Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011TA1216(07)

    Aruanne ühisettevõtte ENIAC eelarveaasta 2010 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ühisettevõtte vastustega

    ELT C 368, 16.12.2011, p. 48–57 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.12.2011   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 368/48


    ARUANNE

    ühisettevõtte ENIAC eelarveaasta 2010 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ühisettevõtte vastustega

    2011/C 368/07

    SISSEJUHATUS

    1.

    Brüsselis asuv ühisettevõte nanoelektroonika ühise tehnoloogiaalgatuse rakendamiseks (edaspidi „ühisettevõte ENIAC”) loodi detsembris 2007 (1) kümneaastaseks perioodiks.

    2.

    Ühisettevõtte peamine eesmärk on määratleda ja rakendada teadusuuringute kava nanoelektroonika põhipädevuste arendamiseks eri rakendusvaldkondades, et tugevdada Euroopa konkurentsivõimet ning jätkusuutlikkust ning võimaldada uute turgude ja sotsiaalsete rakenduste tekkimist (2).

    3.

    Ühisettevõtte ENIAC asutajaliikmed on Euroopa Liit, keda esindab komisjon, liikmesriigid Belgia, Saksamaa, Eesti, Iirimaa, Kreeka, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Madalmaad, Poola, Portugal, Rootsi, Ühendkuningriik ning AENEAS (ühing, mis esindab Euroopas nanoelektroonika valdkonnas tegutsevaid äriühinguid ning muid teadus- ja arendusorganisatsioone). Ühisettevõte ENIAC liikmeks võivad saada ka teised liikmesriigid ja assotsieerunud riigid ning kõik teised riigid või juriidilised isikud, kes on suutelised ühisettevõtte ENIAC eesmärkide täitmist oluliselt rahaliselt toetama.

    4.

    Maksimaalne ELi toetus ühisettevõttele ENIAC jooksvate kulude ja teadustegevuse jaoks on 450 miljonit eurot, mis makstakse välja teadusuuringute seitsmenda raamprogrammi eelarvest (3). AENEASe maksimaalne toetus ühisettevõtte jooksvate kulude katmiseks on 30 miljonit eurot. ENIACi liikmesriigid annavad jooksvate kulude katmiseks mitterahalist toetust (lihtsustades projektide rakendamist) ning maksavad rahalist toetust, mis on vähemalt 1,8 korda ELi toetusest suurem. Mitterahalist toetust annavad ka projektides osalevad teadusorganisatsioonid. Uurimisprojektides osalevad organisatsioonid peavad eraldama mitterahalist toetust komisjoni ja liikmesriikide rahalise toetusega vähemalt samas väärtuses.

    5.

    Ühisettevõte sai majanduslikult iseseisvaks alates 26. juulist 2010.

    KINNITAV AVALDUS

    6.

    Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 lõike 1 teise lõigu sätetele auditeeris kontrollikoda ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruannet, (4) mis koosneb 2010. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta finantsaruannetest (5) ja eelarve täitmise aruandest; (6) samuti auditeeris kontrollikoda raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

    7.

    Käesolev kinnitav avaldus on adresseeritud Euroopa Parlamendile ja nõukogule kooskõlas nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artikli 185 lõikega 2 (7).

    Direktori kohustused

    8.

    Eelarvevahendite käsutajana täidab direktor eelarvet nii tulude kui ka kulude osas ühisettevõtte finantseeskirjade kohaselt, omal vastutusel ja heakskiidetud assigneeringute piires (8). Direktor kehtestab (9) organisatsiooni struktuuri ja sobiva haldus- ja sisekontrolli süsteemi ning -protseduurid, et koostada lõplik raamatupidamise aastaaruanne, (10) milles ei esine pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; samuti on direktori ülesanne tagada, et mainitud aruande aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    Kontrollikoja kohustused

    9.

    Kontrollikoja kohustus on esitada oma auditi põhjal kinnitav avaldus ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

    10.

    Kontrollikoda viis auditi läbi kooskõlas IFAC ja ISSAI (11) rahvusvaheliste auditistandardite ja eetikanormidega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda järgima eetikanõudeid ning auditi kavandama ja läbi viima selleks, et saada piisav kindlus selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    11.

    Kontrollikoja auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning aruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad kontrollikoja otsustusest, mis hõlmab ka võimalike raamatupidamise aastaaruandes esinevate pettusest või vigadest tingitud oluliste väärkajastamiste ja ebaseaduslike või ebakorrektsete tehingute riski hindamist. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võetakse arvesse asutuse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja esitamisega seonduvat sisekontrollisüsteemi. Kontrollikoja audit hõlmab ka hinnangu andmist kasutatud arvestuspõhimõtete asjakohasusele ja juhtkonna esitatud arvestushinnangute põhjendatusele, samuti raamatupidamise aastaaruande üldise esitluslaadi hindamist.

    12.

    Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane järgnevate arvamuste esitamiseks.

    Alus märkustega arvamusele raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

    13.

    Raamatupidamise aastaaruandele ei ole lisatud eelarve tulemiaruannet ja EÜ arvestuseeskirja nr 16 (eelarveteabe esitamine raamatupidamise aastaaruandes) kohast eelarve tulemiaruande ja tekkepõhise tulemiaruande selgitavat võrdlust.

    Märkustega arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

    14.

    Kontrollikoja hinnangul (võtmata arvesse lõigus „Alus märkustega arvamusele raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta” kirjeldatud asjaolude mõju) annab ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruanne kõigis olulistes aspektides õiglase pildi ühisettevõtte finantsolukorrast 31. detsembri 2010. aasta seisuga ja ühisettevõtte majandustulemustest ja rahavoogudest lõppenud aastal vastavalt ühisettevõtte finantseeskirjade sätetele.

    Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

    15.

    Kontrollikoja hinnangul on ühisettevõtte 2010. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

    16.

    Punktides 17–25 esitatud tähelepanekud ei sea kontrollikoja arvamusi kahtluse alla.

    TÄHELEPANEKUD EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA

    Eelarve täitmine

    17.

    2010. aasta lõplik eelarve sisaldas kulukohustuste ja maksete assigneeringuid 38 miljoni euro väärtuses. Kasutatavate kulukohustuste ja maksete assigneeringute kasutusmäärad olid vastavalt 99 % ja 24 %. 29 miljoni euro väärtuses maksete assigneeringuid kanti üle 2011. aastasse. Assigneeringute madala kasutusmäära põhjuseks on viivitused põhitegevuse ja vastavate vahendite üle andmisel komisjonilt ühisettevõttele (vt punkt 23) (12). See kajastub ka rahaliste vahendite saldos, mis oli aasta lõpu seisuga 20 miljonit eurot (53 % 2010. aastal kasutatavatest maksete assigneeringutest).

    Sisekontrollisüsteemid

    18.

    Ühisettevõte ei rakendanud oma sisekontrolli- ja finantsinfosüsteeme täielikult. Eelkõige vajavad veel arendamist kontode sulgemise ja tegevuskulude kajastamise ning mõõtmisega seotud arvestusprotseduuride ja kontrollide loomine ja dokumenteerimine. Need on ühisettevõtte sisekontrollisüsteemi olulised elemendid

    19.

    Kontrollides leiti puudusi ettemaksete finantsaspektide eelkontrollide puhul, eelkõige makstavate summade arvutamises ja kinnitamises. Märgiti ka, et riiklike ametiasutuste väljastatud ettemaksete ja kulude heakskiitmise sertifikaate usaldati täielikult ning ei tehtud muid kontrolle, et veenduda toetusesaajate deklareeritud kulude seaduslikkuses ja korrektsuses (13).

    20.

    Projektidega seotud väljamaksetaotluste järelaudit on täielikult delegeeritud liikmesriikidele ja ühisettevõte seda ei kontrolli (14). Seetõttu on ühisettevõttel keeruline tagada, et: i) liikmete finantshuvid on piisavalt kaitstud vastavalt nõukogu määrusele (15) ja ii) alustehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    21.

    Ühisettevõtte peaarvepidaja kinnitas finants- ja arvestussüsteemid (ABAC ja SAP) 20. detsembril 2010. Veel ei ole aga kinnitatud süsteemide aluseks olevaid ja finantsteavet andvaid tegevusprotsesse, eelkõige süsteemi, mis annab finantsteavet riigi ametiasutuste esitatud väljamaksetaotluste kinnitamise ja väljamaksmise kohta.

    22.

    Infotehnoloogiliste kontrollisüsteemide piiratud läbivaatamise põhjal märgiti, et ühisettevõttel on oma suurusele ja eesmärgile vastav IT-juhtimine ning tavad. Teatud valdkondades esineb aga mahajäämust poliitika ja menetluste formaliseerimisel (16).

    Viivitused majandusliku iseseisvuse saavutamisel

    23.

    Ühisettevõtte asutamist käsitlev nõukogu määrus jõustus veebruaris 2008. Mais 2010 võeti kasutusele ja kontrolliti edukalt finants- ja arvestussüsteemid ning ühisettevõttele kanti üle haldusassigneeringud. Üle ei kantud aga tegevusassigneeringute eelarveridu ning nendele puudus arvestussüsteemis juurdepääs kuni ajani, mil ühisettevõte 26. juulil 2010. aastal ametlikult iseseisvaks sai. Komisjon tegi ühisettevõttele tegevuskulusid katva rahaülekande 22. septembril 2010. Alles sellest kuupäevast alates sai ühisettevõte teha põhitegevusega seotud makseid.

    MUUD KÜSIMUSED

    Siseauditi funktsioon ja komisjoni siseauditi talitus

    24.

    Juhatus võttis komisjoni siseauditi talituse ametijuhendi vastu 18. novembril 2010. Ühisettevõtte finantseeskirjadesse ei ole aga raamfinantsmääruse (17) sätet komisjoni siseaudiitori volituste kohta veel lisatud.

    Asukohalepingu puudumine

    25.

    Vastavalt nõukogu määrusele ühisettevõtte asutamise kohta tuleb ühisettevõtte ja Belgia vahel sõlmida asukohaleping, milles käsitletakse tööruume, privileege ja immuniteete ning Belgia poolt ühisettevõttele antavat muud toetust. 2010. aasta lõpuks sellist lepingut aga sõlmitud ei olnud.

    IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Igors LUDBORŽS, võttis käesoleva aruande vastu 25. oktoobri 2011. aasta koosolekul Luxembourgis.

    Kontrollikoja nimel

    president

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  Nõukogu 20. detsembri 2007. aasta määrus (EÜ) nr 72/2008, millega luuakse ühisettevõte ENIAC (ELT L 30, 4.2.2008, lk 21).

    (2)  Lisas esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte ühisettevõtte pädevusest, tegevusest ja vahenditest.

    (3)  Seitsmes raamprogramm võeti vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsusega nr 1982/2006/EÜ ning see hõlmab kõiki teadustegevusega seotud ELi algatusi. Raamprogrammil on tähtis roll majanduskasvu, konkurentsivõime ja tööhõive eesmärkide saavutamisel ning see on ka Euroopa teadusruumi oluliseks alussambaks.

    (4)  Kontrollikoda sai raamatupidamise aastaaruande kätte 1. juulil 2011 ning selle parandused 7. oktoobril 2011. Raamatupidamise aastaaruandele on lisatud aasta eelarve haldamise ja finantsjuhtimise aruanne, kus esitatakse muu hulgas ülevaade assigneeringute kasutamise määra kohta.

    (5)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, omakapitali muutuste aruannet ja lisa, kus on ära toodud põhiliste arvestuspõhimõtete kirjeldus ja muu selgitav teave.

    (6)  Eelarve täitmise aruanne koosneb aruandest ja selle lisast.

    (7)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1.

    (8)  Komisjoni määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 33 (EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72).

    (9)  Määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 38.

    (10)  Asutuste raamatupidamise aastaaruannete ja arvestuse koostamise eeskirjad on sätestatud määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 VII jaotise 1. peatükis, mida on viimati muudetud määrusega (EÜ, Euratom) nr 652/2008 (ELT L 181, 10.7.2008, lk 23), ning on tervikuna ühisettevõtte finantseeskirjadesse integreeritud.

    (11)  Rahvusvaheline Arvestusekspertide Föderatsioon (IFAC) ja kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvahelised standardid (ISSAI).

    (12)  2008. ja 2009. aasta konkursi projektidele tehti makseid alates 22. septembrist 2010.

    (13)  Ühisettevõtte asutamist käsitleva nõukogu määruse artikli 13 lõige 6 sätestab: „ENIACi liikmesriigid kehtestavad kooskõlas riiklike eeskirjadega projektis osalejatega toetuslepingud, eelkõige abikõlblikkuskriteeriumide ning muude vajalike õiguslike ja finantsnõuete osas”.

    (14)  Riiklike rahastamisasutustega sõlmitud halduslepingutes ei määratleta üksikasjalikult järelaudititega seotud rahastamisasutuste tegutsemiskorda (nagu auditi metoodika, kohaldatavad menetlused). Rahastamisasutused on seaduslikult kohustatud ainult edastama auditite tulemused ühisettevõttele.

    (15)  Ühisettevõtte asutamist käsitleva nõukogu määruse artikkel 12 sätestab, et ühisettevõte „tagab oma liikmete finantshuvide piisava kaitse, tehes või tellides asjakohast sise- ja väliskontrolli” ning „Ühisettevõte ENIAC teeb ühisettevõtte ENIAC avaliku sektori vahendite saajate seas kohapealseid kontrolle ja finantsauditeid. Kõnealuseid kontrolle ja auditeid teeb ühisettevõte ENIAC ise või tema nimel ENIACi liikmesriigid”.

    (16)  a) Ebatäielik strateegiline IT kavandamine ja järelevalvetsükkel, b) puudub täielik ametlik turvapoliitika ja eeskirjad, c) ebatäielik IT riskijuhtimine ja d) puudub talitluspidevuse kava ning täielik ja testitud avariitaasteplaan.

    (17)  Komisjoni 23. detsembri 2002. aasta määrus (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 raamfinantsmääruse kohta asutustele, millele viidatakse Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust käsitleva nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artiklis 185.


    LISA

    Ühisettevõte ENIAC (Brüssel)

    Pädevus ja tegevus

    Aluslepingust tulenev liidu pädevusvaldkond

    (Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 187)

    Ühisettevõte on ühenduse asutus ja selle eelarve täitmise kinnitab seetõttu Euroopa Parlament, võttes siiski arvesse ühiste tehnoloogiaalgatuste kui avaliku ja erasektori partnerluste olemusest ning eelkõige erasektori panusest tulenevat eripära.

    Ühisettevõte ENIAC asutati nõukogu 20. detsembri 2007. aasta määrusega (EÜ) nr 72/2008 (ELT L 30, 4.2.2008, lk 21).

    Ühisettevõtte pädevus

    (Nõukogu määrus (EÜ) nr 72/2008)

    Eesmärgid

    Ühisettevõte ENIAC aitab kaasa Euroopa Ühenduse teadusuuringute, tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse seitsmenda raamprogrammi (2007–2013) ning eriprogrammi „Koostöö” teema „Info- ja sidetehnoloogia” rakendamisele. Eelkõige on tema ülesandeks:

    määratleda ja rakendada teadusuuringute kava manussüsteemide põhitehnoloogiate arendamiseks eri kohaldamisvaldkondades, et tugevdada Euroopa konkurentsivõimet ning jätkusuutlikkust ning võimaldada uute turgude ja sotsiaalsete rakenduste tekkimist;

    toetada teadusuuringute kava ellurakendamiseks vajalikku tegevust (edaspidi „teadus- ja arendustegevus”), eelkõige määrates projektikonkursside alusel valitud projektides osalejatele rahalise toetuse;

    edendada avaliku ja erasektori partnerlust eesmärgiga mobiliseerida ja ühendada ühenduse, riikide ja erasektori jõupingutused, suurendades uurimis- ja arendustegevuse koguinvesteeringuid nanoelektroonika valdkonnas ning edendades avaliku ja erasektori koostööd;

    tagada nanoelektroonika ühise tehnoloogiaalgatuse tõhusus ja kestvus;

    saavutada nanoelektroonika valdkonnas Euroopa uurimis- ja arendustegevusalaste jõupingutuste koostoime ja koordineerimise, sealhulgas kõnealuse valdkonnaga seotud sellise tegevuse integreerimine ühisettevõttesse ENIAC, mida praegu rakendatakse valitsustevaheliste uurimis- ja arendusskeemide (EUREKA) kaudu.

    Juhtimine

    1 –   Liikmed

    Ühisettevõtte ENIAC asutajaliikmed on:

    Euroopa ühendus, keda esindab komisjon;

    Belgia, Saksamaa, Eesti, Iirimaa, Kreeka, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Madalmaad, Poola, Portugal, Rootsi, Ühendkuningriik;

    ühing AENEAS (edaspidi AENEAS).

    Ühisettevõtte ENIAC liikmeks võivad saada järgmised üksused, juhul kui nad toetavad artiklis 2 kirjeldatud eesmärke:

    teised liikmesriigid ja seitsmenda raamprogrammiga assotsieerunud riigid;

    kõik riigid, kes ei ole ELi liikmesriigid, kandidaatriigid ega assotsieerunud riigid (edaspidi „kolmandad riigid”), kuid kes rakendavad nanoelektroonika valdkonnas uurimis- ja arenduspoliitikat ja -programme;

    kõik juriidilised isikud, kes on suutelised ühisettevõtte ENIAC eesmärkide täitmist oluliselt rahaliselt toetama.

    Asutajaliikmeid ja uusi liikmeid nimetatakse edaspidi „liikmeteks”.

    Ühisettevõtte ENIAC liikmesriike ja assotsieerunud riike nimetatakse edaspidi „ENIACi liikmesriikideks”.

    2 –   Juhatus

    Juhatus koosneb ühisettevõtte ENIAC liikmete esindajatest ning tööstus- ja teaduskomitee esimehest.

    Juhatus kannab üldist vastutust ühisettevõtte ENIAC tegevuse eest ning teostab selle üle järelevalvet. Juhatuse ülesanded on:

    hinnata taotlusi ning otsustada või soovitada muudatusi liikmestaatuses;

    otsustada iga sellise liikme liikmestaatuse lõpetamine, kes ei täida oma kohustusi ja kes ei kõrvalda puudusi tegevdirektori poolt kehtestatud mõistliku aja jooksul, vaatamata asutamislepingu sätetele, mis tagavad ühenduse õiguse järgimise;

    kiita heaks ühisettevõtte ENIAC finantsmäärus;

    võtta vastu põhikirja muudatusettepanekud;

    kiita heaks mitmeaastane strateegiline kava, sealhulgas teadusuuringute kava;

    teostada järelevalvet ühisettevõtte ENIAC kogu tegevuse üle;

    teostada järelevalvet mitmeaastase strateegilise kava rakendamise üle;

    kiita heaks iga-aastane rakenduskava ja iga-aastane eelarvekava, sealhulgas töökohtade loetelu;

    kiita heaks iga-aastane tegevusaruanne ja raamatupidamise aastaaruanne ja bilanss;

    nimetada ametisse tegevdirektor, teda ametist vabastada või asendada, teda juhendada ja tema töötulemusi jälgida;

    vastutus määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artikli 185 lõikega 3 komisjoni siseaudiitorile pandud ülesande nõuetekohase täitmise eest;

    kiita heaks ühisettevõtte ENIAC personalieeskirja rakendamiseks vajalikud meetmed;

    luua vajaduse korral konkreetsete ülesannete täitmiseks erikomitee või töörühmad;

    võtta vastu oma töökord

    ning määrata kõikide selliste ülesannete täitjad, mis ei ole määratud ühisettevõtte ENIAC juhtorganitele.

    3 –   Ametiasutuste nõukogu

    Ametiasutuste nõukogu koosneb ühisettevõtte ENIAC ametivõimudest. Ametiasutuste nõukogu ülesanded on:

    tagada õigluse ja läbipaistvuse põhimõtete nõuetekohane kohaldamine projektides osalejatele riiklike vahendite eraldamisel;

    kiita tööstus- ja teaduskomitee ettepanekute põhjal heaks iga-aastane tööprogramm, sealhulgas projektikonkursside eelarved;

    kiita heaks projektikonkursside, taotluste hindamise ja valiku tegemise ning projektide järelevalve läbiviimise kord;

    otsustada ühenduse esindaja ettepaneku põhjal ühisettevõtte ENIAC rahaline toetus projektikonkursside eelarvesse;

    kiita heaks projektikonkursside algatamine;

    kiita heaks projektitaotlused, millele määratakse projektikonkursside tulemusel riiklik rahastamine;

    otsustada ühenduse esindajate ettepaneku põhjal ühisettevõtte ENIACi osutatud rahalise panuse protsentuaalne osa projektikonkursside põhjal algatatud projektides osalejatele teataval aastal

    ja võtta vastu oma kodukord.

    4 –   Tööstus- ja teaduskomitee

    Tööstus- ja teaduskomitee liikmed nimetab ametisse AENEAS. Tööstus- ja teaduskomitee koosneb mitte rohkem kui 25 liikmest.

    Tööstus- ja teaduskomitee ülesanded on:

    töötada välja mitmeaastase strateegilise kava projekt, sealhulgas teadusuuringute kava sisu, ja ajakohastada seda, ning esitada see juhatusele heakskiitmiseks;

    koostada iga-aastase tööprogrammi projekt, sealhulgas ühisettevõtte ENIAC algatatavate projektikonkursside sisu käsitlevad ettepanekud;

    töötada välja ühisettevõtte ENIAC tehnoloogilist, teadus- ja innovatsioonistrateegiat käsitlevad ettepanekud;

    töötada välja ettepanekud tegevusteks, mis käsitlevad avatud innovatsioonikeskkondade loomist, VKEde osalemise edendamist, standardite väljatöötamist läbipaistvalt ja osalemisele avatult, rahvusvahelist koostööd, teabelevi ja suhtekorraldust;

    anda nõu teistele organitele kõikides küsimustes, mis on seotud teadus- ja arendusprogrammide kavandamise ja elluviimisega, partnerlussuhete edendamisega ja ressursside võimendamisega Euroopas, et saavutada ühisettevõtte ENIAC eesmärgid;

    nimetada vajaduse korral eespool loetletud ülesannete täitmiseks ametisse töörühmad, mille üldise koordineerimise eest vastutab selle komitee üks liige või mitu liiget;

    võtta vastu oma kodukord.

    5 –   Tegevdirektor

    Tegevdirektor on ühisettevõtte igapäevase juhtimise eest vastutav tegevjuht ning selle seaduslik esindaja. Ta täidab oma ülesandeid täiesti sõltumatult ja annab aru juhatusele. Tegevdirektor kasutab töötajate suhtes ühisettevõtte ENIAC loomist käsitleva nõukogu määruse artikli 7 lõikes 2 sätestatud volitusi.

    Tegevdirektori roll ja ülesanded on järgmised:

    iga-aastase rakenduskava ja eelarvekava koostamine koostöös tööstus- ja teaduskomiteega ning nende esitamine juhatusele heakskiitmiseks;

    iga-aastase rakenduskava rakendamiseks vajaliku tegevuse üldine jälgimine ja täideviimine käesoleva põhikirja raames ja selles sätestatud eeskirjade, samuti juhatuse ja ametivõimude nõukogu hilisemate otsuste kohaselt;

    iga-aastase tegevusaruande, raamatupidamise aastaaruande ja bilansside koostamine ning nende esitamine juhatusele heakskiitmiseks;

    esitada juhatusele heakskiitmiseks ettepanekud ühisettevõtte ENIAC sisemise töökorralduse kohta;

    esitada ametiasutuste nõukogule heakskiitmiseks ettepanekud ühisettevõtte ENIAC algatatavate projektikonkursside läbiviimise korra, sealhulgas projektitaotluste hindamise ja valikumenetluse kohta;

    algatada projektikonkursse, hinnata projektitaotlusi ja teha nende hulgast valik ning pidada läbirääkimisi väljavalitud taotluste toetuslepingute üle ning seejärel teostada ametiasutuste nõukogu antud volituste piires projektide üle korrapärast järelevalvet ja järelkontrolli;

    sõlmida toetuslepinguid teadus- ja arendustegevuse elluviimiseks ning sõlmida teenus- ja tarnelepinguid, mis on vajalikud ühisettevõtte ENIAC tegevuseks;

    anda luba ühisettevõtte ENIAC kõikide maksete tegemiseks;

    kehtestada vajalikud meetmed ühisettevõtte ENIAC eesmärkide saavutamisel tehtud edusammude hindamiseks, sealhulgas kehtestada ühisettevõtte ENIAC tõhususe ja tulemuste hindamiseks sõltumatu järelevalve ja kontroll, ning need meetmed ellu viia;

    korraldada projektide läbivaatamisi ja tehnilisi auditeid teadus- ja arendustulemuste hindamiseks ning anda juhatusele aru üldtulemuste kohta;

    teostada vajaduse korral projektides osalejate finantsauditeid kas otse või riiklike ametiasutuste kaudu kooskõlas ühisettevõtte ENIAC finantseeskirjadega;

    pidada juhatuse nimel ja juhatuselt saadud volituste raames läbirääkimisi ühisettevõtte ENIAC uute liikmete ühinemistingimuste üle;

    teostada juhatuse kehtestatud piirides ja tingimustel mis tahes muid toiminguid, mis on vajalikud ühisettevõtte ENIAC iga-aastase rakenduskavaga hõlmamata eesmärkide edukaks saavutamiseks;

    kutsuda kokku ja/või korraldada juhatuse ja ametiasutuste nõukogu koosolekuid ja vajaduse korral osaleda neil vaatlejana;

    anda juhatusele igasugust teavet, mida viimane taotleb;

    esitada juhatusele ettepaneku(d) sekretariaadi organisatsioonilise struktuuri kohta;

    viia läbi riskide hindamine ja riskijuhtimise analüüs ning teha juhatusele ühisettevõtte ENIAC eesmärkide saavutamiseks vajalikku kindlustust käsitlev ettepanek.

    6 –   Välisaudit

    Kontrollikoda.

    7 –   Eelarve täitmisele heakskiitu andev asutus

    Parlament nõukogu soovituse põhjal.

    2010. aastal ühisettevõtte käsutusse antud ressursid

    Eelarve

    2010. aasta vastuvõetud eelarve eurodes:

     

    Kulukohustused

    Maksed

    I JAOTIS – Personal

    1 136 000

    1 136 000

    II JAOTIS – Haldus

    1 136 000

    1 136 000

    I ja II JAOTIS KOKKU

    2 272 000

    2 272 000

    III JAOTIS – Tegevuskulud

    36 168 000

    36 168 000

    I, II ja III JAOTIS KOKKU

    38 440 000

    38 440 000

    Personal seisuga 31. detsember 2010

     

    Ametikohtade loetelu 2010

    Täidetud 31.12.2010

    Ajutised töötajad

    6

    5

    Lepingulised töökohad

    6

    5

    Personal kokku

    12

    10

    Personali jaotus tegevuste kaupa:

     

     

    —-

    põhitegevus

    4

     

    haldusülesanded

    4

     

    mitmesugused ülesanded

    2

     

    2010. aasta tegevus ja osutatud teenused

    Ühiesettevõte ENIAC oli 2010. aastal väga edukas. Liikmed jäid samaks, (1) kuid nad osalesid aktiivsemalt ühisettevõtte ENIAC tegevuses ning põhikirjas määratud ülesandeid täideti järmiselt:

    AENEASe poolt teadusuuringute kava eelnõu koostamiseks nimetatud tööstus- ja teaduskomiteed laiendati, nii et selle koosseisu kuulub lisaks juhtkomiteele ka toetusrühm, sest juhtkomitee liikmed osalevad koosolekutel harva (kui üldse). Tööstus- ja teaduskomitee ei ole veel võtnud vastu oma kodukorda, koosolekud kutsub kokku ja neid juhib endiselt AENEAS;

    ametiasutuste nõukogu kiitis heaks aasta tööprogrammi, valis välja 2010. aastal rahastatavad projektid ning töötas projektivaliku eeskirjadega ning CATRENE-programmiga seotud piiritlemisega. Saksamaa ja Prantsusmaa ei olnud piiritlusega rahul ning hääletasid jaanauris 2010. aasta tööprogrammi vastu ning detsembris 2010 jättis Saksamaa 2011. aasta tööprogrammi vastuvõtmise üle hääletamata;

    tänu tegevdirektorile ja sekretariaadile on ühisettevõttel ENIAC volitused täita oma eelarvet ning viia ellu iga-aastane rakenduskava (2010. aasta rakenduskava);

    juhatus viimistles õigusliku raamistiku ning pidi vähendama haldustegevusele kuluvat aega, et keskenduda poliitikavaldkondadele. Selleks ongi õige aeg, sest ühisettevõtel ENIAC on nüüd volitused oma eelarvet täita ja ta on hakanud iseseisvalt oma ülesandeid ellu viima. Sel eesmärgil viis ühisettevõte lõpule töötajate värbamise ja koolitamise, rakendas finantsmenetlused, hakkas kasutama funktsionaalseteks tegevusteks mõeldud assigneeringuid (5. mail 2010), kehtestas sisekontrolliraamistiku, võttis vastu tegevusassigneeringud (22. septembril 2010), määratles auditiprotseduurid, valis uued ruumid White Atrium-hoones jne.

    Aasta lõpu seisuga oli ühisettevõte ENIAC kulukohustustega sidunud kõik (2010. aasta) 3. projektikonkursil põhinevate projektide assigneeringud, teinud 21,1 % tegevusega seotud maksetest ning sulgenud 2,27 miljoni euro suuruse halduseelarve, millest 1,92 miljonit eurot oli kulukohustusega seotud. Ülejäänud 352 000 eurot tagastatakse komisjonile ja AENEASile vastavalt nende toetuse määrale.

    Lisaks suurendas ühisettevõte ENIAC teavitustööd: avaldas ja levitas 1. ja 2. projektikonkursiga seotud brošüüre ja projektiprofiile, ajakohastas veebilehte, osales Euroopa nanoelektroonika foorumi korraldamisel (Madrid), võttis aktiivselt osa Austrias, Saksamaal, Itaalias ja Rumeenias korraldatud üritustest ning rahvusvahelistest konverentsidest nagu ICT2010 (Brüssel), DATE2010 (Dresden) ja Sematech Litho Workshop (New York). Kuigi tööstusettevõtted jätkavad mõistlike äriliste eesmärkide saavutamist ning rakendavad tugevat riiklikku poliitikat pooljuhtide osas, näitavad üldised tulemused, et Euroopa positsioon ülemaailmse konkurentsi kontekstis on nõrgenemas.

    Selleks, et olla konkurentsivõimeline, peab EL tõstma teadus- ja arendustegevuse ning tööstusprogrammid uuele tasemele, nagu loodetavasti soovitab ka võimalusi avardavate oluliste tehnoloogiate kõrgetasemeline töörühm. Peamine ühisettevõttega ENIAC seonduv risk on see, et ühisettevõte ei ole oma tegevusaja lõppedes suutnud mõjutada Euroopa pooljuhtide tööstuse arengut.

    Fakt on see, et Euroopa vajab terviklikku lähenemist, selleks et pooljuhtide tööstus taas kasvama hakkaks. Selleks (kuid mitte ainult) on vaja ka ühisettevõtte ENIAC raamistikku. Osaliselt riiklikule toetusele tugineva Euroopa kava koostamine on keeruline, millest annavad tunnistust ka ühisettevõtte ENIAC peamiste liikmesriikide ebapiisavad finantskohustused. Ühisettevõte ENIAC peab sellegipoolest edendama selle eesmärgi saavutamist, parandades veelgi oma suutlikkust kasutada eelarvevahendite käsutaja eraldatud vahendeid ning luua lisandväärtust.

    Selleks peab ühisettevõte ENIAC tegema koostööd kõikide oma sidusrühmadega ja viima ellu kolme liiki tegevusi:

    tegema koostööd AENEASega ja tööstusettevõtetega laiemalt, et saavutada mõjuvad projektiettepanekud, millel oleks teadusuuringute kavale vastav strateegiline mõju;

    koostöös riiklike ametiasutustega suurendama ühisettevõtte ENIAC liikmesriikide poliitikate vahelist sünergiat ning optimeerima liikmesriikide rahalist osalust;

    kaasama teisi rikklikke osapooli, kes võiksid programmi edendada riiklikul tasandil.

    Kui pooljuhid tõesti on võimalusi avardav oluline tehnoloogia, peaksid need eesmärgid olema saavutatavad.

    Allikas: ühisettevõtte edastatud teave.


    (1)  Ühisettevõtte ENIAC liikmed on AENEAS, Euroopa Komisjon ning ENIACi liikmesriigid (Austria, Belgia, Tšehhi Vabariik, Eesti, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Ungari, Iirimaa, Itaalia, Läti, Madalmaad, Norra, Poola, Portugal, Rumeenia, Slovaki Vabariik, Hispaania, Rootsi ja Ühendkuningriik).


    ÜHISETTEVÕTTE ENIAC VASTUSED

    2010. aasta raamatupidamisaruande esitamine

    Ühisettevõte ENIAC nõustub, et lõplikust raamatupidamisaruandest puuduvad mitmed näitajad ja lubab pöörata eritähelepanu sellele, et järgmise aasta raamatupidamisaruandes kajastuksid vajalikud parandused.

    Punkt 18

    Loodi ja dokumenteeriti kontode sulgemise ning tegevuskulude kajastamise ja mõõtmisega seotud arvestusprotseduurid ja kontroll, mida rakendatakse täies mahus 2011. aasta kontode sulgemisel.

    Punkt 19

    Osa riigiasutuste erinevate meetodite tõttu makstavate summade arvutamisel on andmesisestus viinud teatud ettemaksete erinevusteni. Ühisettevõte ENIAC on puudused tuvastanud ja võtnud parandusmeetmed.

    Võttes arvesse ühisettevõtte ENIAC finantseeskirja artiklit 66, on mis tahes kulude heakskiitmise aluseks nende ehtsuse tõendamine ja vastava riikliku rahastamisasutuse esitatud nõude summa. Lisaks hakkab ühisettevõte tegema omal vastutusel pistelist kontrolli. Neid kontrolle teeb ühisettevõte tulevikus, et tagada deklareeritud kulude seaduslikkus ja korrektsus.

    Punkt 20

    Ühisettevõte ENIAC kogub praegu eri riikide auditistrateegiaid ja -protseduure ning ENIACi liikmesriikide järelauditi tulemusi. Seejärel analüüsib neid siseaudiitor eesmärgiga parandada ja vaadata üle ühisettevõtte järelauditistrateegia.

    Punkt 21

    2010. aastal kinnitati finants- ja arvestussüsteemid (ABAC ja SAP), samas kui juhtkond tunnistab täiendavate pingutuste vajadust finantsteavet andvate teatud põhiliste tegevusprotsesside kinnitamiseks.

    Nende protsesside kinnitamine viiakse lõpule 2011. aastal kooskõlas komisjoni sellealaste suunistega.

    Punkt 22

    Uutesse ruumidesse kolimise tõttu kohe 2011. aasta alguses lükkas ühisettevõte ENIAC edasi kõik oma tarkvara arendamise ja andmehoidla käivitamise kavad ning toetus IT-infrastruktuuriga varustanud komisjoni taastekavale.

    Punkt 24

    Euroopa Liidu üldeelarve suhtes kohaldatava finantsmääruse läbivaatamise lõpetamise järel hinnatakse vajadust täpsustada ühisettevõtte ENIAC finantseeskirjades komisjoni siseauditi talituse rolli.

    Punkt 25

    Ühisettevõte ENIAC võttis vajalikud meetmed asukohalepingu sõlmimiseks, saates 17. detsembril 2010 Belgia ametiasutustele kaks lepingu koopiat, mille tegevdirektor oli nõuetekohaselt allkirjastanud, ning palus ühe nendest allkirjastatult tagastada.


    Top