Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02005D0779-20090106

    Consolidated text: Komisjoni otsus, 8. november 2005, mis käsitleb loomade tervisekaitsemeetmeid sigade vesikulaarhaiguse vastu Itaalias (teatavaks tehtud numbri K(2005) 4273 all) (EMPs kohaldatav tekst) (2005/779/EÜ)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/779/2009-01-06

    2005D0779 — ET — 06.01.2009 — 003.001


    Käesolev dokument on vaid dokumenteerimisvahend ja institutsioonid ei vastuta selle sisu eest

    ►B

    KOMISJONI OTSUS,

    8. november 2005,

    mis käsitleb loomade tervisekaitsemeetmeid sigade vesikulaarhaiguse vastu Itaalias

    (teatavaks tehtud numbri K(2005) 4273 all)

    (EMPs kohaldatav tekst)

    (2005/779/EÜ)

    (EÜT L 293, 9.11.2005, p.28)

    Muudetud:

     

     

    Euroopa Liidu Teataja

      No

    page

    date

    ►M1

    KOMISJONI OTSUS, 18. detsember 2006,

      L 7

    15

    12.1.2007

    ►M2

    KOMISJONI OTSUS, 27. märts 2008,

      L 102

    22

    12.4.2008

    ►M3

    KOMISJONI OTSUS, 18. detsember 2008,

      L 2

    8

    6.1.2009




    ▼B

    KOMISJONI OTSUS,

    8. november 2005,

    mis käsitleb loomade tervisekaitsemeetmeid sigade vesikulaarhaiguse vastu Itaalias

    (teatavaks tehtud numbri K(2005) 4273 all)

    (EMPs kohaldatav tekst)

    (2005/779/EÜ)



    EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

    võttes arvesse nõukogu 26. juuni 1990. aasta direktiivi 90/425/EMÜ, milles käsitletakse ühendusesiseses kaubanduses teatavate elusloomade ja toodete suhtes seoses siseturu väljakujundamisega kohaldatavaid veterinaar- ja zootehnilisi kontrolle, ( 1 ) eriti selle artikli 10 lõiget 4,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Teatavates Itaalia piirkondades on registreeritud sigade vesikulaarhaiguse puhanguid.

    (2)

    Itaalia on haiguspuhangutega toimetuleks võtnud meetmed nõukogu 17. detsembri 1992. aasta direktiivi 92/119/EMÜ alusel, millega seatakse sisse üldised ühenduse meetmed teatavate loomahaiguste tõrjeks ja konkreetsed meetmed seoses sigade vesikulaarhaigusega. ( 2 )

    (3)

    Itaalia on võtnud ka kogu riiki hõlmavaid lisameetmeid sigade vesikulaarhaiguse likvideerimiseks ja seireks. Kõnealused meetmed on sätestatud Itaalia poolt esitatud iga-aastastes sigade vesikulaarhaiguse likvideerimise ja seire programmides ning heaks kiidetud vastavalt nõukogu 26. juuni 1990. aasta otsuse 90/424/EMÜ (kulutuste kohta veterinaaria valdkonnas) ( 3 ) artikli 24 lõikele 6 ning artiklitele 29 ja 32.

    (4)

    Komisjoni 30. novembri 2004. aasta otsusega 2004/840/EÜ, millega kiidetakse heaks liikmesriikide esitatud teatavate loomahaiguste likvideerimise ja seire ning zoonooside ennetamisele suunatud kontrollimisalased programmid aastaks 2005 ning määratakse kindlaks ühenduse rahalise toetuse suurus, ( 4 ) kiideti heaks Itaalia poolt 2005. aastaks esitatud sigade vesikulaarhaiguse likvideerimise ja seire programm.

    (5)

    Iga-aastastes sigade vesikulaarhaiguse likvideerimise ja seire programmides sätestatud meetmete eesmärgiks on seakasvatusettevõtete sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistamine ja vastava staatuse andmise tagamine kõikidele Itaalia piirkondadele. Kõnealused programmid sisaldavad ka reegleid elussigade liikumise ja nendega kauplemise kohta, kui sead pärinevad piirkondadest ja ettevõtetest, millel on sigade vesikulaarhaiguse suhtes erinev staatus.

    (6)

    Enamik Itaalia piirkondi, välja arvatud Abruzzo, Campania, Calabria ja Sitsiilia, on tunnistatud sigade vesikulaarhaigusest vabaks pärast seda, kui iga-aastaste likvideerimise ja seire programmide raames toimuval kõikide ettevõtete sigade korduval testimisel ja proovide võtmisel on saadud head tulemused.

    (7)

    Võttes arvesse haiguse iseloomu ja jätkuvat esinemist teatavates Itaalia piirkondades, tuleks haiguse avastamiseks varajases staadiumis siiski jätkata järelevalvet sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud piirkondades.

    (8)

    Haiguse leidumine nendes piirkondades, mida ei ole sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud, seab elussigadega kauplemise kaudu ohtu ka Itaalia teistes piirkondades asuvad seakasvatusettevõtted. Seepärast ei tohiks teistesse Itaalia piirkondadesse viia sigu piirkondadest, mida ei ole sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud, välja arvatud juhul, kui sead pärinevad teatavatele tingimustele vastavatest ettevõtetest.

    (9)

    Teistesse liikmesriikidesse ei tohiks saata sigu, kes pärinevad piirkondadest, mida ei ole sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud. Sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud piirkondadest pärinevaid sigu tohib välja saata üksnes kõnealusest haigusest vabaks tunnistatud ettevõtetest.

    (10)

    Käesolevas otsuses sätestatud eeskirjade kohaldamine ei piira direktiivis 92/119/EMÜ sätestatud eeskirjade kohaldamist. Asjakohane on sätestada mõiste “sigade kogumiskeskus”, mis erineb mõistest, mis on sätestatud nõukogu 26. juuni 1964. aasta direktiiviga 64/432/EMÜ ühendusesisest veiste ja sigadega kauplemist mõjutavate loomatervishoiu probleemide kohta. ( 5 )

    (11)

    Läbipaistvuse huvides tuleks ühenduse tasandil kehtestada reeglid seakasvatusettevõtete ja piirkondade staatuse kohta seoses sigade vesikulaarhaigusega ning elussigade liikumise ja nendega ühendusesisese kauplemise kohta, kui sead pärinevad ettevõtetest ja piirkondadest, millel on sigade vesikulaarhaiguse suhtes erinev staatus.

    (12)

    Käesolevas otsuses sätestatud meetmed on kooskõlas toiduahela ja loomatervishoiu alalise komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:



    I PEATÜKK

    SISU, REGULEERIMISALA JA MÕISTED

    Artikkel 1

    Sisu ja reguleerimisala

    Kõnealuses otsuses sätestatakse seoses sigade vesikulaarhaigusega loomade tervishoiueeskirjad Itaalia piirkondadele, mis on sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud, ja piirkondadele, mida ei ole kõnealusest haigusest vabaks tunnistatud.

    Artikkel 2

    Mõisted

    Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid:

    1. kehtivad direktiivi 92/119/EMÜ mõisted;

    2.  sigade kogumiskeskus – kaupleja ettevõte, kuhu sigu regulaarselt 30 päeva jooksul pärast nende soetamist sisse tuuakse ja kust neid välja viiakse.



    II PEATÜKK

    ▼M2

    ITAALIA MAAKONDADE, PROVINTSIDE JA ETTEVÕTETE SIGADE VESIKULAARHAIGUSEST VABAKS TUNNISTAMINE

    ▼B

    Artikkel 3

    Piirkondade vabaks tunnistamine

    1.  I lisas loetletud Itaalia piirkonnad on sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud.

    2.  II lisas loetletud Itaalia piirkondi ei ole sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud.

    ▼M2

    Artikkel 3a

    Haigusevabaks tunnistatud piirkonnas asuvate provintside haigusevaba staatuse peatamine

    1.  Itaalia tagab, et kui sigade vesikulaarhaiguse puhanguid esineb sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud piirkonnas asuvas provintsis, siis peatatakse kõnesoleva provintsi sigade vesikulaarhaigusevaba staatus viivitamata, kui ei ole selgelt kindlaks tehtud, et nakkuse päritoluks on teisene puhang ning haiguspuhangu epidemioloogilise uurimise, mis viiakse läbi vastavalt direktiivi 92/119/EMÜ artiklile 8, tulemus osutab, et kõnealuse haiguse leviku oht on minimaalne.

    2.  Artiklites 7, 8 ja 9 ette nähtud meetmed kehtivad lõikes 1 viidatud provintside kohta.

    3.  Itaalia võib lõikes 1 viidatud provintsi uuesti sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistada, kui järgmised tingimused on täidetud:

    a) kõikides provintsi ettevõtetes on seroloogiliste testide jaoks võetud kahel korral intervalliga 28–40 päeva proove selliselt arvult sigadelt, mis on piisav sigade vesikulaarhaiguse 5 % levimuse avastamiseks 95 % usaldusvahemikuga, ja tulemused on olnud negatiivsed;

    b) vastavalt direktiivi 92/119/EMÜ II lisa punkti 7 alapunktidele 3 ja 4 ning punkti 8 alapunktile 3b ei kohaldata enam meetmeid ohustatud tsoonis ja järelevalvetsoonis, mis loodi sigade vesikulaarhaiguse puhangu kolde ümber kõnealustes provintsides;

    c) seoses sigade vesikulaarhaiguse puhangute esinemisega direktiivi 92/119/EMÜ artikli 8 kohaselt läbi viidud epidemioloogilise uurimise tulemused ei osuta riskile, et kõnealune haigus võiks levida.

    4.  Itaalia edastab viivitamatult komisjonile ja teistele liikmesriikidele kõik meetmed, mida võetakse lõigete 1, 2 ja 3 alusel, ja avaldab kõnealused meetmed. Lõikes 1 viidatud peatamisperiood ei ole pikem kui kuus kuud.

    ▼B

    Artikkel 4

    Ettevõtete vabaks tunnistamine

    1.  Itaalia tagab, et järgitakse lõikeid 2–6.

    2.  Sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud piirkondades tunnistatakse seakasvatusettevõte kõnealusest haigusest vabaks juhul, kui:

    a) seroloogiliste testide jaoks on võetud kahel korral intervalliga 28–40 päeva proove aretussigade selliselt hulgalt, mis on piisav sigade vesikulaarhaiguse 5 % levimuse avastamiseks 95 % usaldusvahemikuga, ja tulemused on olnud negatiivsed ning

    b) kui sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud piirkondades asuvates ettevõtetes ei peeta aretussigu, on kõik sellistesse ettevõtetesse viidavad sead pärit kõnealusest haigusest vabaks tunnistatud ettevõtetest.

    3.  Piirkondades, mida ei ole sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud, tunnistatakse seakasvatusettevõte kõnealusest haigusest vabaks juhul, kui seroloogiliste testide jaoks on võetud kahel korral intervalliga 28–40 päeva proove sigade selliselt hulgalt, mis on piisav sigade vesikulaarhaiguse 5 % levimuse avastamiseks 95 % usaldusvahemikuga, ja tulemused on olnud negatiivsed.

    4.  Sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud seakasvatusettevõte säilitab kõnealuse staatuse juhul, kui:

    a) proovide võtmine ja kontrollimine on läbi viidud vastavalt artikli 5 lõikele 1 ja artiklile 6 ning tulemused on negatiivsed ja

    b) sellisesse ettevõttesse toodud sead on pärit sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud ettevõtetest.

    5.  Sigade vesikulaarhaigusest vaba ettevõtte staatus:

    a) peatatakse, kui ettevõttes avastatakse seropositiivne juhtum, mida kinnitavad täiendavad uuringud, kuni kõnealune siga on ametliku järelevalve all tapetud, või

    b) tühistatakse, kui avastatakse kaks või rohkem seropositiivset juhtumit.

    6.  Seakasvatusettevõte tunnistatakse uuesti sigade vesikulaarhaigusest vabaks, kui on tehtud vastavalt lõike 2 või 3 kohane proovide võtmine ja kontroll ning tulemused on negatiivsed.



    III PEATÜKK

    JÄRELEVALVE

    Artikkel 5

    Järelevalve sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud piirkondades

    1.  Itaalia tagab, et proovide võtmine ja kontroll sigade vesikulaarhaiguse avastamiseks kõnealusest haigusest vabaks tunnistatud piirkondades viiakse läbi vastavalt lõigetele 2 ja 3.

    ▼M1

    2.  Aretussigu pidavates ettevõtetes võetakse seroloogiliste testide jaoks proove 12 juhuslikult valitud aretussealt või kõigilt aretussigadelt, kui majandis peetakse vähem kui 12 aretussiga, tehes seda järgmiste intervallidega:

    ▼B

    a) kord aastas, kui ettevõttes kasvatatakse põhiliselt tapasigu;

    b) muudel juhtudel kaks korda aastas.

    ▼M2

    3.  Sigade kogumiskeskustes kogutakse kord kuus

    a) proove seroloogiliste testide jaoks selliselt arvult sigadelt, mis on piisav sigade vesikulaarhaiguse 5 % levimuse avastamiseks 95 % usaldusvahemikuga;

    b) väljaheiteproove viroloogiliste testide jaoks igast sulust, kus sigu peetakse või on peetud.

    ▼M1

    Artikkel 6

    Järelevalve piirkondades, mida ei ole sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud

    1.  Itaalia tagab, et proovide võtmine ja kontroll sigade vesikulaarhaiguse avastamiseks piirkondades, mida ei ole kõnealusest haigusest vabaks tunnistatud, viiakse läbi vastavalt lõigetele 2, 3 ja 4.

    2.  Sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud ettevõtetes, kus peetakse aretussigu, ja sigade kogumiskeskustes kehtivad artikli 5 lõike 2 sätted.

    3.  Sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud ettevõtetes, kus aretussigu ei peeta, võetakse seroloogiliste testide jaoks kaks korda aastas proove 12 juhuslikult valitud sealt või kõigilt sigadelt, kui ettevõttes peetakse vähem kui 12 siga.

    ▼M2

    4.  Sigade kogumiskeskustes kogutakse kord kuus

    a) proove seroloogiliste testide jaoks selliselt arvult sigadelt, mis on piisav sigade vesikulaarhaiguse 5 % levimuse avastamiseks 95 % usaldusvahemikuga;

    b) väljaheiteproove viroloogiliste testide jaoks igast sulust, kus sigu peetakse või on peetud.

    ▼B



    IV PEATÜKK

    ELUSSIGADE LIIKUMINE ITAALIA PIIRES JA TEISTESSE LIIKMESRIIKIDESSE



    I JAGU

    Liikumine itaalia piires

    Artikkel 7

    Meetmed elussigade liikumise kohta Itaalia piires

    ▼M1

    1.  Itaalia tagab, et elussigade liikumiseks Itaalia piires järgitakse lõikeid 3 ja 4.

    ▼M1 —————

    ▼M1

    3.  Sigade väljaviimine ettevõtetest, mida ei ole sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud, on keelatud ettevõtte kõnealusest haigusest vabaks tunnistamiseni.

    4.  Keelatud on viia sigu, kes pärinevad piirkondadest, mida ei ole sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud, teistesse piirkondadesse.

    ▼B

    Artikkel 8

    Erandid ja tingimused

    Artikli 7 lõike 4 erandina võib Itaalia valitsus lubada sigade liikumist ettevõtetest piirkondades, mida pole sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud, teistesse Itaalia piirkondadesse tingimusel, et:

    a) päritoluettevõte on olnud sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud vähemalt kahel järjestikusel aastal;

    b) 60 päeva enne liikumist ei ole päritoluettevõte asunud sigade vesikulaarhaiguse puhangu järgses ohustatud või järelevalvetsoonis;

    c) päritoluettevõttesse ei toodud sigade vesikulaarhaiguse kahtlusega ettevõtetest sigu 12 kuu jooksul enne liikumist;

    d) päritoluettevõtte sigadelt võetakse proove 20 kuni 30 päeva enne liikumist ning seroloogiliste testide jaoks võetakse proove selliselt hulgalt sigadelt, mis on piisav sigade vesikulaarhaiguse 5 % levimuse avastamiseks 95 % usaldusvahemikuga;

    ▼M1

    e) proovide võtmine ja seroloogilised testid viiakse läbi järgmiselt:

    i) sihtettevõtte sigadelt võetakse proove vähemalt 28 päeva pärast liikumist ning seroloogiliste testide jaoks võetakse proove selliselt hulgalt sigadelt, mis on piisav sigade vesikulaarhaiguse 5 % levimuse avastamiseks 95 % usaldusvahemikuga. Nimetatud proovide võtmine peab toimuma sigadelt, kes on viidud sihtettevõttesse ning sigu ei tohi sihtettevõttest enne testimist ja negatiivsete tulemuste saamist välja viia;

    ii) tapamajja viidavatelt sigadelt võetakse proove 10 päeva jooksul enne liikumist ning seroloogiliste testide jaoks võetakse proove selliselt hulgalt sigadelt, mis on piisav sigade vesikulaarhaiguse 5 % levimuse avastamiseks 95 % usaldusvahemikuga. Neid sigu ei tohi päritoluettevõttest enne testimist ja negatiivsete tulemuste saamist välja viia;

    ▼B

    f) loomi transporditakse pitseeritud veovahendites ametivõimude järelevalve all;

    g) sigade liikumisest antakse sihtettevõtte eest vastutavale kohalikule veterinaarasutusele teada vähemalt 48 tundi varem;

    h) sigade transportimiseks kasutatavaid veovahendeid puhastatakse ja desinfitseeritakse ametliku järelevalve all enne ja pärast transportimist.



    II JAGU

    Ühendusesisene liikumine

    Artikkel 9

    Elussigade saatmine Itaaliast teistesse liikmesriikidesse

    1.  Itaalia tagab, et järgitakse lõikeid 2 ja 3.

    2.  Piirkondadest, mida ei ole sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud, on keelatud sigu teistesse liikmesriikidesse saata.

    3.  Sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud piirkondadest teistesse liikmesriikidesse saadetud sead pärinevad kõnealusest haigusest vabaks tunnistatud ettevõtetest.

    Artikkel 10

    Sertifitseerimisega seotud kohustus

    Itaalia tagab, et direktiivi 64/432/EMÜ artikli 5 lõikele 1 vastavad veterinaarsertifikaadid, mis on käesoleva otsuse artikli 8 lõike 2 kohaselt Itaaliast teistesse liikmesriikidesse saadetavate sigadega kaasas, on sõnastatud järgmiselt:

    “Komisjoni otsuse 2005/779/EÜ (mis käsitleb loomade tervisekaitsemeetmeid sigade vesikulaarhaiguse vastu Itaalias) kohased loomad”

    .



    V PEATÜKK

    TEATAMISKOHUSTUS

    Artikkel 11

    Teabe edastamine liikmesriikidele ja komisjonile

    Itaalia valitsus edastab kogu asjakohase teabe kõnealuse otsuse kohaldamise kohta iga kuue kuu tagant komisjonile ja liikmesriikidele toiduahela ja loomatervishoiu alalise komitee kaudu.



    VI PEATÜKK

    LÕPPSÄTTED

    Artikkel 12

    Adresseerimine

    Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.




    I LISA

    Itaalia piirkonnad, mis on sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud

    Piirkonnad:

     Basilicata,

     Emilia-Romagna,

     Friuli-Venezia Giulia,

     Lazio,

     Liguuria,

     Lombardia,

     Marche,

     Molise,

     Piemonte,

     Apuulia,

     Sardiinia,

    ▼M3

     Sitsiilia,

    ▼B

     Toscana,

     Trentino-Alto Adige,

     Umbria,

     Valle d'Aosta,

     Veneto.




    II LISA

    Itaalia piirkonnad, mida ei ole sigade vesikulaarhaigusest vabaks tunnistatud

    Piirkonnad:

     Abruzzo,

     Campania,

     Calabria.

    ▼M3 —————



    ( 1 ) EÜT L 224, 18.8.1990, lk 29. Direktiivi on viimati muudetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga 2002/33/EÜ (EÜT L 315, 19.11.2002, lk 14).

    ( 2 ) EÜT L 62, 15.3.1993, lk 69. Direktiivi on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 806/2003 (ELT L 122, 16.5.2003, lk 1).

    ( 3 ) EÜT L 224, 18.8.1990, lk 19. Otsust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 806/2003.

    ( 4 ) ELT L 361, 8.12.2004, lk 41.

    ( 5 ) EÜT 121, 29.7.1964, lk 1977. Direktiivi on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 21/2004 (ELT L 5, 9.1.2004, lk 8).

    Top