This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52021XC0222(01)
Publication of a communication of approval of a standard amendment to a product specification for a name in the wine sector referred to in Article 17(2) and (3) of Commission Delegated Regulation (EU) 2019/33 2021/C 61/07
Teate avaldamine veinisektoris kasutatava nimetuse tootespetsifikaadi standardmuudatuse heakskiitmise kohta vastavalt komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2019/33 artikli 17 lõigetele 2 ja 3 2021/C 61/07
Teate avaldamine veinisektoris kasutatava nimetuse tootespetsifikaadi standardmuudatuse heakskiitmise kohta vastavalt komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2019/33 artikli 17 lõigetele 2 ja 3 2021/C 61/07
PUB/2020/997
ELT C 61, 22.2.2021, p. 8–17
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
22.2.2021 |
ET |
Euroopa Liidu Teataja |
C 61/8 |
Teate avaldamine veinisektoris kasutatava nimetuse tootespetsifikaadi standardmuudatuse heakskiitmise kohta vastavalt komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2019/33 artikli 17 lõigetele 2 ja 3
(2021/C 61/07)
Käesolev teade avaldatakse vastavalt komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2019/33 (1) artikli 17 lõikele 5.
STANDARDMUUDATUSE HEAKSKIITMISE TEADE
„ASTI“
PDO-IT-A1396-AM05
Teate esitamise kuupäev: 4.12.2020
KINNITATUD MUUDATUSE KIRJELDUS JA PÕHJUSED
1. Viinamarjasortide kombinatsioon
Viinamarjasortide kombinatsioon lubab kasutada sordi ’Moscato’ 100 % sisalduse asemel 3 % ulatuses muid aromaatseid valgete viinamarjade sorte, mida on võimalik Piemonte maakonnas kasvatada. Muudatus on vähetähtis, kuna kaitstud päritolunimetusega veinid valmistatakse tegelikkuses täielikult valgest sordist ’Moscato’, kuid seda taotleti siiski, eelkõige selleks, et vältida viinamarjaistanduste mittevastavust teiste viinamarjasortide juhusliku esinemise tõttu valge sordi ’Moscato’ tootmispiirkonnas ning asendada puuduvaid ja surnud viinapuid, eriti vanemates viinamarjaistandustes. Muud põhjused võivad olla mehaanilised, tuleneda seenhaiguse ja kollase fütoplasma laiemast levikust või mõnikord ka vanast talupoegade tavast istutada viinamarjaistandustesse veinivalmistamiseks ja oma pere tarbeks muid valgeid viinamarjasorte.
Muudatus käsitleb tootespetsifikaadi artiklit 2.
2. Viinamarjakasvatuse eeskirjad
Veinitüübi „Asti Spumante metodo classico“ puhul on minimaalne naturaalne alkoholisisaldus 11 mahuprotsendi asemel 10 mahuprotsenti.
Pärast põhjalikke katseid peeti asjakohaseks kehtestada klassikalisel meetodil toodetavatele vahuveinidele vähem piiravad nõuded, et optimeerida tootmist väiksema suhkrusisaldusega variantide, nagu pas dosé, extra brut ja brut puhul. Lisaks sellele on muudatus seotud muudatustega, mis puudutavad klassikalisel meetodil toodetavate vahuveinide suurenenud viinamarja-ja veinisaagist: nende tootmisnäitajaid ühtlustatakse kõigi kaitstud päritolunimetusega vahuveinide puhul sõltumata sellest, kas tegu on klassikalise või nn Martinotti meetodiga. Samuti võimaldavad tehtud muudatused tootjatel paremini järgida samale viinamarjaistandusele esitatavaid nõudeid.
Viinamarjade naturaalse alkoholisisaldusega seotud muudatus tehakse tootespetsifikaadi artiklis 4 ega puuduta koonddokumenti.
3. Maksimaalne saagikus
Viinamarjasaagikus vahuveini „Asti Spumante metodo classico“ veinide puhul on 8 t/ha asemel 10 t/ha, allpiirkondades 9,5 t/ha; lisaks nähakse ette, et veinisaagis on 60 % asemel 75 %. Saagise suurendamisel on arvesse võetud olemasolevate viinamarjaistanduste tegelikku toodangut, piirkonnas konstateeritud saagikust, tehtud katsete tulemusi ja tõdemust, et kuni 10-tonnine saagikus ei mõjuta toote kvaliteeti ega omadusi. Tehniliselt on see taotlus põhjendatud ka asjaoluga, et väiksem viinamarjatoodang viinamarjaistanduses tähendab märkimisväärselt varasemat küpsemist ja happesuse olulist kadumist, mis ei sobi klassikalisel meetodil toodetud vahuveini väikse suhkrusisaldusega variantide vajadustega.
Muudatus käsitleb koonddokumendi punkti 5 alapunkti b „Maksimaalne saagikus“ ning on seotud Asti tootespetsifikaadi ning allpiirkondade Santa Vittoria d’Alba ja Strevi tootespetsifikaatide artiklitega 4 ja 5.
4. Veini(de) kirjeldus
a) |
Vahuveinide ja klassikalisel meetodil toodetud vahuveinide lubatud suhkrusisalduse vahemikku laiendatakse, et oleks võimalik valmistada ka variante pas dosé, brut ja extra brut. |
b) |
Klassikalisel meetodil toodetud vahuveini puhul kaotatakse alkoholisisalduse piirmäär, mis on vahemikus 6–8 mahuprotsenti, ning nähakse ette piirmäär vähemalt 6 mahuprotsenti, mis tuleneb väiksema suhkrusisaldusega variantide lisamisest. |
c) |
Vahuveinide ja klassikalisel meetodil toodetud vahuveinide kirjeldused on lisatud allpiirkondade Santa Vittoria d’Alba ja Strevi tootespetsifikaatidesse. |
Muudatused käsitlevad Asti ja allpiirkonna Santa Vittoria d’Alba tootespetsifikaadi artiklis 6 esitatud tarbimisomadusi ning allpiirkonna Strevi tootspetsifikaadi artiklit 5 ja koonddokumendi punkti 4 „Veinide kirjeldus“.
5. Viinamarjade tootmispiirkond
Välja jäetakse viide Cuneo provintsis asuvale Camo kommuunile, kuna piirkondliku seaduse kohaselt on see halduslikult ühendatud Santo Stefano Belbo kommuuniga, mis on juba tootmispiirkonnana hõlmatud. Samuti peeti vajalikuks suurema selguse huvides esitada koonddokumendis määratletud geograafilise piirkonna täpne kirjeldus, nagu on tehtud tootespetsifikaadis.
See on vormiline muudatus, mis ei muuda määratletud geograafilist piirkonda.
Muudatus käsitleb tootespetsifikaadi artiklit 3 ja koonddokumendi punkti 6 „Määratletud piirkond“
6. Veinivalmistamise eeskirjad
Jäetakse välja tootespetsifikaadi artikli 5 lõige 11: „Artiklis 1 nimetatud kontrollitud ja garanteeritud päritolunimetusega (DOCG) veinide puhul on kunstlik osaline või täielik gaseerimine keelatud ning nende säilitamiseks on keelatud lisada ka mis tahes käärimist peatavad aineid, kuigi sellised tavad on üldiselt lubatud kehtivate ühenduse ja siseriiklike õigusaktidega.“
Lõike väljajätmisega kaotatakse keeld, mis on kehtivates õigusaktides juba sätestatud ja seega üleliigne, ning lubatud tavadega seotud piirang; seetõttu lähtuvad tootjad kehtivate ühenduse ja siseriiklike eeskirjade sätetest.
Kaitstud päritolunimetusega veinide tootmiseks sobiva viinamarjavirde (veinivalmistamise vahesaadus) lõppkasutuse tootespetsifikaadi artikli 5 lõige 14 (endine lõige 15) sõnastatakse ümber, võimaldades tootjatel otsustada, kuidas nimetatud virret kasutada, et optimeerida tootmist. Seetõttu on lubatud, et DOCG-märgisega „Moscato d’Asti“ ja „Moscato d’Asti vendemmia tardiva“ jaoks sobivat virret, millele osutatakse konkreetselt iga-aastases tootmisearuandes, võib kasutada DOCG-märgisega „Asti“ või „Asti Spumante“ tootmiseks, samuti „Asti metodo classico“ või „Asti Spumante metodo classico“ tootmiseks, mis varem ei olnud lubatud, ja kui „Asti“, „Asti spumante“, „Asti metodo classico“ või „Asti Spumante metodo classico“ tootmiseks mõeldud virde minimaalne naturaalne alkoholisisaldus vastab „Moscato d'Asti“ puhul ette nähtud viinamarjavirde minimaalsele naturaalsele alkoholisisaldusele, on lubatud ka vastupidine toiming.
Muudatus käsitleb tootespetsifikaadi artiklit 5 ega muuda koonddokumenti.
7. Nimetus ja veinide märgistamine
Vahuveine ja klassikalisel meetodil toodetavaid vahuveine (6. kategooria aromaatne kvaliteetvahuvein) toodetakse traditsiooniliselt valdades, mis moodustavad Santa Vittoria d’Alba ja Strevi allpiirkonna, kuid millele praegu osutatakse kui kaitstud päritolunimetusele „Asti“, mistõttu soovitakse need tooted tähistada ka vastava allpiirkonna nimega, et anda tarbijale täpsemat teavet nende veinide päritolu kohta.
Lisaks toodetakse neid veine kõnealustes allpiirkondades suuremate piirangutega, nagu väiksem viinamarjasaak hektari kohta (1–1,5 tonni vähem) ja viinamarjade suurem minimaalne naturaalne alkoholisisaldus (1–1,5 mahuprotsenti rohkem), võrreldes kaitstud päritolunimetusega põhitüüpidega.
Muudatus käsitleb Santa Vittoria d’Alba ja Strevi allpiirkonna tootespetsifikaatide artikleid 1–7 ning on seotud koonddokumendi punktiga 4 „Veinide kirjeldus“ ja punktiga 5 „Maksimaalne saagikus“.
8. Määratletud piirkonnas tootmisega ja piirkonnas pudelisse villimisega seonduv erand
Määratletud piirkonnas tootmisega ning piirkonnas pudelisse villimisega seonduv erand on lisatud koonddokumendi punkti 9 „Lisatingimused“.
Need tingimused olid tootespetsifikaadis alates kaitstud päritolunimetuse „Asti“ tunnustamisest (mis toimus 1967. aastal) ning need kinnitati hiljem DOCG-märgise andmisega ja allpiirkondade lisamisega, kuid 2011. aastal, kui kõigi olemasolevate nimetuste andmed kanti Euroopa Komisjoni infosüsteemi, ei lisatud neid koostamisvea tõttu koonddokumenti.
Seetõttu on tegemist vormilise muudatusega, kuna tootespetsifikaadi kõnealuseid tingimusi pole muudetud.
Muudatus käsitleb koonddokumendi punkti 9 „Täiendavad tingimused“ ega muuda tootespetsifikaati.
9. Vormilised muudatused
Muudetakse kontaktandmeid. Muudatus käsitleb koonddokumendi punkti 1.2 „Muu teave. Kontaktandmed“.
Artikli 5 lõiked nummerdatakse pärast lõike 11 väljajätmist ümber.
Välja jäetakse tootespetsifikaadi artikli 7 lõige 3, kuna see on vastuolus sättega, mis lubab vahuveinide puhul allpiirkonna nime lisamist ja on kehtivate õigusaktidega ette nähtud muude aspektide puhul üleliigne.
Tootespetsifikaadis ajakohastatakse viiteid õigusnormidele.
KOONDDOKUMENT
1. Toote nimetus
Asti
2. Geograafilise tähise tüüp
KPN – kaitstud päritolunimetus
3. Viinamarjasaaduste kategooriad
1. |
Vein |
6. |
Aromaatne kvaliteetvahuvein |
4. Veinide kirjeldus
„Asti“ või „Asti spumante“, sealhulgas koos viidetega allpiirkondadele Santa Vittoria d’Alba ja Strevi
Vaht: õrn, püsiv;
värvus: õlgkollasest kergelt kuldseni;
lõhn: iseloomulik, õrn;
maitse: iseloomulik, tasakaalustatud, pas dosé’st magusani;
minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 11,5 mahuprotsenti, millest tegelikku alkoholi on vähemalt 6 mahuprotsenti;
suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 15 g/l.
Kõik analüütilised näitajad, mida ei ole tabelis esitatud, vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.
Üldised analüütilised omadused |
|
Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
6 |
Minimaalne üldhappesus |
4,5 grammi liitri kohta, väljendatud viinhappena |
Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta) |
|
Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta) |
|
„Asti“ või „Asti spumante metodo classico“ (traditsioonilisel meetodil) allpiirkondadele Santa Vittoria d’Alba ja Strevi osutavate viidetega
Vaht: õrn, püsiv;
värvus: õlgkollasest väga õrnalt kuldseni;
lõhn: iseloomulik, selgelt eristuv, õrn;
maitse: iseloomulik, tasakaalustatud, pas dosé’st magusani;
minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 12 mahuprotsenti, millest tegelikku alkoholi on vähemalt 6 mahuprotsenti;
suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 17 g/l.
Kõik analüütilised näitajad, mida ei ole tabelis esitatud, vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.
Üldised analüütilised omadused |
|
Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
6 |
Minimaalne üldhappesus |
6 grammi liitri kohta, väljendatud viinhappena |
Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta) |
|
Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta) |
|
„Moscato d’Asti vendemmia tardiva“
Värvus: kuldkollane;
lõhn: puuviljaline, väga intensiivne, iseloomulik kuivatatud viinamarjadele, vürtsiste nootidega;
maitse: magus, harmooniline, sametine, ’Moscato’ viinamarjade maitsenüanssidega, mis meenutab kärjemett;
minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 14 mahuprotsenti, millest tegelikku alkoholi on vähemalt 11 mahuprotsenti;
suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 22 g/l.
Kõik analüütilised näitajad, mida ei ole tabelis esitatud, vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.
Üldised analüütilised omadused |
|
Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne üldhappesus |
4,5 grammi liitri kohta, väljendatud viinhappena |
Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta) |
|
Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta) |
|
„Moscato d’Asti“
Värvus: eri intensiivsusega õlgkollane;
lõhn: selgelt tajutav muskaatviinamarja rikkalik aroom;
maitse: magus, aromaatne, iseloomulik, kohati erk;
minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 11 mahuprotsenti, millest tegelikku alkoholi 4,5–6,5 mahuprotsenti;
suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 15 g/l.
Kõik analüütilised näitajad, mida ei ole tabelis esitatud, vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.
Üldised analüütilised omadused |
|
Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne üldhappesus |
4,5 grammi liitri kohta, väljendatud viinhappena |
Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta) |
|
Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta) |
|
Moscato d’Asti allpiirkond „Santa Vittoria d’Alba“
Värvus: õlgkollane, kuldse läikega;
lõhn: elegantne, peen, värske ja püsiv, lillenüanssidega;
maitse: selge, harmooniline, magus, muskaatviinamarjale iseloomulikult aromaatne, kohati erk;
minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 12 mahuprotsenti, millest tegelikku alkoholi 4,5–6,5 mahuprotsenti;
suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 15 g/l.
Kõik analüütilised näitajad, mida ei ole tabelis esitatud, vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.
Üldised analüütilised omadused |
|
Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne üldhappesus |
5 grammi liitri kohta, väljendatud viinhappena |
Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta) |
|
Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta) |
|
Moscato d’Asti allpiirkond „Canelli“
lõhn: muskaadilõhn, selgelt tajutav muskaatviinamarja rikkalik aroom;
värvus: õlgkollane, eri intensiivsusega kollasest kuni kuldseni;
maitse: magus, aromaatne, iseloomulik, muskaatviinamarja aroomiga, kohati erk;
minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 12 mahuprotsenti, millest tegelikku alkoholi 4,5–6,5 mahuprotsenti;
suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 16 g/l.
Kõik analüütilised näitajad, mida ei ole tabelis esitatud, vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.
Üldised analüütilised omadused |
|
Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne üldhappesus |
4,5 grammi liitri kohta, väljendatud viinhappena |
Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta) |
|
Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta) |
|
Moscato d’Asti allpiirkond „Strevi“
Värvus: õlgkollane, eri intensiivsusega kollasest kuni kuldseni:
lõhn: selgelt tajutav muskaatviinamarja rikkalik aroom;
maitse: magus, aromaatne, iseloomulik, muskaatviinamarja aroomiga, kohati erk;
minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 12 mahuprotsenti, millest tegelikku alkoholi 4,5–6,5 mahuprotsenti;
suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 15 g/l.
Kõik analüütilised näitajad, mida ei ole tabelis esitatud, vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.
Üldised analüütilised omadused |
|
Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne üldhappesus |
4,5 grammi liitri kohta, väljendatud viinhappena |
Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta) |
|
Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta) |
|
Moscato d’Asti allpiirkonna „Santa Vittoria d’Alba“ hilise korje vein (Moscato d’Asti allpiirkond „Santa Vittoria d’Alba“ vendemmia tardiva)
Värvus: sädelev kuldkollane;
lõhn: mitmekülgne, puuviljaline, väga intensiivne, selgelt tajutav kuivatatud viinamarjade aroom, vürtsiste nootidega; maitse: magus, harmooniline, sametine, muskaatviinamarja aroomiga, mis meenutab ka kärjemett;
minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 15 mahuprotsenti, millest tegelikku alkoholi 12 mahuprotsenti;
suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 22 g/l.
Kõik analüütilised näitajad, mida ei ole tabelis esitatud, vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.
Üldised analüütilised omadused |
|
Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides) |
|
Minimaalne üldhappesus |
4,5 grammi liitri kohta, väljendatud viinhappena |
Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta) |
|
Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta) |
|
5. Veinivalmistustavad
a. Veinivalmistuse eritavad
PUUDUVAD
b. Maksimaalne saagikus
„Asti“ või „Asti Spumante“, „Moscato d’Asti“
10 000 kg viinamarju hektari kohta
„Asti“ või „Asti Spumante metodo classico“ (traditsiooniline meetod)
10 000 kg viinamarju hektari kohta
„Moscato d’Asti vendemmia tardiva“
6 000 kg viinamarju hektari kohta
„Moscato d’Asti sottozone Canelli e Strevi“
9 500 kg viinamarju hektari kohta
„Moscato d’Asti sottozona Canelli“ tähisega „vigna“
8 500 kg viinamarju hektari kohta
„Moscato d’Asti sottozone Strevi e Santa Vittoria d’Alba“
9 500 kg viinamarju hektari kohta
„Moscato d’Asti sottozona Santa Vittoria d’Alba Vendemmia Tardiva“
5 000 kg viinamarju hektari kohta
„Asti Spumante“ ja „Asti Spumante metodo classico sottozone Santa Vittoria d’Alba e Strevi“
9 500 kg viinamarju hektari kohta
6. Määratletud geograafiline piirkond
Kontrollitud ja garanteeritud päritolunimetusega veinide „Asti“ valmistamiseks sobivate viinamarjade tootmispiirkond on määratletud järgmiselt:
Alessandria provintsi järgnevate valdade kogu territoorium:
Acqui Terme, Alice Bel Colle, Bistagno, Cassine, Grognardo, Ricaldone, Strevi, Terzo ja Visone;
Asti provintsi järgnevate valdade kogu territoorium: Bubbio, Calamandrana, Calosso, Canelli, Cassinasco, Castagnole Lanze, Castel Boglione, Castelletto Molina, Castelnuovo Belbo, Castel Rocchero, Cessole, Coazzolo, Costigliole d’Asti, Fontanile, Incisa Scapaccino, Loazzolo, Maranzana, Mombaruzzo, Monastero Bormida, Montabone, Nizza Monferrato, Quaranti, San Marzano Oliveto, Moasca, Sessame, Vesime, Rocchetta Palafea ja San Giorgio Scarampi;
Cuneo provintsi järgnevate valdade kogu territoorium: Castiglione Tinella, Cossano Belbo, Mango, Neive, Neviglie, Rocchetta Belbo, Serralunga d’Alba, S. Stefano Belbo, S. Vittoria d’Alba, Treiso, Trezzo Tinella, Castino, Perletto ning Alba valla Como ja San Rocco Seno d’Elvio omavalitsusüksus.
— |
Canelli allpiirkonna Asti provintsi järgnevate valdade kogu territoorium: Calamandrana, Calosso, Canelli, Cassinasco, Castagnole Lanze, Coazzolo, Costigliole d’Asti, San Marzano Oliveto, Moasca ning osa territooriumist, mis asub Bormida jõe vasakul kaldal Loazzolo ja Bubbio vallas. Cuneo provintsi järgnevate valdade kogu territoorium: Castiglione Tinella, Cossano Belbo, Mango, Neive, Neviglie, Rocchetta Belbo, Serralunga d’Alba, S. Stefano Belbo, Treiso, Trezzo Tinella ning Alba valla Como ja San Rocco Seno d’Elvio omavalitsusüksus. |
— |
Santa Vittoria d’Alba allpiirkonna puhul Cuneo provintsi Santa Vittoria d’Alba vald. |
— |
Strevi allpiirkonna puhul Alessandria provintsi järgmiste valdade kogu territoorium: Acqui Terme, Cassine, Ricaldone, Strevi, Terzo, Alice Bel Colle, Bistagno, Grognardo ja Visone. |
7. Peamised veiniviinamarjasordid
’Moscato bianco B’ – ’Moscato reale’
8. Seos(t)e kirjeldus
DOCG-märgisega „Asti“
Veinid „Asti“ ja „Moscato d’Asti“ on valmistatud üksnes valgest viinamarjasordist ’Moscato bianco’, millel on iseloomulik ja rikkalik aroomibukett. Eriomadused, mille see sort annab toodetud veinide eri variantidele nii vahuveinide kui ka „vendemmia tardiva“ puhul, on tihedalt seotud viinamarjaistanduse oskusliku haldamisega veinimeistri poolt ja muu hulgas uudsete veinitootmisviisidega, mida on viimastel aastakümnetel hakatud kasutama ’Moscato’ baasil valmistatud väikse suhkrusisaldusega veinide valmistamiseks nii vahuveini kui ka vaikse veinina.
Territooriumi iseloom, see tähendab selle maastik ja pinnase keemiline koostis, kliimatingimused, veinivalmistamise oskused ja traditsioonid on võimaldanud aastate jooksul välja valida viinapuu, mis sobib kõige paremini selles keskkonnas kasvatamiseks – ’Moscato bianco’.
XVIII sajandil mainiti Lausanne’is avaldatud artiklisarjas maailma eri paikadest pärit veinide ja viinamarjaistanduste kohta Piemontest pärit kõrgelt hinnatud viinamarjasorti ’Moscato bianco’ ja XVIII sajandi lõpus märkis mainekas Torino põllumajandusselts ’Moscato’ ära ühena kõige hinnatumate veinide valmistamiseks kohastest Piemonte viinamarjasortidest. XIX sajandil eristus Piemonte juba selgelt teistest Itaalia piirkondadest sordi ’Moscato bianco’ ulatusliku kasvatamise poolest. XIX sajandi lõpus algas ka pudelis teiseselt kääritatud vahuveini märkimisväärses koguses tootmine sordist ’Moscato’. Piemontes leiutatud nn Martinotti meetodi kasutuselevõtuga oli 1895. aastaks sorti ’Moscato’ hakatud kasvatama peamiselt vahuveini tootmiseks ja juba räägiti märkimisväärsest välismaisest nõudlusest selle valge, aromaatse mulliveini järele, mida tunti kaubanduses „Moscato d’Asti“ või „Moscato di Canelli“ nime all. Sellise veinivalmistusviisi kinnistumisega eristus Piemonte täielikult ’Moscato’ teistest kasvatuspiirkondadest (kus sort oli ka väga vähe levinud). Enamik väljaspool Piemontet toodetud muskaatveine liigitati luksuslike liköörveinide kategooriasse. Üksnes Piemontes, Asti, Alessandria ja Cuneo territooriumil kasutati sorti ’Moscato’ vahuveini tootmiseks. Samast perioodist pärinevad esimesed katsed valmistada ’Moscato’ baasil kuiva vahuveini (XX sajandi alguse „Asti Champagne“), kuid neil puudus kaubanduslik tähtsus, kuna selle aja piiratud venivalmistusteadmistega ei suudetud leevendada täielikult kääritatud muskaatveini terpeenidest tulenevat kibedat maitset. Suhkru lisamine teiseseks kääritamiseks pudelis, et kibedust leevendada, tekitas samas rõhu, millele kasutatud pudelid vastu ei pidanud. DOCG-märgisega „Asti“ piirkondlikus tootmises jätkus kuiva veini tootearendus nii vahuveini kui ka tavapärase veini vallas. 1980. aastatel hakati avaldama Piemonte uurimisinstituutide katseuuringuid sordi ’Moscato bianco’ baasil toodetud kuivade veinide keemiliste ja aromaatsete omaduste ning terpeenide muutuste kohta ’Moscato’ viinamarjades tootmistehnoloogia optimeerimise eesmärgil. Neil aastatel kujunes välja nn sordipõhise önoloogia kontseptsioon, see tähendab järjest keerukam tehnoloogiline lähenemisviis, mille eesmärk on rõhutada viinamarja omadusi veini lõppkvaliteedis. Sordi ’Moscato’ puhul on tehniline areng võimaldanud pikendada käärimist, vähendades kibedaid noote, mis takistasid veini turustamist XX sajandi alguses. Seejärel hakkasid teadmisi edasi arendama ettevõtjad, kes on viimastel aastakümnetel hakanud tootma ’Moscato’ baasil valmistatud väikse suhkrusisaldusega veine nii vahuveini kui ka tavapärase veini kujul.
9. Olulised lisatingimused (pakendamine, märgistamine, muud nõuded)
Märgistamisega seotud lisasätted
Õigusraamistik:
riiklikud õigusaktid
Lisatingimuse liik:
märgistamisega seotud lisasätted
Tingimuse kirjeldus:
Kontrollitud ja garanteeritud päritolunimetusega veinide „Asti“ või „Asti Spumante“ nimetuses ega esitluses ei tohi suhkrusisaldust näidata nimetusega samal real; lisaks peab suhkrusisaldus olema esitatud muus kirjas, mille suurus ei tohi ületada nimetuses kasutatava kirja suurust.
Määratletud geograafilises piirkonnas valmistamisega seonduv erand
Õigusraamistik:
riiklikud õigusaktid
Lisatingimuse liik:
määratletud geograafilises piirkonnas valmistamisega seonduv erand.
Tingimuse kirjeldus:
Kontrollitud ja garanteeritud päritoluga veinide „Asti“ valmistamise toiminguid (sealhulgas viinamarjade kuivatamine tüübi „vendemmia tardiva“ jaoks ja vahuveini valmistamine) võib lisaks viinamarjade tootmispiirkonnale teha ka kogu Alessandria, Asti, Cuneo provintside haldusterritooriumil ning Chieri kommuuni (TO) Pessione omavalitsusüksuses, mis asub tootmispiirkonna kõrval.
Määratletud piirkonnas pudelitesse villimine
Õigusraamistik:
riiklikud õigusaktid
Lisatingimuse liik:
pudelitesse villimine määratletud geograafilises piirkonnas
Tingimuse kirjeldus:
Kontrollitud ja garanteeritud päritolunimetusega veinide Asti“ pudelitesse villimise toimingud tehakse tootmispiirkonnas. Vastavalt komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2019/33 artiklile 4 peab villimine toimuma kvaliteedi säilitamiseks, algupära või kontrolli tagamiseks määratletud geograafilises piirkonnas.
Link tootespetsifikaadile
https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/16195