Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014A1014(01)

    Komisjoni arvamus, 13. oktoober 2014 , mis käsitleb Euroopa Keskpanga soovitust nõukogu määruse kohta, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2533/98 statistilise teabe kogumise kohta Euroopa Keskpanga poolt (EKB/2014/13)

    ELT C 362, 14.10.2014, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    14.10.2014   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 362/1


    KOMISJONI ARVAMUS,

    13. oktoober 2014,

    mis käsitleb Euroopa Keskpanga soovitust nõukogu määruse kohta, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2533/98 statistilise teabe kogumise kohta Euroopa Keskpanga poolt (EKB/2014/13)

    2014/C 362/01

    1.   Sissejuhatus

    1.1.

    Euroopa Keskpank esitas 20. juunil 2014 soovituse nõukogu määruse kohta, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2533/98 statistilise teabe kogumise kohta Euroopa Keskpanga poolt (EKB/2014/13). Nõukogu otsustas 15. juulil 2014 komisjoniga selle ettepaneku üle nõu pidada.

    1.2.

    Kuna soovitus on otseselt seotud finantseerimisasutuste, turgude ja infrastruktuuride järelevalve, finantssüsteemi stabiilsuse ja ka Euroopa statistikaga, osaleb komisjon hea meelega nendel konsultatsioonidel.

    1.3.

    Euroopa Keskpank soovitab, et EKP, kellele nõukogu 15. oktoobri 2013. aasta määrusega (EL) nr 1024/2013 (millega antakse Euroopa Keskpangale eriülesanded seoses krediidiasutuste usaldatavusnõuete täitmise järelevalve poliitikaga) (1) on antud erifunktsioon krediidiasutuste usaldatavusnõuete täitmise järelevalve valdkonnas, saaks selle funktsiooni täitmiseks kasutada konfidentsiaalset statistilist teavet. Lisaks soovitab ta, et Euroopa Keskpankade Süsteemi (EKPS) liikmed ja muud liikmesriikide ja liidu ametiasutused, mis vastutavad a) finantseerimisasutuste, turgude ja infrastruktuuride järelevalve ning b) finantssüsteemi stabiilsuse eest, võiksid omavahel vahetada konfidentsiaalset statistilist teavet ning seda võiks edastada ka Euroopa stabiilsusmehhanismile (ESM) selle vastavate ülesannete täitmiseks. Nimetatud ametiasutuste hulka võivad muu hulgas kuuluda järelevalve ja makrotasandi usaldatavusjärelevalve eest vastutavad pädevad asutused, Euroopa järelevalveasutused, Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu ja ametiasutused, keda on volitatud krediidiasutusi solveerima.

    2.   Erimärkused

    2.1.

    Soovitatud muudatus hõlmab muu hulgas lõike 4a lisamist määruse (EÜ) nr 2533/98 (2) artiklile 8, et võimaldada EKPSi kogutud statistilise teabe vahetamist EKPSi ja asjaomaste ametiasutuste vahel, ja selle teabe kasutamist.

    2.2.

    Komisjon toetab EKP soovituse eesmärke, milleks on ettevõtjate aruandekohustuse vähendamine, selle tagamine, et andmeid oleks vaja koguda ainult üks kord, ning ülesannete täitmiseks vajaliku teabe edastamine liidu ja liikmesriikide ametiasutustele, mis vastutavad finantseerimisasutuste, turgude ja infrastruktuuride järelevalve ning finantssüsteemi stabiilsuse eest.

    2.3.

    Komisjon peab siiski rõhutama statistilise konfidentsiaalsuse kaitse tähtsust Euroopa statistika koostamisel.

    2.4.

    Komisjon soovib seepärast näha otse määruses (EÜ) nr 2533/98 sõnastatud selget ja piiravat määratlust asjaomase teabe ja selle võimalike kasutusviiside kohta. Vastuvõtvate ametiasutuste puhul peab olema selge, et neil lasub range konfidentsiaalsuskohustus, mis hõlmab muu hulgas füüsilist ja loogilist kaitset ja ajalisi piiranguid. Praegu see nii ei ole, kuna kõnealuste piirangutega on seotud üksnes EKPSi liikmed (määruse (EÜ) nr 2533/98 artikli 8 lõige 3).

    2.5.

    Statistilise konfidentsiaalsuse põhimõte on äärmiselt oluline, et säilitada nii kodanike kui ka ettevõtjate usaldus. Seepärast kehtib see põhimõte mõlemas Euroopa statistika koostamise eest vastutavas süsteemis, nimelt Euroopa statistikasüsteemis ja EKPSis. Euroopa statistikasüsteemi õiguslikus põhiraamistikus – määruses (EÜ) nr 223/2009 Euroopa statistika kohta (3) – kohaldatakse nimetatud põhimõtet, keelates sõnaselgelt statistilisel eesmärgil kogutud andmete muuks otstarbeks kasutamise ning lubades vaid üksikuid ja rangelt määratletud erandeid sellest eeskirjast; samal ajal on EKPSi õigusliku põhiraamistikuga – määrusega (EÜ) nr 2533/98 – ette nähtud üpris laiaulatuslik ja mitte eriti selgelt määratletud erandite loetelu (4).

    2.6.

    EKP soovitab nüüd selle erandite loetelu laiendamist selliselt, et see hõlmaks kasutajatena ka selliseid EKPSi väliseid üksusi, mis vastutavad finantseerimisasutuste, turgude ja infrastruktuuride järelevalve ning makrotasandi usaldatavusjärelevalve eest.

    2.7.

    Kui kõnealuse erandite loetelu laiendamise soovitusega ei kaasne selgeid ja rangeid eeskirju ja tingimusi, oleks see komisjoni jaoks mitmes mõttes muret tekitav. Esiteks antaks juurdepääs andmetele üksustele, mis ei kuulu EKPSi ega ole statistika koostajad. Selliseid üksusi ei seo ametialased põhimõtted, mida kohaldatakse statistikaasutuste suhtes eespool nimetatud raammääruste ja Euroopa statistika tegevusjuhise alusel. Teiseks murekohaks on juurdepääsetava teabe iseloom ja kavandatav kasutusala ehk finantsjärelevalve. Andmesubjektide jaoks äärmiselt tundlikku äriteavet kasutataks järelevalve ja kontrolli eesmärgil. Kui haldusandmeid võib statistilistel eesmärkidel kasutada, siis konfidentsiaalse statistilise teabe halduseesmärkidel kasutamine ei ole tavapäraste statistikapõhimõtetega kooskõlas. Kolmandaks teeb muret see, et EKPS ei pruugi suuta tagada, et andmeid vastu võtvad EKPSi-välised üksused kaitsevad andmeid nõuetekohases ulatuses. See võib õõnestada avalikkuse usaldust statistikaasutuste suhtes ning tagajärjena mõjutada vastamismäära ja esitatud andmete kvaliteeti.

    2.8.

    Euroopa statistikasüsteemist pärit andmete suhtes, mis edastatakse EKPSile, kohaldatakse erieeskirju (eelkõige määruse (EÜ) nr 2533/98 artiklit 8a). Soovitatud muudatused neid eeskirju otseselt ei mõjuta. Komisjon on siiski seisukohal, et vaja on täiendavaid kaitsemeetmeid. Need kaitsemeetmed tuleb täpsustada määruses (EÜ) nr 2533/98 ja mitte hilisemal etapil kahepoolsetes kokkulepetes EKP ja komisjoni (Eurostat) (5) või EKPSi muude liikmete ja Euroopa statistikasüsteemi vahel.

    3.   Kokkuvõte

    3.1.

    Komisjon toetab EKP soovituse eesmärke, milleks on ettevõtjate aruandekohustuse vähendamine, selle tagamine, et andmeid oleks vaja koguda ainult üks kord, ning ülesannete täitmiseks vajaliku teabe edastamine liidu ja liikmesriikide ametiasutustele, mis vastutavad finantseerimisasutuste, turgude ja infrastruktuuride järelevalve ning finantssüsteemi stabiilsuse eest.

    3.2.

    Komisjon peab siiski rõhutama statistilise konfidentsiaalsuse kaitse tähtsust Euroopa statistika koostamisel. Selle põhimõtte tagamiseks tuleks määrusega ette näha asjaomase teabe selge ja piirav määratlus ning selle võimalikud kasutusviisid. Vastuvõtvate ametiasutuste puhul peab olema selge, et neil lasub range konfidentsiaalsuskohustus, mis hõlmab muu hulgas füüsilist ja loogilist kaitset ja ajalisi piiranguid.

    3.3.

    Seepärast on komisjon seisukohal, et eespool esitatud probleemid tuleb lahendada määrusega (EÜ) nr 2533/98.

    Brüssel, 13. oktoober 2014

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Algirdas ŠEMETA


    (1)  ELT L 287, 29.10.2013, lk 63.

    (2)  EÜT L 318, 27.11.1998, lk 8.

    (3)  ELT L 87, 31.3.2009, lk 164.

    (4)  Euroopa statistikasüsteemi kohta vt määruse (EÜ) nr 223/2009 artikkel 20 koos artikli 2 lõike 1 punktiga e ja EKPSi kohta vt määruse (EÜ) nr 2533/98 artikkel 8.

    (5)  Eurostat on liidu statistikaasutus, mis vastutab Euroopa statistika arendamise, koostamise ja levitamise eest.


    Top