Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1265

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2022/1265, 20. juuli 2022, millega kehtestatakse meetmed rooside rosettviiruse liidu territooriumile sissetoomise ja liidus levimise tõkestamiseks

    C/2022/5045

    ELT L 192, 21.7.2022, p. 14–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/07/2024

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1265/oj

    21.7.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 192/14


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2022/1265,

    20. juuli 2022,

    millega kehtestatakse meetmed rooside rosettviiruse liidu territooriumile sissetoomise ja liidus levimise tõkestamiseks

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. oktoobri 2016. aasta määrust (EL) 2016/2031, mis käsitleb taimekahjustajatevastaseid kaitsemeetmeid, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruseid (EL) nr 228/2013, (EL) nr 652/2014 ja (EL) nr 1143/2014 ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 69/464/EMÜ, 74/647/EMÜ, 93/85/EMÜ, 98/57/EÜ, 2000/29/EÜ, 2006/91/EÜ ja 2007/33/EÜ, (1) eriti selle artikli 30 lõiget 1,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Rooside rosettviirus (edaspidi „määratletud taimekahjustaja“) ega selle määratletud siirutaja Phyllocoptes fructiphilus ei ole praegu kantud komisjoni rakendusmääruse (EL) 2019/2072 (2) II lisasse liidu karantiinse taimekahjustajana ega sama määruse IV lisasse liidu reguleeritud mittekarantiinse taimekahjustajana. Määratletud taimekahjustajat ja selle siirutajat teadaolevalt liidu territooriumil ei esine.

    (2)

    Euroopa ja Vahemeremaade taimekaitseorganisatsiooni (EPPO) 2018. aasta kahjuriohuanalüüs (3) näitas, et määratletud taimekahjustaja ja selle kahjulik mõju võib kujutada endast liidu territooriumil ja eelkõige kõigi roosiliikide kasvatamisel tõsist taimeterviseohtu.

    (3)

    Arvestades, et määratletud taimekahjustaja kujutab endast liidu territooriumi jaoks tõsist taimeterviseohtu, võeti vastu komisjoni rakendusotsus (EL) 2019/1739, (4) millega kehtestati nõuded kolmandatest riikidest, kus määratletud taimekahjustajat teadaolevalt esineb (Kanada, India ja USA), pärit taimede Rosa spp. (edaspidi „määratletud taimed“), välja arvatud nende seemnete liitu toomise ning nende taimede liitu sissetoomisel tehtavate ametlike kontrollide kohta. Selle rakendusotsusega keelati määratletud taimekahjustajat liitu sisse tuua, nõuti viivitamatut teavitamist määratletud taimekahjustaja või selle siirutaja liidus esinemise kahtlusest ning kehtestati eeskirjad selle liidu territooriumil esinemise seire kohta.

    (4)

    Alates kõnealuse rakendusotsuse vastuvõtmisest ei ole teatatud nakatunud määratletud taimede kinnipidamisest nende liidu territooriumile sissetoomise või liidu territooriumil edasitoimetamise ajal. Määratletud taimekahjustaja on aga Kanadas, Indias ja Ameerika Ühendriikides jätkuvalt levinud.

    (5)

    EPPO analüüsi järeldused kehtivad ka praegu. Analüüsi kohaselt peetakse määratletud taimekahjustaja liitu sissetoomise, liidus kohandumise, ulatusliku leviku ja mõju avaldumise ning sellest liidu territooriumile tuleneva fütosanitaarriski tõenäosust suureks.

    (6)

    Lisaks on EPPO analüüsis osutatud tõsine taimeterviseoht pärast rakendusotsuse (EL) 2019/1739 vastuvõtmist suurenenud, sest määratletud taimi imporditakse liitu üha suuremates kogustes kolmandatest riikidest, kus määratletud taimekahjustajat esineb järjest rohkem.

    (7)

    Komisjon järeldab, et määratletud taimekahjustaja vastab määruse (EL) 2016/2031 I lisa 3. jao 2. alajao kriteeriumidele.

    (8)

    Nende asjaolude põhjal hinnatakse, et kui ei säilitata rakendusotsusega (EL) 2019/1739 kehtestatud meetmeid, mida kohaldatakse kuni 31. juulini 2022 ja mis on osutunud määratletud taimekahjustaja liidu territooriumile sissetoomise tõkestamisel tulemuslikuks, on otsene oht, et määratletud taimekahjustajat liidu territooriumile sisse tuuakse ja see liidu territooriumil levib.

    (9)

    Seepärast on asjakohane näha käesoleva määrusega ette need meetmed, mida tuleks kohaldada alates 1. augustist 2022, et tagada liidu territooriumi jätkuv kaitse määratletud taimekahjustaja eest.

    (10)

    Käesolevat määrust tuleks kohaldada kuni 31. juulini 2024. Selline kohaldamisaeg on vajalik, et teha täielik riskihindamine määratletud taimekahjustaja staatuse kindlakstegemiseks.

    (11)

    Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Mõisted

    Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

    a)

    „määratletud taimekahjustaja“ – rooside rosettviirus;

    b)

    „määratletud taimed“ – Kanadast, Indiast või Ameerika Ühendriikidest pärit taimed Rosa spp., v.a seemned;

    c)

    „määratletud siirutaja“ – Phyllocoptes fructiphilus.

    Artikkel 2

    Määratletud taimekahjustajat puudutav keeld

    Määratletud taimekahjustajat ei tohi liidu territooriumile sisse tuua ega seal edasi toimetada, hoida, paljundada või vabadusse lasta.

    Artikkel 3

    Teave määratletud taimekahjustaja või selle määratletud vektori esinemise kahtluse kohta

    Liikmesriik tagab, et iga liidu territooriumil olevat isikut, kelle valduses on taimed, mis võivad olla nakatunud määratletud taimekahjustaja või selle määratletud siirutajaga, teavitatakse viivitamatult määratletud taimekahjustaja või selle määratletud siirutaja esinemisest või esinemise kahtlusest, võimalikest tagajärgedest ja riskidest ning meetmetest, mis tuleb võtta.

    Artikkel 4

    Seire

    Pädevad asutused teevad iga-aastast seiret, et teha oma territooriumil kindlaks määratletud taimekahjustaja ja selle määratletud siirutaja esinemine peremeestaimedel.

    Seire hõlmab proovide võtmist ja analüüsimist ning põhineb usaldusväärsetel teaduslikel ja tehnilistel põhimõtetel, mis võimaldavad määratletud taimekahjustajat ja määratletud siirutajat avastada.

    Liikmesriigid teavitavad iga aasta 30. aprilliks komisjoni ja teisi liikmesriike eelmisel kalendriaastal tehtud seire tulemustest.

    Artikkel 5

    Määratletud taimede liidu territooriumile sissetoomise nõuded

    1.   Määratletud taimi võib liidu territooriumile sisse tuua vaid juhul, kui nendega on kaasas fütosanitaarsertifikaat, mille lahtris „Lisadeklaratsioon“ on ametlik kinnitus, mis sisaldab üht järgmistest deklaratsioonidest:

    a)

    määratletud taimed on toodetud piirkonnas, mis on määratletud taimekahjustajast vaba ning mille on registreerinud ja mille üle teeb järelevalvet päritolukohaks oleva kolmanda riigi taimekaitseorganisatsioon, kusjuures pealkirja „Päritolukoht“ alla on märgitud piirkonna nimi;

    b)

    istutamiseks ettenähtud määratletud taimede puhul:

    i)

    taimed on toodetud tootmiskohas, kus viimase kasvuperioodi algusest alates ei ole ametlike kontrollide käigus täheldatud ei määratletud taimekahjustaja ega määratletud siirutaja sümptomeid, ning

    ii)

    neist on enne liidu territooriumile sissetoomist võetud proovid ja neid on määratletud taimekahjustaja suhtes analüüsitud ning analüüside põhjal on leitud, et taimed on määratletud taimekahjustajast vabad;

    c)

    muude kui istutamiseks ettenähtud määratletud taimede puhul:

    i)

    taimed on toodetud tootmiskohas, kus viimase kasvuperioodi algusest alates ei ole ametlike kontrollide käigus täheldatud ei määratletud taimekahjustaja ega määratletud siirutaja sümptomeid; ning

    ii)

    neid on enne liidu territooriumile sissetoomist kontrollitud ning neist on määratletud siirutaja või määratletud taimekahjustaja sümptomite esinemise korral võetud proovid ja neid on analüüsitud ning analüüside põhjal on leitud, et taimed on määratletud taimekahjustajast vabad;

    d)

    koekultuurist saadud määratletud taimed, mis ei ole pärit määratletud taimekahjustajast vabaks tunnistatud piirkonnast, on toodetud emataimedest, mida on analüüsitud ja mis on tunnistatud määratletud taimekahjustajast vabaks.

    2.   Määratletud taimi võib liidu territooriumile tuua üksnes juhul, kui neid käideldakse, pakendatakse ja transporditakse viisil, mis hoiab ära nakatumise määratletud siirutajaga.

    Artikkel 6

    Jõustumine ja kohaldamine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Seda kohaldatakse ajavahemikul 1. august 2022 – 31. juuli 2024.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 20. juuli 2022

    Komisjoni nimel

    president

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   ELT L 317, 23.11.2016, lk 4.

    (2)  Komisjoni 28. novembri 2019. aasta rakendusmäärus (EL) 2019/2072, millega kehtestatakse ühetaolised tingimused Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2016/2031 rakendamiseks seoses taimekahjustajatevastaste kaitsemeetmetega ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni määrus (EÜ) nr 690/2008 ja muudetakse komisjoni rakendusmäärust (EL) 2018/2019 (ELT L 319, 10.12.2019, lk 1).

    (3)  EPPO (2018) „Pest risk analysis for Rose rosette virus and its vector Phyllocoptes fructiphilus “. EPPO, Pariis. Tutvuda saab aadressil https://gd.eppo.int/taxon/RRV000/documents.

    (4)  Komisjoni 16. oktoobri 2019. aasta rakendusotsus (EL) 2019/1739, millega kehtestatakse erakorralised meetmed rooside rosettviiruse liitu sissetoomise ja liidus levimise tõkestamiseks (ELT L 265, 18.10.2019, lk 12).


    Top