This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2007/020/13
Case C-480/06: Action brought on 24 November 2006 — Commission of the European Communities v Federal Republic of Germany
Kohtuasi C-480/06: 24. novembril 2006 esitatud hagi — Euroopa Ühenduste Komisjon versus Saksamaa Liitvabariik
Kohtuasi C-480/06: 24. novembril 2006 esitatud hagi — Euroopa Ühenduste Komisjon versus Saksamaa Liitvabariik
ELT C 20, 27.1.2007, p. 10–11
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
ELT C 20, 27.1.2007, p. 9–10
(BG, RO)
27.1.2007 |
ET |
Euroopa Liidu Teataja |
C 20/10 |
24. novembril 2006 esitatud hagi — Euroopa Ühenduste Komisjon versus Saksamaa Liitvabariik
(Kohtuasi C-480/06)
(2007/C 20/14)
Kohtumenetluse keel: saksa
Pooled
Hageja: Euroopa Ühenduste Komisjon (esindajad: X. Lewis ja B. Schima)
Kostja: Saksamaa Liitvabariik
Hageja nõuded
— |
Kuna Landkreis'id Rotenburg (Wümme), Harburg, Soltau-Fallingbostel ja Stade sõlmisid jäätmete kõrvaldamise teenuste osutamise lepingu otse Stadtreinigung Hamburg'iga ning selle teenuste osutamise lepingu kohta ei avaldatud ühenduse tasemel avatud või piiratud menetluse teadet, siis on Saksamaa Liitvabariik rikkunud nõukogu 18. juuni 1992. aasta direktiivi 92/50/EMÜ, millega kooskõlastatakse riiklike teenuslepingute sõlmimise kord (1), artiklist 8 koostoimes III–VI jaotisega tulenevaid kohustusi. |
— |
mõista kohtukulud välja Saksamaa Liitvabariigilt. |
Väited ja peamised argumendid
Neli Alam-Saksi Landkreis'i (maakond) sõlmisid 18. detsembril 1995. aastal avalik-õigusliku asutuse Stadtreinigung Hamburg'iga jäätmete kõrvaldamise teenuste osutamise lepingu. Nimetatud leping sõlmiti ilma pakkumismenetlust läbi viimata ja ühenduse tasemel hanketeate avaldamiseta.
Hageja väitel on Landkreis'id tellijad ning käesolev leping on kirjalik ja tasuline teenuste osutamise leping, mis ületab direktiivi 92/50/EMÜ kohaldamist määravat piirmäära ning kuulub seega selle direktiivi kohaldamisalasse.
Asjaolu, et Stadtreinigung Hamburg on avalik-õigusliku asutusena ise direktiivi 92/50/EMÜ tähenduses tellija, ei mõjuta seda, et vaidlusalune leping kuulub selle direktiivi kohaldamisalasse: nagu Euroopa Kohus on selgelt sedastanud, on riigihankemenetlust reguleerivad direktiivid alati kohaldatavad, kui tellija soovib sõlmida kirjalikku tasulist lepingut tellijast formaalselt eraldiseisva asutusega, kellel on tellija suhtes iseseisev otsustusõigus.
Puuduvad viited asjaoludele, mis õigustaksid käesoleva hankelepingu sõlmimist ilma eelneva hanketeateta läbirääkimistega menetluse abil.
Komisjon ei saa nõustuda ka Saksamaa Liitvabariigi valitsuse seisukohaga, et koostöö kohaliku omavalitsuse tasandil, kui kohalike omavalitsuste iseseisva haldamise põhimõtte tulemus, ei kuulu, valitud õiguslikust vormist sõltumata, riigihankeid reguleeriva õiguse kohaldamisalasse. Kohalike omavalitsuste õigus iseseisvale haldamisele ei või viia nimelt selleni, et kohalikud asutused võiksid mööda minna riigihankealastest eeskirjadest. Kui need kohalikud asutused sõlmivad teiste asutustega, mis võivad ise ka tellijateks olla, teenuste osutamise lepinguid, siis kohaldatakse nende suhtes riigihankealast õigust. Lisaks ei suutnud Saksamaa valitsus tõendada, et käesolevat teenuste osutamise lepingut oli tehnilistel põhjustel võimalik sõlmida üksnes ühe kindla teenuste osutajaga.
Eeltoodud põhjustel jõuab komisjon järeldusele, et kuna jäätmete kõrvaldamise teenuse osutamise leping on sõlmitud otse ilma pakkumismenetlust korraldamata ja ühenduse tasemel hanketeadet avaldamata, siis on Saksamaa Liitvabariik rikkunud direktiivi 92/50/EMÜ.
(1) EÜT L 209, lk 1; ELT eriväljaanne 06/01, lk 322.