Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0041

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS narkootiliste ainete komisjoni 65. istungjärgul Euroopa Liidu nimel võetava seisukoha kohta seoses ainete lisamisega narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastase ÜRO konventsiooni I nimekirjas loetletud ainete hulka

COM/2022/41 final

Brüssel,8.2.2022

COM(2022) 41 final

2022/0029(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

narkootiliste ainete komisjoni 65. istungjärgul Euroopa Liidu nimel võetava seisukoha kohta seoses ainete lisamisega narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastase ÜRO konventsiooni I nimekirjas loetletud ainete hulka


SELETUSKIRI

1.Kavandatav reguleerimisese

Käesolevas ettepanekus käsitletakse otsust, millega määratakse kindlaks seisukoht, mis võetakse liidu nimel narkootiliste ainete komisjonis seoses rahvusvahelise narkootikumide kontrolli komitee (INCB) soovituste alusel kavandatud muudatustega narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastase Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni 1988. aasta konventsiooni nimekirjades.

2.Ettepaneku taust

2.1.Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastane Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni 1988. aasta konventsioon

Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastase Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni 1988. aasta konventsiooni (edaspidi „konventsioon“) eesmärk on edendada konventsiooniosaliste vahelist koostööd, et nad saaksid tõhusamalt käsitleda narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse eri aspekte, millel on rahvusvaheline mõõde. Konventsioonist tulenevate kohustuste täitmisel võtavad konventsiooniosalised vajalikke meetmeid, sealhulgas seadusandlikke ja haldusmeetmeid, kooskõlas oma vastavate siseriiklike õigusaktide põhisätetega.

Konventsioon jõustus 11. novembril 1990.

EL 1 ja kõik selle liikmesriigid on konventsiooni osalised.

2.2.Narkootiliste ainete komisjon

Narkootiliste ainete komisjon on ÜRO Majandus- ja Sotsiaalnõukogu (ECOSOC) komisjon, mille ülesanded ja volitused on sätestatud muu hulgas konventsioonis. Sellesse komisjoni kuulub 53 ECOSOCi valitud ÜRO liikmesriiki. Praegu on komisjoni hääleõiguslikud liikmed 12 ELi liikmesriiki 2 . Liidul on narkootiliste ainete komisjonis vaatleja staatus.

Narkootiliste ainete komisjon võib oma liikmete kahekolmandikulise häälteenamusega otsustada lisada konkreetne aine konventsiooni nimekirjadesse, võttes seejuures arvesse konventsiooniosaliste esitatud märkusi ja soovitusi INCB-lt, kelle hinnang on teadusküsimustes määrav, ning kaaludes ühtlasi nõuetekohaselt kõiki muid asjakohaseid tegureid.

2.3.Narkootiliste ainete komisjoni kavandatud akt

Narkootiliste ainete komisjon kavatseb oma 14. märtsist kuni 18. märtsini 2022 toimuval 65. istungjärgul võtta vastu loetelu täiendamise otsuse seoses kolme aine – 4-AP, boc-4-AP ja norfentanüüli – lisamisega konventsiooni nimekirjadesse (edaspidi „kavandatud aktid“).

Konventsiooni kohaselt on narkootiliste ainete komisjoni otsused siduvad, välja arvatud juhul, kui konventsiooniosaline on ettenähtud tähtaja jooksul esitanud otsuse ECOSOCile läbivaatamiseks 3 . Kõnealuses küsimuses tehtavad ECOSOCi otsused on lõplikud. Kavandatud aktid muutuvad konventsiooniosalistele siduvaks vastavalt konventsiooni artiklile 12, mille asjakohased osad sisaldavad järgmisi sätteid:

„Peasekretär teatab igast käesoleva artikli kohaselt tehtud komisjoni otsusest kõikidele riikidele ja organisatsioonidele, kes on või kellel on õigus saada käesoleva konventsiooni osalisteks, ning komiteele. Selline otsus jõustub iga osalisriigi jaoks pärast saja kaheksakümne päeva möödumist selle teate edastamise kuupäevast.

Käesoleva artikli alusel tehtud komisjoni otsused vaatab nõukogu läbi mõne osalisriigi taotlusel, kui niisugune taotlus on esitatud saja kaheksakümne päeva jooksul alates asjakohase otsuse teatavakstegemise kuupäevast. Läbivaatamistaotlus saadetakse peasekretärile koos selle aluseks oleva asjakohase informatsiooniga.

Peasekretär saadab läbivaatamistaotluse ärakirjad ja sellele lisatud informatsiooni komisjonile, komiteele ja kõikidele osalisriikidele, tehes neile ettepaneku esitada omapoolsed märkused üheksakümne päeva jooksul. Kõik laekunud märkused antakse arvessevõtmiseks nõukogule.

Nõukogu võib komisjoni otsuse kinnitada või tühistada. Teade nõukogu otsuse kohta saadetakse kõikidele riikidele ja organisatsioonidele, kes on või kellel on õigus saada käesoleva konventsiooni osaliseks, komisjonile ja komiteele.“

3.Liidu nimel võetav seisukoht

Komisjoni teavitati 2. veebruaril 2022 sellest, et INCB soovitab lisada konventsiooni I nimekirja kolme ainet: 4-AP, boc-4-AP ja norfentanüüli.

Vastavalt INCB hinnangule kasutatakse 4-AP-d, boc-4-AP-d ja norfentanüüli sageli fentanüüli ja fentanüüli analoogide (st sünteetiliste opioidide) ebaseaduslikuks valmistamiseks. On tõendeid selle kohta, et kõnealuste narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku valmistamise maht ja ulatus kujutavad tõsist ohtu rahvatervisele või põhjustavad tõsiseid sotsiaalseid probleeme, ning see annab alust rakendada kõnealuse aine suhtes rahvusvahelist kontrolli. Peale selle ei kasutata 4-AP-d, boc-4-AP-d ega norfentanüüli teadaolevalt ühelgi seaduslikul eesmärgil, välja arvatud väikeses koguses teadus- ja arendustegevuses ning laborianalüüsi jaoks.

Fentanüüli ja fentanüüli analoogide ebaseaduslik valmistamine on liidus tõsine probleem. Need ebaseaduslikult valmistatud narkootilised ja psühhotroopsed ained põhjustavad liidus märkimisväärseid rahvatervisega seotud ja sotsiaalseid probleeme.

Liidu liikmesriigid peaksid seega väljendama narkootiliste ainete komisjonis seisukohta, et nad toetavad 4-AP, boc-4-AP ja norfentanüüli lisamist konventsiooni I nimekirja.

Konventsiooni nimekirjade muutmine mõjutab otseselt liidu õiguse kohaldamisala narkootikumide lähteainete kontrolli valdkonnas, kuna konventsiooni nimekirjadesse lisatud ained tuleb inkorporeerida liidu õigusesse 4 . Komisjon on selle tagamiseks volitatud võtma vastu delegeeritud õigusakte.

4.Õiguslik alus

4.1.Menetlusõiguslik alus

4.1.1.Põhimõtted

Euroopa Liidu toimimise lepingu (edaspidi „ELi toimimise leping“) artikli 218 lõike 9 kohaselt võetakse vastu otsused, millega kehtestatakse „lepingus sätestatud organis liidu nimel võetavad seisukohad, kui asjaomasel organil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte, välja arvatud õigusaktid, millega täiendatakse või muudetakse lepingu institutsioonilist raamistikku“.

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõiget 9 kohaldatakse olenemata sellest, kas liit on asjaomase organi liige või asjaomase lepingu osaline 5 .

Mõiste „õigusliku toimega aktid“ hõlmab akte, millel on asjaomase organi suhtes kehtiva rahvusvahelise õiguse normide alusel õiguslikud tagajärjed. See hõlmab ka selliseid vahendeid, mis ei ole rahvusvahelise õiguse kohaselt siduvad, kuid mis „võivad otsustavalt mõjutada liidu seadusandja vastu võetud õigusaktide sisu“ 6 .

4.1.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Narkootiliste ainete komisjon on loodud narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastase Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsiooniga.

Akt, mille narkootiliste ainete komisjon peab vastu võtma, on õigusliku toimega akt. Kavandatud akt on vastavalt narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastase Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsiooni artiklile 12 rahvusvahelise õiguse alusel siduv ja võib otsustavalt mõjutada järgmise ELi õigusakti sisu: nõukogu 22. detsembri 2004. aasta määrus (EÜ) nr 111/2005, millega kehtestatakse ühenduse ja kolmandate riikide vahelise narkootikumide lähteainetega kauplemise järelevalve eeskirjad, ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. veebruari 2004. aasta määrus (EÜ) nr 273/2004 narkootikumide lähteainete kohta. Põhjus on selles, et konventsiooni nimekirjade muutmine mõjutab otseselt liidu õiguse kohaldamisala narkootikumide lähteainete kontrolli valdkonnas, kuna konventsiooni nimekirjadesse lisatud ained tuleb inkorporeerida liidu õigusesse.

Kavandatud aktiga ei täiendata ega muudeta kõnealuse lepingu institutsioonilist raamistikku.

Seega on kavandatud otsuse menetlusõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikli 218 lõige 9.

4.2.Materiaalõiguslik alus

4.2.1.Põhimõtted

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohase otsuse materiaalõiguslik alus sõltub eelkõige selle kavandatud akti eesmärgist ja sisust, mille kohta liidu nimel seisukoht võetakse. Kui kavandatud aktiga taotletakse kahte eesmärki või reguleeritakse kahte valdkonda ning ühte neist võib pidada peamiseks, samas kui teine on kõrvalise tähtsusega, peab ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohasel otsusel olema üksainus materiaalõiguslik alus, mis on nõutav tulenevalt peamisest või ülekaalukast eesmärgist või valdkonnast.

4.2.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Kavandatud akti peamine eesmärk ja sisu on seotud ühise kaubanduspoliitikaga.

Seega on kavandatud otsuse materiaalõiguslik alus Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 207.

4.3.Kokkuvõte

Kavandatud otsuse õiguslik alus peaks olema ELi toimimise lepingu artikkel 207 koostoimes artikli 218 lõikega 9.

   Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

Ei kohaldata.

   Proportsionaalsus

Ettepanek on proportsionaalne ega lähe kaugemale sellest, mis on vajalik eesmärkide saavutamiseks, kuna selles käsitletakse liidus probleeme tekitavaid uusi narkootikumide lähteaineid.

   Vahendi valik

Rahvusvahelises lepingus sätestatud organis liidu nimel võetavate seisukohtade kehtestamiseks on nõukogu otsuse kasutamist nõutud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõikes 9.

5.Kavandatud akti avaldamine

Puuduvad

2022/0029 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

narkootiliste ainete komisjoni 65. istungjärgul Euroopa Liidu nimel võetava seisukoha kohta seoses ainete lisamisega narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastase ÜRO konventsiooni I nimekirjas loetletud ainete hulka

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 207 koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Liit sõlmis narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastase Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni 1988. aasta konventsiooni („konventsioon“) vastavalt nõukogu otsusele 90/611/EMÜ ja ühinemine jõustus 11. novembril 1990.

(2)Vastavalt konventsiooni artikli 12 lõigetele 2–7 võidakse lisada aineid konventsiooni nimekirjadesse, milles on loetletud narkootikumide lähteained.

(3)Narkootiliste ainete komisjonil on kavas teha oma 14.–18. märtsil 2022 Viinis toimuval 65. istungjärgul otsus kolme uue aine lisamise kohta konventsioonidele lisatud nimekirjadesse.

(4)On asjakohane määrata kindlaks seisukoht, mis võetakse liidu nimel narkootiliste ainete komisjonis, kuna kõnealuse komisjoni otsus on liidu jaoks siduv ja võib otsustavalt mõjutada liidu õigusnormide sisu, eelkõige järgmisi õigusakte: nõukogu 22. detsembri 2004. aasta määrus (EÜ) nr 111/2005, millega kehtestatakse liidu ja kolmandate riikide vahelise narkootikumide lähteainetega kauplemise järelevalve eeskirjad 7 , ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. veebruari 2004. aasta määrus (EÜ) nr 273/2004 narkootikumide lähteainete kohta 8 .

(5)Vastavalt rahvusvahelise narkootikumide kontrolli komitee hinnangule kasutatakse kolme ainet, 4-AP-d, boc-4-AP-d ja norfentanüüli, sageli fentanüüli ebaseaduslikuks valmistamiseks ning need on väga sobivad selleks, et valmistada fentanüüli ja tervet rida selle analooge, mis on tugevatoimelised sünteetilised opioidid. On tõendeid selle kohta, et fentanüüli ja selle analoogide ebaseadusliku ringluse maht ja ulatus kujutavad tõsist ohtu rahvatervisele või tekitavad sotsiaalseid probleeme, mis annab alust panna need ained rahvusvahelise kontrolli alla.

(6)Sellele vastavalt soovitas rahvusvaheline narkootikumide kontrolli komitee 2. veebruaril 2022 narkootiliste ainete komisjonil lisada konventsiooni I nimekirja 4-AP, boc-4-AP ja norfentanüül.

(7)Ebaseaduslikult valmistatud fentanüül ja selle analoogid on teatavates liikmesriikides põhjustanud olulisi rahvatervise ja sotsiaalseid probleeme.

(8)Otsus uute ainete lisamise kohta konventsiooni I nimekirja kuulub liidu ainupädevusse. Liidul on narkootiliste ainete komisjonis, kus 12 liikmesriiki on praegu hääleõigusega liikmed, vaatleja staatus.

(9)Liidu seisukohta väljendavad liidu liikmesriigid, kes on narkootiliste ainete komisjoni liikmed, tegutsedes ühiselt liidu huvides.

(10)Seepärast peaksid liidu liikmesriigid võtma narkootiliste ainete komisjonis seisukoha, et 4-AP, boc-4-AP ja norfentanüül tuleb lisada konventsiooni I nimekirja,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Seisukoht, mille liidu nimel võtavad liikmesriigid narkootiliste ainete komisjoni 65. istungjärgul 14. kuni 18. märtsini 2022, on järgmine:

4-AP, boc-4-AP ja norfentanüül tuleb lisada konventsiooni I nimekirja.

Artikkel 2

Artiklis 1 nimetatud seisukoha esitavad ühiselt liidu huvides ELi liikmesriigid, kes on narkootiliste ainete komisjoni liikmed.

Artikkel 3

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1)    Nõukogu 22. oktoobri 1990. aasta otsus, millega Euroopa Majandusühenduse nimel sõlmitakse narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastane Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsioon (EÜT L 326, 24.11.1990, lk 56).
(2)    Austria, Belgia, Hispaania, Itaalia, Leedu, Madalmaad, Poola, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Sloveenia ja Ungari.
(3)    ÜRO 1988. aasta konventsiooni artikli 12 lõige 7.
(4)    Nõukogu 22. detsembri 2004. aasta määrus (EÜ) nr 111/2005, millega kehtestatakse ühenduse ja kolmandate riikide vahelise narkootikumide lähteainetega kauplemise järelevalve eeskirjad (ELT L 22, 26.1.2005, lk 1), ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. veebruari 2004. aasta määrus (EÜ) nr 273/2004 narkootikumide lähteainete kohta (ELT L 47, 18.2.2004, lk 1).
(5)    Euroopa Kohtu 7. oktoobri 2014. aasta otsus kohtuasjas Saksamaa vs. nõukogu, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, punkt 64.
(6)    Euroopa Kohtu 7. oktoobri 2014. aasta otsus kohtuasjas Saksamaa vs. nõukogu, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, punktid 61–64.
(7)    ELT L 22, 26.1.2005, lk 1.
(8)    ELT L 47, 18.2.2004, lk 1.
Top