Vyberte si experimentálne prvky, ktoré chcete vyskúšať

Tento dokument je výňatok z webového sídla EUR-Lex

Dokument 32022R0850

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2022/850, 30. mai 2022, milles käsitletakse arvutipõhist süsteemi piiriüleseks elektrooniliseks andmevahetuseks tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonnas (e-CODEXi süsteem) ning millega muudetakse määrust (EL) 2018/1726 (EMPs kohaldatav tekst)

    PE/87/2021/REV/1

    ELT L 150, 1.6.2022, s. 1 – 19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Právny stav dokumentu Účinné

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/850/oj

    1.6.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 150/1


    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) 2022/850,

    30. mai 2022,

    milles käsitletakse arvutipõhist süsteemi piiriüleseks elektrooniliseks andmevahetuseks tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonnas (e-CODEXi süsteem) ning millega muudetakse määrust (EL) 2018/1726

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 81 lõiget 2 ja artikli 82 lõiget 1,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

    olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

    võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust (1),

    toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt (2)

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELi toimimise leping) kolmanda osa V jaotises on liidu vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala põhieesmärkidena muu hulgas sätestatud eesmärk tagada õiguskaitse tõhus kättesaadavus kodanikele ja ettevõtjatele ning hõlbustada liikmesriikide õigusalast koostööd tsiviilasjades, sealhulgas kaubanduse valdkonnas ja kriminaalasjades.

    (2)

    Õigussüsteemidele juurdepääs on mõnikord raskendatud mitmel põhjusel, nagu bürokraatlikud ja kallid kohtumenetlused, pikad menetluslikud viivitused ja kohtusüsteemide kasutamisega kaasnevad suured kulud.

    (3)

    Seega on oluline töötada välja sobivad kanalid õigussüsteemide tõhusa digitaalse koostöö võimaldamiseks. Seda silmas pidades tuleb liidu tasandil luua IT-süsteem, mis võimaldab kiiret, vahetut, koostalitlusvõimelist, kestlikku, usaldusväärset ja turvalist piiriülest elektroonilist andmevahetust seoses juhtumitega, austades samal ajal alati õigust isikuandmete kaitsele. Selline süsteem peaks aitama parandada õiguskaitse kättesaadavust ja läbipaistvust, võimaldades kodanikel ja ettevõtjatel vahetada digitaalsel kujul dokumente ja tõendusmaterjali õigusasutuste või muude pädevate asutustega, kui see on ette nähtud liikmesriigi või liidu õigusega. Kõnealune süsteem peaks suurendama kodanike usaldust liidu vastu ning liikmesriikide õigusasutuste ja muude pädevate asutuste vastastikust usaldust.

    (4)

    Tuleks soodustada tsiviil- ja kriminaalasjades toimuvate menetluste digiteerimist, et tugevdada õigusriiki ja põhiõiguste tagatisi liidus, eelkõige hõlbustades õiguskaitse kättesaadavust.

    (5)

    Käesolev määrus käsitleb tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonnas toimuvat piiriülest elektroonilist andmevahetust. Õigusalast koostööd tsiviil- ja kriminaalasjades ning õigusasutuste ja muude pädevate asutuste vastavaid pädevusi tuleks tõlgendada vastavalt liidu õigusaktidele ja Euroopa Liidu Kohtu praktikale.

    (6)

    Juhtumitega seotud andmete piiriüleseks elektrooniliseks vahetamiseks on juba välja töötatud vahendid, mis ei ole asendanud liikmesriikides kasutusel olevaid tagasüsteeme ega nõudnud nende kulukat muutmist. Peamine seni väljatöötatud sedalaadi süsteem on online andmevahetus e-õiguskeskkonnas (e-CODEX).

    (7)

    e-CODEXi süsteem on välja töötatud spetsiaalselt selleks, et hõlbustada piiriülest elektroonilist andmevahetust tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonnas. Võttes arvesse, et tsiviil- ja kriminaalmenetlustes kasutatakse üha suuremal määral digiteerimist, on e-CODEXi süsteemi eesmärk parandada pädevate asutuste piiriülese side tõhusust ning hõlbustada õiguskaitse kättesaadavust kodanikele ja ettevõtjatele. Seni, kuni e-CODEXi süsteem vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2018/1726 (3) Vabadusel, Turvalisusel ja Õigusel Rajaneva Ala Suuremahuliste IT-süsteemide Operatiivjuhtimise Euroopa Liidu Ametile (eu-LISA) üle antakse, haldab süsteemi liidu programmide rahastusel liikmesriikide ja organisatsioonide konsortsium (edaspidi „e-CODEXi süsteemi haldav üksus“).

    (8)

    e-CODEXi süsteem annab õigussektorile koostalitlusvõimelise lahenduse pädevate riiklike asutuste, näiteks kohtute või muude organisatsioonide IT-süsteemide ühendamiseks. Seetõttu tuleks e-CODEXi süsteemi käsitada eelistatud lahendusena koostalitlusvõimelise, turvalise ja detsentraliseeritud sidevõrgu loomiseks tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava piiriülese õigusalase koostöö valdkonna riiklike IT-süsteemide vahel.

    (9)

    Käesoleva määruse kohaldamisel hõlmab elektrooniline andmevahetus sisu, mida saab edastada elektrooniliselt e-CODEXi süsteemi kaudu, näiteks teksti-, heli-, visuaal- või audiovisuaalsalvestised kas struktureeritud või struktureerimata andmete, failide või metaandmete kujul.

    (10)

    Käesolevas määruses ei nähta ette e-CODEXi süsteemi kohustuslikku kasutamist. Ühtlasi ei tohiks käesolev määrus takistada liikmesriike välja töötamast ja kasutamast pilootkasutusjuhte.

    (11)

    e-CODEXi süsteem koosneb kahest tarkvarakomponendist: lüüs sõnumite vahetamiseks teiste lüüsidega ja ühendusvahend, mis hõlmab mitut riiklike IT-süsteemide vahelise sõnumite vahetamisega seotud funktsiooni. Praegu põhineb lüüs komisjoni hallataval Euroopa ühendamise rahastu platvormil, mille nimi on eDelivery, ning ühendusvahendi juhtimisega tegeleb e-CODEXi süsteemi haldav üksus. Ühendusvahendil on sellised funktsioonid nagu e-allkirjade kontrollimine turvateegi kaudu ja väljastusteade. Peale selle on e-CODEXi süsteemi haldav üksus välja töötanud digivormide andmeskeemid kasutamiseks konkreetsetes tsiviil- ja kriminaalmenetlustes, mille jaoks e-CODEXi süsteem katseprojektina kavandati.

    (12)

    Võttes arvesse, kui oluline on e-CODEXi süsteem liidu õigusalase koostöö valdkonna piiriüleses andmevahetuses, tuleks e-CODEXi süsteem luua kestliku liidu õigusraamistiku abil, milles nähakse ette süsteemi toimimise ja arendamise normid. Selline õigusraamistik peaks tagama nende põhiõiguste kaitse, mis on sätestatud Euroopa Liidu põhiõiguste hartas, eriti selle VI jaotises ja eelkõige artiklis 47, milles käsitletakse õigust tõhusale õiguskaitsevahendile ja õiglasele kohtulikule arutamisele. Kõnealune õigusraamistik ei tohiks mingil viisil kahjustada nende põhiõiguste kaitsmiseks oluliste menetlusõiguste kaitset. Ühtlasi tuleks selles selgelt kindlaks määrata ja piiritleda e-CODEXi süsteemi komponendid, et tagada süsteemi tehniline talitluspidevus ja turvalisus. e-CODEXi süsteemis tuleks kindlaks määrata e-CODEXi pääsupunkti IT-komponendid, mis peaksid koosnema lüüsist turvaliseks sideks teiste idenditud lüüsidega ning ühendusvahendist sõnumivahetuse toetamiseks. e-CODEXi süsteem peaks hõlmama ka digitaalseid protsessistandardeid, et tagada tugi e-CODEXi pääsupunktide kasutamiseks tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonnas vastu võetud õigusaktidega ette nähtud õigustoimingutes ning võimaldada teabevahetust e-CODEXi pääsupunktide vahel.

    (13)

    Arvestades, et semantiline koostalitlusvõime kui koostalitlusvõime üks tasand peaks aitama saavutada käesoleva määruse eesmärki, milleks on rajada kahe või enama osalise vaheline standardne ja sisuline suhtlus, tuleks erilist tähelepanu pöörata ELi e-õiguskeskkonna põhisõnastikule (e-Justice Core Vocabulary), mis sisaldab korduvkasutatavaid semantilisi mõisteid ja määratlusi, mida kasutatakse andmete järjepidevuse ja kvaliteedi tagamiseks aja jooksul ja kasutusjuhtude lõikes.

    (14)

    Võttes arvesse vajadust tagada e-CODEXi süsteemi ja selle juhtimise pikaajaline kestlikkus, austades samal ajal kohtusüsteemi sõltumatuse põhimõtet, tuleks määrata asjakohane e-CODEXi süsteemi juhtimise eest vastutav üksus. e-CODEXi süsteemi juhtimisel selles üksuses tuleks tagada kohtusüsteemi sõltumatus.

    (15)

    Kõige asjakohasem üksus e-CODEXi süsteemi juhtimisega tegelemiseks on amet, sest ameti juhtimisstruktuur võimaldaks liikmesriikidel osaleda e-CODEXi süsteemi juhtimises ameti haldusnõukogu, programminõukogu ja nõuanderühma töös osalemise kaudu. eu-LISA-l on piisavad kogemused suuremahuliste IT-süsteemide haldamisel. Seega tuleks e-CODEXi süsteemi juhtimine usaldada eu-LISA-le. Samuti on vaja kohandada eu-LISA juhtimisstruktuuri, muutes ameti haldusnõukogu kohustusi ja luues e-CODEXi nõuanderühma. Määrust (EL) 2018/1726 tuleks seega vastavalt muuta. Samuti tuleks luua eriotstarbeline e-CODEXi programminõukogu, võttes arvesse soolist tasakaalu. e-CODEXi programminõukogu peaks andma eu-LISA haldusnõukogule nõu tegevuste prioriseerimisel, sealhulgas digitaalsete protsessistandardite, uute funktsioonide ja uute tarkvaraversioonide väljatöötamisel.

    (16)

    Määruse (EL) 2018/1726 artikli 19 kohaselt on eu-LISA haldusnõukogu ülesanne muu hulgas tagada, et ameti kõikides otsustes ja kogu tegevuses, mis mõjutab vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala suuremahulisi IT-süsteeme, austatakse kohtusüsteemi sõltumatuse põhimõtet. Selle põhimõtte järgimist kindlustavad ka eu-LISA juhtimisstruktuur ja rahastamissüsteem. Samuti on oluline kaasata e-CODEXi süsteemi juhtimisse e-CODEXi nõuanderühma ja e-CODEXi programminõukogu kaudu õiguselukutsete esindajad ning muud eksperdid ja asjaomased sidusrühmad. Õiguselukutsete esindajate, muude ekspertide ja asjaomaste sidusrühmade kaasamise üksikasjalik kord ja tingimused peaksid võimaldama neil tõhusalt osaleda ja nendega tulemuslikult konsulteerida, nimelt tagades, et nende tagasisidet võetakse nõuetekohaselt arvesse.

    (17)

    Võttes arvesse eu-LISA prioriteetseid ülesandeid arendada ja juhtida riiki sisenemise ning riigist lahkumise süsteemi (EES), Euroopa reisiinfo ja -lubade süsteemi (ETIAS), kesksüsteemi nende liikmesriikide väljaselgitamiseks, kellel on teavet kolmandate riikide kodanike ja kodakondsuseta isikute suhtes tehtud süüdimõistvate kohtuotsuste kohta (ECRIS-TCN), ajakohastatud Schengeni infosüsteemi (SIS), viisainfosüsteemi (VIS) ja Eurodac-süsteemi, samuti strateegilist ülesannet luua ELi infosüsteemide koostalitlusvõime raamistik, peaks eu-LISA võtma e-CODEXi süsteemi eest vastutuse üle ajavahemikus 1. juulist 2023 kuni 31. detsembrini 2023.

    (18)

    e-CODEXi kontaktisikutel peaks olema õigus taotleda ja saada käesoleva määruse kohaselt tehnilist tuge ning nad peaksid toetama e-CODEXi süsteemi toimimist liikmesriikide vahel. eu-LISA elluviidavate tegevuste teenustaseme nõuded peaksid käsitlema küsimust, milline peaks olema e-CODEXi kontaktisikute arv liikmesriikides ja komisjonis võrreldes liikmesriikide või komisjoni volitatud e-CODEXi pääsupunktide ja nende poolt kohaldatavate digitaalsete protsessistandardite arvuga.

    (19)

    e-CODEXi süsteemi saab kasutada piiriülestes tsiviil- ja kriminaalasjades. e-CODEXi süsteemi ja e-CODEXi süsteemi komponente peaks olema võimalik kasutada muudel eesmärkidel, mis ei kuulu liikmesriigi või liidu õiguse kohase õigusalase koostöö kohaldamisalasse, kui selline kasutamine ei kahjusta e-CODEXi süsteemi kasutamist. Käesolevat määrust kohaldatakse üksnes sellise ühendatud süsteemide vahelise piiriülese andmevahetuse suhtes, mis toimub volitatud e-CODEXi pääsupunktide kaudu kooskõlas vastavate digitaalsete protsessistandarditega.

    (20)

    eu-LISA peaks vastutama e-CODEXi süsteemi komponentide eest, välja arvatud lüüsi juhtimise eest, kuna see on praegu eri valdkondades kasutamiseks kättesaadav komisjoni hallataval eDelivery platvormil. eu-LISA peaks võtma e-CODEXi süsteemi haldavalt üksuselt üle täieliku vastutuse ühendusvahendi juhtimise ning digitaalsete protsessistandardite eest. Võttes arvesse, et lüüs ja ühendusvahend on e-CODEXi süsteemi lahutamatud komponendid, peaks eu-LISA tagama ühendusvahendi ühilduvuse lüüsi uusima versiooniga. Sel eesmärgil peaks komisjon kaasama eu-LISA alates käesoleva määruse jõustumisest ettevalmistavasse töösse, mida tehakse enne, kui eu-LISA võtab üle vastutuse e-CODEXi süsteemi eest, ning eDelivery platvormi asjaomasesse juhtimisorganisse.

    (21)

    Selleks et tagada käesoleva määruse ühetaolised rakendamistingimused, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused. Neid volitusi tuleks teostada kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 182/2011 (4). Selles raamistikus vastu võetavates rakendusaktides tuleks kehtestada e-CODEXi süsteemi komponentide minimaalsed tehnilised kirjeldused ja standardid, sealhulgas turvalisuse ning tervikluse ja autentsuse kontrollimise meetodite kohta, teenustaseme nõuded eu-LISA poolt elluviidavate tegevuste jaoks ja nende tegevuste muud vajalikud tehnilised kirjeldused, sealhulgas volitatud e-CODEXi pääsupunktide jaoks ette nähtud volitatud e-CODEXi kontaktisikute arv võrreldes e-CODEXi pääsupunktide ja nende poolt kohaldatavate digitaalsete protsessistandardite arvuga, ning e-CODEXi süsteemi üleandmise ja ülevõtmise üksikasjalik kord. Samuti peaks rakendusaktidega olema võimalik kehtestada digitaalsed protsessistandardid, et toetada e-CODEXi süsteemi kasutamist tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonna menetlustes.

    (22)

    Ühendusvahend peaks suutma tehniliselt toetada igat liiki e-templeid ja e-allkirju, nagu on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) nr 910/2014 (5). Komisjoni kehtestatud minimaalsed tehnilised kirjeldused ja standardid peaksid hõlmama ühendusvahendit puudutavaid turvastandardeid. Ühendusvahendi toimimisega seotud turvanõuete puhul tuleks võtta arvesse infoturbestandardeid ja kehtivaid liidu õigusakte, nagu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EL) nr 910/2014, (EL) 2016/679 (6) ja (EL) 2018/1725 (7) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv (EL) 2016/680 (8).

    (23)

    Sätestada tuleks eu-LISA konkreetsed kohustused seoses e-CODEXi süsteemi juhtimisega.

    (24)

    eu-LISA ülesannete hulka peaks kuuluma uute funktsioonide lisamine e-CODEXi süsteemi, kui see on vajalik. Üks selline uus funktsioon võiks olla ühendusvahendi funktsioon, mis võimaldab koguda asjakohaseid statistilisi andmeid iga volitatud e-CODEXi pääsupunkti kaudu saadetud ja saadud tehniliste sõnumite arvu kohta.

    (25)

    Riigisisesel tasandil peaks liikmesriikidel olema võimalik volitada e-CODEXi pääsupunktide käitamiseks avaliku sektori asutusi või juriidilisi isikuid, näiteks eraettevõtjaid ja õigusala töötajate esindusorganisatsioone. Liikmesriigid peaksid pidama selliste volitatud e-CODEXi pääsupunktide loendit ning teavitama neist eu-LISAt, et võimaldada pääsupunktidel asjaomastes menetlustes omavahel suhelda. Volitatud e-CODEXi pääsupunkte liikmesriigi tasandil käitavad üksused peavad järgima määruses (EL) 2016/679 sätestatud andmekaitsenõudeid ja -põhimõtteid. Liidu tasandil peaks komisjonil olema võimalik volitada e-CODEXi pääsupunktide käitamiseks liidu institutsioone, organeid ja asutusi. Komisjon peaks pidama selliste volitatud e-CODEXi pääsupunktide loendit ning teavitama neist eu-LISAt, et võimaldada pääsupunktidel asjaomastes menetlustes omavahel suhelda. Volitatud e-CODEXi pääsupunkte liidu tasandil käitavad üksused peavad järgima määruses (EL) 2018/1725 sätestatud andmekaitsenõudeid ja -põhimõtteid. Samal ajal kui e-CODEXi süsteemi juhtimise peaks tagama eu-LISA ning võttes arvesse e-CODEXi süsteemi detsentraliseeritust, peaks ainuvastutus volitatud e-CODEXi pääsupunktide ülesseadmise ja käitamise eest lasuma asjaomaseid volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavatel üksustel. Volitatud e-CODEXi pääsupunkti käitav üksus peaks kandma kooskõlas kohaldatava õigusega vastutust kahju eest, mis on tekkinud asjaomase volitatud e-CODEXi pääsupunkti käitamise tõttu. Liikmesriigid ja komisjon peaksid kontrollima, et volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavatel üksustel on vajalikud tehnilised seadmed ja inimressursid, et tagada e-CODEXi süsteemi nõuetekohane ja usaldusväärne toimimine. Kui neil üksustel vajalikke tehnilisi seadmeid ja inimressursse ei ole, peaks nende volitatud e-CODEXi pääsupunkt oma volitustest ilma jääma.

    (26)

    Liikmesriigid peaksid tegema järelevalvet volitatud e-CODEXi pääsupunktide üle, mille eest nad vastutavad, eelkõige juhul, kui neid käitavad üksused ei ole avaliku sektori asutused. Liikmesriigid peaksid tagama piisavate andmeturbemeetmete kehtestamise.

    (27)

    Liikmesriigid peaksid teavitama üldsust e-CODEXi süsteemist mitmesuguste suuremahuliste teavituskanalite, sealhulgas veebisaitide või sotsiaalmeedia platvormide kaudu.

    (28)

    Kuigi iga liikmesriik määrab ise kindlaks digitaalsed protsessistandardid, mida tema poolt volitatud e-CODEXi pääsupunkt võib kohaldada, peaks iga liikmesriik sellegipoolest tagama, et tema territooriumil kohaldatakse kõiki käesoleva määruse alusel rakendusaktidega vastu võetud digitaalseid protsessistandardeid.

    (29)

    Kasutusele tuleks võtta mehhanism nende vahendite mõju seiramiseks, mis võimaldavad liidus tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonnas piiriülest elektroonilist andmevahetust. Volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavatel üksustel peaks seega olema võimalik süstemaatiliselt koguda ja säilitada terviklikke andmeid e-CODEXi süsteemi kasutamise kohta. See peaks lihtsustama liikmesriikide tööd asjaomaste andmete kogumisel ning tagama vastastikuse vastutuse ja läbipaistvuse, ent samuti oluliselt hõlbustama tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonnas vastu võetud liidu õigusaktide järelkontrolli komisjoni poolt. Kogutavad andmed peaksid olema üksnes koondandmed ega tohiks olla isikuandmed.

    (30)

    Kui eu-LISA pakub e-CODEXi kontaktisikutele seoses e-CODEXi süsteemiga tehnilist tuge, peaks eu-LISA tegutsema ühtse kontaktpunktina, sealhulgas lüüsi tarbeks.

    (31)

    eu-LISA peaks oma ülesannete täitmisel tagama kõrgel tasemel turvalisuse. Tarkvara tehnilistes edasiarendustes ja uuenduste väljatöötamisel peaks eu-LISA rakendama sisseprojekteeritud turbe ning lõimitud ja vaikimisi andmekaitse põhimõtteid kooskõlas määrusega (EL) 2018/1725. Volitatud e-CODEXi pääsupunkti kaudu edastatavate andmete turvalisuse ja kaitse eest peaks vastutama asjaomast volitatud e-CODEXi pääsupunkti käitav üksus.

    (32)

    Nõukogus kokku tulnud Euroopa Liidu liikmesriikide vahelise kokkuleppe (mis käsitleb Euroopa Liidu huvides vahetatava salastatud teabe kaitset) (9) artiklis 2 määratletud salastatud teavet ei tohiks edastada e-CODEXi süsteemi kaudu, välja arvatud juhul, kui nimetatud kokkuleppes, muudes liidu õigusaktides ja liikmesriigi õiguses ette nähtud asjaomased tingimused on täidetud.

    (33)

    Selleks et eu-LISA saaks teha asjakohased ettevalmistused e-CODEXi süsteemi ülevõtmiseks, peaks e-CODEXi süsteemi haldav üksus esitama 31. detsembriks 2022 üleandmisdokumendi, milles määratakse kooskõlas rakendusaktidega, mille komisjon käesoleva määruse kohaselt vastu võtab, kindlaks e-CODEXi süsteemi ülekandmise üksikasjalik kord, sealhulgas eduka üleandmisprotsessi ja selle protsessi eduka lõpuleviimise kriteeriumid. Üleandmisdokumendis tuleks käsitleda e-CODEXi süsteemi komponente, sealhulgas lüüsi, ühendusvahendit ja digitaalseid protsessistandardeid, samuti asjaomaseid tugitarkvaratooteid, toetavaid dokumente ja muid vahendeid. Komisjon peaks üleandmis- ja ülevõtmisprotsessi seirama, tagamaks et see vastab käesoleva määruse kohaselt vastu võetud rakendusaktidele ja üleandmisdokumendile. Ülevõtmine peaks toimuma üksnes juhul, kui komisjon on pärast e-CODEXi süsteemi haldava üksuse ja eu-LISAga konsulteerimist teatavaks teinud, et protsess on edukalt lõpule viidud. Pärast üleandmisdokumendi esitamist ja seni, kuni e-CODEXi süsteem on eu-LISA-le edukalt üle antud, ei tohiks e-CODEXi süsteemi haldav üksus teha e-CODEXi süsteemis muudatusi ega välja lasta ühtki uut tarkvaraversiooni peale nende, mis on vajalikud e-CODEXi süsteemi korrektiivhoolduseks.

    (34)

    Osana e-CODEXi süsteemi eu-LISA-le üleandmisest tuleks tagada, et eu-LISA-le kantakse üle ka e-CODEXi süsteemi ja asjaomaste tugitarkvaratoodete, toetavate dokumentide ja muude vahenditega seotud intellektuaalomandi- või kasutusõigused, et amet saaks täita oma käesoleva määruse kohaseid kohustusi. e-CODEXi süsteemi peamiste tarkvarakomponentide üleandmiseks ei ole aga vaja lepingut, sest need tarkvarakomponendid on avatud lähtekoodiga ning nende suhtes kehtib Euroopa Liidu tarkvara vaba kasutuse litsents.

    (35)

    Selleks et komisjon saaks e-CODEXi süsteemi korrapäraselt hinnata, peaks eu-LISA esitama komisjonile iga kahe aasta järel aruande e-CODEXi tehnilise arenduse ja toimimise kohta. Selle aruande koostamiseks peaksid liikmesriigid eu-LISA-le esitama asjakohase teabe nende territooriumil kasutatavate ühendatud süsteemide jaoks ette nähtud volitatud e-CODEXi pääsupunktide kohta ning komisjon peaks esitama asjakohase teabe liidu institutsioonide, organite ja asutuste käitatavate volitatud e-CODEXi pääsupunktide kohta.

    (36)

    e-CODEXi nõuanderühm peaks andma eu-LISA-le e-CODEXi süsteemiga seotud vajalikke eksperditeadmisi, eelkõige edendades kogemuste ja parimate tavade vahetamist. e-CODEXi nõuanderühmal peaks olema võimalik olla kaasatud uute digitaalsete protsessistandardite, sealhulgas liikmesriikide algatatud protsessistandardite väljatöötamisse.

    (37)

    e-CODEXi programminõukogu liikmete ja nende asendusliikmete ametiaega peaks saama pikendada. Igakülgset tähelepanu tuleks pöörata eri liikmesriikide esindatusele e-CODEXi programminõukogus, mida tuleks võimaluse korral alati toetada, tagamaks et kõik liikmesriigid on e-CODEXi programminõukogus aja jooksul esindatud.

    (38)

    e-CODEXi programminõukogu peaks oma ülesannete täitmisel tagama, et kõik eu-LISA poolt e-CODEXi süsteemi suhtes võetud tehnilised, näiteks taristu, andmehalduse ja andmete eristamisega seotud meetmed või organisatsioonilised, näiteks võtmeisikute ja muude inimressurssidega seotud meetmed on kooskõlas kohtusüsteemi sõltumatuse põhimõttega.

    (39)

    Selleks et Euroopa Parlament ja nõukogu saaksid hinnata e-CODEXi süsteemi ülekandmise edukust ja seda, kui hästi e-CODEXi süsteem üldiselt toimib, peaks komisjon regulaarselt tegema e-CODEXi süsteemi üldiseid hindamisi. Komisjon peaks tegema esimese sellise hindamise kolme aasta möödumisel sellest, kui eu-LISA e-CODEXi süsteemi eest vastutuse üle võtab, ja seejärel iga nelja aasta järel.

    (40)

    Et eu-LISA saaks nõuetekohaselt täita oma käesolevas määruses sätestatud uusi ülesandeid, tuleks talle eraldada piisavad vahendid. Käesoleva määruse kohaselt e-CODEXi süsteemi käitamiseks eraldatud vahendeid ei tohiks kasutada ühelgi muul eesmärgil.

    (41)

    Käesolevas määruses sätestatud ülesannete täitmisel tekkinud kulude katmiseks ei tohiks miski selles määruses takistada liikmesriike esitamast taotlust saada e-CODEXi süsteemi liikmesriigi tasandil rakendamiseks rahalisi vahendeid liidu rahastamisprogrammidest.

    (42)

    Kui see on liikmesriigi õigusega lubatud, ei takista miski käesolevas määruses teabe, eelkõige käesolevas määruses sätestatud teadete automaatset esitamist eu-LISA-le.

    (43)

    Käesolevas määruses ei sätestata konkreetset õiguslikku alust isikuandmete töötlemiseks. Käesoleva määruse kohane isikuandmete töötlemine peaks toimuma kooskõlas kohaldatavate andmekaitsenormidega. Kooskõlas käesoleva määrusega liikmesriigi territooriumile loodud volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavates üksustes toimuva isikuandmete töötlemise suhtes kohaldatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/679 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 2002/58/EÜ (10) ja (EL) 2016/680.

    (44)

    Käesoleva määruse alusel liidu institutsioonides, organites ja asutustes toimuva isikuandmete töötlemise suhtes kohaldatakse määrust (EL) 2018/1725.

    (45)

    Rahvusvahelistel organisatsioonidel või nende allasutustel, mille suhtes kohaldatakse rahvusvahelist avalikku õigust, või muudel asjaomastel üksustel või asutustel, mis on loodud kahe või enama riigi vahelise lepinguga või selle alusel, peaks olema võimalik osaleda e-CODEXi süsteemis asjaomaste sidusrühmadena pärast seda, kui süsteemi operatiivjuhtimine on usaldatud eu-LISA-le. Sel eesmärgil ja e-CODEXi süsteemi tõhusa, standardse ja turvalise toimimise tagamiseks peaks eu-LISA-l olema võimalik leppida nende organisatsioonide, asutuste ja üksustega kokku töökord vastavalt määrusele (EL) 2018/1726.

    (46)

    Kuna käesoleva määruse eesmärke, milleks on luua liidu tasandil e-CODEXi süsteem ja usaldada süsteemi juhtimine eu-LISA-le, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada, küll aga saab neid meetme ulatuse ja toime tõttu paremini saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu (ELi leping) artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärkide saavutamiseks vajalikust kaugemale.

    (47)

    Komisjon peaks uurima, kas kolmandate riikide e-CODEXi süsteemis osalemise lubamine on teostatav, ning esitama vajaduse korral seadusandliku ettepaneku, et võimaldada sellist osalemist ning kehtestada selleks reeglid ja nõuded.

    (48)

    ELi lepingule ja ELi toimimise lepingule lisatud protokolli nr 22 (Taani seisukoha kohta) artiklite 1 ja 2 kohaselt ei osale Taani käesoleva määruse vastuvõtmisel ning see ei ole tema suhtes siduv ega kohaldatav.

    (49)

    ELi lepingule ja ELi toimimise lepingule lisatud protokolli nr 21 (Ühendkuningriigi ja Iirimaa seisukoha kohta vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala suhtes) artiklite 1 ja 2 ning artikli 4a lõike 1 kohaselt ja ilma et see piiraks kõnealuse protokolli artikli 4 kohaldamist, ei osale Iirimaa käesoleva määruse vastuvõtmisel ning see ei ole tema suhtes siduv ega kohaldatav.

    (50)

    eu-LISA asukoht on Eestis Tallinnas. Arvestades e-CODEXi süsteemi spetsiifilist laadi ja omadusi, peeti asjakohaseks, et süsteemi väljaarendamine ja operatiivjuhtimine peaks toimuma Eestis Tallinnas.

    (51)

    Euroopa Andmekaitseinspektoriga konsulteeriti kooskõlas määruse (EL) 2018/1725 artikli 42 lõikega 1 ning ta esitas arvamuse 26. jaanuaril 2021,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    1. PEATÜKK

    ÜLDSÄTTED

    Artikkel 1

    Reguleerimisese

    1.   Käesoleva määrusega luuakse e-CODEXi süsteemi õigusraamistik.

    2.   Käesolevas määruses sätestatakse õigusnormid järgmise kohta:

    a)

    e-CODEXi süsteemi määratlus, osad, funktsioonid ja juhtimine;

    b)

    Vabadusel, Turvalisusel ja Õigusel Rajaneva Ala Suuremahuliste IT-süsteemide Operatiivjuhtimise Euroopa Liidu Ameti (eu-LISA) kohustused seoses e-CODEXi süsteemiga;

    c)

    komisjoni, liikmesriikide ja volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavate üksuste kohustused;

    d)

    e-CODEXi süsteemi turvalisust käsitlev õigusraamistik.

    Artikkel 2

    Kohaldamisala

    Käesolevat määrust kohaldatakse tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonnas e-CODEXi süsteemi abil toimuva piiriülese elektroonilise andmevahetuse suhtes vastavalt nimetatud valdkonnas vastu võetud liidu õigusaktidele.

    Artikkel 3

    Mõisted

    Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

    1)

    „e-CODEXi süsteem“ (e-Justice Communication via Online Data Exchange system) – detsentraliseeritud ja koostalitlusvõimeline piiriülese side süsteem, mille eesmärk on hõlbustada tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonnas elektroonilist andmevahetust, mis hõlmab igasugust elektroonilises vormis kiirel, turvalisel ja usaldusväärsel viisil edastatavat sisu;

    2)

    „e-CODEXi pääsupunkt“ – riistvarataristusse installitud tarkvarapaketid, mille abil on võimalik turvalisel ja usaldusväärsel viisil edastada teavet teistele e-CODEXi pääsupunktidele ja võtta neilt teavet vastu;

    3)

    „volitatud e-CODEXi pääsupunkt“ – komisjoni või liikmesriigi volitatud e-CODEXi pääsupunkt, millest on kooskõlas artikli 6 lõikega 4 või artikli 8 lõikega 1 teatatud eu-LISA-le ja mis kohaldab vähemalt ühte digitaalset protsessistandardit;

    4)

    „volitatud e-CODEXi pääsupunkti käitav üksus“ – liikmesriigi õiguse alusel volitatud riiklik avaliku sektori asutus või juriidiline isik või liidu institutsioon, organ või asutus, mis käitab volitatud e-CODEXi pääsupunkti;

    5)

    „e-CODEXi kontaktisik“ – liikmesriigi või komisjoni määratud füüsiline isik, kes võib artikli 7 lõike 1 punkti f kohaselt taotleda ja saada eu-LISA-lt tehnilist tuge kõigi e-CODEXi süsteemi komponentide puhul, nagu on osutatud artikli 7 lõikes 3;

    6)

    „ühendatud süsteem“ – IT-süsteem, mis on ühendatud e-CODEXi pääsupunktiga, et vahetada andmeid teiste selliste IT-süsteemidega;

    7)

    „keskne testimisplatvorm“ – ainult testimiseks kasutatav e-CODEXi süsteemi komponent, mille mitmesuguste funktsioonide abil saavad volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavad üksused kontrollida oma volitatud e-CODEXi pääsupunktide nõuetekohast toimimist ning digitaalsete protsessistandardite nõuetekohast kasutamist nende volitatud e-CODEXi pääsupunktidega seotud ühendatud süsteemides;

    8)

    „äriprotsessi mudel“ – mitut vastastikku seotud struktureeritud tegevust või ülesannet graafiliselt ja tekstiliselt kirjeldav kontseptuaalne mudel koos asjaomaste andmemudelite ning tegevuste ja ülesannete ettenähtud järjestusega, et tagada kahe või enama poole standarditud ja tähenduslik suhtlus;

    9)

    „digitaalne protsessistandard“ – tehnilised kirjeldused, mis käsitlevad äriprotsessi mudeleid ja andmeskeeme, milles määratakse kindlaks e-CODEXi süsteemi kaudu vahetatavate andmete elektrooniline struktuur, ja mis põhinevad ELi e-õiguskeskkonna põhisõnastikul.

    Artikkel 4

    Diskrimineerimiskeeld ja põhiõiguste austamine

    Kõigi e-CODEXi süsteemi kaudu toimuvast elektroonilisest andmevahetusest mõjutatud isikute põhiõigusi ja -vabadusi, eelkõige õigust õiguskaitse tõhusale kättesaadavusele, õigust õiglasele kohtulikule arutamisele, diskrimineerimiskeelu põhimõtet, õigust isikuandmete kaitsele ja õigust eraelu puutumatusele, austatakse täiel määral kooskõlas liidu õigusega.

    2. PEATÜKK

    E-CODEXI SÜSTEEMI OSAD JA FUNKTSIOONID NING SELLEGA SEOTUD KOHUSTUSED

    Artikkel 5

    e-CODEXi süsteemi osad

    1.   e-CODEXi süsteem koosneb:

    a)

    e-CODEXi pääsupunktist,

    b)

    digitaalsetest protsessistandarditest ning

    c)

    lisas loetletud tugitarkvaratoodetest, toetavatest dokumentidest ja muudest vahenditest.

    2.   e-CODEXi süsteemi pääsupunkt koosneb järgmistest komponentidest:

    a)

    ühtsetel protokollidel põhinevast tarkvarast koosnev lüüs, mis võimaldab vahetada telekommunikatsioonivõrgus turvaliselt teavet teiste lüüsidega, mis kasutavad samu ühtseid protokolle;

    b)

    ühendusvahend, mis võimaldab siduda ühendatud süsteemid punktis a osutatud lüüsiga ning mis koosneb ühtsetel avatud protokollidel põhinevast tarkvarast ja võimaldab:

    i)

    sõnumeid struktureerida, logida ja linkida;

    ii)

    kontrollida sõnumite terviklust ja autentsust;

    iii)

    luua ajatempliga tõendeid vahetatud sõnumite vastuvõtmise kohta.

    Artikkel 6

    Komisjoni kohustused

    1.   31. detsembriks 2022 kehtestab komisjon rakendusaktidega:

    a)

    artiklis 5 osutatud e-CODEXi süsteemi komponentide minimaalsed tehnilised kirjeldused ja standardid, sealhulgas turvalisuse ning tervikluse ja autentsuse kontrollimise meetodite kohta;

    b)

    teenustaseme nõuded artiklis 7 osutatud tegevuste jaoks, mida eu-LISA ellu viib, ja nende tegevuste muud vajalikud tehnilised kirjeldused, sealhulgas e-CODEXi kontaktisikute arvu;

    c)

    artiklis 10 osutatud üleandmis- ja ülevõtmisprotsessi üksikasjaliku korra.

    2.   Komisjon võib võtta rakendusaktidega vastu digitaalsed protsessistandardid, kui digitaalsete protsessistandardite vastuvõtmist ei ole ette nähtud muudes liidu õigusaktides, mis käsitlevad õigusalast koostööd tsiviil- ja kriminaalasjades.

    3.   Käesoleva artikli lõigetes 1 ja 2 osutatud rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 19 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.

    4.   Komisjon peab loendit liidu institutsioonide, organite ja asutuste käitatavatest volitatud e-CODEXi pääsupunktidest ning digitaalsetest protsessistandarditest, mida iga selline volitatud e-CODEXi pääsupunkt kohaldab. Komisjon teavitab sellest loendist ja kõikidest sellesse tehtud muudatustest viivitamata eu-LISAt.

    5.   Komisjon määrab teatava arvu e-CODEXi kontaktisikuid, mis on proportsioonis tema poolt volitatud e-CODEXi pääsupunktide ja nende volitatud e-CODEXi pääsupunktide poolt kohaldatavate digitaalsete protsessistandardite arvuga. Ainult nendel e-CODEXi kontaktisikutel on õigus käesoleva artikli lõike 1 punkti b kohaselt vastu võetud rakendusaktides määratletud tingimustel taotleda ja saada artikli 7 lõike 1 punkti f kohast tehnilist tuge seoses e-CODEXi süsteemi käitamisega liidu institutsioonides, organites ja asutustes. Komisjon teavitab eu-LISAt enda määratud e-CODEXi kontaktisikute loendist ja kõikidest sellesse tehtud muudatustest.

    Artikkel 7

    eu-LISA kohustused

    1.   eu-LISA vastutab artiklis 5 osutatud e-CODEXi süsteemi komponentide, välja arvatud lüüsi, ning eelkõige järgmiste ülesannete täitmise eest:

    a)

    tarkvaratoodete ja muude vahendite väljatöötamine, hooldus, veaparandused ja uuendused, sealhulgas seoses turvalisusega, ning nende edastamine volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavatele üksustele;

    b)

    e-CODEXi süsteemi komponentide, selle tugitarkvaratoodete ja muude toetavate vahenditega seotud dokumentide koostamine, säilitamine ja ajakohastamine ning kõnealuste dokumentide edastamine volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavatele üksustele;

    c)

    sellise konfiguratsioonifaili koostamine, säilitamine ja ajakohastamine, mis sisaldab volitatud e-CODEXi pääsupunktide täielikku loendit, sealhulgas digitaalseid protsessistandardeid, mida iga kõnealune volitatud e-CODEXi pääsupunkt kohaldab, ja selle faili edastamine volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavatele üksustele;

    d)

    tehniliste muudatuste tegemine ja selliste uute funktsioonide lisamine e-CODEXi süsteemi, mis lastakse välja uute tarkvaraversioonidena, selleks et täita uusi, näiteks artikli 6 lõikes 2 osutatud rakendusaktidest tulenevaid nõudeid või juhul kui e-CODEXi nõuanderühm on seda taotlenud;

    e)

    testimistegevuse toetamine ja koordineerimine, sealhulgas ühenduvuse küsimustes, kaasates sellesse volitatud e-CODEXi pääsupunktid;

    f)

    e-CODEXi kontaktisikutele e-CODEXi süsteemiga seotud tehnilise toe pakkumine;

    g)

    digitaalsete protsessistandardite väljatöötamine, kasutuselevõtt, haldamine ja ajakohastamine ning nende edastamine volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavatele üksustele;

    h)

    oma veebisaidil loendi avaldamine sellistest volitatud e-CODEXi pääsupunktidest, millest eu-LISA-le on teatatud, ning digitaalsetest protsessistandarditest, mida iga kõnealune volitatud e-CODEXi pääsupunkt kohaldab;

    i)

    komisjoni talituste poolt artikli 6 lõikes 2 osutatud rakendusaktide koostamise käigus tehniliste nõuannete ja tehnilise toe saamiseks esitatavatele taotlustele vastamine;

    j)

    uute digitaalsete protsessistandardite vajalikkuse kaalumine ning selliste standardite hindamine ja koostamine, sealhulgas korraldades seminare e-CODEXi kontaktisikutega ning hõlbustades nende seminaride läbiviimist;

    k)

    digitaalsete protsessistandardite aluseks oleva ELi e-õiguskeskkonna põhisõnastiku väljatöötamine, haldamine ja ajakohastamine;

    l)

    turvastandardite väljatöötamine ja levitamine, nagu on sätestatud artiklis 11;

    m)

    kooskõlas määrusega (EL) 2018/1726 muu hulgas kõigile asjaomastele sidusrühmadele e-CODEXi süsteemi tehnilise kasutamise alase koolituse pakkumine, sealhulgas veebipõhiste koolitusmaterjalide tagamine.

    2.   Lisaks täidab eu-LISA alljärgnevaid lisaülesandeid:

    a)

    tagab oma tehnilistes keskustes oma ülesannete täitmiseks vajamineva riist- ja tarkvara IT-taristu olemasolu ning selle käitamise ja hoolduse;

    b)

    tagab keskse testimisplatvormi olemasolu ning selle käitamise ja hoolduse, kindlustades samal ajal ülejäänud e-CODEXi süsteemi tervikluse ja kättesaadavuse;

    c)

    teavitab üldsust e-CODEXi süsteemist mitmesuguste suuremahuliste teavituskanalite, sealhulgas veebisaitide või sotsiaalmeedia platvormide kaudu;

    d)

    koostab ja ajakohastab e-CODEXi süsteemi ja oma tegevustega seotud mittetehnilist teavet ning levitab seda veebis.

    3.   Lõike-1 punkti f kohaldamiseks teeb eu-LISA tööajal valvekorra alusel kättesaadavaks ressursid, et tagada e-CODEXi kontaktisikutele ühtne kontaktpunkt tehnilise toe jaoks, muu hulgas lüüsi puudutavates küsimustes.

    Artikkel 8

    Liikmesriikide kohustused

    1.   Liikmesriigid annavad e-CODEXi pääsupunktidele volitused seoses ühendatud süsteemidega nende territooriumil kooskõlas kohaldatava liikmesriigi ja liidu õigusega. Liikmesriigid peavad loendit nendest volitatud e-CODEXi pääsupunktidest ja digitaalsetest protsessistandarditest, mida iga volitatud e-CODEXi pääsupunkt kohaldab. Liikmesriigid teavitavad eu-LISAt viivitamata sellest loendist ja kõikidest sellesse tehtud muudatustest. Liikmesriigid teevad järelevalvet oma volitatud e-CODEXi pääsupunktide üle, tagamaks et volituste andmise tingimused on jätkuvalt täidetud. Liikmesriigid ei käita oma volitatud e-CODEXi pääsupunkte kolmandates riikides.

    2.   Iga liikmesriik määrab teatava arvu e-CODEXi kontaktisikuid, mis on proportsioonis tema poolt volitatud e-CODEXi pääsupunktide ja nende volitatud e-CODEXi pääsupunktide poolt kohaldatavate digitaalsete protsessistandardite arvuga. Ainult nendel e-CODEXi kontaktisikutel on õigus taotleda ja saada artikli 6 lõike 1 punkti b kohaselt vastu võetud rakendusaktides määratletud tingimustel artikli 7 lõike 1 punkti f kohast tehnilist tuge. Iga liikmesriik teavitab eu-LISAt enda määratud e-CODEXi kontaktisikute loendist ja kõikidest sellesse tehtud muudatustest.

    Artikkel 9

    Volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavate üksuste kohustused

    1.   Volitatud e-CODEXi pääsupunkti käitav üksus vastutab pääsupunkti turvalise ülesseadmise ja turvalise käitamise eest. See kohustus hõlmab muu hulgas artikli 5 lõike 2 punktis b osutatud ühendusvahendi kohandamist, mis on vajalik, et tagada ühilduvus kõikide ühendatud süsteemidega.

    2.   Volitatud e-CODEXi pääsupunkti käitav üksus esitab e-CODEXi pääsupunkti volitanud liikmesriigile statistilised andmed, mis on sätestatud artikli 15 lõikes 1 ning tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonnas vastu võetud asjakohastes liidu õigusaktides.

    3.   Volitatud e-CODEXi pääsupunkti ja kõigi ühendatud süsteemide käitamisest tuleneva võimaliku kahju eest vastutab kohaldatava õiguse alusel asjaomast volitatud e-CODEXi pääsupunkti käitav üksus.

    Artikkel 10

    Üleandmine ja ülevõtmine

    1.   e-CODEXi süsteemi haldav üksus esitab 31. detsembriks 2022 eu-LISA-le ühise üleandmisdokumendi, milles määratakse kooskõlas artikli 6 lõike 1 punkti c kohaselt vastu võetud rakendusaktidega kindlaks e-CODEXi süsteemi ülekandmise üksikasjalik kord, sealhulgas eduka üleandmisprotsessi ja selle protsessi eduka lõpuleviimise kriteeriumid ning seonduvad dokumendid. Üleandmisdokument sisaldab ka sätted e-CODEXi süsteemi ning lisas loetletud tugitarkvaratoodete, toetavate dokumentide ja muude vahenditega seotud intellektuaalomandi- või kasutusõiguste kohta, mis võimaldab eu-LISA-l täita oma kohustusi vastavalt artiklile 7.

    2.   e-CODEXi süsteemi haldava üksuse ja eu-LISA vaheline üleandmis- ja ülevõtmisprotsess toimub kuue kuu jooksul alates lõikes 1 osutatud üleandmisdokumendi esitamisest. Kuni üleandmiseni säilitab e-CODEXi süsteemi haldav üksus täieliku vastutuse süsteemi eest ning tagab, et e-CODEXi süsteemis ei tehta muudatusi ega anta välja uusi tarkvaraversioone, välja arvatud need, mida tehakse e-CODEXi süsteemi korrektiivhoolduse eesmärgil.

    3.   Komisjon seirab üleandmis- ja ülevõtmisprotsessi, tagamaks et e-CODEXi süsteemi haldav üksus ja eu-LISA rakendavad e-CODEXi süsteemi ülekandmise üksikasjalikku korda nõuetekohaselt, võttes aluseks lõikes 1 osutatud kriteeriumid. Komisjon esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule üleandmis- ja ülevõtmisprotsessi kohta ajakohastatud teabe 31. juuliks 2023.

    4.   eu-LISA võtab e-CODEXi süsteemi eest vastutuse üle 1. juuli 2023 ja 31. detsembri 2023 vahelisel ajavahemikul kuupäeval, mil komisjon teeb teatavaks, et üleandmis- ja ülevõtmisprotsess on edukalt lõpule viidud, olles konsulteerinud e-CODEXi süsteemi haldava üksuse ja eu-LISAga.

    Artikkel 11

    Turvalisus

    1.   Pärast e-CODEXi süsteemi edukat ülevõtmist peab eu-LISA oma ülesannete täitmisel tagama kõrgel tasemel turvalisuse, sealhulgas artikli 7 lõikes 2 osutatud riist- ja tarkvara IT-taristu turvalisuse. Eeskätt kehtestab eu-LISA e-CODEXi turbekava ja haldab seda ning tagab e-CODEXi süsteemi käitamise kõnealuse turbekava alusel, võttes arvesse e-CODEXi süsteemis töödeldava teabe salastatuse taset ja eu-LISA infoturbereegleid. Turbekavaga nähakse ette korrapärased turvakontrollid ja -auditid, sealhulgas e-CODEXi süsteemi tarkvara turvalisuse hindamine e-CODEXi pääsupunkte käitavate üksuste osalusel.

    2.   Oma kohustuste täitmisel rakendab eu-LISA sisseprojekteeritud turbe ning lõimitud ja vaikimisi andmekaitse põhimõtteid.

    3.   Volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavad üksused on ainuvastutavad nende pääsupunktide turvalise ülesseadmise ja turvalise käitamise eest, sealhulgas nende kaudu edastatava teabe turvalisuse eest, võttes arvesse artikli 6 lõike 1 punkti a kohaselt vastu võetud rakendusaktides sätestatud tehnilisi standardeid ja käesoleva artikli lõikes 6 osutatud turvalisust käsitlevaid norme ja suuniseid.

    4.   Volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavad üksused teavitavad kõikidest turvaintsidentidest viivitamata eu-LISAt ning, kui tegu on liikmesriigi õiguse alusel volitatud riikliku avaliku sektori asutuse või volitatud juriidilise isiku käitatavate volitatud e-CODEXi pääsupunktidega, seda liikmesriiki, kes peab loendit, millesse asjaomased volitatud e-CODEXi pääsupunktid on kantud; kui tegemist on liidu institutsiooni, organi või asutuse käitatavate volitatud e-CODEXi pääsupunktidega, teavitatakse komisjoni.

    5.   Kui eu-LISA avastab mingi haavatavuse või turvaintsidendi või kui saadakse lõike 4 kohane teade turvaintsidendist, analüüsib eu-LISA turvaintsidenti ja teavitab viivitamata sellest intsidendist mõjutatud volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavaid üksusi ning nõuanderühma.

    6.   eu-LISA töötab välja volitatud e-CODEXi pääsupunktide turvalisust käsitlevad normid ja suunised. Volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavad üksused esitavad eu-LISA-le kinnituse, milles tõendatakse nende pääsupunktide vastavust volitatud e-CODEXi pääsupunktide turvalisust käsitlevatele normidele. Neid kinnitusi ajakohastatakse igal aastal või juhul, kui neid on vaja muul ajal muuta.

    Artikkel 12

    e-CODEXi süsteemi nõuanderühm

    1.   Alates 1. jaanuarist 2023 jagab määruse (EL) 2018/1726 artikli 27 lõike 1 punkti dc alusel loodav e-CODEXi nõuanderühm eu-LISA-le vajalikke eksperditeadmisi e-CODEXi süsteemi kohta, eelkõige ameti aasta tööprogrammi ja iga-aastase tegevusaruande ettevalmistamise kontekstis. e-CODEXi nõuanderühm võib moodustada mõnedest oma liikmetest koosnevaid alarühmi konkreetsete küsimuste, sealhulgas spetsiifiliste digitaalsete protsessistandardite uurimiseks.

    2.   e-CODEXi nõuanderühm teeb eelkõige järgmist:

    a)

    jälgib e-CODEXi süsteemi rakendamise seisu liikmesriikides;

    b)

    kaalub uute digitaalsete protsessistandardite vajalikkust ning hindab ja koostab selliseid standardeid;

    c)

    edendab teadmiste jagamist;

    d)

    jälgib, et eu-LISA täidab artikli 6 lõike 1 punkti b kohaselt vastu võetud rakendusaktis sätestatud teenusetaseme nõudeid;

    e)

    esitab arvamuse artiklis 16 osutatud aruande kavandi kohta.

    3.   Artiklis 10 osutatud üleandmis- ja ülevõtmisprotsessi ajal kohtub e-CODEXi nõuanderühm regulaarselt vähemalt iga kahe kuu järel, kuni üleandmis- ja ülevõtmisprotsess on edukalt lõpule viidud, ning seejärel vähemalt iga kuue kuu järel.

    4.   e-CODEXi nõuanderühm esitab pärast iga kohtumist aruande e-CODEXi programminõukogule. e-CODEXi nõuanderühm pakub tehnilisi eksperditeadmisi e-CODEXi programminõukogu töö toetamiseks.

    5.   e-CODEXi nõuanderühm kaasab oma töösse asjaomaseid sidusrühmi ja eksperte, sealhulgas kohtute ning õigusala töötajaid ja kutseorganisatsioone, keda e-CODEXi süsteem mõjutab või kes seda süsteemi kasutavad või selles osalevad.

    Artikkel 13

    e-CODEXi programminõukogu

    1.   eu-LISA haldusnõukogu moodustab 1. jaanuariks 2023 e-CODEXi alalise programminõukogu.

    e-CODEXi programminõukogu:

    a)

    nõustab eu-LISA haldusnõukogu e-CODEXi süsteemi pikaajalise kestlikkuse küsimustes, eelkõige artiklis 10 osutatud üleandmis- ja ülevõtmisprotsessi ajal, tegevuste prioriseerimisel ning muude strateegiliste kohustuste teemal;

    b)

    tagab e-CODEXi süsteemi nõuetekohase haldamise ning

    c)

    seirab kohtusüsteemi sõltumatuse põhimõtte austamist ja algatab vajaduse korral ennetus- või parandusmeetmeid.

    e-CODEXi programminõukogul ei ole volitusi esindada eu-LISA haldusnõukogu liikmeid.

    2.   e-CODEXi programminõukokku kuuluvad järgmised kümme liiget:

    a)

    artiklis 12 osutatud e-CODEXi nõuanderühma juhataja;

    b)

    kaheksa liiget, kelle nimetab ametisse eu-LISA haldusnõukogu; ja

    c)

    üks liige, kelle nimetab ametisse komisjon.

    Igal e-CODEXi programminõukogu liikmel on asendusliige. eu-LISA haldusnõukogu tagab, et e-CODEXi programminõukogu poolt ametisse nimetatud liikmetel ja asendusliikmetel on oma ülesannete täitmiseks vajalikud kogemused, sealhulgas õigusvaldkonnas, ja eksperditeadmised.

    3.   e-CODEXi programminõukogu liikmete ja nende asendusliikmete ametiaeg on neli aastat ja seda võib pikendada.

    4.   eu-LISA osaleb e-CODEXi programminõukogu töös. Sel eesmärgil osaleb e-CODEXi programminõukogu kohtumistel üks eu-LISA esindaja, kes annab aru e-CODEXi süsteemiga seotud töö ning muu asjakohase töö ja tegevuse kohta.

    5.   e-CODEXi programminõukogu kohtub vähemalt iga kuue kuu järel ja vajaduse korral sagedamini. e-CODEXi programminõukogu esitab korrapäraselt ja vähemalt pärast iga koosolekut eu-LISA haldusnõukogule kirjaliku aruande e-CODEXi süsteemi seisu ja edenemise kohta.

    6.   e-CODEXi programminõukogu kehtestab oma töökorra, mis sisaldab eelkõige norme järgmise kohta:

    a)

    juhataja ja asejuhataja valimine ning nende ametiaeg;

    b)

    koosolekute toimumiskohad;

    c)

    koosolekute ettevalmistamine;

    d)

    sidusrühmade ja ekspertide, sealhulgas e-CODEXi süsteemi poolt mõjutatud või seda süsteemi kasutavate või selles osalevate kohtusüsteemi liikmete, õigusala töötajate ja kutseorganisatsioonide lubamine koosolekutele;

    e)

    teavituskavad, millega tagatakse, et eu-LISA haldusnõukogu liikmeid, kes ei ole e-CODEXi programminõukogu liikmed, hoitakse e-CODEXi programminõukogu tööga täiel määral kursis.

    7.   Määruse (EL) 2018/1726 artikli 21 lõiget 1 kohaldatakse e-CODEXi programminõukogu juhataja ja asejuhataja suhtes mutatis mutandis.

    8.   Kõik e-CODEXi programminõukogu liikmete ning nende asendusliikmete sõidu- ja elamiskulud peavad olema mõistlikud ja proportsionaalsed ning need kannab eu-LISA vastavalt oma töökorrale.

    9.   eu-LISA osutab e-CODEXi programminõukogule sekretariaaditeenuseid.

    Artikkel 14

    Kohtusüsteemi sõltumatus

    1.   Käesoleva määruse kohaste kohustuste täitmisel järgivad kõik üksused kohtusüsteemi sõltumatuse põhimõtet, võttes samas arvesse võimude lahususe põhimõtet.

    2.   Selleks eraldab eu-LISA kõik talle e-CODEXi süsteemi jaoks käesoleva määruse alusel selle käitamiseks ette nähtud vahendid ning tagab kohtusüsteemi esindajate kaasamise e-CODEXi süsteemi haldamisse vastavalt artiklitele 12 ja 13.

    Artikkel 15

    Teavitamine

    1.   Pärast seda, kui eu-LISA on e-CODEXi süsteemi eest vastutuse edukalt üle võtnud, esitavad liikmesriigid eu-LISA-le iga aasta 31. jaanuariks järgmised statistilised andmed:

    a)

    nende territooriumil kasutatavate ühendatud süsteemide jaoks ette nähtud iga volitatud e-CODEXi pääsupunkti kaudu saadetud ja vastu võetud tehniliste sõnumite arv vastavate volitatud e-CODEXi pääsupunktide ja digitaalsete protsessistandardite kaupa, välja arvatud juhul, kui liidu muu õigusakti alusel kohaldatakse samaväärset teavitamismenetlust;

    b)

    nende territooriumil kasutatavate ühendatud süsteemide jaoks ette nähtud volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavate üksuste kogetud selliste intsidentide arv ja liik, mis on mõjutanud e-CODEXi süsteemi turvalisust, välja arvatud juhul, kui liidu muu õigusakti alusel kohaldatakse samaväärset teavitamismenetlust.

    2.   Pärast seda, kui eu-LISA on e-CODEXi süsteemi eest vastutuse edukalt üle võtnud, esitab komisjon eu-LISA-le iga aasta 31. jaanuariks järgmised statistilised andmed:

    a)

    liidu institutsiooni, organi või asutuse käitatava iga volitatud e-CODEXi pääsupunkti kaudu saadetud ja vastu võetud tehniliste sõnumite arv vastavate volitatud e-CODEXi pääsupunktide ja digitaalsete protsessistandardite kaupa, välja arvatud juhul, kui liidu muu õigusakti alusel kohaldatakse samaväärset teavitamismenetlust;

    b)

    volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavate liidu institutsioonide, organite ja asutuste kogetud selliste intsidentide arv ja liik, mis on mõjutanud e-CODEXi süsteemi turvalisust, välja arvatud juhul, kui liidu muu õigusakti alusel kohaldatakse samaväärset teavitamismenetlust.

    3.   Käesoleva artikli lõigete 1 ja 2 kohastes teadaannetes kinnitatakse, kas volitatud e-CODEXi pääsupunktide ning artikli 6 lõikes 4 ja artikli 8 lõikes 1 osutatud digitaalsete protsessistandardite loendid on ajakohased.

    Artikkel 16

    Järelevalve ja aruandlus

    1.   eu-LISA esitab kaks aastat pärast e-CODEXi süsteemi eest vastutuse ülevõtmist ja seejärel iga kahe aasta järel komisjonile aruande e-CODEXi süsteemi tehnilise toimimise ja kasutamise, sealhulgas e-CODEXi süsteemi turvalisuse kohta.

    2.   eu-LISA koondab komisjonilt ja liikmesriikidelt artikli 6 lõike 4, artikli 8 lõike 1 ja artikli 15 alusel saadud andmed ning esitab käesoleva artikli lõike 1 kohases aruandes muu hulgas järgmise teabe:

    a)

    nende piiriüleste digitaalsete protsessistandardite loend ja arv, mille jaoks e-CODEXi süsteemi aruandeperioodil kasutati;

    b)

    volitatud e-CODEXi pääsupunktide arv iga liikmesriigi ja iga digitaalse protsessistandardi kohta;

    c)

    kõikide volitatud e-CODEXi pääsupunktide vahel e-CODEXi süsteemi kaudu saadetud tehniliste sõnumite arv iga digitaalse protsessistandardi kohta;

    d)

    e-CODEXi süsteemi turvalisust mõjutavate intsidentide arv ja liik ning teave e-CODEXi turbekava täitmise kohta.

    3.   Komisjon koostab kolm aastat pärast seda, kui eu-LISA on vastutuse e-CODEXi süsteemi eest üle võtnud, ning seejärel iga nelja aasta järel üldhinnangu e-CODEXi süsteemi kohta. Üldhinnangus hinnatakse muu hulgas käesoleva määruse kohaldamist ja võrreldakse saavutatud tulemusi seatud eesmärkidega ning see võib sisaldada ettepanekuid edasisteks meetmeteks. Oma hinnangute koostamise ajal vaatab komisjon ühtlasi objektiivsetel põhjustel uuesti läbi e-CODEXi programminõukogu rolli ja selle töö jätkamise ning teeb vajaduse korral ettepanekud paranduste tegemiseks. Komisjon edastab üldhinnangu Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

    Artikkel 17

    Koostöö rahvusvaheliste organisatsioonidega

    1.   eu-LISA võib leppida kokku töökorra rahvusvaheliste organisatsioonide või nende allasutustega, mille suhtes kohaldatakse rahvusvahelist avalikku õigust, või muude asjaomaste üksuste või asutustega, mis on loodud kahe või mitme riigi vahelise lepinguga või sellise lepingu alusel, et võimaldada neil e-CODEXi süsteemi kasutades taotleda ja saada tehnilist tuge. Kõnealune töökord lepitakse kokku vastavalt määruse (EL) 2018/1726 artiklile 43.

    2.   Käesoleva artikli lõikes 1 osutatud töökord võib võimaldada määrata iga rahvusvahelise organisatsiooni, asutuse või üksuse kohta kontaktisikuks ühe füüsilise isiku, kellel on õigus artikli 6 lõike 1 punkti b kohaselt vastu võetud rakendusaktides sätestatud tingimustel taotleda ja saada artikli 7 lõike 1 punktis f osutatud tehnilist tuge, tingimusel et selline tehniline tugi ei mõjuta artikli 20 lõikes 1 osutatud kulusid.

    3. PEATÜKK

    MUUTMISSÄTTED

    Artikkel 18

    Määruse (EL) 2018/1726 muutmine

    Määrust (EL) 2018/1726 muudetakse järgmiselt.

    1)

    Artiklit 1 muudetakse järgmiselt:

    a)

    lisatakse järgmine lõige:

    „4a.   Amet vastutab tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonnas andmete piiriüleseks elektrooniliseks vahetamiseks ette nähtud arvutipõhise süsteemi (e-CODEXi süsteem) arendamise ja operatiivjuhtimise, sealhulgas selle tehniliste edasiarenduste eest.“;

    b)

    lõige 5 asendatakse järgmisega:

    „5.   Ametile võib panna vastutuse käesoleva artikli lõigetes 3, 4 ja 4a nimetamata vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala suuremahuliste IT-süsteemide, sealhulgas olemasolevate süsteemide ettevalmistamise, arendamise ja operatiivjuhtimise eest üksnes juhul, kui see on sätestatud ELi toimimise lepingu artiklitel 67–89 põhinevates, neid süsteeme reguleerivates asjakohastes liidu õigusaktides, võttes asjakohasel juhul arvesse käesoleva määruse artiklis 14 osutatud teaduse arengut ning käesoleva määruse artiklis 15 osutatud katseprojektide ja kontseptsioonitõenduste tulemusi.“

    2)

    Lisatakse järgmine artikkel:

    „Artikkel 8b

    e-CODEXi süsteemiga seotud ülesanded

    Ametil on seoses e-CODEXi süsteemiga järgmised ülesanded:

    a)

    talle Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2022/850 (*1) antud ülesanded;

    b)

    e-CODEXi süsteemi tehnilise kasutamise alaste koolitustega seotud ülesanded, sealhulgas veebipõhiste koolitusmaterjalide tagamine.

    (*1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2022. aasta määrus (EL) 2022/850, milles käsitletakse arvutipõhist süsteemi piiriüleseks elektrooniliseks andmevahetuseks tsiviil- ja kriminaalasjades tehtava õigusalase koostöö valdkonnas (e-CODEXi süsteem) ning millega muudetakse määrust (EL) 2018/1726 (ELT L 150, 31.5.2022, lk 1).“"

    3)

    Artikli 14 lõige 1 asendatakse järgmisega:

    „1.   Amet seirab teadusuuringuid, mis on olulised SIS II, VISi, Eurodaci, EESi, ETIASe, DubliNeti, ECRIS-TCNi, e-CODEXi süsteemi ja muude artikli 1 lõikes 5 osutatud suuremahuliste IT-süsteemide operatiivjuhtimise jaoks.“

    4)

    Artikli 17 lõike 3 teise lõigu järele lisatakse järgmine lõik:

    „Artikli 1 lõikes 4a ja artiklis 8b osutatud e-CODEXi süsteemi arendamise ja operatiivjuhtimisega seotud ülesandeid täidetakse Eestis Tallinnas.“

    5)

    Artikli 19 lõiget 1 muudetakse järgmiselt:

    a)

    punkt ff asendatakse järgmisega:

    „ff)

    võtab vastu aruanded järgmiste süsteemide tehnilise toimimise kohta:

    i)

    SIS, vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/1861 (*2) artikli 60 lõikele 7 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/1862 (*3) artikli 74 lõikele 8;

    ii)

    VIS, vastavalt määruse (EÜ) nr 767/2008 artikli 50 lõikele 3 ja otsuse 2008/633/JSK artikli 17 lõikele 3;

    iii)

    EES, vastavalt määruse (EL) 2017/2226 artikli 72 lõikele 4;

    iv)

    ETIAS, vastavalt määruse (EL) 2018/1240 artikli 92 lõikele 4;

    v)

    ECRIS-TCNi ja ECRISe etalonirakendus, vastavalt määruse (EL) 2019/816 artikli 36 lõikele 8;

    vi)

    koostalitlusvõime komponendid, vastavalt määruse (EL) 2019/817 artikli 78 lõikele 3 ja määruse (EL) 2019/818 artikli 74 lõikele 3;

    vii)

    e-CODEXi süsteem, vastavalt määruse (EL) 2022/850 artikli 16 lõikele 1;

    (*2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. novembri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1861, milles käsitletakse Schengeni infosüsteemi (SIS) loomist, toimimist ja kasutamist piirikontrolli valdkonnas ning millega muudetakse Schengeni lepingu rakendamise konventsiooni ja määrust (EÜ) nr 1987/2006 ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1987/2006 (ELT L 312, 7.12.2018, lk 14)."

    (*3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. novembri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1862, milles käsitletakse Schengeni infosüsteemi (SIS) loomist, toimimist ja kasutamist politseikoostöös ja kriminaalasjades tehtavas õigusalases koostöös ning millega muudetakse nõukogu otsust 2007/533/JSK ja tunnistatakse see kehtetuks ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1986/2006 ning komisjoni otsus 2010/261/EL (ELT L 312, 7.12.2018, lk 56).“;"

    b)

    punkt mm asendatakse järgmisega:

    „mm)

    tagab, et igal aastal avaldatakse:

    i)

    nende pädevate asutuste nimekiri, kellel on vastavalt määruse (EL) 2018/1861 artikli 41 lõikele 8 ja määruse (EL) 2018/1862 artikli 56 lõikele 7 lubatud teha SISi andmetes otsepäringuid, ning määruse (EL) 2018/1861 artikli 7 lõike 3 ja määruse (EL) 2018/1862 artikli 7 lõike 3 kohane SISi riigisiseste süsteemide (N.SIS) büroode ja SIRENE büroode nimekiri;

    ii)

    pädevate asutuste nimekiri vastavalt määruse (EL) 2017/2226 artikli 65 lõikele 2;

    iii)

    pädevate asutuste nimekiri vastavalt määruse (EL) 2018/1240 artikli 87 lõikele 2;

    iv)

    keskasutuste nimekiri vastavalt määruse (EL) 2019/816 artikli 34 lõikele 2;

    v)

    asutuste nimekiri vastavalt määruse (EL) 2019/817 artikli 71 lõikele 1 ja määruse (EL) 2019/818 artikli 67 lõikele 1;

    vi)

    volitatud e-CODEXi pääsupunktide loend vastavalt määruse (EL) 2022/850 artikli 7 lõike 1 punktile h;“.

    6)

    Artikli 27 lõikesse 1 lisatakse järgmine punkt:

    „dc)

    e-CODEXi nõuanderühm;“.

    4. PEATÜKK

    LÕPPSÄTTED

    Artikkel 19

    Komiteemenetlus

    1.   Komisjoni abistab komitee. Nimetatud komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

    2.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 5.

    Artikkel 20

    Kulud

    1.   Artiklis 7 osutatud ülesannete täitmisel tekkivad kulud kaetakse liidu üldeelarvest.

    2.   Artiklites 8 ja 9 osutatud ülesannetega seotud kulud kannavad vastavalt liikmesriigid või volitatud e-CODEXi pääsupunkte käitavad üksused.

    Artikkel 21

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja liikmesriikides vahetult kohaldatav kooskõlas aluslepingutega.

    Brüssel, 30. mai 2022

    Euroopa Parlamendi nimel

    president

    R. METSOLA

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    B. LE MAIRE


    (1)  ELT C 286, 16.7.2021, lk 82.

    (2)  Euroopa Parlamendi 24. märtsi 2022. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 12. aprilli 2022. aasta otsus.

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. novembri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1726, mis käsitleb Vabadusel, Turvalisusel ja Õigusel Rajaneva Ala Suuremahuliste IT-süsteemide Operatiivjuhtimise Euroopa Liidu Ametit (eu-LISA) ning millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1987/2006 ja nõukogu otsust 2007/533/JSK ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1077/2011 (ELT L 295, 21.11.2018, lk 99).

    (4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes (ELT L 55, 28.2.2011, lk 13).

    (5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).

    (6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (isikuandmete kaitse üldmäärus) (ELT L 119, 4.5.2016, lk 1).

    (7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39).

    (8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta direktiiv (EL) 2016/680, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset seoses pädevates asutustes isikuandmete töötlemisega süütegude tõkestamise, uurimise, avastamise ja nende eest vastutusele võtmise või kriminaalkaristuste täitmisele pööramise eesmärgil ning selliste andmete vaba liikumist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu raamotsus 2008/977/JSK (ELT L 119, 4.5.2016, lk 89).

    (9)  ELT C 202, 8.7.2011, lk 13.

    (10)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. juuli 2002. aasta direktiiv 2002/58/EÜ, milles käsitletakse isikuandmete töötlemist ja eraelu puutumatuse kaitset elektroonilise side sektoris (eraelu puutumatust ja elektroonilist sidet käsitlev direktiiv) (EÜT L 201, 31.7.2002, lk 37).


    LISA

    TARKVARATOOTED, DOKUMENDID JA MUUD VAHENDID, MIS TULEB ARTIKLI 10 ALUSEL EU-LISA-LE ÜLE ANDA

    1)

    Keskne testimisplatvorm;

    2)

    Configuration Management Tool (tarkvaratoode, mida kasutatakse artikli 7 lõike 1 punktis c osutatud ülesande täitmise toetamiseks);

    3)

    Metadata Workbench (tarkvaratoode, mida kasutatakse osade artiklis 7 osutatud ülesannete täitmiseks);

    4)

    ELi e-õiguskeskkonna põhisõnastik (sisaldab korduvkasutatavaid semantilisi mõisteid ja määratlusi, mida kasutatakse andmete järjepidevuse ja kvaliteedi tagamiseks aja jooksul ja kasutusjuhtude lõikes);

    5)

    arhitektuuridokumendid (dokumendid, mida kasutatakse selleks, et anda asjaomastele sidusrühmadele tehnilisi teadmisi ja teavet selle kohta, millistele standarditele e-CODEXi süsteemi muud vahendid peavad vastama).


    Začiatok