Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(37)

Aruanne Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri eelarveaasta 2011 raamatupidamise aastaaruande kohta koos agentuuri vastustega

ELT C 388, 15.12.2012, p. 219–225 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 388/219


ARUANNE

Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri eelarveaasta 2011 raamatupidamise aastaaruande kohta koos agentuuri vastustega

2012/C 388/37

SISSEJUHATUS

1.

Bilbaos asuv Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuur (edaspidi „agentuur”) asutati nõukogu määrusega (EÜ) nr 2062/94 (1). Agentuuri ülesandeks on koguda ja levitada informatsiooni riiklike ja liidu tööohutuse ja töötervishoiu valdkonna prioriteetide kohta, toetada poliitika väljatöötamise ja elluviimisega tegelevaid riiklikke ja liidu organisatsioone ning anda informatsiooni ennetavate meetmete kohta (2).

KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

2.

Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute otsesest kontrollimisest ning agentuuri järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest. Lisaks kasutatakse vajaduse korral teiste audiitorite tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitatud teavet.

KINNITAV AVALDUS

3.

Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 sätetele auditeeris kontrollikoda agentuuri raamatupidamise aastaaruannet, (3) mis koosneb 2011. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta finantsaruannetest (4) ja eelarve täitmise aruandest; (5) samuti auditeeris kontrollikoda raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

Juhtkonna kohustused

4.

Eelarvevahendite käsutajana täidab direktor eelarvet nii tulude kui ka kulude osas agentuuri finantsmääruse kohaselt, omal vastutusel ja heakskiidetud assigneeringute piires (6). Direktor kehtestab (7) organisatsiooni struktuuri ja sobiva haldus- ja sisekontrolli süsteemi ning -protseduurid, et koostada lõplik raamatupidamise aastaaruanne, (8) milles ei esine pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; samuti on direktori ülesanne tagada, et mainitud aruande aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

Audiitori kohustused

5.

Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule (9) kinnitav avaldus agentuuri raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

6.

Kontrollikoda viis auditi läbi kooskõlas IFACi rahvusvaheliste auditeerimisstandardite ja eetikanormidega ning INTOSAI kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvaheliste standarditega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda auditi kavandama ja läbi viima viisil, mis annab talle piisava kindluse selle kohta, et agentuuri raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

7.

Auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning aruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad audiitori otsustusest, sealhulgas hinnangust riskidele, et finantsaruanded võivad sisaldada pettusest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi ning alustehingute mittevastavust Euroopa Liidu õigusraamistikule. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võtab audiitor riskide hindamisel arvesse finantsaruannete koostamise ja õiglase esitamisega seonduvaid sisekontrollimehhanisme ning alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks rakendatud järelevalve- ja kontrollisüsteeme. Audit hõlmab ka juhtkonna poolt kasutatud arvestuspõhimõtete asjakohasuse ja tehtud arvestushinnangute põhjendatuse, samuti raamatupidamise aastaaruande üldise esitusviisi hindamist.

8.

Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane järgnevate arvamuste esitamiseks.

Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

9.

Kontrollikoja hinnangul kajastab agentuuri raamatupidamise aastaaruanne (10) kõigis olulistes aspektides õiglaselt agentuuri finantsolukorda 31. detsembri 2011. aasta seisuga ning agentuuri finantstulemusi ja rahavooge lõppenud aastal vastavalt agentuuri finantsmääruse sätetele ja komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud arvestuseeskirjadele (11).

Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

10.

Kontrollikoja hinnangul on agentuuri 2011. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

11.

Järgnevad kommentaarid ei sea kontrollikoja esitatud arvamusi kahtluse alla.

KOMMENTAARID EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA

12.

Agentuuri 2011. aasta eelarve suurus oli 16,4 miljonit eurot; sellele eelnenud aasta eelarve oli 15,5 miljonit eurot. 2011. aasta kogueelarve assigneeringute tühistamise määr oli 8 % (1,3 miljonit eurot), mis tähendab kahekordistumist võrreldes 2010. aasta määraga (4 %). See näitab raskusi aasta tööprogrammis ettenähtud tegevuse elluviimisel ja eelarve aastasuse põhimõtte järgimisel.

13.

Kõik 16. septembrist kuni 31. detsembrini 2011 volitatud eelarvevahendite käsutajate poolt tehtud finantstehingud (kulukohustused ja juriidilised kohustused, maksed) tehti kehtetute volituste alusel, mida ei olnud pärast uue direktori tööleasumist uuendatud.

KOMMENTAARID AGENTUURI JÄRELEVALVE- JA KONTROLLISÜSTEEMIDE PEAMISTE KONTROLLIMEHHANISMIDE KOHTA

14.

Ehkki agentuuri finantsmääruse ja selle rakenduseeskirjade kohaselt tuleb füüsiline inventuur läbi viia vähemalt iga kolme aasta tagant, tehti seda viimati 2006. aastal.

MUUD KOMMENTAARID

15.

Erinevalt ülejäänud kahest Hispaanias asuvast Euroopa Liidu ametist (Siseturu Ühtlustamise Amet Alicantes ja Euroopa Kalanduskontrolli Amet Vigos) ei ole agentuur sõlminud tegevuskoha lepingut.

IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige dr Louis GALEA, võttis käesoleva aruande vastu 5. septembri 2012. aasta koosolekul Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

president

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  EÜT L 216, 20.8.1994, lk 1. Määrust muudeti viimati nõukogu määrusega (EÜ) nr 1112/2005 (ELT L 184, 15.7.2005, lk 5).

(2)  Lisas esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte agentuuri pädevusest ja tegevusest.

(3)  Raamatupidamise aastaaruandele on lisatud aasta eelarve haldamise ja finantsjuhtimise aruanne, kus esitatakse lisateavet eelarve täitmise ja haldamise kohta.

(4)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, netovara muutuste aruannet, oluliste arvestuspõhimõtete kokkuvõtet ning muid selgitavaid lisasid.

(5)  Eelarve täitmise aruanne koosneb aruandest ja selle lisast.

(6)  Komisjoni määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 (EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72) artikkel 33.

(7)  Määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 38.

(8)  Asutuste raamatupidamise aastaaruannete ja arvestuse koostamise eeskirjad on sätestatud määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 VII jaotise 1. ja 2. peatükis, mida on viimati muudetud määrusega (EÜ, Euratom) nr 652/2008 (ELT L 181, 10.7.2008, lk 23), ning on tervikuna agentuuri finantsmäärusse integreeritud.

(9)  Nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artikli 185 lõige 2 (ELT L 248, 16.9.2002, lk 1).

(10)  Lõplik raamatupidamise aastaaruanne koostati 29. juunil 2012 ning kontrollikoda sai selle kätte 3. juulil 2012. Komisjoni raamatupidamise aastaaruandega konsolideeritud lõplik raamatupidamise aastaaruanne avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas järgneva aasta 15. novembriks. Aruandega võib tutvuda järgmistel veebilehtedel: http://eca.europa.eu ja http://osha.europa.eu/en/about/finance/.

(11)  Komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud arvestuseeskirjad põhinevad Rahvusvahelise Arvestusekspertide Föderatsiooni koostatud rahvusvahelistel avaliku sektori raamatupidamisstandarditel või nende puudumisel Rahvusvahelise Arvestusstandardite Nõukogu koostatud rahvusvahelistel arvestusstandarditel (IAS) / rahvusvahelistel finantsaruandlusstandarditel (IFRS).


LISA

Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuur (Bilbao)

Pädevus ja tegevus

Aluslepingust tulenevad liidu pädevusvaldkonnad

Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklid 151 ja 153)

Liit ja liikmesriigid [- - -] võtavad oma eesmärgiks tööhõive edendamise ning parandatud elamis- ja töötingimused, et võimaldada nende ühtlustamist samal ajal jätkuva parandamisega, piisava sotsiaalkaitse, tööturu osapoolte dialoogi, inimressursside arendamise, pidades silmas kestvat kõrget tööhõivet ja tööturult väljatõrjumise tõkestamist.

Pidades silmas artikli 151 eesmärkide saavutamist, toetab ja täiendab liit liikmesriikide meetmeid järgmistes valdkondades:

a)

eelkõige töökeskkonna parandamine, et kaitsta töötajate tervist ja turvalisust;

b)

töötingimused;

c)

töötajate teavitamine ja ärakuulamine;

d)

tööturult väljatõrjutud isikute integreerimine, ilma et see piiraks artikli 166 kohaldamist;

e)

meeste ja naiste võrdõiguslikkus seoses nende võimalustega tööturul ja kohtlemisega tööl;

f)

sotsiaalse tõrjutuse vastu võitlemine.

Agentuuri pädevus

(nõukogu määrus (EMÜ) nr 2062/94)

Eesmärgid

Kuna vastavalt aluslepingu ja tööohutuse ja -tervishoiu hilisemate tegevusprogrammide sätetele soodustatakse eriti töökeskkonna parandamist, et tagada töötaja turvalisus ja tervisekaitse, on agentuuri eesmärk anda liidu asutustele, liikmesriikidele ja selles valdkonnas tegutsejatele vajalikku tehnilist, teaduslikku ja majandusalast infot tööohutuse ja töötervishoiu valdkonnas (artikkel 2).

Ülesanded

Koguda ja levitada informatsiooni riiklike ja liidu prioriteetide ja teadustöö kohta.

Edendada koostööd ning info vahetamist, sealhulgas koolitusprogrammide osas.

Anda liidu asutustele ja liikmesriikidele vajalikku informatsiooni, et koostada ja rakendada poliitikat, pidades silmas eelkõige õigusaktide mõju väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Pakkuda teavet ennetusmeetmete kohta.

Aidata kaasa liidu strateegiate ja tegevusprogrammide väljatöötamisele.

Luua riikide teabe- ja teemakeskusi hõlmav võrgustik.

Juhtimine

Juhatus

Üks iga liikmesriigi valitsust esindav liige.

Üks tööandjate organisatsioonide esindaja igast liikmesriigist.

Üks töötajate organisatsioonide esindaja igast liikmesriigist.

Kolm komisjoni esindajat.

Esimesed kolm eespool nimetatud liiget ja asendusliiget nimetatakse ametisse tööohutuse ja töötervishoiu nõuandekomitee liikmete ja asendusliikmete hulgast.

Juhatuse büroo

Eesistuja ja kolm ase-eesistujat.

Koordinaatorid kõigist kolmest huvirühmast.

Üks liige igast rühmast ja komisjonist.

Direktor

Direktori nimetab juhatus komisjoni koostatud kandidaatide nimekirja põhjal.

Komiteed

Tööprogrammi ja eelarve puhul kohustuslik konsultatsioon komisjoni ning tööohutuse ja töötervishoiu nõuandekomiteega.

Välisaudit

Kontrollikoda.

Eelarve täitmisele heakskiitu andev asutus

Euroopa Parlament nõukogu soovituse põhjal.

2011. aastal agentuuri käsutusse antud ressursid (sulgudes 2010. aasta andmed)

Eelarve

16,4 (15,5) miljonit eurot, millest:

Liidu toetus tööhõive peadirektoraadilt: 91 % (94,0 %)

Liidu toetus laienemise peadirektoraadilt: 8 % (3,4 %)

Muu: 1,0 % (2,6 %)

Personali suurus seisuga 31. detsember 2011

44 (44) töökohta ametikohtade loetelus, millest 41 (41) oli täidetud

Muu personal:

Lähetuses viibivad riiklikud eksperdid: 0 (0)

Lepingulised töötajad: 26 (25) (üks neist rahastatud sihtotstarbelistest vahenditest)

Kohalikud töötajad: 1 (1)

Personal kokku: 68 (67)

Personali jaotus tegevuste kaupa

Põhitegevus: 50 (49)

Haldustegevus: 10 (10)

Mitmesugused ülesanded: 8 (8)

2011. aastal pakutud tooted ja teenused

(Teabe kogumine ja analüüs)

Euroopa riskiseirekeskus: muutuste prognoosimine

Euroopa ettevõtete uusi ja tekkivaid riske hõlmava küsitluse (ESENER) tulemuste levitamine: täiendavad üritused liikmesriikides aruande ning kokkuvõtte tutvustamiseks ja levitamiseks (avaldatud 22 keeles).

Prognoosuuringu „Keskkonnasõbralike töökohtadega seonduvate tehnoloogiliste uuenduste aastaks 2020 avalduv mõju ohutuse ja tervishoiu seisukohalt” teise osa lõpuleviimine. Alustati kolmandat osa, mis hõlmas muu hulgas seitset stsenaariumide loomise töötuba, kus osalesid eksperdid ja poliitikakujundajad.

Väljaanded:

keskkonnasõbralike töökohtade tööohutust ja -tervishoidu mõjutavate uute tehnoloogiatega seotud uute ja tekkivate riskide hinnang kuni aastani 2020. Esimene osa: peamised muutuste põhjustajad, teine osa: põhitehnoloogiad;

tööohutus ja -tervishoid arvudes: tööohutus ja -tervishoid transpordisektoris – ülevaade;

päästeteenistused: tööohutuse ja -tervishoiu riske käsitleva kirjanduse ülevaade;

vägivald ja ahistamine töökohal: Euroopa olukord;

naiste ning tööohutuse ja -tervishoiu teemalise seminari elektrooniline kokkuvõte.

Valmis „Tööohutuse ja -tervishoiu viki” interaktiivne platvorm ja ekspertidelt telliti 78 artiklit.

Töökeskkonna alane teave: teadmiste jagamine hea tava kohta töökoha tasandil

Tööohutuse ja -tervishoiu alase oskusteabe jagamine hooldustööde ohutuse üleeuroopalise kampaania käigus, mis hõlmas osalemist riigisisestel ja rahvusvahelistel üritustel ja järgmiste väljaannete avaldamist:

teabelehed (legionella ja leegionäride tõbi, hooldustööde ohutus põllumajanduses);

hooldustööd põllumajanduses – ohutus- ja tervishoiualane juhend;

Euroopa hea tava auhinnad 2010–2011 – hooldustööde ohutuse üleeuroopaline kampaania;

legionella ja leegionäride tõbi – poliitikaalane ülevaade;

kolm e-teabelehte hooldustööde ohutuse kampaania toetuseks.

Elektroonilise interaktiivse riskihindamisvahendi (OiRA) projekti käivitamine tööohutuse ja -tervishoiu maailmakongressil.

OiRA vahendite arendamine kümnes riigis ja selleteemalised läbirääkimised veel kaheksas riigis.

Teabelehed, aruanded ja juhtumiuuringud järgmistel teemadel: maanteetransport, ohutuskultuur, vaimse tervise edendamine, majanduslikud stiimulid ja hooldustööde ohutus.

Teabeedastus, kampaaniad ja tutvustustöö

Hooldustööde ohutuse üleeuroopaline kampaania: teine ja viimane aasta. Hea tava auhindade üleandmistseremoonia; tippkohtumine; üleeuroopalise kampaania abiprojekt; 53 kampaania ametlikku ELi partnerit; elektroonilise kampaaniate korraldamise abivahendi väljatöötamine; 2012.–2013. aasta kampaania Working together for risk prevention ettevalmistamine.

Mitmekeelsed veebipõhised ja paberkandjal tööohutuse ja -tervishoiu alased väljaanded, infomaterjalid, vahendid ja teenused.

Tööohutuse ja -tervishoiu alase teabe tutvustamine, sealhulgas projektid teemadel: tööohutus ja -tervishoid ning transport; tööohutus ja -tervishoid ning keskkonnas leiduv tubakasuits; naised töökohal; ESENERi leiud (2011. aastal seminarid neljas riigis).

OiRA (elektrooniline interaktiivne riskihindamisvahend) projekti avalik käivitamine ning OiRA tutvustus- ja levitamisstrateegia väljatöötamine.

Aktiivne või passiivne osalemine üle 160-l tööohutuse ja -tervishoiu teemalisel üritusel, näitusel ja konverentsil.

Õpetajate töövahendi, kus peategelaseks populaarne animategelane Napo, arendamine ja esmane katsetamine.

Fotokonkurss focus on risk prevention; tervisliku töökeskkonna teemaliste dokumentaalfilmide auhind.

Tööohutuse ja -tervishoiu teemalise üleeuroopalise arvamusküsitluse arendus ja välitööd.

Järelevalve ja hindamine: veebilehe kasutatavuse uuring; tervisliku töökeskkonna teemaliste dokumentaalfilmide auhinna hindamine; „Salus & Co” koomiksitegelaste ülevaade; meediakajastuse jälgimine.

Võrgustikud ja koordineerimistegevus

Teabekeskuste võrgustiku edasiarendamine, agentuuri juhtimine ja suhtlemine Euroopa ning rahvusvaheliste organisatsioonidega.

Agentuuride juhtide võrgustiku ning haldusjuhtide võrgustiku koordineerimine.

Institutsioonilise suutlikkuse arendamine kandidaat- ja võimalikes kandidaatriikides (sihtotstarbelised vahendid).

Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri aastate 2009–2013 strateegia hindamine.

Allikas: agentuuri edastatud teave.


AGENTUURI VASTUSED

12.

2011. eelarveaasta eelarve täitmise määr oli üldiselt parem kui eelneval aastal, eriti seoses C8 assigneeringute tühistamisega ja C1 assigneeringute ülekandmise vähendamisega jaotises III (tegevuskulud).

2011. aasta assigneeringute tühistamise suurem määr on osaliselt tingitud täitmata ametikohtadest ja vajadusest mitte alustada suuremat tegevust (OSHwiki) enne rahvusvahelise koostöö tagamist (maailmakonverents).

13.

Agentuur oli arvamusel, et eelnevad volitused kehtisid.

Pärast kontrollikoja kohapealset auditit allkirjastas uus direktor 2. märtsil 2012 uued volitused, mis kinnitasid kõik eelnevad volitused.

14.

Agentuur võtab kontrollikoja soovituse teadmiseks ja teeb 2012. aasta lõpuks kogu oma vara ulatusliku füüsilise inventuuri.

15.

Agentuur on tegevuskoha lepingu poole püüelnud palju aastaid. Läbirääkimised Hispaania võimudega kestavad ja nende tulemusi oodatakse 2012. aasta lõpuks.


Top