Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AE4145

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Muudetud ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse liidu suuniseid üleeuroopalise transpordivõrgu arendamise kohta ning millega muudetakse määrust (EL) 2021/1153 ja määrust (EL) nr 913/2010 ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1315/2013“ (COM(2022) 384 final/2 – 2021/0420 (COD))

EESC 2022/04145

ELT C 75, 28.2.2023, p. 190–194 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.2.2023   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 75/190


Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Muudetud ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse liidu suuniseid üleeuroopalise transpordivõrgu arendamise kohta ning millega muudetakse määrust (EL) 2021/1153 ja määrust (EL) nr 913/2010 ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1315/2013“

(COM(2022) 384 final/2 – 2021/0420 (COD))

(2023/C 75/28)

Pearaportöör:

Stefan BACK

Konsulteerimistaotlus

Euroopa Parlament, 3.10.2022

Euroopa Liidu Nõukogu, 6.10.2022

Õiguslik alus

Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklid 172 ja 304

Vastutav sektsioon

transpordi, energeetika, infrastruktuuri ja infoühiskonna sektsioon

Vastuvõtmine täiskogus

27.10.2022

Täiskogu istungjärk nr

573

Hääletuse tulemus

(poolt/vastu/erapooletuid)

155/0/0

1.   Järeldused ja soovitused

1.1.

Komitee juhib tähelepanu sellele, et arvamuses üleeuroopalise transpordivõrgu ja raudtee-kaubaveokoridoride määruse (1) läbivaatamise ettepaneku kohta (edaspidi „TEN-T ettepanek“ (2)) tunnustas komitee suuremat keskendumist ühendustele naaberriikidega, sealhulgas partnerriikide ja läbirääkijariikidega.

1.2.

TEN-T ettepanek avaldati 2021. aasta detsembris. Seejärel, 2022. aasta veebruaris algas Venemaa rünnak Ukraina vastu. Komitee nõustub muudetud ettepanekus esitatud hinnanguga, et see rünnak on kujundanud ümber geopoliitilise maastiku, tuues esile ELi haavatavuse väljaspool liidu piire asetleidvate ettenägematute häirivate sündmuste suhtes, ning rõhutanud asjaolu, et ELi siseturgu ja selle transpordivõrku ei saa liidu poliitika kujundamisel vaadelda muust maailmast eraldi.

1.3.

Selline olukord on õigustatult juhtinud tähelepanu pakilisele vajadusele abistada Ukrainat, sealhulgas parandades transpordiühendust ELiga, et säilitada ja tõhustada Ukraina ja ELi vahelist liikuvust ja kaubavooge. Iseäranis kiiresti on vaja aidata vedada teraviljakultuure Ukrainast välja, kuna ei saa kasutada Musta mere sadamaid, mida Venemaa blokeerib.

1.4.

Komitee nõustub, et selliste alternatiivsete logistikamarsruutide kiire loomine, mille puhul kasutataks kõiki ELi Ukrainaga ühendavaid transpordiliike, on äärmiselt oluline Ukraina majanduse ja majanduse taastamise jaoks ning maailma toiduturgude stabiliseerimise ja toiduga kindlustatuse seisukohalt.

1.5.

Komitee toetab ka solidaarsuskoridoride teatises esitatud tegevuskava, mille eesmärk on ajakohastada ELi ja Ukraina piiriüleseid ühendusi (maanteeühendus, raudtee- ja maanteeveo kombineeritud ühendus ja raudteeühendus), sealhulgas täiendavad piiripunktid, ning hinnata TEN-T põhivõrgukoridoride laiendamist Ukrainasse.

1.6.

Komitee märgib tunnustavalt ka asjaolu, et tegevuskavas nähakse lisaks ette Euroopa ühendamise rahastu projektikonkursid, mis võimaldavad suunata toetuse eelkõige projektidele, mille eesmärk on parandada liidu transpordivõrgu koostalitlusvõimet ja ühenduvust Ukrainaga.

1.7.

Seepärast toetab komitee täielikult üleeuroopalise transpordivõrgu laiendamist Ukrainasse ja Moldovasse, kasutades selleks muudetud ettepaneku IV lisas sisalduvaid soovituslikke kaarte. See on õigeaegne ettepanek ja võib aja jooksul tuua lisaväärtust, eelkõige parandades võimalusi luua sujuvaid ja tõrgeteta transpordivooge Ukraina ja ELi vahel.

1.8.

Komitee toetab täielikult tugevat poliitilist sõnumit, mida edastatakse, lisades Ukraina ühendused TEN-T põhiprioriteedi, st Euroopa transpordikoridoride hulka, millel on tugev rakendussüsteem koordinaatorite, tööplaanide ja erinevate töörühmade kujul ning TEN-T ettepaneku kohaselt ka kohustus anda tööplaanidele rakendusaktiga õiguslik jõud.

1.9.

Komitee peab siiski kahetsusväärseks, et ei kolmandate riikidega tehtavat koostööd käsitlevad üldsätted ega ka Euroopa transpordikoridoride vahendi ja horisontaalsete prioriteetide rakendamise sätted ei näi andvat õiguslikku alust laiendada koridori prioriteetide või nende rakendussüsteemi (sh koordinaatorid, juhtimine, Euroopa koordinaatori tööplaan või rakendusakt) kohaldamist kolmandatele riikidele.

1.10.

Seepärast kutsub komitee üles looma tugeva ja usaldusväärse rakendussüsteemi nende ühenduste tarvis, mida peetakse Euroopa transpordikoridoride osaks, võimaluse korral tugevdades ja mitmekordistades kolmandate riikidega tehtava koostöö töörühmi.

1.11.

Praegust poliitilist konteksti arvesse võttes tundub ka asjakohane ja kehtestatud sanktsioonidega kooskõlas kaotada kavandatud TEN-T ühendused Venemaal ja Valgevenes.

1.12.

Komitee märgib üllatusega, et muudetud ettepanek sisaldab sõnaselget kohustust kaaluda ühenduste taastamist Valgevenes ning Valgevene ja ELi liikmesriikide vahel, kui riik liigub demokraatia suunas, samas kui Venemaa suhtes ei ole sarnast kohustust võetud. Komitee on seisukohal, et selliseid tulevikku puudutavaid kohustusi tuleks vältida.

1.13.

Komitee võtab teadmiseks, et liikmesriikide ja Venemaa vaheliste ühenduste kaotamine näib olevat põhjustanud probleeme mõnele liikmesriigile, kuna osa ühendustest on asjaomase liikmesriigi ühendatuse seisukohalt jätkuvalt olulised. Komitee soovitab pöörata asjakohast tähelepanu selliste ühenduste võimalikule ELi-sisesele tähtsusele.

1.14.

Komitee nõustub, et ilmselgelt on vaja tegeleda ka ELis ja Ukrainas kasutatavate erinevate rööpmelaiuste küsimusega, kuigi sellega seotud muudatuste elluviimine võib võtta aega ega paku seega tõenäoliselt lahendusi kohestele ja pakilistele tõhususega seotud probleemidele.

1.15.

Komitee teeb ettepaneku, et ELi standardsele nominaalsele rööpmelaiusele (1 435 mm) ülemineku nõue peaks piirduma Euroopa transpordikoridoridega, et tagada järjepidev ja hästi koordineeritud üleminek, kuna liikmesriikide kohustus koostada üleminekukavad piirduvad nende koridoridega.

1.16.

Komitee hoiatab, et ettepanek, mille kohaselt tuleks TEN-T põhi- või üldvõrgu uus raudteetaristu ehitada ELi nominaalse standardse rööpmelaiusega (1 435 mm), võib tekitada äärmiselt keerukaid riigisisese ühildumise probleeme liikmesriikides, kus on kasutusel erinev rööpmelaius.

2.   Üldised märkused – taust

2.1.   Ühendused Ukraina ja Moldovaga ning ühenduste kaotamine/ühenduste tähtsuse vähendamine Venemaal ja Valgevenes ning nende riikidega

2.1.1.

27. juuli 2022. aasta ettepanek muuta komisjoni 2021. aasta detsembris esitatud üleeuroopalise transpordivõrgu ettepanekut (3) (edaspidi „muudetud ettepanek“), oli ajendatud Venemaa sõjast Ukraina vastu ja selle mõjust tarneahelatele, mis on toonud esile TEN-T ühenduste tähtsuse naabruses asuvate partnerriikidega.

2.1.2.

Komisjoni detsembri ettepaneku (TEN-T ettepanek) artikliga 9 nähakse ette koostöö kolmandate riikidega, et ühendada üleeuroopaline transpordivõrk nende riikide taristuvõrguga ning edendada kestlikku majanduskasvu ja konkurentsivõimet. Esile tõstetud punktid hõlmavad TEN-T poliitika laiendamist kolmandatesse riikidesse, piirikontrollimenetlusi ja piirivalvet, mis võimaldab sujuvaid liiklusvooge, asjakohaste taristuühenduste väljaehitamist, koostalitlusvõimet, veetranspordi hõlbustamist ja IKT-süsteemide arendamist. Lisatud kaartidel on täpsustatud põhi- ja üldvõrgu staatus vastavalt TEN-T määruse (4) kriteeriumidele.

2.1.3.

Euroopa transpordikoridoride jaoks on kehtestatud erikriteeriumid, mis erinevad põhi- ja üldvõrgu suhtes kohaldatavatest kriteeriumidest. Koridorid on üleeuroopalise transpordivõrgu strateegiliselt kõige olulisemad osad (TEN-T ettepaneku artikkel 7), millel on konkreetsed üldised prioriteedid, mis erinevad põhi- ja üldvõrgu omadest (artiklid 12 ja 13), ning spetsiaalsed rakenduseeskirjad (V peatükk, artiklid 50–54).

2.1.4.

Komisjoni teatises ELi ja Ukraina solidaarsuskoridoride kohta (5) on välja toodud rida taristuga seotud probleeme, millega EL ja tema naaberriigid peavad tegelema, et toetada Ukraina majanduse arengut ja taastamist ning lahendada ELi, Ukraina ja maailmaturgude vahelisi tarne- ja ühenduvusprobleeme. Teatises tehakse ettepanek hinnata võimalust laiendada Euroopa transpordikoridore Ukrainasse ja Moldovasse, et kaitsta importi ja eksporti, sealhulgas põllukultuuride eksporti Ukrainast. 2022. aasta mais allkirjastati kõrgetasemeline kokkulepe TEN-T Ukraina soovituslike kaartide kohta.

2.1.5.

14. juulil 2022 võttis komisjon vastu delegeeritud määruse, mis sisaldab TEN-T Ukraina ja Moldova võrgu soovituslikke kaarte, et laiendada TEN-T standardite kohaldamist naaberriikidesse sujuvate ühenduste võimaldamiseks. Need kaardid on nüüd osa muudetud ettepanekust, mis sisaldab ka kaarte mitmete TEN-T koridoride laiendamise kohta Ukrainasse ja Moldovasse.

2.1.6.

Muudetud ettepanekust jäetakse välja ka kavandatud TEN-T ühendused Venemaal ja Valgevenes.

2.1.7.

Lisaks on vähendatud lõikude tähtsust, mis seovad liikmesriikide võrke Venemaa ja Valgevene kavandatud TEN-T ühendustega, muutes need osaks üldvõrgust.

2.2.   Rööpmelaius

2.2.1.

ELi-Ukraina solidaarsuskoridoride teatises tuuakse välja ka kitsaskohad, mis tulenevad Ukraina rööpmelaiuse (1 520 mm) ja ELi rööpmelaiuse (1 435 mm) erinevusest. See on praeguse ebapiisava ümberlaadimisvõimsuse tõttu problemaatiline.

2.2.2.

Muudetud ettepaneku eesmärk on ühtlustada ELi põhi- ja üldvõrgu rööpmelaiust, et jõuda lõpuks 1 435 mm ühtse rööpmelaiuseni. Uus raudteetaristu tuleb ehitada selle rööpmelaiusega ning liikmesriigid, kelle kogu raudteevõrk või selle osa on erineva rööpmelaiusega, peavad kahe aasta jooksul alates määruse jõustumisest koostama kava Euroopa transpordikoridorides asuvate olemasolevate raudteeliinide üleviimise kohta 1 435 mm rööpmelaiusele. Kavad kooskõlastatakse naaberliikmesriikidega, keda üleminek puudutab.

2.2.3.

Üleminekukavades määratakse kindlaks raudteeliinid, mida ei viida üle standardsele rööpmelaiusele, ning need peavad sisaldama kulude-tulude analüüsi, millega põhjendatakse kõnealust otsust, sealhulgas mõju koostalitlusvõimele.

2.2.4.

Üleminekukavadega seotud taristu ja investeeringute kavandamise prioriteedid peaksid olema osa Euroopa koordinaatorite esimesest tööplaanist nende Euroopa transpordikoridoride jaoks, mis hõlmavad kaubaveoraudteeliine, mille rööpmelaius ei vasta Euroopa standardile.

2.2.5.

Iirimaa on vabastatud rööpmelaiuse ühtlustamise kohustusest (TEN-T ettepaneku artiklid 15 ja 16).

3.   Üldised märkused

3.1.

Komitee juhib tähelepanu sellele, et arvamuses TEN-T ettepaneku kohta tunnustas ta suuremat keskendumist ühendustele naaberriikidega, sealhulgas partnerriikide ja läbirääkijariikidega.

3.2.

TEN-T ettepanek avaldati 2021. aasta detsembris. Seejärel, 2022. aasta veebruaris algas Venemaa rünnak Ukraina vastu. Komitee nõustub muudetud ettepanekus esitatud hinnanguga, et see rünnak on kujundanud ümber geopoliitilise maastiku, tuues esile ELi haavatavuse väljaspool liidu piire asetleidvate ettenägematute häirivate sündmuste suhtes, ning rõhutanud asjaolu, et ELi siseturgu ja selle transpordivõrku ei saa liidu poliitika kujundamisel vaadelda muust maailmast eraldi.

3.3.

Selline olukord on õigustatult juhtinud tähelepanu pakilisele vajadusele abistada Ukrainat, sealhulgas parandades transpordiühendust ELiga, et säilitada ja tõhustada Ukraina ja ELi vahelist liikuvust ja kaubavooge. Iseäranis kiiresti on vaja aidata vedada teraviljakultuure Ukrainast välja, kuna ei saa kasutada Musta mere sadamaid, mida Venemaa blokeerib.

3.4.

Vajadus võtta meetmeid, et tagada piisav liikuvus ja transpordivood ELi ja Ukraina vahel, tõstatati esmakordselt eespool nimetatud teatises ELi-Ukraina solidaarsuskoridoride kohta ning sellest ajast alates on seda käsitletud mitmete meetmete abil, sealhulgas edendades taristu asjakohast arendamist Ukrainaga TEN-T ühenduste kaudu ja nende soovituslikku laiendamist kooskõlas TEN-T ettepaneku sätetega, mis käsitlevad koostööd kolmandate riikidega.

3.5.

Komitee nõustub, et selliste alternatiivsete logistikamarsruutide kiire loomine, mille puhul kasutataks kõiki ELi Ukrainaga ühendavaid transpordiliike, on äärmiselt oluline Ukraina majanduse ja majanduse taastamise jaoks ning maailma toiduturgude stabiliseerimise ja toiduga kindlustatuse seisukohalt.

3.6.

Komitee võtab samuti teadmiseks, et asjaomaste terminalide ja piiriületuspunktide läbilaskevõimet, näiteks mõlema rööpmelaiusega punktides, tuleb kiiresti parandada, nagu on märgitud solidaarsuskoridoride teatises.

3.7.

Komitee toetab ka solidaarsuskoridoride teatises esitatud tegevuskava, mille eesmärk on ajakohastada ELi ja Ukraina piiriüleseid ühendusi (maanteeühendus, raudtee- ja maanteeveo kombineeritud ühendus ja raudteeühendus), sealhulgas täiendavad piiripunktid, ning hinnata TEN-T põhivõrgukoridoride laiendamist Ukrainasse, et pakkuda paremat ühenduvust ELi standardrööpmelaiusega raudteeliinide arendamise kaudu Ukrainasse ja Moldovasse, ning parandada ühenduvust ja laevatatavust Reini-Doonau koridoris tõhusama liikluse tagamiseks.

3.8.

Komitee märgib tunnustavalt ka asjaolu, et tegevuskavas nähakse lisaks ette Euroopa ühendamise rahastu projektikonkursid, mis võimaldavad suunata toetuse eelkõige projektidele, mille eesmärk on parandada liidu transpordivõrgu koostalitlusvõimet ja ühenduvust Ukrainaga.

3.9.

Seepärast toetab komitee täielikult üleeuroopalise transpordivõrgu laiendamist Ukrainasse ja Moldovasse, kasutades selleks muudetud ettepaneku IV lisas sisalduvaid soovituslikke kaarte. See on õigeaegne ettepanek ja võib aja jooksul tuua lisaväärtust, eelkõige parandades võimalusi luua sujuvaid ja tõrgeteta transpordivooge Ukraina ja ELi vahel.

3.10.

Komitee võtab teadmiseks, et muudetud ettepaneku IV lisas esitatud Ukraina TEN-T taristu soovituslikel kaartidel liigitatakse ühendused, terminalid, sadamad ja lennujaamad põhi- või üldvõrku kuuluvaks vastavalt TEN-T ettepaneku artikli 9 lõikele 2.

3.11.

Soovituslikud ühendused Ukrainas on samuti muudetud osaks Euroopa transpordikoridoridest, laiendades muudetud ettepaneku III lisas esitatud kaartide abil Ukrainasse Põhjamere-Läänemere koridori, Skandinaavia-Vahemere koridori, Läänemere-Aadria mere koridori, Reini-Doonau koridori ja Läänemere-Musta mere koridori.

3.12.

Komitee toetab täielikult tugevat poliitilist sõnumit, mida edastatakse, lisades Ukraina ühendused TEN-T põhiprioriteedi, st Euroopa transpordikoridoride hulka, millel on tugev rakendussüsteem koordinaatorite, tööplaanide ja erinevate töörühmade kujul ning TEN-T ettepaneku kohaselt ka kohustus anda tööplaanidele rakendusaktiga õiguslik jõud.

3.13.

Komitee peab siiski kahetsusväärseks, et ei kolmandate riikidega tehtavat koostööd käsitlevad üldsätted ega ka Euroopa transpordikoridoride vahendi ja horisontaalsete prioriteetide rakendamise sätted ei näi andvat õiguslikku alust laiendada koridori prioriteetide või nende rakendussüsteemi (sh koordinaatorid, juhtimine, Euroopa koordinaatori tööplaan või rakendusakt) kohaldamist kolmandatele riikidele. Ainult artikli 52 lõike 3 punkt f koridoride juhtimise kohta võimaldab moodustada töörühmi koostööks kolmandate riikidega, kuid see ei näi muutvat üleeuroopalisi koridore käsitlevate sätete kohaldamisala.

3.14.

Seepärast kutsub komitee üles looma tugeva ja usaldusväärse rakendussüsteemi nende ühenduste tarvis, mida peetakse Euroopa transpordikoridoride laienduseks, võimaluse korral tugevdades ja mitmekordistades kolmandate riikidega tehtava koostöö töörühmi.

3.15.

Praegust poliitilist konteksti arvesse võttes tundub ka asjakohane ja kehtestatud sanktsioonidega kooskõlas kaotada kavandatud TEN-T ühendused Venemaal ja Valgevenes.

3.16.

Komitee märgib siiski üllatusega, et muudetud ettepanek sisaldab sõnaselget kohustust kaaluda ühenduste taastamist Valgevenes ning Valgevene ja ELi liikmesriikide vahel, kui riik liigub demokraatia suunas vastavalt ELi sellekohasele kavale, samas kui Venemaa osas ei ole sarnaseid kavatsusi märgitud. Kuigi ELil ei pruugi olla konkreetset kava seoses demokraatiaga Venemaal, on erinevaid lähenemisviise raske mõista. Seepärast soovitab komitee vältida seda liiki kohustuste võtmist tulevikus.

3.17.

Komitee võtab teadmiseks, et liikmesriikide ja Venemaa vaheliste ühenduste kaotamine näib olevat põhjustanud mõnele liikmesriigile probleeme. Näiteks on Soome transpordiminister kritiseerinud nende meetmete üldist iseloomu, kuna mõned neist ühendustest on asjaomase liikmesriigi ühendatuse seisukohalt jätkuvalt olulised. Komitee soovitab pöörata asjakohast tähelepanu selliste ühenduste võimalikule ELi-sisesele tähtsusele.

3.18.

Komitee nõustub, et ilmselgelt on vaja tegeleda ka ELis ja Ukrainas kasutatavate erinevate rööpmelaiuste küsimusega, kuigi sellega seotud muudatuste elluviimine võib võtta aega ega paku seega tõenäoliselt lahendusi kohestele ja pakilistele tõhususega seotud probleemidele.

3.19.

Komitee võtab teadmiseks, et 1 435 mm rööpmelaiusele ülemineku nõuet on laiendatud ja teiste rööpmelaiuste säilitamise võimalust on vähendatud artiklite 15 ja 16 kohta esitatud muudatusettepanekute ning uue artikli 16a lisamise kaudu. Arvestades, et 1 435 mm rööpmelaiusele ülemineku rakendamine keskendub Euroopa transpordikoridoridele – kuna kõigi liikmesriikide koostatavad üleminekukavad piirduvad nende koridoridega –, näib üldine kohustus ehitada kõik uued liinid 1 435 mm rööpmelaiusega olevat vastuolus artikli 16a põhieesmärgiga tagada üleeuroopalistes koridorides raudteetranspordi järjepidevus ja sujuvus.

3.20.

Seepärast soovitab komitee, et ülemineku nõue piirduks Euroopa transpordikoridoridega, et tagada järjepidev ja hästi koordineeritud üleminek.

3.21.

Komitee on üllatunud kavandatava artikli 16a lõikes 1 sätestatud üldise kohustuse üle, mille kohaselt tuleks mis tahes uus raudteetaristu ehitada Euroopa standardse nominaalse rööpmelaiusega (1 435 mm), ilmselgelt sõltumata ümbritseva võrgu konfiguratsioonist, kuna see kohustus võib tekitada äärmiselt keerulisi riigisisese ühilduvuse probleeme ja kitsaskohti liikmesriikides, kus on kasutusel erinev rööpmelaius.

3.22.

Tasub märkida, et rööpmelaiuste puhul erandivõimaluste vähendamine on tekitanud muret näiteks Soomes, kus on seatud kahtluse alla ettepaneku proportsionaalsus selles osas.

Brüssel, 27. oktoober 2022

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

Christa SCHWENG


(1)  ELT C 290, 29.7.2022, lk 120.

(2)  COM(2021) 812 final.

(3)  COM(2022) 384 final.

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1315/2013, üleeuroopalise transpordivõrgu arendamist käsitlevate liidu suuniste kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks otsus nr 661/2010/EL (ELT L 348, 20.12.2013, lk 1).

(5)  COM(2022) 217 final.


Top