Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2012/286/16

    Konkursikutse – Programm „Kultuur“ (2007–2013) – Programmi meetmete rakendamine: mitmeaastased koostööprojektid; koostöömeetmed; erimeetmed (kolmandad riigid) ja Euroopa tasandil tegutsevate kultuuri valdkonna asutuste toetamine

    ELT C 286, 22.9.2012, p. 23–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    22.9.2012   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 286/23


    Konkursikutse – Programm „Kultuur“ (2007–2013)

    Programmi meetmete rakendamine: mitmeaastased koostööprojektid; koostöömeetmed; erimeetmed (kolmandad riigid) ja Euroopa tasandil tegutsevate kultuuri valdkonna asutuste toetamine

    2012/C 286/16

    SISSEJUHATUS

    Käesolev konkursikutse põhineb Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. detsembri 2006. aasta otsusel nr 1855/2006/EÜ, (1) millega luuakse programm „Kultuur” (2007–2013), (edaspidi „programm „Kultuur” ”). Käesoleva konkursikutse üksikasjalikud tingimused on programmi „Kultuur” (2007–2013) juhendis, mis on avaldatud veebisaidil Europa (vt VIII punkt). Programmi juhend on käesoleva konkursikutse lahutamatu osa.

    I.   Eesmärgid

    Programmi „Kultuur” eesmärk on tugevdada eurooplaste ühisel kultuuripärandil põhinevat kultuuriruumi, aidates ühtlasi kaasa Euroopa kodakondsuse kujunemisele. Selleks arendatakse abikõlblike riikide (2) kultuurivallas tegutsejate vahel koostööd.

    Programmi kolm erieesmärki on:

    edendada kultuurisektori töötajate riikidevahelist liikuvust;

    toetada kunstiteoste ning kultuuri- ja kunstitoodete riikidevahelist ringlust;

    soodustada kultuuridevahelist dialoogi.

    Programm põhineb paindlikul interdistsiplinaarsel lähenemisel ning keskendub vajadustele, mida väljendasid kultuurivallas tegutsejad programmi koostamisele eelnenud avalikul konsulteerimisel.

    II.   Tegevussuunad

    Käesolev konkursikutse hõlmab programmi „Kultuur” järgmisi tegevussuundi:

    1.   Kultuurimeetmete toetamine (tegevussuunad 1.1, 1.2.1 ja 1.3.5)

    Kultuuriorganisatsioonidele antakse projektide jaoks toetust, et edendada piiriülest koostööd ning arendada ja korraldada kultuuri- ja kunstiüritusi.

    Kõnealuse tegevussuuna eesmärk on aidata programmis „Kultuur” osalevate riikide organisatsioonidel (teatrid, muuseumid, kutseliidud, uurimiskeskused, ülikoolid, kultuuriinstituudid ja riigiasutused) teha koostööd, mille raames saaksid eri valdkondade töötajad koos tegutseda ja laiendada oma kultuuri- ja kunstitegevust teistesse riikidesse.

    Tegevussuund on jagatud kolmeks kategooriaks, allpool on nende üksikasjalik kirjeldus.

    Tegevussuund 1.1:   mitmeaastased koostööprojektid (kestusega 3–5 aastat).

    Esimese kategooria eesmärk on edendada mitmeaastaseid riikidevahelisi suhteid, julgustades vähemalt kuut kultuurivallas tegutsejat vähemalt kuuest abikõlblikust riigist tegema valdkonnasisest ja valdkondadevahelist koostööd, et arendada kolme kuni viie aasta jooksul ühist kultuuritegevust. ELi toetus võib olla 200 000–500 000 eurot aastas, kuid mitte enam kui 50 % abikõlblike kulude kogusummast. Rahastamise eesmärk on aidata luua projektile geograafiline mõõde ja seda laiendada ning muuta püsivaks ka pärast rahastamise lõppu.

    Tegevussuund 1.2.1:   koostööprojektid (kestusega kuni 24 kuud)

    Teine kategooria käsitleb meetmeid, mida võtavad ühiselt vähemalt kolm kultuurivallas tegutsejat vähemalt kolmest abikõlblikust riigist kuni kahe aasta jooksul, tehes valdkonnasisest ja -ülest koostööd. Eritähelepanu on suunatud pikaajalise koostöö meetmetele. ELi toetus võib olla 50 000–200 000 eurot, kuid mitte enam kui 50 % abikõlblike kulude kogusummast.

    Tegevussuund 1.3.5:   kolmandate riikidega tehtava koostöö erimeetmed (kestusega kuni 24 kuud).

    Kolmanda kategooriana toetatakse kultuurikoostöö projekte, millega edendatakse kultuurivahetust programmis osalevate riikide ja Euroopa Liiduga koostöölepingu sõlminud kolmandate riikide vahel, tingimusel et leping sisaldab kultuuri käsitlevaid klausleid. Iga aasta kohta valitakse osalejaks üks või mitu kolmandat riiki. Valitud riigi (riikide) nimi (nimed) avaldatakse enne taotluse esitamise tähtpäeva programmi veebilehel (vt punkt VII).

    Meede peab sisaldama rahvusvahelise koostöö konkreetset mõõdet. Koostööprojektid hõlmavad vähemalt kolme kultuurivallas tegutsejat vähemalt kolmest abikõlblikust riigist ja näevad ette kultuurikoostööd vähemalt ühe asutusega valitud kolmandatest riikidest ja/või kultuuritegevust neis riikides. ELi toetus võib olla 50 000–200 000 eurot, kuid mitte enam kui 50 % abikõlblike kulude kogusummast.

    2.   Kirjandustõlke projektid (kestusega kuni 24 kuud) (tegevussuund 1.2.2)

    Selle tegevussuunaga toetatakse tõlkeprojekte. Kirjanduse tõlkimiseks antava ELi toetuse eesmärk on laiendada teadmisi kaaseurooplaste kirjandusest ja kirjanduspärandist, edendades kirjandusteoste riikidevahelist ringlust. Kirjastustele võidakse anda toetust ilukirjandusteoste ühest Euroopa Liidu keelest teise tõlkimiseks ja avaldamiseks. ELi toetus võib olla 2 000–60 000 eurot, kuid mitte enam kui 50 % abikõlblike kulude kogusummast.

    3.   Toetus Euroopa kultuurifestivalidele (projektid kestusega kuni 12 kuud) (tegevussuund 1.3.6)

    Selle tegevussuunaga toetatakse Euroopa mõõtmega festivale, mis aitavad saavutada programmi üldeesmärke (kultuuritöötajate liikuvus, kunstiteoste ringlus ja kultuuridevaheline dialoog).

    Toetuse maksimaalne summa on 100 000 eurot, mis moodustab maksimaalselt 60 % abikõlblikest kuludest. Toetust võib anda festivali ühele toimumisele.

    4.   Euroopa tasandil kultuurivaldkonnas tegutsevate organisatsioonide toetamine (2. tegevussuund) (toetus ühele 12-kuulisele projektile)

    Tegevustoetust võivad saada kultuuriorganisatsioonid, mis tegutsevad või soovivad tegutseda kultuuri valdkonnas Euroopa tasandil. Kõnealune tegevussuund on mõeldud organisatsioonidele, mis annavad ühisele kultuurikogemusele Euroopa mõõtme.

    Selle tegevussuuna alusel toetatakse abisaavate organisatsioonide püsitegevusega seotud kulusid. See erineb tunduvalt programmi teiste tegevussuundade alusel antavatest toetustest.

    Selle tegevussuuna alusel on abikõlblikud kolme liiki organisatsioonid:

    a)

    kultuurisaadikud;

    b)

    esindusvõrgustikud;

    c)

    struktureeritud arutelufoorumid.

    ELi toetuse suurus sõltub taotlemiskategooriast; toetus ei või olla suurem kui 80 % abikõlblike kulude kogusummast.

    5.   Kultuuripoliitika analüüsiga tegelevate asutuste koostööprojektid (kestusega kuni 24 kuud) (tegevussuund 3.2)

    Selle kategooriaga soovitakse toetada era- või avalike asutuste vahelisi koostööprojekte (riiklikud, regionaalsed või kohalikud kultuuriteenused, kultuuriuurimis- või sihtasutused, ülikoolide kultuuriosakonnad, erialased organisatsioonid ja võrgud), millel on otsene ja praktiline analüüsi, hindamise või kultuuripoliitika kohaliku, regionaalse, riikliku ja/või Euroopa tasandi mõju uurimise kogemus seoses Euroopa kultuuriprogrammi kolmest eesmärgist ühe või enama hindamisega (3):

    kultuurilise mitmekesisuse ja kultuuridevahelise dialoogi edendamine;

    kultuuri kui loovuse allika edendamine Lissaboni majanduskasvu ja töökohtade loomise strateegia raames;

    kultuuri kui Euroopa Liidu rahvusvaheliste suhete olulise mõjuri edendamine, võttes arvesse UNESCO konventsiooni kultuuriliste väljendusviiside mitmekesisuse kaitsmise ja edendamise kohta (4).

    Meetmetega peab olema seotud vähemalt kolm organisatsiooni, mis on juriidiliselt asutatud vähemalt kolmes programmi osalisriigis.

    Toetuse maksimaalne summa on 120 000 eurot aastas, mis moodustab maksimaalselt 60 % abikõlblikest kuludest.

    III.   Meetmed ja abikõlblikud kandidaadid

    Programmis võivad osaleda igat liiki kultuurivaldkonnas tegutsejad, tingimusel et asjaomased organisatsioonid on mittetulunduslikud. Audiovisuaalse valdkonna kultuuriüritused ja tegevused (sh filmifestivalid), mis on hõlmatud programmiga MEDIA, ei ole programmi „Kultuur“ raames abikõlblikud. Kuid mittetulundusettevõtted, mille põhitegevus on audiovisuaalvaldkond, on programmi „Kultuur“ 2. tegevussuuna kategooria „Võrgustikud“ alusel abikõlblikud, sest selline toetus programmis MEDIA puudub.

    Abikõlblik taotleja:

    peab olema avalik-õiguslik (5) või eraõiguslik organisatsioon, kes on juriidiline isik ja põhitegevus on kultuurivaldkonnas (kultuuri- või loomesektor);

    peab omama peakontorit ühes abikõlblikus riigis.

    Füüsilised isikud ei saa kõnealuse programmi raames toetust taotleda.

    IV.   Abikõlblikud riigid

    Kõnealuse programmi alusel võivad toetust taotleda:

    ELi liikmesriigid (6);

    EMP riigid (7) (Island, Liechtenstein, Norra);

    Horvaatia, endine Jugoslaavia Makedoonia vabariik, Türgi, Serbia, Albaania ja Montenegro.

    V.   Toetuse määramise kriteeriumid

    Tegevussuunad 1.1, 1.2.1 ja 1.3.5:

    kuivõrd projekt suudab luua tõelist Euroopa lisandväärtust;

    tegevuste seos programmi erieesmärkidega;

    kavandatavate tegevuste ulatus ja edukas tipptasemel rakendamine;

    koordineerijate ja kaaskorraldajate vahelise partnerluse kvaliteet;

    kuivõrd tegevused tekitavad tulemusi, mis vastavad programmi eesmärkidele;

    kuivõrd asjakohane on kavandatud tegevuste tulemustest teavitamine ja nende toetamine;

    kui pikaajalist mõju tegevus võib tekitada (jätkusuutlikkus);

    rahvusvahelise koostöö mõõde (üksnes kolmandate riikidega koostöö projektide korral, tegevussuund 1.3.5).

    Tegevussuund 1.2.2:

    kuivõrd projekt suudab luua tõelist Euroopa lisandväärtust ja tegevuse vastavus programmi eesmärkidele;

    kavandatavate tegevuste ulatus ja tipptasemel rakendamine;

    kuivõrd asjakohane on kavandatud tegevuste tulemustest teavitamine ja nende levitamine.

    Tegevussuund 1.3.6:

    euroopa lisandväärtus ja kavandatud tegevuste Euroopa mõõde;

    projekti läbiviimise kvaliteet ja laad;

    mõju avalikkusele;

    euroopa kultuuritöötajate osalus vahetusprogrammides ja nende programmide kvaliteet.

    Tegevussuund 2:

    kuivõrd tööprogramm ja sellega seotud tegevused suudavad luua tõelist Euroopa lisandväärtust, samuti kavandatud tegevuste Euroopa mõõde;

    tööprogrammi ja sellega seotud tegevuste seos programmi erieesmärkidega;

    kavandatava tööprogrammi ja sellega seotud tegevuste ulatus ja tipptasemel rakendamine;

    kuivõrd kavandatud tööprogramm ja sellega seotud tegevused tekitavad tulemusi, mis jõuavad nii otseselt kui ka kaudselt võimalikult paljude inimesteni;

    kuivõrd asjakohane on kavandatud tegevuste tulemustest teavitamine ja nende levitamine;

    kuivõrd tegevused suudavad luua vajalikul tasemel jätkusuutlikkust (pikaajalised tulemused ja koostöö) ning toimida eeskujuna võimalikele projektialgatajatele.

    Tegevussuund 3.2:

    kuivõrd projekt suudab luua tõelist Euroopa lisandväärtust;

    tegevuste vastavus programmi erieesmärkidele Euroopa kultuurivaldkonna tegevuskava raames;

    kavandatud tegevuste ulatus ja tipptasemel rakendamine;

    koordineerijate ja kaaskorraldajate vahelise partnerluse kvaliteet;

    kuivõrd tegevused tekitavad tulemusi, mis vastavad programmi eesmärkidele;

    kuivõrd asjakohane on kavandatud tegevuste tulemustest teavitamine ja nende levitamine;

    kuivõrd tegevused tekitavad pikaajalist mõju (jätkusuutlikkus).

    VI.   Eelarve

    Programmi eelarve aastateks 2007–2013 on 400 miljonit eurot (8). Assigneeringute kogusumma aastaks 2013 on ligikaudu 60 miljonit eurot.

    Programmikomitee kiidab komisjoni ettepaneku alusel heaks aasta eelarve tegevussuundade kaupa jagunemise (vastavalt allpool esitatud summadele).

    2013. aasta ettenähtud eelarve järgmistele tegevussuundadele

    Tegevussuund 1.1

    mitmeaastased koostööprojektid

    24 000 000 EUR

    Tegevussuund 1.2.1

    koostööprojektid

    21 100 000 EUR

    Tegevussuund 1.2.2

    kirjandustõlke projektid

    3 899 263 EUR

    Tegevussuund 1.3.5

    koostööprojektid kolmandate riikidega

    2 650 000 EUR

    Tegevussuund 1.3.6

    toetus Euroopa kultuurifestivalidele

    2 700 000 EUR

    Tegevussuund 2

    Euroopa tasandil kultuurivaldkonnas tegutsevate organisatsioonide toetamine

    6 100 000 EUR

    Tegevussuund 3.2

    Kultuuripoliitika analüüsiga tegelevate asutuste koostööprojektid

    700 000 EUR

    VII.   Taotluste esitamise tähtpäev

    Tegevussuunad

    Taotluste esitamise tähtpäev

    Tegevussuund 1.1

    mitmeaastased koostööprojektid

    7. november 2012

    Tegevussuund 1.2.1

    koostööprojektid

    7. november 2012

    Tegevussuund 1.2.2

    kirjandustõlke projektid

    6. veebruar 2013

    Tegevussuund 1.3.5

    koostööprojektid kolmandate riikidega

    3. mai 2013

    Tegevussuund 1.3.6

    toetus Euroopa kultuurifestivalidele

    5. detsember 2012

    Tegevussuund 2

    Euroopa tasandil kultuurivaldkonnas tegutsevate organisatsioonide toetamine

    10. oktoober 2012

    Tegevussuund 3.2

    Kultuuripoliitika analüüsiga tegelevate asutuste koostööprojektid

    7. november 2012

    Kui tähtpäev satub nädalavahetusele või taotleja riigi riigipühale, ei anta pikendust ning taotlejad peavad seda taotluse esitamise kavandamisel arvestama.

    Taotluse esitamise tingimused ja aadress on programmi „Kultuur“ juhendis, mis on avaldatud VIII punktis toodud veebilehtedel.

    VIII.   Lisateave

    Üksikasjalikud taotlemistingimused on programmi „Kultuur” juhendis järgmistel veebilehtedel:

    Euroopa Komisjoni hariduse ja kultuuri peadirektoraat

    http://ec.europa.eu/culture/index_en.htm

    Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Täitevasutus

    http://eacea.ec.europa.eu/culture/index_en.htm


    (1)  ELT L 372, 27.12.2006.

    (2)  Vt IV punkt.

    (3)  Vt teatis Euroopa kultuurivaldkonna tegevuskava kohta üleilmastuvas maailmas, KOM(2007) 242 (lõplik): http://europa.eu/legislation_summaries/culture/l29019_fr.htm

    (4)  http://portal.unesco.org/fr/ev.php-URL_ID=31038&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html

    (5)  Avalik-õiguslikuks organisatsiooniks loetakse mis tahes organisatsiooni, mille kuludest osa katab õiguspäraselt riigieelarvest kas keskvalitsus, piirkondlik või kohalik omavalitsus. See tähendab, et neid kulusid rahastatakse õigusnormidega ettenähtud maksudest, trahvidest või tasudest kogunenud avaliku sektori vahenditest, ilma et kasutataks taotlusmenetlust, mille puhul ei pruugiks need asutused vahendite saamisel edukad olla. Organisatsioone, mille olemasolu sõltub riigi rahastamisest ja mis saavad aasta-aastalt toetusi, kuid mille puhul on vähemalt teoreetiline võimalus, et ühel aastal ei pruugi nad raha saada, loetakse eraõiguslikeks organisatsioonideks.

    (6)  27 Euroopa Liidu liikmesriiki: Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Iirimaa, Itaalia, Kreeka, Küpros, Leedu, Luksemburg, Läti, Madalmaad, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Taani, Tšehhi Vabariik, Ungari, Ühendkuningriik.

    (7)  Euroopa Majanduspiirkond.

    (8)  Programmi eelarvet toetavad ka abikõlblikud ELi mittekuuluvad riigid.


    Top