Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62008CN0053

    Kohtuasi C-53/08: 12. veebruaril 2008 esitatud hagi — Euroopa Ühenduste Komisjon versus Austria Vabariik

    ELT C 107, 26.4.2008, p. 15–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    26.4.2008   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 107/15


    12. veebruaril 2008 esitatud hagi — Euroopa Ühenduste Komisjon versus Austria Vabariik

    (Kohtuasi C-53/08)

    (2008/C 107/23)

    Kohtumenetluse keel: saksa

    Pooled

    Hageja: Euroopa Ühenduste Komisjon (esindajad: G. Braun ja H. Støvlbæk)

    Kostja: Austria Vabariik

    Hageja nõuded

    Tuvastada, et kuna Austria Vabariigi Notariatsordnung'i (notariaadiseadus) § 6 lõike 1 kohaselt on notari kutsealale pääsemise eeltingimus Austria kodakondsuse omamine, on Austria Vabariik rikkunud EÜ artikleid 43 ja 45;

    tuvastada, et kuna Austria Vabariik ei ole notari kutseala osas üle võtnud direktiivi 89/48/EÜ (või direktiivi 2005/36/EÜ), on Austria Vabariik rikkunud seda direktiivi ja EÜ artikleid 43 ja 45;

    mõista kohtukulud välja kostjalt.

    Väited ja peamised argumendid

    EÜ artikkel 43 keelab igasuguse diskrimineerimise kodakondsuse alusel, see keeld tuleneb asutamisvabadust piiravatest õigusnormidest. EÜ artikli 45 lõike 1 kohaselt ei kohaldata asutamisõiguse peatüki sätteid tegevuse puhul, mis selles liikmesriigis on kas või ajutiselt seotud avaliku võimu teostamisega.

    Notariatsordnung'i kohaselt võib Austrias notariks kinnitada üksnes Austria kodanikke. Vaidlusalune säte diskrimineerib seega kodakondsuse alusel ning rikub teiste liikmesriikide kodanike asutamisvabadust, sest takistab neil tegutsemist notari kutsealal.

    Komisjoni arvates ei saa notari tegevuse suhtes kohaldada EÜ artiklit 45, mistõttu kehtib notari elukutse suhtes asutamisvabadus.

    Vastates küsimusele, mida tähendab „avalik võim” EÜ artikli 45 mõttes, tuleb esiteks lähtuda siseriiklikust arusaamast. Tegevus, mida ei loeta ühes liikmesriigis avaliku võimu teostamise hulka, ei anna alust erandi kohaldamiseks ka siis, kui sama tegevus kuuluks teises liikmesriigis avaliku võimu teostamise hulka. Teiseks tuleb tõlgendamiseks EÜ artikli 45 mõtte kohaselt määratleda avaliku võimu mõiste ja ulatus ühenduse õiguse järgi, selle mõiste tähendust peab Euroopa Kohus tõlgendama autonoomselt ja ühetaoliselt. Asjaolu, et Austria seadusandja ning Austria kohtud käsitlevad notari tegevust põhimõtteliselt siseriikliku avaliku võimu teostamisena, ei tähenda, et selle tegevuse võib ühenduse õigusest lähtuva rangema tõlgenduse järgi välistada asutamisvabaduse kohaldumisalast. EÜ artikli 45 esimest lõiku kui erandit põhivabadusest tuleb nimelt kitsalt tõlgendada.

    Arvestades tänapäeva integratsiooni taset, on väga raske leida sisulist õigustust kodakondsuse nõude kehtestamisele notarina tegutsemise eeldusena. Ükski nendest tegevustest, isegi kui tegemist võiks olla riigivõimu teostamisega, ei eelda riigiga erilise seotuse olemasolu, mis on iseloomulik kodakondsusele. Niisama vähe on need tegevused seotud riskiga sattuda riigivõimu teostamisel ning selleks antud vahendite kasutamisel konflikti siseriigi kodanikega.

    Kodakondsuse nõude õigustuseks Austria Vabariigi välja toodud tegevused — õigustoimingute ja kokkulepete tõestamine, täitedokumendi vormistamine, õigusnõustamine ning samuti tegevus Gerichtskommissar'ina (kohtukomissar; kohtu poolt nimetatud notar teatavate menetlustoimingute tegemiseks) — ei õigusta piisavalt EÜ artikli 45 kohaldamist. Kui nad üldse osalevad avaliku võimu teostamisel, toimub see üksnes kaudsel viisil. Lisaks ei tohi avaliku võimu teostamist segi ajada tegevustega üldistes huvides. Üldine huvi ei kuulu ilmtingimata avaliku võimu hulka; tegevuste teostamiseks, mis peavad silmas üldist huvi ja mitte üksikisiku huve, ei pea tingimata omama avalikku võimu. Kui avaliku võimu tegelik teostamine toimub seega endiselt liikmesriigi enda kodanike poolt, võib teatavate üldistes huvides tehtavate tegevuste sooritamine, nagu preventiivne õiguskaitse, olla tagatud ka seeläbi, et nendele elukutsetele juurdepääsu osas ja elukutsest tulenevate kohustuste suhtes kehtivad konkreetsed normid, samuti kohaldub siin konkreetne kontroll.

    Komisjon on seega seisukohal, et ükski nendest tegevustest ei eraldi ega koos vaadelduna, millega notarid Austrias tegelevad, ei kujuta endast kohtupraktika mõttes otsest ja spetsiifilist osavõttu avaliku võimu teostamisest.


    Top