Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D0489

Nõukogu otsus (ÜVJP) 2020/489, 2. aprill 2020, millega nimetatakse ametisse Euroopa Liidu eriesindaja Belgradi ja Priština vahelise dialoogi ning muude Lääne-Balkani piirkondlike küsimuste jaoks

ST/6754/2020/INIT

ELT L 105, 3.4.2020, p. 3–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 26/07/2024

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/489/oj

3.4.2020   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 105/3


NÕUKOGU OTSUS (ÜVJP) 2020/489,

2. aprill 2020,

millega nimetatakse ametisse Euroopa Liidu eriesindaja Belgradi ja Priština vahelise dialoogi ning muude Lääne-Balkani piirkondlike küsimuste jaoks

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artikli 31 lõiget 2 ja artiklit 33,

võttes arvesse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

On väga oluline tõhustada liidu tegevust Serbia ja Kosovo (*1) vaheliste suhete normaliseerimisel ja liidu tegevust Lääne-Balkani piirkonnas.

(2)

Euroopa Liidu eriesindaja („ELi eriesindaja“) Belgradi ja Priština vahelise dialoogi ning muude Lääne-Balkani piirkondlike küsimuste jaoks tuleks nimetada 12 kuuks.

(3)

ELi eriesindaja täidab oma volitusi olukorras, mis võib halveneda ja takistada aluslepingu artiklis 21 sätestatud liidu välistegevuse eesmärkide saavutamist,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Euroopa Liidu eriesindaja

Miroslav LAJČÁK nimetatakse Euroopa Liidu eriesindajaks („ELi eriesindaja“) Belgradi ja Priština vahelise dialoogi ning muude Lääne-Balkani piirkondlike küsimuste jaoks ajavahemikuks 2. aprillist 2020 kuni 31. märtsini 2021. Nõukogu võib poliitika- ja julgeolekukomitee hinnangule tuginedes ning liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja („kõrge esindaja“) ettepaneku põhjal otsustada, et ELi eriesindaja volituste kehtivus lõpetatakse varem.

Artikkel 2

Poliitilised eesmärgid

ELi eriesindaja volitused Lääne Balkani piirkonnas põhinevad järgmistel liidu poliitilistel eesmärkidel ning on kooskõlas liidu väljakujunenud poliitikaga:

a)

eelkõige Serbia ja Kosovo vaheliste suhete igakülgne normaliseerimine, mis on keskse tähtsusega nende Euroopa suunal liikumisel;

b)

parandada heanaaberlikke suhteid ja samuti edendada leppimist;

c)

suurendada liidu nähtavust ja tõhusust avaliku diplomaatia kaudu;

d)

toetada vastavalt vajadusele liidu tegevuse ühtsust, järjepidevust ja tõhusust Lääne-Balkani piirkonnas.

Artikkel 3

Volitused

Poliitiliste eesmärkide saavutamiseks on ELi eriesindajal järgmised volitused:

a)

volituste keskse osa puhul hõlbustada kõrge esindaja nimel Belgradi ja Priština vahelist dialoogi tihedas koostöös liikmesriikidega, teha tööd Serbia ja Kosovo vaheliste suhete igakülgseks normaliseerimiseks, sõlmides õiguslikult siduva lepingu, mis käsitleb kõiki poolte vahel lahendamata küsimusi kooskõlas rahvusvahelise õigusega ning aitab kaasa piirkondlikule stabiilsusele, ning jälgida ja vajaduse korral toetada poolte tööd varasemate kokkulepete rakendamisel, mis saavutati ELi vahendatud dialoogi raames;

b)

lisaks teha vastavalt vajadusele tööd selleks, et parandada heanaaberlikke suhteid ja leppimist Lääne-Balkani partnerite vahel, aidates ületada minevikupärandit;

c)

teha avalikku diplomaatiat kasutades aktiivset tööd liidu tõhususe ja nähtavuse suurendamiseks Lääne-Balkani piirkonnas ning asjakohasel juhul tutvustada ja edendada liidu väärtusi ja laiemat liidu tegevuskava kõnealuse piirkonna jaoks, aidates kaasa laiemale arusaamisele ja toetusele liiduga seonduvates küsimustes;

d)

töötada koordineeritult ja sidusalt kooskõlas kõigi liidu jõupingutuste ja liidu üldise poliitikaga nimetatud piirkonnas, samuti liidu delegatsioonide, liidu büroode ja eelkõige teiste ELi eriesindajatega Lääne-Balkani piirkonnas, ning säilitada tihedad sidemed liikmesriikidega;

e)

toetada kõrge esindaja tööd ja liidu tegevust selles piirkonnas.

Artikkel 4

Volituste täitmine

1.   ELi eriesindaja vastutab oma volituste täitmise eest, tegutsedes kõrge esindaja alluvuses.

2.   Poliitika- ja julgeolekukomiteel on ELi eriesindajaga eelissidemed ning ta on eriesindaja peamine kontaktorgan nõukogus. Poliitika- ja julgeolekukomitee annab ELi eriesindajale tema volituste piires strateegilisi juhtnööre ja poliitilisi suuniseid, ilma et see piiraks kõrge esindaja volitusi.

3.   ELi eriesindaja koordineerib ja teeb tihedat koostööd Euroopa välisteenistuse ja selle asjaomaste osakondadega.

Artikkel 5

Rahastamine

1.   ELi eriesindaja volituste täitmisega seotud kulude katmiseks ajavahemikul 2. aprillist 2020 kuni 31. märtsini 2021 ette nähtud lähtesumma on 1 200 000 eurot.

2.   Kulusid hallatakse vastavalt liidu üldeelarve suhtes kohaldatavatele menetlustele ja normidele.

3.   Kulude haldamise suhtes kohaldatakse ELi eriesindaja ja komisjoni vahelist lepingut. ELi eriesindaja annab kõigist kuludest aru komisjonile.

Artikkel 6

Meeskonna moodustamine ja koosseis

1.   Oma volituste ja talle eraldatud vastavate rahaliste vahendite piires vastutab ELi eriesindaja oma meeskonna moodustamise eest. Meeskonda kuuluvad vastavalt volitustele konkreetsetes poliitikaküsimustes pädevad isikud. ELi eriesindaja teavitab nõukogu ja komisjoni viivitamata oma meeskonna koosseisust.

2.   Liikmesriigid, liidu institutsioonid ja Euroopa välisteenistus võivad teha ettepaneku isikkoosseisu liikmete lähetamiseks ELi eriesindaja juurde. Lähetatud isikkoosseisu liikmete töötasu katab vastavalt kas liikmesriik, asjaomane liidu institutsioon või Euroopa välisteenistus („lähetav asutus“). ELi eriesindaja juurde võib lähetada ka liikmesriikide poolt liidu institutsioonidesse või Euroopa välisteenistusse lähetatud eksperte. Rahvusvahelistel lepingulistel töötajatel peab olema mõne liikmesriigi kodakondsus.

3.   Kõik lähetatud isikkoosseisu liikmed jäävad neid lähetanud ametivõimu haldusalluvusse ning täidavad oma kohustusi ja tegutsevad ELi eriesindaja volituste huvides.

Artikkel 7

ELi eriesindaja ja tema isikkoosseisu liikmete privileegid ja immuniteedid

ELi eriesindaja ja tema isikkoosseisu liikmete ülesannete täitmiseks ja töö sujuvaks toimimiseks vajalikud privileegid, immuniteedid ja täiendavad tagatised lepitakse vastavalt vajadusele kokku vastuvõtvate pooltega. Liikmesriigid ja Euroopa välisteenistus annavad selleks kogu vajaliku toetuse.

Artikkel 8

ELi salastatud teabe kaitse

ELi eriesindaja ja tema meeskonna liikmed järgivad nõukogu otsusega 2013/488/EL (1) kehtestatud julgeolekupõhimõtteid ja miinimumstandardeid.

Artikkel 9

Juurdepääs teabele ja logistiline tugi

1.   Liikmesriigid, komisjon ja nõukogu peasekretariaat tagavad, et ELi eriesindajale antakse juurdepääs asjakohasele teabele.

2.   Liidu delegatsioonid ja bürood või liikmesriigid või mõlemad pakuvad vastavalt vajadusele piirkonnas logistilist tuge.

Artikkel 10

Julgeolek

ELi eriesindaja võtab oma otsesesse alluvusse kuuluvate isikkoosseisu liikmete julgeoleku tagamiseks kõik otstarbekad meetmed, tehes seda kooskõlas liidu poliitikaga aluslepingu V jaotise alusel väljapoole liitu operatiivülesannete täitmisele lähetatud isikkoosseisu julgeoleku kohta ning vastavalt ELi eriesindaja volitustele ja julgeolekuolukorrale vastutuspiirkonnas, tegutsedes eelkõige järgmiselt:

a)

koostades Euroopa välisteenistuse suunistele tuginedes missioonile eriomase julgeolekukava, milles nähakse ette eriomased füüsilised, organisatsioonilised ja menetluslikud julgeolekumeetmed, millega reguleeritakse isikkoosseisu ohutu liikumise korda missiooni vastutuspiirkonda ja -piirkonnas ning julgeolekualaste juhtumite ohjamist, ja milles nähakse ette erandolukorra plaan ja missiooni evakueerimisplaan;

b)

tagades vastutuspiirkonnas valitsevatele tingimustele vastava kõrge riski kindlustuskaitse kõigile väljapoole liitu lähetatud isikkooseisu liikmetele;

c)

tagades, et kõik ELi eriesindaja isikkoosseis väljapoole liitu lähetatud liikmed, sealhulgas kohapeal tööle võetud lepingulised isikkoosseisu liikmed, on saanud enne vastutuspiirkonda saabumist või sinna saabudes asjakohase julgeolekukoolituse, mis põhineb kõnealusele piirkonnale Euroopa välisteenistuse poolt omistatud riskiastmel;

d)

tagades, et kõik korrapäraste julgeolekuhinnangute tulemusel kokkulepitud soovitused viiakse ellu, ja esitades nende elluviimise ja muude julgeolekuküsimuste kohta nõukogule, kõrgele esindajale ja komisjonile kirjalikke aruandeid eduaruannete ja volituste täitmist käsitlevate aruannete raames.

Artikkel 11

Aruandlus

ELi eriesindaja esitab kõrgele esindajale ning poliitika- ja julgeolekukomiteele korrapäraselt aruandeid. Vajaduse korral annab ELi eriesindaja aru ka nõukogu töörühmadele. Korrapärased aruanded edastatakse COREU-võrgu kaudu. ELi eriesindaja võib esitada aruandeid välisasjade nõukogule. ELi eriesindaja võib osaleda Euroopa Parlamendi teavitamises.

Artikkel 12

Koordineerimine ja sidusus

1.   ELi eriesindaja aitab kaasa liidu tegevuse ühtsuse, järjepidevuse ja tulemuslikkuse saavutamisele ning aitab tagada, et kõiki liidu vahendeid ja liikmesriikide meetmeid kasutatakse järjekindlalt liidu poliitiliste eesmärkide saavutamiseks. Asjakohasel juhul tehakse koostööd liikmesriikidega. ELi eriesindaja tegevus kooskõlastatakse vastavalt vajadusele komisjoni, Bosniasse ja Hertsegoviinasse nimetatud ELi eriesindaja ning Kosovosse nimetatud ELi eriesindaja ning piirkonnas asuvate ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika (ÜJKP) missioonide tegevusega, ilma et see piiraks komisjoni, ELi eriesindaja delegatsiooni juhi ja ELi eriesindaja büroo juhataja õigusi. ELi eriesindaja korraldab korrapäraseid teabekoosolekuid liikmesriikide missioonidele ning liidu delegatsioonidele ja büroodele.

2.   Kohapeal teeb ELi eriesindaja tihedat koostööd piirkonnas asuvate liidu delegatsioonide ja büroode juhtidega ning liikmesriikide missioonide juhtidega. Nad teevad kõik endast sõltuva, et aidata ELi eriesindajat tema volituste täitmisel. ELi eriesindaja teeb samuti koostööd teiste kohapealsete rahvusvaheliste ja piirkondlike osalejatega.

Artikkel 13

Läbivaatamine

Käesoleva otsuse rakendamine ja selle kooskõla muude liidu meetmetega kõnealuses piirkonnas vaadatakse korrapäraselt läbi. ELi eriesindaja esitab 30. septembriks 2020 kõrgele esindajale, nõukogule ja komisjonile eduaruande ning 31. jaanuariks 2021 täieliku aruande volituste täitmise kohta.

Artikkel 14

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Brüssel, 2. aprill 2020

Nõukogu nimel

eesistuja

A. METELKO-ZGOMBIĆ


(*1)  Kõnealune nimetus ei piira seisukohti staatuse suhtes ning on kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 1244 (1999) ja Rahvusvahelise Kohtu arvamusega Kosovo iseseisvusdeklaratsiooni kohta.

(1)  Nõukogu 23. septembri 2013. aasta otsus 2013/488/EL ELi salastatud teabe kaitseks vajalike julgeolekueeskirjade kohta (ELT L 274, 15.10.2013, lk 1).


Top