EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0371

2010/371/: Nõukogu otsus, 6. juuni 2010 , millega lõpetatakse AKV–ELi koostöölepingu artikli 96 kohane nõupidamine Madagaskari Vabariigiga

ELT L 169, 3.7.2010, p. 13–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 18/05/2014; kehtetuks tunnistatud 32014D0323

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/371/oj

3.7.2010   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 169/13


NÕUKOGU OTSUS,

6. juuni 2010,

millega lõpetatakse AKV–ELi koostöölepingu artikli 96 kohane nõupidamine Madagaskari Vabariigiga

(2010/371/EL)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 217,

võttes arvesse koostöölepingut ühelt poolt Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikide rühma ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vahel, millele on alla kirjutatud Cotonous 23. juunil 2000 (1) ning mis vaadati läbi 25. juunil 2005 Luxembourgis (2) (edaspidi „AKV–ELi koostööleping”), eriti selle lepingu artiklit 96,

võttes arvesse nõukogus kokku tulnud liikmesriikide valitsuste esindajate sisekokkulepet AKV-EÜ partnerluslepingu rakendamiseks võetavate meetmete ja järgitavate menetluste kohta, (3) eriti selle artiklit 3,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

AKV–ELi koostöölepingu artiklis 9 sätestatud olulisi lepingu osi on rikutud.

(2)

Tuginedes AKV–ELi koostöölepingu artiklile 96, alustati 6. juulil 2009 nõupidamist Madagaskari Vabariigiga Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikide rühma esindajate juuresolekul. Ametisoleva üleminekuvalitsuse esindajad ei pakkunud nõupidamise käigus välja ühtegi rahuldavat lahendust.

(3)

Euroopa Liit tegi ettepaneku jätta nõupidamine avatuks, et kutsuda üleminekuvalitsust jätkama läbirääkimisi Madagaskari poliitiliste jõududega vahendamise töörühma egiidi all, et saavutada kõiki pooli rahuldav kokkulepe.

(4)

Chissano juhtimisel tegutseva vahendamise töörühma egiidi all kirjutasid Madagaskari poliitiliste jõudude liidrid Maputos 9. augustil 2009 alla kokkulepetele, millega nähakse ette institutsioonide loomine üleminekuprotsessi juhtimiseks ning presidendi- ja parlamendivalimiste korraldamiseks viieteistkümne kuu jooksul. Nendele kokkulepetele lisati Madagaskari üleminekuharta lisaakt, millele kirjutati alla 6. novembril 2009 Addis Abebas.

(5)

Sellest ajast saadik ei ole neli poliitilist jõudu suutnud saavutada kompromissi kokkulepete rakendamiseks. Ametisolev üleminekuvalitsus on hoopis alustanud ühepoolset üleminekuprotsessi, sealhulgas nimetanud ametisse peaministri ja valitsuse ning valmistanud ette valimised 2010. aastaks. Selline teguviis seab kahtluse alla Maputo kokkuleppe ja Addis Abeba harta mõtte ja sisu.

(6)

Seepärast tuleks AKV–ELi koostöölepingu artikli 96 kohane nõupidamine lõpetada ja võtta sobivad meetmed,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Ühelt poolt Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikide rühma ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vahelise koostöölepingu, millele on alla kirjutatud Cotonous 23. juunil 2000 ning mis vaadati läbi 25. juunil 2005 Luxembourgis (edaspidi „AKV–ELi koostööleping”) artikli 96 kohane nõupidamine Madagaskari Vabariigiga lõpetatakse.

Artikkel 2

Lisas esitatud kirjas loetletud meetmed võetakse vastu AKV–ELi koostöölepingu artikli 96 lõike 2 punktis c osutatud sobivate meetmetena.

Artikkel 3

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Otsus jääb jõusse 12 kuuks ning seda vaadatakse korrapäraselt läbi.

Luxembourg, 6. juuni 2010

Nõukogu nimel

eesistuja

C. CORBACHO


(1)  EÜT L 317, 15.12.2000, lk 3.

(2)  ELT L 287, 28.10.2005, lk 1.

(3)  EÜT L 317, 15.12.2000, lk 376.


LISA

Kirja kavand

Andry Nirina RAJOELINA

Madagaskari Vabariigi

üleminekuvalitsuse president

Antananarivo

Madagaskar

Lugupeetud president

Euroopa Liit (EL) peab väga tähtsaks ühelt poolt Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikide rühma ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vahelise koostöölepingu, millele on alla kirjutatud Cotonous 23. juunil 2000 ning mis vaadati läbi 25. juunil 2005 Luxembourgis (edaspidi „AKV–ELi koostööleping”) artiklis 9 sätestatud olulisi lepingu osi, mis käsitlevad inimõiguste ning demokraatlike ja õigusriigi põhimõtete järgimist, millele AKV–ELi partnerlus on rajatud.

Seda arvestades reageeris EL kohe Madagaskaril 17. märtsil 2009 toimunud võimu vägivaldsele üleminekule ja leidis, et üleminek kujutab endast AKV–ELi koostöölepingu artiklis 9 sätestatud oluliste lepingu osade raskekujulist rikkumist.

Tuginedes AKV–ELi koostöölepingu artiklile 96, alustas EL võimu haaranud isikutega poliitilist dialoogi, millest sai alguse nõupidamine eesmärgiga hinnata olukorda ja leida võimalikke lahendusi. Nimetatud nõupidamise raames 6. juulil 2009 peetud avakohtumisel Brüsselis ei esitanud Madagaskari esindajad ELile ühtegi rahuldavat ettepanekut.

Soovides pidada avatud dialoogi ning arvestades igati Madagaskari keerulist poliitilist olukorda, tegi EL ettepaneku jätta nõupidamine avatuks, et kutsuda üleminekuvalitsust jätkama läbirääkimisi Madagaskari poliitiliste jõududega Aafrika Liidu, Lõuna-Aafrika Arenguühenduse, Rahvusvahelise Frankofoonia Organisatsiooni ja ÜRO esindajatest koosneva ühise vahendusrühma egiidi all, et saavutada kõiki pooli rahuldav kokkulepe, mis võimaldaks põhiseadusliku korra taastada.

Madagaskaril vahendamisega tegeleva töörühma volituste raames ja pärast Chissano määramist töörühma juhiks Lõuna-Aafrika Arenguühenduse tippkohtumisel juunis 2009, kirjutasid poliitiliste jõudude neli liidrit Maputos 9. augustil 2009 alla nii Maputo poliitilisele kokkuleppele ja üleminekuhartale kui ka muudele kokkulepetele, millega nähakse ette institutsioonide loomine üleminekuprotsessi juhtimiseks ning presidendi- ja parlamendivalimiste korraldamiseks viieteistkümne kuu jooksul. Nendele kokkulepetele, mis tuli rakendada 30 päeva jooksul pärast üleminekuinstitutsioonide juhtivkohtade ühehäälset täitmist, lisati Madagaskari üleminekuharta lisaakt, millele poliitiliste jõudude neli liidrit kirjutasid alla 6. novembril 2009 Addis Abebas.

Olenemata paljudest jõupingutustest, mida vahendamise töörühm on viimaste kuude jooksul rahvusvahelise üldsuse toetusel teinud, ja Aafrika Liidu komisjoni presidendi viimasest erakorralisest kavast ei ole poliitilised jõud nõustunud Maputos ja Addis Abebas nende enda poolt allakirjutatud üleminekuprotsessi rakendama. Andry Rajoelina on hoopis alustanud ühepoolset üleminekuprotsessi, sealhulgas nimetanud ametisse peaministri ja valitsuse ning valmistanud ette valimised 2010. aastaks. Selline teguviis seab kahtluse alla Maputo kokkuleppe ja Addis Abeba harta mõtte ja sisu.

Eelnevat arvestades otsustas EL lõpetada nõupidamise ning võtta AKV–ELi koostöölepingu artikli 96 lõike 2 punkti c alusel vastu järgmised sobivad meetmed:

Humanitaar- ja hädaabi antakse edasi.

9. ja 10. Euroopa Arengufondi (EAF) siseriiklikes sihtprogrammides ettenähtud eelarvetoetuse andmine peatatakse.

9. EAFi käimasolevate projektide ja programmide täitmist jätkatakse, välja arvatud otseselt valitsuse ja tema hallatavate asutustega seotud meetmed ja maksed. Kehtivate lepingute muudatused vaadatakse ükshaaval läbi. Uute lepingute sõlmimine peatatakse.

10. EAFi siseriiklike sihtprogrammide rakendamine peatatakse.

Euroopa Komisjon võib rakendada teatavaid projekte ja programme otse elanikkonna toetamiseks.

Iga piirkondlikku projekti hinnatakse eraldi.

Euroopa Komisjon jätab endale õiguse võtta viivitamata osaliselt või täielikult üle EAFi riikliku eelarvevahendite käsutaja kohustused.

AKV–ELi koostöölepingu artiklis 8 sätestatud poliitilist dialoogi jätkatakse ning võimaluse korral juhib seda Madagaskari rahvusvaheline kontaktrühm. Dialoogi võib tugevdada, kui saavutatakse kõiki pooli rahuldav kokkulepe põhiseadusliku korra taastamise kohta, see hõlmab 1) kõiki osapooli rahuldavat üleminekuvalitsuse töökorraldust; 2) valimisi käsitleva selge tegevuskava loomist, mis on asjaomastele osapooltele vastuvõetav ja mis võimaldab läbi viia vabasid ja õiglasi valimiskampaaniaid; 3) õiglasi valimisi, mida rahvusvaheline üldsus on sellisena tunnustanud ja mis võib tagada uuele valitsusele demokraatliku legitiimsuse. EL jälgib tähelepanelikult sündmuste arengut Madagaskaril ning võib vajaduse korral toetada kriisile kõiki pooli rahuldava poliitilise lahenduse leidmist.

Need meetmed võetakse esialgu vastu kaheteistkümneks kuuks.

EL jätab endale õiguse eespool nimetatud meetmed läbi vaadata ja neid muuta, et võtta arvesse nii positiivseid kui ka negatiivseid muutusi Madagaskari olukorras.

Lugupidamisega

Euroopa Liidu nimel

komisjon

Image

nõukogu

Image


Top