Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021XC0301(02)

    Komisjoni teatis Ühtse digivärava määruse 2021.–2022. aasta tööprogrammi rakendamise suunised (EMPs kohaldatav tekst) 2021/C 71/02

    C/2021/1221

    ELT C 71, 1.3.2021, p. 47–55 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    1.3.2021   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 71/47


    Komisjoni teatis

    Ühtse digivärava määruse 2021.–2022. aasta tööprogrammi rakendamise suunised

    (EMPs kohaldatav tekst)

    (2021/C 71/02)

    Sissejuhatus

    Ühtse digivärava loomise määruse (EL) 2018/1724 eesmärk on soodustada veebijuurdepääsu teabele, menetlustele ja abiteenustele, mida kodanikud ja ettevõtjad vajavad liidus liikumiseks ning piiriüleseks kaubanduseks, ettevõtete asutamiseks ja äritegevuse laiendamiseks.

    Määruse artikli 31 lõikes 1 on sätestatud, et võetakse vastu iga-aastane tööprogramm, milles nähakse ette määruse rakendamist soodustavad meetmed. Esimene tööprogramm, mis hõlmas ajavahemikku 2019. aasta juulist kuni 2020. aasta detsembrini, avaldati Euroopa Liidu Teatajas (ELT C 257) 31. juulil 2019.

    Tänu tihedale koostööle liikmesriikidega on nende kahe aasta jooksul vaatamata COVID-19 kriisile suudetud täide viia enamik esimeses tööprogrammis loetletud ülesannetest, eelkõige digivärava õigeaegne käivitamine 2020. aasta detsembris. Kriis tõi ametiasutuste digiteerimise ja kasutajasõbralikumaks muutmise vajaduse veelgi rohkem esile.

    Käesoleva teise tööprogrammiga kehtestatakse edasiste meetmete ajakava, mille alusel täidetakse ühtse digivärava nõuded, mille määruses sätestatud tähtajad on 2022. ja 2023. aastal, ning hallatakse ja parandatakse juba käivitatud ühtse digivärava teenuseid. Võttes arvesse mitme meetme tähtaja koondumist 2022. aasta detsembrisse, hõlmab käesolev teine tööprogramm ajavahemikku 2021. aasta jaanuarist kuni 2022. aasta detsembrini. Alates 2021. aastast keskenduvad meetmed

    digivärava jälgimisele ja kvaliteedi parandamisele,

    teavitustegevusele,

    määruse rakendamise ettevalmistamisele omavalitsustes 2022. aastaks,

    menetluste digiteerimise ja piiriülese juurdepääsu ning andmete ühekordse küsimise põhimõtte rakendamise ettevalmistamisele enne tähtaja lõppu 2023. aastal.

    6. oktoobril 2020 toimus digivärava koordineerimisrühma nõupidamine käesoleva tööprogrammi üle vastavalt määruse artikli 31 lõikele 2. Tööprogrammi rakendamist jälgitakse nii digivärava koordineerimisrühma veebipõhise koostööplatvormi kaudu kui ka digivärava koordineerimisrühma nõupidamiste käigus.

    Riiklikke koordinaatoreid kutsutakse üles koostama riiklikke tööprogramme, et hinnata seniseid edusamme ja kavandada meetmeid allesjäänud puuduste kõrvaldamiseks. Neil palutakse riiklikud tööprogrammid kord aastas läbi vaadata ning tulemusi komisjoni ja koordineerimisrühmaga jagada.

    Käesolevas komisjoni teatises kasutatakse järgmisi mõisteid:

    „pädev asutus“ – liikmesriigis riiklikul, piirkondlikul või kohalikul tasandil asutatud asutus või organ, kellel on digivärava määrusega hõlmatud teabe ja menetluste ning abi- ja probleemilahendamisteenuste puhul konkreetne vastutus;

    „riiklikud koordinaatorid“ – esindajad, kelle liikmesriigid määravad vastavalt digivärava määruse artiklile 28.

    1.   Teabe ja teenuste kvaliteet

    Eesmärk nr 1.1. Teabe täielikkuse ja kvaliteedi tagamine

    Viide: määruse artiklid 4 ja 5 teabele juurdepääsu kohta, artikkel 9 õigusi, kohustusi ja õigusnorme käsitleva teabe kvaliteedi kohta, artikkel 10 menetlust käsitleva teabe kvaliteedi kohta, artikkel 12 tõlkimise kohta, artikkel 19

    Taust

    Digivärav annab kodanikele ja ettevõtjatele liidu ja liikmesriigi õigusest tulenevate õiguste kasutamiseks piisavalt põhjalikku teavet, tehes seda täielikus kooskõlas kohaldatavate õigusnormide ja kohustustega.

    Määruse I lisas on esitatud loetelu valdkondadest, mille puhul komisjon ja liikmesriigid pidid tagama, et kogu kodanikele ja ettevõtjatele oluline teave oleks veebis kättesaadav hiljemalt 12. detsembril 2020, v.a omavalitsuste esitatav teave, mille tähtaeg on 2022. aastal. Kogu ELi hõlmavad õigused ja kohustused on esitatud portaalis „Teie Euroopa“. Ühtlasi sisaldab portaal mõne I lisas loetletud teema puhul liikmesriikide ametiasutuste esitatud teavet riiklike rakendusmeetmete ja õigusnormide kohta. Selline teave eemaldatakse aga portaalist järk-järgult ning asendatakse 1) liikmesriikide esitatud linkidega riiklikele veebilehtedele ja 2) digivärava otsingusüsteemiga.

    2020. aastal pakkus komisjon liikmesriikidele ka tõlketeenust. Võttes arvesse eelarvepiiranguid, oli kuni 2020. aasta lõpuni selle teenuse kasutamisel prioriteediks kõigi I lisas loetletud valdkondade põhiteave.

    Kuidas ja millal?

    Millal?

    Mis?

    Kes?

    2021. aasta I – 2022. aasta IV kv

    Kontrollida I lisaga hõlmatud teabe täielikkust ja kvaliteeti ning lahendada probleemid

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    Iga aasta I ja III kv

    Kaks korda aastas toimuv I lisa rakendamist puudutavate komisjoni suuniste läbivaatamine

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    2022. aasta IV kv

    Tagada, et kohaliku tasandi teave on veebis kättesaadav ja nõutud kvaliteediga ning et veebilehtede aadressid on komisjonile edastatud

    Pädevad asutused

    Riiklikud koordinaatorid

    2021. aasta I–II kv

    Katsetada osalemisest huvitatud liikmesriikide valikuga vabatahtlikku meetodit, mis lihtsustab teatud riiklike tootenõuete kindlakstegemist.

    Rakendada meetmeid, et parandada tootenõuete valdkonna tulemusi (sh vajaliku infotehnoloogia väljatöötamine)

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    2021. aasta IV kv

    Rakendada meetmeid, et parandada maksustamise valdkonna tulemusi (sh vajaliku infotehnoloogia väljatöötamine)

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    Eesmärk nr 1.2. Dubleerimise vältimine

    Viide: määruse põhjendused 17 ja 55, artikli 19 lõige 6 ja artikkel 30

    Taust

    Määruses kutsutakse liikmesriike ja komisjoni üles esitama iga digivärava jaoks vajaliku teabeühiku kohta ainult üks teabeallikas ning vältima igal võimalusel osalist või täielikku dubleerimist. See aitab vältida segadust, mida tekitavad kasutajate seas mitu eri teabeportaali, mis sisaldavad mõne teema kohta sarnast, kuid mitte täiesti identset teavet. Ühtsete teabeallikate kasutuselevõtt lihtsustab ka ajakohastamist ja vähendab vastuolulise teabe esitamise ohtu.

    Digiväravakõlblikuks tunnistatakse vaid teave, mis on suunatud üksnes kodanikele ja ettevõtjatele ning selgitab nende suhtes kohaldatavaid õigusi ja kohustusi. See ei tohiks olla segamini muu infosisuga, näiteks poliitikakujundamist käsitleva infosisuga, mis on suunatud sellistele sihtrühmadele nagu eksperdid ja riigiteenistujad.

    Komisjon lähtub sellest põhimõttest oma veebilehtede puhul ning. koondab kogu ELi tasandi teabe, mis käsitleb kodanike ja ettevõtjate õigusi ja kohustusi ühtsel turul, portaali "Teie Euroopa", ja majutab seda seal. Erandiks on vaid juhud, kui eraldi ELi õigusaktist lähtuvalt tuleb luua iseseisev veebileht. Põhimõtteid ja protsesse kirjeldav infosisu tuleb aga paigutada komisjoni üldisele veebisaidile ja vastutavate peadirektoraatide veebisaitidele.

    Kuidas ja millal?

    Millal?

    Mis?

    Kes?

    2021. aasta IV kv

    Koondada kogu ELi tasandi teave üksnes portaali „Teie Euroopa“, v.a juhud, kus õigusaktid seda ei luba.

    Töötada välja integreeritud lähenemisviis portaali „Teie Euroopa“ ja teiste digiväravasse kuuluvate ELi portaalide vahel, et tagada sujuv navigeerimine ja vältida dubleerimist.

    Komisjon

    2021. aasta I – 2022. aasta IV kv

    Eristada selgelt kodanike ja ettevõtjate suhtes kohaldatavaid õigusnorme käsitlevat ja portaalis „Teie Euroopa“ esitatavat teavet poliitikakujundamisega seotud teabest, mis esitatakse komisjoni üldisel veebisaidil ja peadirektoraatide veebisaitidel

    Komisjon

    2021. aasta I – 2022. aasta IV kv

    Vähendada dubleerimist konkreetsetes valdkondades, sh isikuandmete kaitse üldmäärus, ettevõtluse digiteerimine, ettevõtluse rahastamine, tootenõuded, maksustamine, import/eksport

    Komisjon

    2021. aasta I–IV kv

    Töötada liikmesriigi tasandil välja integreeritud lähenemisviis, et vältida konkreetsete teemadega seotud teabe dubleerimist mitmesugustes riiklikes portaalides

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    2021. aasta I – 2022. aasta IV kv

    Jälgida dubleerimist komisjoni ja liikmesriikide veebisaitidel ning uurida võimalikke paremaid infosisu levitamise lahendusi

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    2.   Infotehnoloogia arendamine, menetluste digiteerimine ja andmete kogumine

    Eesmärk nr 2.1. Menetluste digiteerimine

    Viide: määruse artikkel 6 täielikult veebipõhiselt pakutavate menetluste kohta

    Taust

    Digivärav pakub kasutajatele hõlpsat juurdepääsu liikmesriigi haldusmenetlustele. Selleks nõutakse määruses kõigilt liikmesriikidelt, et kõik II lisas loetletud menetlused oleksid kasutajatele täiel määral veebis kättesaadavad ja läbitavad. See tähendab, et kasutajal peab olema võimalik läbida kõik menetlusetapid elektrooniliselt, distantsilt ja veebipõhise teenuse kaudu. Määruses on esitatud ka mitteammendav loetelu konkreetsetest kriteeriumidest, mis peavad olema täidetud.

    Ehkki menetluste digiteerimise lõpptähtaeg on 2023. aasta detsembris, peaksid liikmesriigid hakkama selle projektiga aktiivsemalt tegelema ning otsima käimasolevate e-valitsuse programmide raames võimalusi rakendada kõnealused nõuded aegsasti enne tähtaja saabumist, nagu mõned riigid on COVID-19 kriisi ajal juba teinud.

    Selle eesmärgini aitavad liikmesriikidel jõuda ELi programmid, nagu taaste- ja vastupidavusrahastu, programmid „Euroopa horisont“ ja „Digitaalne Euroopa“ ning Euroopa Regionaalarengu Fond. Pädevaid asutusi kutsutakse üles võtma ühendust oma riiklike koordinaatoritega, kes vastutavad oma liikmesriigi rahastamisprogrammide eest.

    2020. aastal esitas komisjon selgitava märkuse II lisa menetluste kohta ja koordineerimisrühma nõupidamistel arutatakse teemat edasi.

    Kuidas ja millal?

    Millal?

    Mis?

    Kes?

    2021. aasta I–II kv

    Jagada koordineerimisrühmaga teavet II lisa menetluste digiteerimisel tehtud edusammude kohta

    Pädevad asutused

    Riiklikud koordinaatorid

    2021. aasta II – 2022. aasta IV kv

    Kõrvaldada ülalnimetatud ülesande käigus avastatud puudused

    Pädevad asutused

    Riiklikud koordinaatorid

    u 2023. aasta IV kv

    Kõik II lisa menetlused on täiel määral veebis kättesaadavad

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    Eesmärk nr 2.2. Piiriüleste kasutajate juurdepääsu tagamine veebipõhistele menetlustele

    Viide: määruse artikkel 13 piiriülese juurdepääsu kohta veebipõhistele menetlustele

    Taust

    Määruses on sätestatud, et juba veebis olevad menetlused tehakse piiriülestele kasutajatele täiel määral kättesaadavaks. See tähendab, et kui menetlus on kättesaadav teatava liikmesriigi kodanikule, peab see olema kõigis etappides kättesaadav ka teiste liikmesriikide kasutajatele või sama liikmesriigi kasutajatele, kes elavad teises liikmesriigis või on varem elanud, töötanud, õppinud või tegelenud ettevõtlusega teises liikmesriigis.

    Liikmesriigid võivad vajaduse korral leida alternatiivse tehniliselt eraldiseisva lahenduse piiriüleste kasutajate jaoks, kuid seejuures tuleks eriti hoolikalt tagada, et vastav menetlus viiks samade tulemusteni ega oleks koormavam kui liikmesriigi kasutajatele pakutav menetlus.

    Erilist tähelepanu tuleks pöörata piiriüleste kasutajate ees olevatele takistustele, nagu vormide väljad, millele tuleb sisestada riigisisene telefoninumber, telefoninumbri riigisisene suunanumber või posti riigisisene sihtnumber; tasud, mida on võimalik maksta vaid süsteemides, mis ei ole piiriülestele kasutajatele (laialdaselt) kättesaadavad; üksikasjalike selgituste puudumine keeles, millest piiriülesed kasutajad aru saavad; võimaluse puudumine esitada elektroonilisi tõendeid ning teistes liikmesriikides väljaantud elektrooniliste identimisvahendite mittetunnustamine.

    Teatavates valdkondades (nt teenuste direktiiv, kutsekvalifikatsioonide tunnustamise direktiiv, riigihankedirektiivid) on piiriüleste kasutajate mittediskrimineeriv juurdepääs menetlustele juba õiguslik nõue, mis lisandub Euroopa Liidu toimimise lepingus sätestatud diskrimineerimiskeelu põhimõttele.

    2020. aastal esitas komisjon selgitava märkuse piiriüleste kasutajate menetlustele juurdepääsu kohta ja koordineerimisrühma nõupidamistel arutatakse teemat edasi.

    Kuidas ja millal?

    Millal?

    Mis?

    Kes?

    2021. aasta I–II kv

    Jagada koordineerimisrühmaga teavet veebipõhistele menetlustele täieliku piiriülese juurdepääsu tagamisel tehtud edusammude kohta

    Pädevad asutused

    Riiklikud koordinaatorid

    2021. aasta II – 2022. aasta IV kv

    Kõrvaldada allesjäänud takistused

    Pädevad asutused

    Riiklikud koordinaatorid

    u 2023. aasta IV kv

    Veebipõhised menetlused on piiriülestele kasutajatele kättesaadavad mittediskrimineerival viisil

     

    Eesmärk nr 2.3. ELi tasandi IT-vahendite väljatöötamise ning komisjoni ja liikmesriikide IT-vahendite koostalitlusvõime tagamise toetamine

    Viide: määruse artiklid 8, 15, 18, 19 ja 21 digiväravat toetavate IKT rakendustega seonduva vastutuse kohta

    Taust

    Määruses on sätestatud, et digivärava toimimist toetavad tehnilised vahendid, mille seas on otsingusüsteem ja abiteenuse ühisotsing, mis suunavad lõppkasutajaid teabe, menetluste ja abiteenusteni; vahend, millega kasutajad saavad anda tagasisidet teenuste kvaliteedi kohta; vahend, millega kasutajad saavad anda tagasisidet ühtse turu takistuste kohta; kasutusstatistika kogumise vahend; koondpaneel avaliku sektori asutuste tarbeks.

    Komisjon võttis 2020. aasta juulis vastu rakendusakti kasutajate tagasiside ja kasutusstatistika kohta (komisjoni rakendusmäärus (EL) 2020/1121) ja tagas nende vahendite kättesaadavuse samal aastal. Riiklikud ametiasutused pidid tagama rakendusakti järgimise, andma vahendite toimimiseks vajalikku teavet ja linkima mõne neist oma riiklikele veebilehtedele. Väljastati ka riiklikele veebilehtedele linkide lisamise juhend.

    Kuidas ja millal?

    Millal?

    Mis?

    Kes?

    2021. aasta I–II kv

    Jälgida tagasiside ja statistika kogumist

    Jälgida ühtsesse digiväravasse kuuluvatele riiklikele veebilehtedele järgmiste linkide lisamist:

    kasutajate tagasiside ühisvahend veebilehtedele, millel pole riiklikku tagasisidevahendit

    abiteenuste otsing

    ühtse turu tõkete kõrvaldamise vahend

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    2021. aasta I – 2022. aasta IV kv

    Kogutud tagasiside ja kasutusstatistika põhjal ühtse digivärava IT-vahendeid hallata ja edasi arendada

    Komisjon

    2021. aasta I–III kv

    Uurida, kas omavalitsused on huvitatud statistika automaatse kogumise ja edastamise ühisest IT-vahendist ning kas selline vahend on teostatav, ja toetada menetluste digiteerimist

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    2022. aasta II kv

    Kui analüüsi tulemus seda nõuab, arendada IT-vahend

    Komisjon

    u 2023. aasta IV kv

    Registreerida töövoog siseturu infosüsteemis (IMI) halduskoostöö eesmärgil (artikkel 15)

     

    Eesmärk nr 2.4. Andmete ühekordse küsimise põhimõte

    Viide: määruse artikkel 14

    Taust

    Komisjon loob koostöös liikmesriikidega tehnilise tõendite vahetamise süsteemi II lisas loetletud veebipõhiste menetluste jaoks ning teenuste direktiivis, (1) kutsekvalifikatsioonide direktiivis (2) ja kahes riigihanke direktiivis (2014/24/EL ja 2014/25/EL) ette nähtud menetluste jaoks.

    Komisjon arendas 2019. ja 2020. aasta jooksul välja süsteemistruktuuri ja töötas koos liikmesriikidega läbi mitu tehniliste ja talitluslahenduste paketti. Selle töö toetamiseks korraldas komisjon ka uurimusi ja katseprojekte.

    Kuidas ja millal?

    Millal?

    Mis?

    Kes?

    2021. aasta I kv

    Tööpakettide tulemuste lõplik läbivaatamine

    Koordineerimisrühm

    2021. aasta I kv

    Esitada rakendusakti eelnõu, milles kehtestatakse tehnilise süsteemi tehniline ja talitluskirjeldus

    Komisjon

    2021. aasta I kv

    Rakendusakti ettevalmistamine

    Koordineerimisrühm

    2021. aasta II kv

    Esitada arvamus rakendusakti eelnõu ning pooleliolevate põhi- ja üldteenuste kohta

    Komitee

    2021. aasta II kv

    Rakendusakti vastuvõtmine

    Komisjon

    2022. aasta I kv

    Avaldada rakendusakti täiendavad täpsemad tehnilised kirjeldused ja juhtimisraamistik, mis põhinevad konkreetsete tööpakettide tulemustel ja on koordineerimisrühmaga läbi arutatud

    Komisjon

    2022. aasta I kv

    Tehnilise süsteemi juhtimisraamistiku rakendamine

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    Alates 2021. aasta III kvartalist

    Tehnilise süsteemi põhikomponentide ja tehniliste võimaluste väljatöötamine ning vajaliku talitluskorra kindlaksmääramine ELi tasandil

    Komisjon

    Alates 2021. aasta III kvartalist

    Töötada välja ja kohandada tehnilise süsteemi riiklik pool, sh autentsed teabeallikad, e-valitsuse maaklerid / vahendusplatvormid ja e-valituse portaalid, aga ka vajalik talitluskord riigi tasandil

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    u 2023. aasta I kv

    Katsetamine ja sisseelamine

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    u 2023. aasta IV kv

    Andmete ühekordse küsimise põhimõtte tehniline süsteem on olemas ja kasutusvalmis

     

    Eesmärk nr 2.5. Aruandlus digivärava ja ühtse turu toimimise kohta

    Viide: määruse artiklid 19, 24, 25, 26, 27 ja 36

    Taust

    Määruses on sätestatud, et liikmesriigid ja komisjon analüüsivad ja uurivad ühtse turu tõkete kõrvaldamise vahendi kaudu kasutajate tõstatatud probleeme ning lahendavad need võimaluse korral asjakohaste vahenditega.

    Samuti on määruses ette nähtud, et komisjon avaldab veebipõhised kokkuvõtlikud ülevaated probleemidest, mis on tuvastatud ühtse turu tõkete kõrvaldamise vahendi kaudu esitatud digivärava kasutajate aruannete ning kogutud tagasiside ja statistika alusel.

    Lisaks sätestatakse määruses, et komisjon peab määruse kohaldamise hiljemalt 12. detsembriks 2022 läbi vaatama ja koostama kogutud statistika, kasutajate tagasiside ja ühtse turu tõkete aruannete põhjal hindamisaruande digivärava ja siseturu toimimise kohta.

    Määrusega nähakse ette mitu vahendit, mis aitavad komisjonil ELis avalike teenuste digiteerimisega seotud asjakohast teavet koguda. Muude vahendite kõrval (nt täiustatud ühtse turu tulemustabelis avaldatud valitud näitajatel põhinev statistiline aruanne, iga-aastane ühtse turu tulemusaruanne jne) aitavad kokkuvõtlikud ülevaated probleemidest ja kaks korda aastas esitatavad aruanded komisjonil siseturu valdkonnas teadlikke otsuseid teha. Samuti aitavad need liikmesriikidel esiletoodud probleeme asjakohasel viisil kindlaks teha ja lahendada.

    Kuidas ja millal?

    Millal?

    Mis?

    Kes?

    Statistika ja kasutajate tagasiside järelmeetmed

    2021. aasta I – 2022. aasta IV kv

    Tagasiside ja statistika järelmeetmed

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    Komisjon

    Ühtse turu tõkete kõrvaldamise vahendi tagasiside järelmeetmed

    2021. aasta III–IV kv

    Integreerida abiteenuste kaudu kogutud tagasiside ühtse turu tõkete kõrvaldamise vahendisse

    Komisjon

    Ühtse digivärava andmekogu avaldamine avaandmetena

    2021. aasta IV kv

    Avaldada statistilised andmed

    Komisjon

    2021. aasta IV kv

    Avaldada lingikogust pärit andmed

    Komisjon

    Veebipõhised kokkuvõtlikud ülevaated

    2021. aasta IV kv

    Avaldada kokkuvõtlikud ülevaated pärast nõupidamist koordineerimisrühmaga

    Komisjon

    Aruandlus digivärava ja ühtse turu kohta

    2022. aasta II kv

    Komisjoni esitatud aruande kavandi materjali arutamine

    Koordineerimisrühm

    2022. aasta IV kv

    Edastada see Euroopa Parlamendile ja nõukogule

    Komisjon

    Ühtse turu tulemustabeli näitajad

    2021. aasta I kv

    Esitada ühtse digivärava näitajad 2021. aasta ühtse turu tulemustabelis avaldamiseks

    Komisjon

    Koordineerimisrühm

    2021. aasta I kv

    Määrata 2022. ja sellele järgnevate aastate ühtse turu tulemustabeli jaoks kindlaks ühtse digivärava näitajate kogum

    Komisjon

    Koordineerimisrühm

    3.   Abiteenused

    Eesmärk nr 3.1. Abiteenuseid ja nende kvaliteeti käsitleva teabe kättesaadavuse tagamine

    Viide: määruse artiklid 7, 11 ja 16

    Taust

    2020. aastal käivitatud abiteenuse otsingu kaudu pakub digivärav kasutajatele hõlpsat juurdepääsu mitmesugustele abiteenustele, annab teada, mida võib teatud teenuselt oodata ja aitab leida kõige sobivama.

    Pärast digivärava käivitamist on sellesse kaasatud lisaks III lisas loetletud teenustele veel järgmised abiteenused: Europe Direct, Euroopa tarbijakeskused ja intellektuaalomandi õiguste kasutajatugi.

    Selle protsessi käigus toetas komisjon abiteenuseid kontrollnimekirja koostamise ja hetkeseisu hindamise kaudu 2019. aastal.

    Kuidas ja millal?

    Millal?

    Mis?

    Kes?

    2021. aasta I – 2022. aasta IV kv

    Jälgida kogutud tagasiside ja statistika põhjal abiteenuste kohta antavat teavet ja nende kvaliteeti ning võtta järelmeetmeid

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    Eesmärk nr 3.2. Võrgustiku suurendamine

    Viide: määruse artikkel 7

    Taust

    Lisaks III lisas loetletud abiteenustele võivad komisjon ja riiklikud koordinaatorid kaasata muid abiteenuseid, kui need vastavad määruses sätestatud nõuetele.

    Kui see on kasutajate vajaduste rahuldamiseks vajalik, võivad riiklikud koordinaatorid teha komisjonile ettepaneku kaasata ka eraõiguslikke või erasektori osalusega abiteenuseid, kui need vastavad digivärava kvaliteedinõuetele.

    2019. ja 2020. aastal oli prioriteediks nende abiteenuste kaasamine, mida rahastab või kaasrahastab ja/või haldab komisjon. Selle tulemusel kaasati Europe Direct, Euroopa tarbijakeskused ja intellektuaalomandi õiguste kasutajatugi.

    Ka 2021. aastal on jätkuvalt prioriteet valmistuda nende abiteenuste kaasamiseks, mida rahastab või kaasrahastab ja/või haldab komisjon. Samal ajal võivad riiklikud koordinaatorid kaasata riigi tasandi abiteenuseid, kui on kontrollitud, et need vastavad digivärava kvaliteedinõuetele ja täiendavad juba digiväravasse kuuluvaid teenuseid.

    Alates 2022. aastast võivad riiklikud koordinaatorid teha komisjonile ettepaneku kaasata ka eraõiguslikke või erasektori osalusega abiteenuseid.

    Kuidas ja millal?

    Millal?

    Mis?

    Kes?

    2021. aasta I kv

    Esitada tugiteenuste kaasamismenetluse praktilised üksikasjad

    Komisjon

    4.   Tutvustamine

    Eesmärk nr 4.1. Digivärava tutvustamine

    Viide: määruse artiklid 22 ja 23 teavitustegevuse, nime, logo ja kvaliteedimärgise kohta.

    Taust

    Digivärav käivitati 12. detsembril 2020.

    2020. aastal valmistati koos liikmeriikidega ette digiväravat tutvustav teavituskava. Selle kohaselt korraldatakse 2021. aastal nii ELi kui ka riiklikke tasandeid hõlmav kampaania, mille osaks on tegevuste koordineerimine eesmärgiga levitada teavet digivärava ja sellesse kuuluvate veebilehtede kohta. Kampaania raames toimub ka digitaalne ringreis riigikeeles peetavate veebipõhiste teabeüritustega kõikjal Euroopas. Eesmärgid on

    kinnistada portaal „Teie Euroopa“ kaubamärgina kodanike ja ettevõtjate seas

    teha digivärav paremini leitavaks

    teavitada Euroopa Liidu kodanikke ELi ja riiklikest õigustest ja kohustustest ühtsel turul

    panna nad aktiivselt neid õigusi nõudma ja ette tulnud probleemidest teatama

    julgustada kasutajaid avalike teenuste kohta tagasisidet andma

    Kuidas ja millal?

    Millal?

    Mis?

    Kes?

    2021. aasta I kv

    Korraldada teavitusüritusi

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    2021. aasta I–II kv

    Jätkata tutvustustegevuste korraldamist

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    2021. aasta IV kv

    Kampaania mõju hindamine

    Komisjon

    2021. aasta IV – 2022. aasta I kv

    Teavituskava läbivaatamine

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    2022. aasta I–IV kv

    Läbivaadatud teavituskava rakendamine

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    2021. aasta I – 2022. aasta IV kv

    Optimeerida portaali „Teie Euroopa“ ja riiklike veebisaitide otsingusüsteeme laiemale üldsusele kättesaadavates otsingumootorites

    Komisjon

    Riiklikud koordinaatorid

    Pädevad asutused

    2021. aasta I – 2022. aasta IV kv

    Jätkata digivärava tutvustamist riiklikele ja kohalikele pädevatele asutustele

    Riiklikud koordinaatorid

    Komisjon


    (1)  Direktiiv 2005/36/EÜ.

    (2)  Direktiiv 2006/123/EÜ.


    Top