Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013L0036R(05)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta direktiivi 2013/36/EL (mis käsitleb krediidiasutuste tegevuse alustamise tingimusi ning krediidiasutuste ja investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet, millega muudetakse direktiivi 2002/87/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiivid 2006/48/EÜ ja 2006/49/EÜ) parandus (Euroopa Liidu Teataja L 176, 27. juuni 2013)

    ST/15015/2019/INIT

    ELT L 51, 25.2.2020, p. 13–15 (ET)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2013/36/corrigendum/2020-02-25/oj

    25.2.2020   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 51/13


    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta direktiivi 2013/36/EL (mis käsitleb krediidiasutuste tegevuse alustamise tingimusi ning krediidiasutuste ja investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet, millega muudetakse direktiivi 2002/87/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiivid 2006/48/EÜ ja 2006/49/EÜ) parandus

    ( Euroopa Liidu Teataja L 176, 27. juuni 2013 )

    Kogu direktiivi tekstis, välja arvatud pealkirjas, asendatakse mõisted „krediidiasutus ja investeerimisühing“, „krediidiasutus või investeerimisühing“ ja „krediidiasutus ja/või investeerimisühing“ asjaomases käändes ja arvus mõistega „finantsinstitutsioon“ sobivas käändes ja arvus.

    Kogu direktiivi tekstis asendatakse mõiste „krediidiasutuse- või investeerimisühingupõhine“ asjaomases käändes ja arvus mõistega „finantsinstitutsioonipõhine“ sobivas käändes ja arvus.

    Kogu direktiivi tekstis asendatakse mõiste „konsolideeritud järelevalvet teostav asutus“ asjaomases käändes ja arvus mõistega „konsolideeritud järelevalvet tegev asutus“ sobivas käändes ja arvus.

    Leheküljel 339 põhjenduses 9

    asendatakse

    „(9)

    … Finantsraamistiku integreerimist võiks edasi edendada ühtse solveerimismehhanismi loomisega, luues muu hulgas ka piisavad ja tõhusad kaitsemeetmed, et tagada solveerimisotsuste tegemine kiiresti, erapooletult ja kõigi asjaosaliste parimaid huve arvestades.“

    järgmisega:

    „(9)

    … Finantsraamistiku integreerimist võiks edasi edendada ühtse kriisilahenduskorra loomisega, luues muu hulgas ka piisavad ja tõhusad kaitsemeetmed, et tagada kriisilahendusotsuste tegemine kiiresti, erapooletult ja kõigi asjaosaliste parimaid huve arvestades.“

    Leheküljel 341 põhjenduses 32

    asendatakse

    „(32)

    Teabe vahetamine peaks olema lubatud ka pädevate asutuste ning keskpankade ja muude samalaadsete funktsioonidega rahaasutuste vahel ja, kui see on vajalik, raskustesse sattunud krediidiasutuste ja investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalveks, krediidiasutuste maksejõuetuse ärahoidmiseks ja nende solveerimiseks ning eriolukordades, kui see on asjakohane, ka krediidiasutuste ja muude finantseerimisasutuste, investeerimisteenuseid osutavate ettevõtjate ja kindlustusandjate järelevalve alaste õigusaktide väljatöötamise eest vastutavate muude asutuste ja keskvalitsuse asutuste, samuti maksete süsteemi järelevalve eest vastutavate asutuste vahel.“

    järgmisega:

    „(32)

    Teabe vahetamine peaks olema lubatud pädevate asutuste ning keskpankade ja muude samalaadsete funktsioonidega rahaasutuste vahel ja, kui see on vajalik, usaldatavusnõuete täitmise järelevalveks, finantsinstitutsioonide maksejõuetuse ärahoidmiseks ja maksejõuetute finantsinstitutsioonide kriisilahenduseks ning asjakohasel juhul eriolukordades, ka krediidiasutuste, muude finantseerimisasutuste, investeerimisteenuseid osutavate ettevõtjate ja kindlustusandjate järelevalve alaste õigusaktide väljatöötamise eest vastutavate muude asutuste ja keskvalitsuse asutuste, samuti maksete süsteemi järelevalve eest vastutavate asutuste vahel.“

    Leheküljel 342 põhjenduses 34

    asendatakse

    „(34)

    Käesoleva direktiivi ja määruse (EL) nr 575/2013 eesmärk on tagada krediidiasutuste ja investeerimisühingute maksevõimelisus. Kui hoolimata maksevõimelisuse nõuetest tekib kriis, siis tuleb tagada, et krediidiasutusi ja investeerimisühinguid on võimalik solveerida korrapärasel viisil, mis piiraks negatiivset mõju reaalmajandusele ja väldiks maksumaksjate abi kasutamise vajadust. Selleks peaks Euroopa Pangandusjärelevalve enne edasist koordineerimist liidu tasandil kooskõlas määrusega (EL) nr 1093/2010 hindama ja koordineerima maksevõime taastamise kavasid ja solveerimiskavasid käsitlevaid algatusi, et edendada lähendamist selles valdkonnas. Seetõttu tuleks Euroopa Pangandusjärelevalvet maksevõime taastamise kavasid ja solveerimiskavasid käsitlevate koosolekute korraldamisest täielikult ette teavitada ja tal peaks olema õigus osaleda sellistel koosolekutel. Mõned liikmesriikide asutused on juba kehtestanud krediidiasutustele ja investeerimisühingutele ning asutustele kohustused valmistada ette maksevõime taastamise kavad ja solveerimiskavad. Seetõttu on asjakohane, et krediidiasutustelt ja investeerimisühingutelt nõutaks selles osas koostöö tegemist liikmesriigi asutustega. Maksevõime taastamise kava või solveerimiskava koostamisel peaks Euroopa Pangandusjärelevalve andma kooskõlas määrusega (EL) nr 1093/2010 panuse tulemuslike ja järjepidevate maksevõime taastamise kavade ja solveerimiskavade väljatöötamisse ja kooskõlastamisse ning osalema selles aktiivselt. Esmajärjekorras tuleks käsitleda neid kavasid, mis hõlmavad süsteemselt olulisi krediidiasutusi ja investeerimisühinguid.“

    järgmisega:

    „(34)

    Käesoleva direktiivi ja määruse (EL) nr 575/2013 eesmärk on tagada finantsinstitutsioonide maksevõimelisus. Kui hoolimata maksevõimelisuse nõuetest tekib kriis, siis tuleb tagada, et finantsinstitutsioonide kriisilahenduse menetlus on võimalik läbi viia korrapärasel viisil, mis piiraks negatiivset mõju reaalmajandusele ja väldiks maksumaksjate abi kasutamise vajadust. Selleks peaks Euroopa Pangandusjärelevalve enne edasist koordineerimist liidu tasandil kooskõlas määrusega (EL) nr 1093/2010 hindama ja koordineerima finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse kavasid käsitlevaid algatusi, et edendada lähendamist selles valdkonnas. Seetõttu tuleks Euroopa Pangandusjärelevalvet finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse kavasid käsitlevate koosolekute korraldamisest täielikult ette teavitada ja tal peaks olema õigus osaleda sellistel koosolekutel. Mõned liikmesriikide asutused on juba kehtestanud finantsinstitutsioonidele ning asutustele kohustused valmistada ette finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse kavad. Seetõttu on asjakohane, et finantsinstitutsioonidelt nõutaks selles osas koostöö tegemist liikmesriigi asutustega. Finantsseisundi taastamise või kriisilahenduse kava koostamisel peaks Euroopa Pangandusjärelevalve andma kooskõlas määrusega (EL) nr 1093/2010 panuse tulemuslike ja järjepidevate finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse kavade väljatöötamisse ja kooskõlastamisse ning osalema selles aktiivselt. Esmajärjekorras tuleks käsitleda neid kavasid, mis hõlmavad süsteemselt olulisi finantsinstitutsioone.“

    Leheküljel 354 artikli 4 lõigetes 7 ja 8

    asendatakse

    „7.

    Liikmesriigid tagavad, et käesoleva direktiivi ja määruse (EL) nr 575/2013 kohane järelevalve ning muud pädevate asutuste funktsioonid on eraldiseisvad ja sõltumatud solveerimisega seotud ülesannetest. Liikmesriigid teavitavad sellest komisjoni ja Euroopa Pangandusjärelevalvet, näidates ära ülesannete jaotumise.

    8.

    Liikmesriigid tagavad, et kui solveerimise volitusi omavad asutused ei ole pädevad asutused, teevad solveerimise volitusi omavad asutused solveerimiskavade ettevalmistamisel pädevate asutustega tihedat koostööd ja konsulteerivad nendega.“

    järgmisega:

    „7.

    Liikmesriigid tagavad, et käesoleva direktiivi ja määruse (EL) nr 575/2013 kohane järelevalve ning muud pädevate asutuste funktsioonid on eraldiseisvad ja sõltumatud kriisilahendusega seotud ülesannetest. Liikmesriigid teavitavad sellest komisjoni ja Euroopa Pangandusjärelevalvet, näidates ära ülesannete jaotumise.

    8.

    Liikmesriigid tagavad, et kui kriisilahenduse alal volitusi omavad asutused ei ole pädevad asutused, teevad kriisilahenduse alal volitusi omavad asutused kriisilahenduskavade ettevalmistamisel pädevate asutustega tihedat koostööd ja konsulteerivad nendega.“

    Leheküljel 371 artikli 59 lõike 1 teises lõigus

    asendatakse

    „Sellistel tingimustel võib teavet edastada siiski vaid usaldatavusnõuete täitmise järelevalveks ning krediidiasutuste ja investeerimisühingut maksejõuetuse ärahoidmise ja nende solveerimise korral. …“.

    järgmisega:

    „Sellistel tingimustel võib teavet edastada siiski vaid usaldatavusnõuete täitmise järelevalveks ning finantsinstitutsioonide maksejõuetuse ärahoidmise ja nende kriisilahenduse korral. …“.

    Leheküljel 378 artiklis 74

    asendatakse

    „Artikkel 74

    Sisejuhtimine ning maksevõime taastamise kavad ja solveerimiskavad

    1.   Krediidiasutustel ja investeerimisühingutel peab olema kindel äriühingu juhtimiskord, mis hõlmab selget organisatsioonilist ülesehitust, mille puhul vastutusalad on selgesti määratletud, läbipaistvad ja järjepidevad, tõhusaid protseduure riskide või võimalike riskide kindlaksmääramiseks, juhtimiseks, jälgimiseks ja nendest teatamiseks, piisavaid sisekontrollimehhanisme, sealhulgas usaldusväärset juhtimis- ja raamatupidamistava, ning tasustamispoliitikat ja -tavasid, mis on kooskõlas usaldusväärse ja tõhusa riskijuhtimisega ja edendavad seda.

    2.   Lõikes 1 osutatud kord, protseduurid ja mehhanismid peavad olema piisavalt ulatuslikud ning vastama ärimudelis ja krediidiasutuse või investeerimisühingu tegevuses peituvate riskide laadile, ulatusele ja keerukusele. Arvesse võetakse artiklites 76 kuni 95 kehtestatud tehnilisi kriteeriume.

    3.   Euroopa Pangandusjärelevalve annab välja suuniseid lõikes 1 osutatud korra, protseduuride ja mehhanismide kohta kooskõlas lõikega 2.

    4.   Pädevad asutused tagavad, et koostatakse maksevõime taastamise kavad krediidiasutuse või investeerimisühingu finantsseisundi taastamiseks finantsseisundi olulise halvenemise järel ning solveerimiskavad. Kooskõlas proportsionaalsuse põhimõttega võib vähendada krediidiasutusele või investeerimisühingule esitatavaid nõudeid koostada, omada või ajakohastada maksevõime taastamise kavu, ning pärast konsulteerimist pädeva asutusega solveerimisasutusele esitatavat nõuet koostada solveerimiskavu, kui pärast konsulteerimist makrotasandi usaldatavusjärelevalvet teostava liikmesriigi määratud asutusega leiavad pädevad asutused, et konkreetse krediidiasutuse või investeerimisühingu maksejõuetus ei mõjuta muu hulgas tema suuruse ja ärimudeli tõttu või teiste krediidiasutuste ja investeerimisühingutega või üldiselt finantssüsteemiga seotuse tõttu negatiivselt finantsturge, muid krediidiasutusi või investeerimisühinguid või rahastamistingimusi.

    Kooskõlas proportsionaalsuse põhimõttega teevad krediidiasutused ja investeerimisühingud solveerimisasutustega tihedat koostööd ja vahetavad kogu vajalikku teavet selliste toimivate solveerimiskavade ettevalmistamiseks ja koostamiseks, milles esitatakse võimalused krediidiasutuse või investeerimisühingu nõuetekohaseks solveerimiseks maksejõuetuse korral.

    Kooskõlas määruse (EL) nr 1093/2010 artikliga 25 võib Euroopa Pangandusjärelevalve osaleda tõhusate ja järjekindlate maksevõime taastamise ja solveerimiskavade väljatöötamises ja kooskõlastamises ning sellele kaasa aidata.

    Sellega seoses teavitatakse Euroopa Pangandusjärelevalvet ja tal on õigus osaleda maksevõime taastamise kavade ja solveerimiskavade väljatöötamise ja koordineerimisega seotud koosolekutel. Selliste koosolekute või tegevuse toimumise korral teavitatakse Euroopa Pangandusjärelevalvet eelnevalt täielikult selliste koosolekute korraldamisest, peamistest arutusele tulevatest küsimustest ja kaalutavast tegevusest.“

    järgmisega:

    „Artikkel 74

    Sisejuhtimine ning finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse kavad

    1.   Finantsinstitutsioonidel peab olema töökindel äriühingu juhtimiskord, mis hõlmab selget organisatsioonilist ülesehitust, mille puhul vastutusalad on selgesti kindlaks määratud, läbipaistvad ja järjepidevad, tõhusaid protseduure riskide või võimalike riskide kindlaksmääramiseks, juhtimiseks, jälgimiseks ja nendest teatamiseks, piisavaid sisekontrollimehhanisme, sealhulgas usaldusväärset juhtimis- ja raamatupidamistava, ning tasustamispoliitikat ja -tavasid, mis on kooskõlas usaldusväärse ja tõhusa riskijuhtimisega ja edendavad seda.

    2.   Lõikes 1 osutatud kord, protseduurid ja mehhanismid peavad olema piisavalt ulatuslikud ning vastama ärimudelis ja finantsinstitutsiooni tegevuses peituvate riskide laadile, ulatusele ja keerukusele. Arvesse võetakse artiklites 76–95 kehtestatud tehnilisi kriteeriume.

    3.   Euroopa Pangandusjärelevalve annab välja suuniseid lõikes 1 osutatud korra, protseduuride ja mehhanismide kohta kooskõlas lõikega 2.

    4.   Pädevad asutused tagavad, et koostatakse finantsseisundi taastamise kavad finantsinstitutsiooni finantsseisundi taastamiseks finantsseisundi olulise halvenemise järel ning kriisilahenduskavad. Kooskõlas proportsionaalsuse põhimõttega võib vähendada finantsinstitutsioonile esitatavaid nõudeid koostada, omada või ajakohastada finantsseisundi taastamise kavu, ning pärast konsulteerimist pädeva asutusega kriisilahendusasutusele esitatavat nõuet koostada kriisilahenduskavu, kui pärast konsulteerimist makrotasandi usaldatavusjärelevalvet teostavaliikmesriigi määratud asutusega leiavad pädevad asutused, et konkreetse finantsinstitutsiooni maksejõuetus ei mõjuta muu hulgas tema suuruse ja ärimudeli tõttu või teiste finantsinstitutsioonidega või üldiselt finantssüsteemiga seotuse tõttu negatiivselt finantsturge, muid finantsinstitutsioone või rahastamistingimusi.

    Kooskõlas proportsionaalsuse põhimõttega teevad finantsinstitutsioonid kriisilahendusasutustega tihedat koostööd ja vahetavad kogu vajalikku teavet selliste toimivate kriisilahenduskavade ettevalmistamiseks ja koostamiseks, milles esitatakse võimalused finantsinstitutsiooni nõuetekohaseks kriisilahenduseks maksejõuetuse korral.

    Kooskõlas määruse (EL) nr 1093/2010 artikliga 25 võib Euroopa Pangandusjärelevalve osaleda tõhusate ja järjekindlate finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse kavade väljatöötamises ja kooskõlastamises ning sellele kaasa aidata.

    Sellega seoses teavitatakse Euroopa Pangandusjärelevalvet ja tal on õigus osaleda finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse kavade väljatöötamise ja koordineerimisega seotud koosolekutel. Selliste koosolekute või tegevuse toimumise korral teavitatakse Euroopa Pangandusjärelevalvet eelnevalt täielikult selliste koosolekute korraldamisest, peamistest arutusele tulevatest küsimustest ja kaalutavast tegevusest.“


    Top