EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0322

2007/322/EÜ: Komisjoni otsus, 4. mai 2007 , millega kehtestatakse kaitsemeetmed tolüülfluaniidi sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamise suhtes seoses joogivee saastumisega (teatavaks tehtud numbri K(2007) 1865 all) (EMPs kohaldatav tekst)

ELT L 119, 9.5.2007, p. 49–50 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/322/oj

9.5.2007   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 119/49


KOMISJONI OTSUS,

4. mai 2007,

millega kehtestatakse kaitsemeetmed tolüülfluaniidi sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamise suhtes seoses joogivee saastumisega

(teatavaks tehtud numbri K(2007) 1865 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

(2007/322/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 15. juuli 1991. aasta direktiivi 91/414/EMÜ (1) taimekaitsevahendite turuleviimise kohta, eriti selle artikli 11 lõiget 2,

ning arvestades järgmist:

(1)

Toimeaine tolüülfluaniid on kantud komisjoni direktiiviga 2006/6/EÜ (2) direktiivi 91/414/EMÜ I lisasse.

(2)

23. veebruaril 2007 teatas Saksamaa komisjonile, et hiljuti on avastatud tolüülfluaniidi ootamatu mõju joogiveele. Kasutades teatavat tolüülfluaniidi sisaldavat taimekaitsevahendit, “Euparen M WG”, moodustub tolüülfluaniidi metaboliit dimetüülsulfamiid, mida võib tõenäoliselt esineda pinnases ning põhja- ja pinnavees. Joogivee standardse valmistamisprotsessi käigus (osoonimine) muutub see metaboliit nitrosamiiniks (NDMA), mis on tervisele kahjulik.

(3)

Muud toimeained, millel on tolüülfluaniidiga sarnane molekulaarstruktuur, võivad laguneda samal viisil.

(4)

Nitrosamiinid on oletatavalt või tõestatult genotoksilised või kantserogeensed ained, mistõttu tuleks nende sattumist joogivette vältida.

(5)

Direktiivi 91/414/EMÜ artikli 11 lõikes 1 on sätestatud, et kui liikmesriigil on mõjuvad põhjused arvata, et taimekaitsevahend, mille jaoks ta on loa andnud või peab selle andma vastavalt artiklile 10, kujutab endast ohtu inimeste või loomade tervisele või keskkonnale, võib ta ajutiselt piirata kõnealuse vahendi kasutamist ja/või müüki oma territooriumil või selle keelata. Liikmesriik teatab sellest viivitamata komisjonile ja teistele liikmesriikidele ning põhjendab oma otsust.

(6)

Saadud teabe kohaselt on Tšehhi Vabariik, Saksamaa, Iirimaa, Hispaania, Itaalia, Luksemburg, Austria, Poola, Rootsi ja Ühendkuningriik juba keelanud tolüülfluaniidi sisaldavate toodete kasutamise välitingimustes.

(7)

Direktiivi 91/414/EMÜ artikli 11 lõikes 2 on sätestatud, et kõnealuses küsimuses tehakse otsus ühenduse tasandil. Käesoleval juhul on vaja kiireloomulisi meetmeid tagamaks, et tolüülfluaniidi sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamine ei põhjustaks joogivee saastumist. Probleem ei piirdu ainult ühe liikmesriigiga, sest põhja- või joogivee saastumisel võib olla riigipiire ületav mõju. Direktiivi 91/414/EMÜ üheksandas põhjenduses on sätestatud, et direktiivi eesmärk on tagada tervise, põhjavee ja keskkonna kõrge kaitsetase. Direktiivi 91/414/EMÜ viiendas põhjenduses on märgitud, et direktiiviga soovitakse vältida ka ebavajalikke kaubandustõkkeid. Liikmesriikide ühepoolsed meetmed võivad põhjustada erineva kaitsetaseme ning samuti takistada taimekaitsevahendite kaubandust. Sellest tulenevalt on vajalik võtta meetmeid ühenduse tasandil.

(8)

Käesoleval juhul ei ole hoiatussiltide kasutamine piisav meede inimeste tervise kaitsmiseks.

(9)

On vaja koguda täiendavat teavet, et komisjonil oleks võimalik direktiiv 91/414/EMÜ läbi vaadata seoses tolüülfluaniidiga. Samuti tuleb uurida, kas samalaadsed probleemid võivad tekkida teiste ainete puhul, mida praegu ühenduse tasandil hinnatakse või mida on juba hinnatud. Sellest tulenevalt peavad liikmesriigid, kes on määratud referentliikmesriigiks toimeaine hindamise kohta direktiivi 91/414/EMÜ kohaselt, kohe uurima, kas seda ainet sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamine põhjustab samalaadseid probleeme.

(10)

Käesoleva otsusega ette nähtud meetmed on kooskõlas toiduahela ja loomatervishoiu alalise komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Liikmesriigid, kes kasutavad joogivee puhastamiseks osooni, peavad muutma või tühistama tolüülfluaniidi sisaldavate taimekaitsevahendite kasutusload, keelates mis tahes kasutuse, mis võib põhjustada põhja- või pinnasevee saastumise tolüülfluaniidi või selle metaboliitidega, mille tulemusena saastub joogivesi nitrosamiinidega osoonimise käigus.

Artikkel 2

Liikmesriigid peavad viivitamata uurima, kas seda toimeainet, mille kohta nad on referentliikmesriigid, sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamine võib põhjustada samalaadseid probleeme. Kui artiklis 1 osutatud liikmesriikidel on tõendeid, et moodustuvad nitrosamiinid ja need saastavad joogivett, peavad nad võtma artiklis 1 sätestatutega sarnased meetmed.

Artikkel 3

Artiklis 1 osutatud liikmesriigid peavad tagama, et teatajad, kelle taotlusel on tolüülfluaniid kantud direktiivi 91/414/EMÜ I lisasse, saadaksid referentliikmesriigile kolme kuu jooksul käesoleva otsuse teatavakstegemisest uuringud, milles käsitletakse

a)

selle toimeaine leostumist ja

b)

tingimusi, mille korral nitrosamiinide moodustumine on välistatud.

Artikkel 4

Artiklites 1 ja 2 osutatud liikmesriigid teavitavad viivitamata komisjoni võetud meetmetest. Kolme kuu jooksul käesoleva otsuse teatavakstegemisest esitavad nad komisjonile ülevaate meetmetest, mida nad on võtnud käesoleva otsuse tulemusena.

Artikkel 5

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 4. mai 2007

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Markos KYPRIANOU


(1)  EÜT L 230, 19.8.1991, lk 1. Direktiivi on viimati muudetud komisjoni direktiiviga 2007/25/EÜ (ELT L 106, 24.4.2007, lk 34).

(2)  ELT L 12, 18.1.2006, lk 21.


Top