (2015. aastal ligikaudu 3 miljonit eurot ja 2016. aastal 2,7 miljonit eurot) ja inimressurssidega seotud kuludele (2015. aastal ligikaudu 4 miljonit eurot ja 2016. aastal 3,9 miljonit eurot).

2016. aasta lõpus oli registril viite liiki rahalisi reserve: amortisatsioon (0,8 miljonit eurot), investeeringud (0,6 miljonit eurot), sotsiaalkohustused (2,7 miljonit eurot), õiguslik vastutus (1,2 miljonit eurot) ja käibekapital (1 miljoni eurot).

5.6.Talitluspidevus, vastupidavus ja kvaliteet

5.6.1.Talitluspidevus

2016. aastal hinnati mitmesuguste küberohtude suurenemise tingimustes registri iga-aastast talitluspidevuse õppust. Kuna traditsiooniline ümberlülitamine andmekeskuste vahel on integreeritud tavapärastesse äritoimingutesse ja seda kasutatakse hooldusakende puhul korrapäraselt, keskendus EURid teistsugusele kriisiohje valdkonnale.

Selleks sõlmis EURid 2016. aasta teisel poolel lepingu välise ettevõtjaga teoreetilise õppuse (Table Top eXercise – TTX) tegemiseks. TTX on stsenaariumipõhine õppus, mille raames hinnatakse intsidenti matkides kogu kriisiohjeprotsessi. Erinevalt talitluspidevuse kava õppustest, mis tehti enne 2016. aastat, on teoreetilisse õppusse kaasatud kogu kriisiohje meeskond, sealhulgas tehniliste toimingute osakond, õigusosakond, teabevahetuse ja välissuhete osakond ning üldjuht. See õppus toimub küll üksnes paberil ja kontsentreeritud kujul, kuid ikkagi andis see hea ülevaate võimalikest puudustest.

EURid kontrollis 2016. aastal mitu korda ka avariitaaste- ja taastevõimet, kuigi vahendite eraldamise kava ja prioriteetide vahelise ebakõla tõttu kavandatust vähem.

5.6.2.Turvalisus

Tippdomeen .eu kasutab domeeninimesüsteemi turvalaiendite (DNSSEC) protokolli. DNSSEC on protokoll, mis võimaldab kontrollida kuvatavate nimeserveri vastuste (veebisaitide) autentsust niinimetatud usaldusahelas kuni interneti juurtsooni välja. 2013. aastal kehtestatud n-ö DNSSECi soodustus (2 senti allahindlust domeeninimetasult iga nõuetekohaselt signeeritud domeeninime kohta kuus) oli registripidajatele endiselt kättesaadav, et veelgi toetada DNSSECi kasutuselevõttu. 2017. aasta esimese kvartali lõpus oli 357 389 DNSSECi signeeritud .eu domeeninime.

Lisaks sellele kehtestas EURid ettevõtte tasandil ISO/IEC 27001 (Rahvusvahelise Standardiorganisatsiooni kehtestatud infoturbe standard) nõuded, et pakkuda .eu akrediteeritud registripidajatele ja üldsusele turvalisi kvaliteetseid teenuseid. British Standards Institution’i (BSI) 28. juuni 2016. aasta auditi järel anti .eu registrile uuesti ISO/IEC 27001 sertifikaat.

5.6.3.Registreerimisandmete täpsuse parandamise, domeeninimede väärkasutuse vähendamise ja küberkuritegevusega võitlemise valdkonna koostöö meetmed

Register rakendab meetmeid igapäevaseks võitluseks domeeninimede väärkasutust hõlmava pahatahtliku võrgutegevuse vastu, sealhulgas näiteks autoriõiguse rikkumise, andmepüügi ning pahavara levitamist hõlmavate küberrünnete vastu. Eelkõige kontrollitakse domeeninimesid sobivuskriteeriumide alusel ning uusi registreeringuid sõelutakse kahtlaste tegevusmustrite või muude kõrvalekallete avastamiseks 15 . Registripidajatega sõlmitavate tippdomeeni .eu akrediteerimise lepingute artikli 4 kohaselt peavad registripidajad tagama, et iga domeeninime valdaja vastab kõigile ELi määrustes ja nende hilisemates muudatustes sätestatud nõuetele ning tippdomeeni .eu registreerimise korrale ja tingimustele, mis on avaldatud registri veebisaidil.

Registreerijate esitatavate registreerimisandmete täpsuse suurendamine on üha olulisem vahend domeeninimede väärkasutuse ennetamiseks ja tõrjumiseks. EURid kehtestas selle nimel 2014. aasta esimeses kvartalis WHOIS-andmete kvaliteedi kava. Aruandeperioodil täiustati kiirmeetodil põhinevat menetlust, mida rakendatakse selgete juhtumite puhul. Kiirmenetlust kasutatakse juhul, kui registreerimisandmed on ilmselgelt valed, kui avastatakse teatavad käitumismustrid domeeninimede registreerimisel või kui ilmneb väärkasutust puudutavaid kahtlusi/väiteid. Sellisel juhul peab registreerija esitama registreerimisandmete kinnitamiseks tõendid kolme päeva jooksul, vastasel juhul peatakse asjaomane domeeninimi. 2016. aastal kontrolliti rohkem kui 18 000 domeeninime; 9 000 kontrollitud nime peatati ja hiljem tühistati neist üle 1 000.

Peale selle osutas register endiselt korrapärast abi nii õiguskaitseasutustele kui ka muudele asjaomastele asutustele. Belgias pidas EURid riiklikul tasandil korrapärast dialoogi CERT-EU-ga ning tegi selliste asutustega nagu Belgia föderaalne majandusministeerium, Belgia toll („Cybersquad“) ja riigiprokuratuur aktiivselt koostööd nende võitluses .eu domeeninimedega seotud ebaseadusliku tegevuse vastu. Koostöö keskendus eeskätt võltsitud toodete müügile .eu domeeninimesid kasutades. Euroopa tasandil sõlmis EURid 2016. aasta detsembris Europoliga vastastikuse mõistmise memorandumi, et teha ühiseid jõupingutusi küberkuritegevusvastases võitluses, vahetada statistilisi andmeid ja teavet küberkuritegevuse suundumuste kohta ning teha koostööd küberkuritegevusvastase võitluse projektide raames 16 .

5.7.Domeeninimedega seotud kohtumenetlused ja vaidlused

5.7.1.Üldkohtus ja Euroopa Liidu Kohtus algatatud kohtuasjad

Aruandeperioodil ei menetletud Üldkohtus ega Euroopa Liidu Kohtus ühtegi selleteemalist kohtuasja.

5.7.2.Vaidluste kohtuvälise lahendamise menetlus

Domeeninimedega seotud vaidlused võib esitada vaidluste kohtuvälise lahendamise organile, milleks on Prahas tegutsev vahekohus (Tšehhi Vahekohus ehk CAC).

2015. aastal esitati kohtuväliseks lahendamiseks kokku 65 uut kaebust (keskmiselt 5 kaebust kuus). Kokku lõpetati 68 vaidluste kohtuvälise lahendamise menetlust (rahuldatud kaebused: 46; rahuldamata jäetud kaebused: 5; tagasivõetud kaebused: 2; puudulikud kaebused: 14; kokkulepe: 1).

2016. aastal esitati kohtuväliseks lahendamiseks kokku 80 uut kaebust (keskmiselt veidi üle 6 juhtumi kuus). Kokku lõpetati 67 vaidluste kohtuvälise lahendamise menetlust (rahuldatud kaebused: 41; rahuldamata jäetud kaebused: 9; tagasivõetud kaebused: 2; puudulikud kaebused: 14; kokkulepe: 1).

Alates 1. juunist 2016 saab esitada kaebusi kirillitsas laiendiga (.ею) .eu domeeninimedega seotud vaidluste lahendamiseks. 2017. aasta esimese kvartali lõpu seisuga ei olnud .ею domeeninimedega seoses Tšehhi Vahekohtule esitatud ühtegi kaebust.

5.7.3.Kohtumenetlused

Aruandeperioodil on EURid osalenud järgmistes kohtumenetlustes.

STRANSKY vs. EURid

6. mail 2015 võttis EURid kasutusele IDNA2008 ja homoglüüfide komplektipõhise käsitluse ning teavitas oma aegumiskorrast seoses domeeninimedega, mis ei vasta enam nendele uutele reeglitele. Aegumiskord nägi ette üheaastase järkjärgulise kasutuselt kõrvaldamise perioodi. Nõuetele mittevastavad domeeninimed tuli tühistada 6. maiks 2016 ja neid ei saanud uuesti registreerida. Kahe nõuetele mittevastavaks muutunud domeeninime (fırstrowsports.eu ja fırstrow.eu) aegumiskuupäev oli pärast 6. mail 2016 lõppenud järkjärgulise kasutuselt kõrvaldamise perioodi (28. veebruaril 2025).

Mõlema domeeninime valdaja kaebas EURidi ühe domeeninime pärast (fırstrowsports.eu) Tšehhi Vabariigi kohtusse.

Kohtuotsus vormistati kirjalikult 21. novembril 2016. Ametlik kohtuotsus näeb ette, et kostjale (EURid) kehtestatakse kohustus tagada domeeninime fırstrowsports.eu toimimine 28. veebruarini 2025, kuna EURidi registreerimiskorra ja tingimuste artikkel 13 ei võimalda EURidil ühepoolselt muuta valdaja õigusi ja kohustusi, vaid võimaldab EURidil kohaldada uusi eeskirju üksnes uute registreeringute suhtes.

Kuigi see kohtuotsus puudutab ainult üht domeeninime (fırstrowsports.eu) ega käsitle teist nime (fırstrow.eu), kohaldas EURid seda otsust mõlema domeeninime suhtes ja hoiab neid aktiivsena kuni aegumistähtpäeva 28. veebruarini 2025 (sel kuupäeval need tühistatakse).

Selle tulemusena on nimetatud menetlus lõpetatud.

EURid vs. VAN COLLEM

29. veebruaril 2016 kaebas EURid kohtusse kaks domeeninime valdajat (Nanogenetics Ltd ja Citizen Engineering Services Ltd), kes tegutsesid samal aadressil (29 Harley Street, Marylebone, London, W1G 9QR). Mõlemad valdajad olid registreerinud ligikaudu 1 600 domeeninime registripidaja IO Domain UK Ltd kaudu, kes tegutseb universaaldomeenide pakkujana samal aadressil (29 Harley Street, Marylebone, London, W1G 9QR). Ilmnes, et sellel aadressil oli registreeritud rohkem kui 6 000 Ühendkuningriigi äriühingut. Stephen Van Collem väitis, et esindab mõlemat domeeninime valdajat, ning EURidil oli põhjust arvata, et ta on tegelikult ka registripidaja.

Kuna see registripidaja oli võlgu 7 363,50 eurot, lõpetas EURid tema akrediteerimislepingu lepingu rikkumise tõttu (pärast mitut meeldetuletust).

Registripidaja lepingu lõpetamise tulemusena said kõik domeeninime valdajad e-kirja teel automaatse teate, et nad peaksid valima uue registripidaja ja viima oma domeeninimed üle valitud registripidaja juurde. Stephen Van Collem märkis, et ta valis Madalmaade fondi Lifestyle International BV. See äriühing oli tõepoolest taotlenud .eu akrediteeringut, kuid kuna ta ei viinud akrediteerimismenetlust edukalt lõpule, jättis EURid tema taotluse rahuldamata.

EURid andis Stephen Van Collemile rohkem kui 166 kalendripäeva aega oma domeeninimede üleviimiseks (võrreldes tavapärase 30–40 päevaga, mida võimaldatakse sarnases olukorras olevatele teistele valdajatele).

Kuna EURid oli reserveerinud need domeeninimed Stephen Van Collemile, ilma et viimane oleks nende eest maksnud, otsustas ta kaevata viimase kohtusse ning paluda kohtul kuulutada EURidi ja domeeninime valdaja(te) vaheline leping lõpetatuks.

Domeeninime valdajad (Nanogenetics Ltd ja Citizen Engineering Services Ltd)

Kohtu istung toimus 21. veebruaril 2017 (Brüsselis) ja vahepeal olid mõlemad äriühingud likvideeritud.

Kohtunik otsustas võtta rohkem aega, et veel kord kontrollida, kas mõlemad äriühingud olid Ühendkuningriigi ettevõtteregistrist (Companies House) kustutatud, ja lükkas seetõttu otsuse tegemise edasi. EURid eeldab, et kohus teeb esialgse otsuse, millega kohtunik võib, kuid ei pruugi uuesti algatada arutelu.

6.EMASis registreerimine ja CO2-heite kompenseerimine

23. mail 2012 sai EURidist esimene EMAS-sertifitseeritud register Euroopas (registreerimisnumber BE-VL-000016) 17 . 2015. aasta teises kvartalis lõpetas EURid oma ümbersertifitseerimise protsessi ja koostas läbivaadatud keskkonnadeklaratsiooni (2015–2017), mis sisaldab kuut eesmärki. EMASis registreerimine hõlmab nii EURidi peakontorit Belgias Diegemis kui ka tema filiaali Itaalias Pisas (alates 2015. aasta teisest kvartalist).

Alates 2013. aastast on EURid valideerinud oma CO2-heitkoguseid ning ostnud seejärel nende kompenseerimiseks sertifitseeritud CO2-arvestusühikuid 18 .

7.Järeldused

Tippdomeeni .eu mudel on edukalt rakendatud.

Viimase kahe aasta jooksul on tippdomeen .eu toiminud tippdomeenide turul, mis erineb sellest, kuhu ta sisenes kasutusele võtmisel 2006. aastal. Uued geneerilised tippdomeenid on domeeninimede sektorit täielikult muutnud. Üha enam registripidajaid hakkavad tegelema uute laiendite haldamisega, samal ajal kui vanemate tippdomeenide haldajad on hakanud otsima võimalusi oma pakkumiste mitmekesistamiseks ja laienemiseks uutesse ärivaldkondadesse, mis võivad korvata uutest registreeringutest pikemas perspektiivis saadava väiksema tulu.

2016. aasta lõpus algatas Euroopa Komisjon õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmi REFIT raames tippdomeeni .eu käsitlevate määruste läbivaatamise eesmärgiga tagada, et tippdomeeni .eu käsitlev õigusraamistik täidab endiselt oma kavandatud otstarvet. See hõlmab vastastikust hindamist ja mõju hindamist. Hindamine põhineb vähemalt viiel kohustuslikul hindamiskriteeriumil – tulemuslikkus, tõhusus, asjakohasus, sidusus ja ELi lisaväärtus – ning käsitleb tippdomeeni .eu õigusraamistiku rakendamist nii ELis kui ka EMP ja kandidaatriikides alates esimese määruse vastuvõtmisest 2002. aastal. Selle hindamise põhjal koostatakse hiljem tulevikku suunatud mõjuhinnang, milles visandatakse poliitilised meetmed kindlakstehtud probleemide lahendamiseks. Võimalik on ka konkreetsete algatuste vastuvõtmine 2018. aastal.

Nii .eu registri kui ka Euroopa Komisjoni üks peamisi eesmärke on endiselt mitmekeelsuse tagamine. Tuleb märkida, et seitse aastat pärast seda, kui EURid esitas taotluse stringi .eu heakskiitmiseks kreeka tähestikus, ei ole ICANN veel heaks kiitnud kreekakeelset stringi .ευ, kuna seda peetakse segadust tekitavalt sarnaseks muude stringidega. Komisjon on korduvalt ärgitanud ICANNi seda protsessi lõpetama ning rõhutanud, et ICANN ei ole järginud sama ranget strateegiat, kui ta määras hiljuti uued geneerilised tippdomeenid, mis olid ilmselgelt samamoodi segadust tekitavad.

Registri hiljutist ennetavat toetust meetmetele, mille eesmärk on vältida väärkasutust ning parandada tippdomeeni .eu turvalisust ja usaldusväärsust, peetakse oluliseks ja seda soodustatakse veelgi praeguses digikeskkonnas, kus küberkuritegevuse oht ja mõju on märgatavalt suurenenud.

Euroopa Komisjon jätkab korrapärast ja konstruktiivset teabevahetust registriga, et tagada tippdomeeni .eu puhul domeeninimede süsteemi rangeimate nõuete järgimine ning muuta see eurooplaste jaoks eelistatud laiendiks. Järeldused tippdomeeni .eu toimimise kohta tehakse taas 2018. aastal, kui on kättesaadavad poolelioleva REFIT-hindamise tulemused.



LISA

·Tippdomeeni .eu ja CENTRi registreeringute statistilised andmed, 2017. aasta I kvartali lõpp

·.eu registreeringud kvartalite kaupa kuni 2017. aasta I kvartali lõpuni



·Domeeninimede koguarv registreerijate päritoluriikide kaupa, 2017. aasta I kvartali lõpp

·Registripidajate jaotus, 2017. aasta I kvartali lõpp



·Rahvusvaheliste domeeninimede registreeringud, 2017. aasta I kvartali lõpp

 

(1)      Arvestusest on endiselt välja jäetud domeen .tk selle erilise raamistiku ja müügimudeli tõttu.
(2)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. oktoobri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 1137/2008, millega kohandatakse teatavaid asutamislepingu artiklis 251 sätestatud menetluse kohaseid õigusakte vastavalt nõukogu otsusele 1999/468/EÜ seoses kontrolliga regulatiivmenetlusega – Kohandamine kontrolliga regulatiivmenetlusega – Esimene osa (ELT L 311, 21.11.2008, lk 1).
(3)    Komisjoni 10. oktoobri 2005. aasta määrus (EÜ) nr 1654/2005 (ELT L 266, 11.10.2005, lk 35); komisjoni 25. oktoobri 2007. aasta määrus (EÜ) nr 1255/2007 (ELT L 282, 26.10.2007, lk 16); komisjoni 26. juuni 2009. aasta määrus (EÜ) nr 560/2009 (ELT L 166, 27.6.2009, lk 3); komisjoni 26. märtsi 2015. aasta määrus (EL) 2015/516 (ELT L 82, 27.3.2015, lk 14).
(4)      Euroopa Komisjoni 11. aprilli 2014. aasta rakendusotsus tippdomeeni .eu registri määramise kohta, ELT L 109, 12.4.2014, lk 41.
(5)      Vt punkt 5.6.3.
(6)      Vt https://www.icann.org/public-comments/fy18-budget-2017-03-08-en.
(7)      Vt Verisign Domain Industry Brief, Q4 2016, https://www.verisign.com/en_US/domain-names/dnib/index.xhtml#executive-summary.
(8)      Vt http://www.icann.org/en/topics/idn/fast-track/.
(9)      Nimeserver on veebiserver, mis tegeleb domeeninimede IP-aadressidega seotud teenuste kohta esitatud päringutega. Nimeserverid on domeeninimede süsteemi oluline osa. Need võimaldavad kasutada IP-aadresside asemel domeene.
(10)      Rahvusvaheliste domeeninimede ülemaailmset aastaaruannet hakati 2016. aasta lõpust avaldama digitaalselt ja seda tutvustati ametlikult 7. detsembril 2016 Mehhikos Guadalajaras peetud Interneti Haldamise Foorumi koosolekul. Rahvusvaheliste domeeninimede ülemaailmse aastaaruande veebiversioon on kättesaadav aadressil www.idnworldreport.eu . Lisateave Interneti Haldamise Foorumi 2016. aasta seminari kohta: https://igf2016.sched.com/event/8htA/ws19-enhancing-linguistic-and-cultural-diversity-in-cyberspace .
(11)      Mõlemal juhul tehti ka nende piirkondade domeenituru uuring. Lisateave Lähis-Ida ja sellega piirnevate riikide uuringu kohta: https://www.icann.org/en/system/files/files/meac-dns-study-26feb16-en.pdf ning Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna uuringu kohta: https://www.icann.org/en/system/files/files/lac-dns-marketplace-study-13mar17-en.pdf .
(12)      Algatuse põhieesmärk on harida ettevõtjaid, registripidajaid ja tulevasi põlvkondi interneti, selle ajaloo ja toimimise ning turunduse, halduse, turvalisuse ja õigusega seotud küsimustes.
(13)      Vt https://eurid.eu/en/about-us/publications/.
(14)      Vt Facebook (EUregistry), Twitter (@Euregistry), YouTube (Europeanregistry).
(15)    Sobivuskriteeriumide kohta vt määruse (EÜ) nr 733/2002 artikli 4 lõike 2 punkt b. Registril on õigus kontrollida registreeringu kehtivust (määruse (EÜ) nr 874/2004 artikkel 3). Registreerimiskorra kohaselt peab registreerija tagama, et tema isikuandmed on täielikud ja täpsed ning tal on registriga suhtlemiseks toimiv e-posti aadress. Registril on õigus tühistada mittetoimiva aadressiga domeeninimi.
(16)      Vt https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/europol-enhances-cybercrime-and-internet-security-cooperation-signing-mou-eurid.
(17)    Lisateave EURidi keskkonnakohustuste kohta: https://eurid.eu/en/going-green/.
(18)      2015. aastal hindas EURid oma 2014. aasta CO2-heitkoguseid ja ostis kontrollitud CO2-arvestusühikuid, et toetada Ecomapuà projekti, mille eesmärk on muu hulgas kaitsta Amazonase piirkonna suurt bioloogilist mitmekesisust. 2016. aastal osteti 2015. aasta CO2-heitkoguste korvamiseks kontrollitud CO2-arvestusühikuid, millega toetati Dak Rungi hüdroelektrijaama projekti Vietnamis.
Top