Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ELi programmid – ametid

 

KOKKUVÕTE:

rakendusotsus (EL) 2021/173, millega asutatakse Euroopa Kliima, Taristu ja Keskkonna Rakendusamet, Euroopa Tervisehoiu ja Digitaalvaldkonna Rakendusamet, Euroopa Teadusuuringute Rakendusamet, Euroopa Innovatsiooninõukogu ja VKEde Rakendusamet, Euroopa Teadusnõukogu Rakendusamet ning Euroopa Hariduse ja Kultuuri Rakendusamet

MIS ON OTSUSE EESMÄRK?

Otsusega asutatakse kuus rakendusametit ELi programmide rakendamiseks mitmeaastase finantsraamistiku alusel aastatel 2021–2027. Sellega sätestatakse

  • nende ülesanded, vastutusalad ja üldised tegevuseeskirjad;
  • ametite vahelise ning Euroopa Komisjoni ja ametite vahelise üleviimise õigusraamistik.

PÕHIPUNKTID

Otsusega asutatakse 31. detsembrini 2028 kuus rakendusametit (esimesed viis alates 1. aprillist 2021 ja kuues alates 16. veebruarist 2021):

Ametid vastutavad järgmiste üldiste ülesannete täitmise eest, mis on seotud neile delegeeritud programmide ja meetmete rakendamisega:

  • programmi mõne või kõigi etappide ning katseprojektide ja ettevalmistavate meetmete rakendamise juhtimine;
  • vajaduse korral üldiste haldus- ja logistiliste tugiteenuste osutamine;
  • teabe jagamine, et toetada komisjoni tema poliitika kujundamise ülesannete täitmisel;
  • eelarve täitmise aktide vastuvõtmine seoses tulude ja kuludega ning kõigi programmide juhtimiseks vajalike toimingute tegemine;
  • täiendavate rahaliste vahendite rakendamine asjaomase tööprogrammi või asjaomaste tööprogrammide alusel ning teatavatel tingimustel.

Euroopa Kliima, Taristu ja Keskkonna Rakendusamet on Innovatsiooni ja Võrkude Rakendusameti õigusjärglane ja rakendab järgmisi programme:

Alles loodav Euroopa Tervishoiu ja Digitaalvaldkonna Rakendusamet rakendab järgmisi programme:

Euroopa Teadusuuringute Rakendusamet on Teadusuuringute Rakendusameti õigusjärglane ja rakendab järgmisi programme:

  • „Euroopa horisont“ (Marie Skłodowska-Curie meetmed ja teadustaristud);
  • „Euroopa horisont“ (kultuur, loovus ja kaasav ühiskond; tsiviiljulgeolek; toit, biomajandus, loodusvarad, põllumajandus ja keskkond;
  • „Euroopa horisont“ (osalemise laiendamine ja Euroopa teadusruumi tugevdamine, tipptasemel teadmiste levitamine ja osalemise laiendamine, Euroopa teadusuuringute ja innovatsiooni süsteemi ümberkujundamine ja tugevdamine);
  • põllumajandustoodete teavitus- ja müügiedendusmeetmed;
  • söe ja terase teadusfondi uurimisprogramm;
  • üldised haldus- ja logistilised teenused, milleks on eelkõige keskne valideerimistalitus (SEDIA), e-toetustes osalevate programmide ja teenuste konkursikutsete kavandamine ning ekspertide haldamine.

Euroopa Innovatsiooninõukogu ja VKEde Rakendusamet on Väikeste ja Keskmise Suurusega Ettevõtjate Rakendusameti õigusjärglane ja rakendab järgmisi programme:

  • programm „Euroopa horisont“ (Euroopa Innovatsiooninõukogu ja Euroopa innovatsiooni ökosüsteemid);
  • piirkondadevahelised innovatsiooniinvesteeringud;
  • ühtse turu programm (COSME, siseturg, standardimise toetamine ja tarbijaküsimused).

Euroopa Hariduse ja Kultuuri Rakendusamet on Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Rakendusameti õigusjärglane ja rakendab järgmisi programme:

Euroopa Teadusnõukogu Rakendusamet on endise Teadusuuringute Rakendusameti õigusjärglane ja rakendab järgmist programmi:

  • „Euroopa horisont“ (Euroopa Teadusnõukogu).

Ametid

  • asuvad Brüsselis;
  • on juhtkomitee ja direktori juhtimisel ning kasutavad lähetatud, ajutisi või lepingulisi töötajaid;
  • on komisjoni järelevalve all ja annavad talle korrapäraselt aru ning komisjon hindab nende tegevuse tulemusi;
  • rakendavad keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemi (EMAS) ja registreerivad end selles ning võivad osaleda EMASis komisjoni koondregistreerumise kaudu;
  • Ametid täidavad oma tegevuseelarvet vastavalt komisjoni eeskirjadele.

Luxembourgis asuva Tarbija-, Tervise-, Põllumajandus- ja Toiduküsimuste Rakendusameti tegevus lõpetati 1. aprillil 2021. Selle ülesanded anti üle mitmele Brüsselis asuvale rakendusametile, eriti Euroopa Tervishoiu ja Digitaalvaldkonna Rakendusametile, mis asutati 16. veebruaril 2021.

Selle otsusega tunnistatakse kehtetuks rakendusotsused 2013/801/EL (Innovatsiooni ja Võrkude Rakendusamet), 2013/771/EL (ELi Väikeste ja Keskmise Suurusega Ettevõtjate Rakendusamet), 2013/778/EL (Teadusuuringute Rakendusamet), 2013/779/EL (Euroopa Teadusnõukogu Rakendusamet), 2013/776/EL (Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Rakendusamet) ja 2013/770/EL (Tarbija-, Tervise- ja Toiduküsimuste Rakendusamet).

MIS AJAST OTSUST KOHALDATAKSE?

Otsust kohaldatakse alates 1. aprillist 2021.

TAUST

Komisjon delegeerib oma ELi rakenduskavade rakendamise volitusi rakendusametitele, et keskenduda oma põhitegevusele. Talle jääb endiselt kontroll kõnealuste ametite tegevuse üle ja lõplik vastutus selle eest.

Kuue ameti uued vastutusalad rühmitatakse temaatiliste poliitikavaldkondade kaupa, et anda neile järjepidev identiteet ja tagada sünergia erinevate programmide vahel.

PÕHIDOKUMENT

Komisjoni 12. veebruari 2021. aasta rakendusotsus (EL) 2021/173, millega asutatakse Euroopa Kliima, Taristu ja Keskkonna Rakendusamet, Euroopa Tervisehoiu ja Digitaalvaldkonna Rakendusamet, Euroopa Teadusuuringute Rakendusamet, Euroopa Innovatsiooninõukogu ja VKEde Rakendusamet, Euroopa Teadusnõukogu Rakendusamet ning Euroopa Hariduse ja Kultuuri Rakendusamet ning tunnistatakse kehtetuks rakendusotsused 2013/801/EL, 2013/771/EL, 2013/778/EL, 2013/779/EL, 2013/776/EL ja 2013/770/EL (ELT L 50, 15.2.2021, lk 9–28)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Nõukogu 17. detsembri 2020. aasta määrus (EL, Euratom) 2020/2093, millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik aastateks 2021–2027 (ELT L 433I, 22.12.2020, lk 11–22)

Viimati muudetud: 09.04.2021

Top