Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006XC0106(02)

    Päritolunimetuste ja geograafiliste tähiste kaitset käsitleva määruse (EMÜ) nr 2081/92 artikli 6 lõike 2 kohase registreerimistaotluse avaldamine

    ELT C 3, 6.1.2006, p. 3–5 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    6.1.2006   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 3/3


    Päritolunimetuste ja geograafiliste tähiste kaitset käsitleva määruse (EMÜ) nr 2081/92 artikli 6 lõike 2 kohase registreerimistaotluse avaldamine

    (2006/C 3/03)

    Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid kooskõlas nimetatud määruse artiklitega 7 ja 12d. Kõik vastuväited taotlusega seotud vastuväited tuleb edastada liikmesriigi, Maailma Kaubandusorganisatsiooni liikmesriigi või kolmanda riigi pädeva asutuse vahendusel kuue kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamisest. Dokumendi avaldamise tingisid järgmised, eelkõige punktis 4.6 esitatud üksikasjad, mis võimaldavad lugeda taotluse põhjendatuks vastavalt määrusele (EMÜ) nr 2081/92.

    KOKKUVÕTE

    NÕUKOGU MÄÄRUS (EMÜ) nr 2081/92

    “ISLE OF MAN MANX LOAGHTAN LAMB”

    EÜ nr UK/00340/5.4.2004

    KPN (X) KGT ( )

    Käesolev kokkuvõte on koostatud üksnes teavitamise eesmärgil. Kõikide üksikasjade suhtes palutakse eelkõige asjaomaste kaitstud päritolunimetuste või kaitstud geograafilise tähisega hõlmatud toodete tootjatel tutvuda kas siseriiklikul tasandil või Euroopa Komisjonist (1) kättesaadava tehnospetsifikaadi täieliku variandiga.

    1.   Liikmesriigi pädev asutus:

    Nimi:

    Department for Environment, Food and Rural Affairs

    Food Chain Marketing and Competitveness Division

    Aadress:

    Area 4C, Nobel House

    17 Smith Square

    London SW1P 3JR, United Kingdom

    Tel:

    020 7238 6687

    Faks:

    020 7238 5728

    E-post:

    rlf.feedback@defra.gsi.gov.uk

    2.   Rühm:

    Nimi:

    The Manx Loaghtan Sheep Breed Society

    Aadress:

    Ballaloaghtan

    Kerrowkeil Road

    Grenaby

    Isle of Man

    IM9 3BB, United Kingdom

    Tel:

    01624 82 46 18

    Faks:

    01624 82 46 18

    E-post:

    enquires@manxloaghtan.com

    (Registered Office: Whitehouse, Kirk Michael, Isle of Man)

    Liikmed: tootja/töötleja (X) muu ( )

    3.   Toote liik:

    Rühm 1.1. — Värske liha

    4.   Tehnospetsifikaat:

    (artikli 4 lõikes 2 sätestatud nõuete kokkuvõte)

    4.1.   Nimetus: “Isle of Man Manx Loaghtan Lamb”

    4.2.   Kirjeldus: Nimetus “Isle of Man Manx Loaghtan Lamb” antakse lihale, mis saadakse puhtast Manx Loaghtani tõugu lammastest, kelle on registreerinud aretusorganisatsioon ning kes on Mani saarel sündinud, seal kasvatatud ja tapetud. Liha on peene tekstuuriga, väherasvane ja tumedam kui enamlevinud tõugudel. Lihal on iseloomulik ulukiliha maitse. Tapasooja rümba kaal on alates 13 kg 6 kuu vanuse lamba puhul ja kuni 18 kg 15 kuu vanuse lamba puhul.

    4.3   Geograafiline piirkond: Mani saar

    4.4   Päritolutõend: Arvatakse, et tõug pärineb eelajaloolisel ajal saarele toodud algse keldi karja või viikingite poolt saarele toodud karja tõugudest.

    Lambakasvatusega on saarel tegeletud juba pikka aega. Ühes varaseimas kirjalikus allikas on öeldud, et aastal 1376 sundisid Iiri sissetungijad Mani saare elanikud lahingus alistuma ning viisid kaasa suure hulga Rusheni kloostri lambaid. Hilisemates ajaloolistes materjalides on juttu nii villa kui liha poolest hinnatud tõust. Näiteks aastal 1794 kirjutab Basil Quaylem, et “endisaegsete karjade loomad on väikesed ja vastupidavad, veerand lammast kaalub tavaliselt viis kuni kaheksa naela ning lamba liha on erakordselt maitsev”.

    Sotsiaalsete ja majanduslike tegurite tõttu toimus 18. sajandi lõpus Manx Loaghtani tõu allakäik, kuid vaatamata sellele sai kari 20. sajandi jooksul uut jõudu — tõu arvukus suurenes, sest saare lambakasvatajad teadvustasid endale, kuivõrd on algne tõug kohanemisvõimeline saare erakordse kliima ja geograafiaga. Huvi taastumine tõu vastu peegeldus ka tarbijate käitumises.

    Lammaste ja kitsede identifitseerimiskohustuse 2000 kohaselt peavad kõik lihatööstusesse saadetavad lambad ja kitsed olema märgistatud kindlaksmääratud karjamärgiga ning nendega peab olema kaasas dokumentatsioon, millest saab teavet lähteettevõtte, loomade liikumise kuupäeva ja loomade numbri kohta. Selles on märgitud ka igale loomale varasemalt antud karjamärgid või individuaalsed identifitseerimisnumbrid, mille on allkirjastanud omanik või agent. Nende märgistuste järgi on võimalik jälgida iga rümba päritolu lähtekohast alates.

    Lisaks eelnevale annab aretusorganisatsioon registreeritud tootjatele välja märgid, mis kinnitatakse lammastele. Lambad saadetakse tapamajja märkisid eemaldamata, loetelu märkide numbritega on nendega kaasas. Pärast tapmist kinnitab riiklik liha klassifitseerija rümbale algse märgi numbriga sildi. Seejärel edastatakse registreeritud tootja märgi numbrit kandev rümp tarbijale.

    Auditeerimise kord tagab 100 %lise jälgitavuse.

    4.5   Valmistamismeetod: Mani saarel kasvatatakse Manx Loaghtani tõugu lambaid traditsioonilise loomakasvatusega tegelevates põllumajandusettevõtetes. Nimetatud lambaid karjatatakse vaesematel, peaaegu sööti jäänud aladel, parandamata karjamaadel, astelherne ja sõnajalgadega kaetud võsastikes ja nõmmedel ning oma suuruselt ja kehaehituselt on loomad oluliselt erinevad sama tõugu lammastest, keda karjatatakse Ühendkuningriigi väetatud tasandikulistel rohumaadel. Aasta esimestel kuudel võib lammastele anda söödalisandeid, eelistatult kohalikult toodetud heina. Manx Loaghtani tõugu lambad on väga karastunud, pidades vastu Mani saare niiskes merelises kliimas, kus talvine keskmine temperatuur ei ole küll väga madal, kuid tugevad tormituuled on tavalised läbi aasta. Poegimine toimub veebruarist maini ja ilma inimese abita.

    Aretusorganisatsioon annab registreeritud tootjatele välja märgid, mis kinnitatakse lammastele. Lambad saadetakse tapamajja märkisid eemaldamata, loetelu märkide numbritega on nendega kaasas. Pärast tapmist kinnitab riiklik liha klassifitseerija rümbale algse märgi numbriga sildi. Seejärel edastatakse registreeritud tootja märgi numbrit kandev rümp tarbijale.

    Lambad tapetakse 6—15 kuu vanuses. See peab toimuma saarel asuvas ELi poolt heakskiidetud tapamajas. Tapamaja kuulub riigile, kuid selle tegevust juhib turustusühistu The Fatstock Marketing Association. Arvestades, et Mani saar asub geograafiliselt väikesel alal, ei kulu ühegi looma tapamajja viimisele üle 30 minuti.

    Rümba rippumisaeg tapamajas on vähemalt üks nädal. Turustamine toimub turustusühistu Manx Loaghtan Marketing Cooperative Ltd kaudu. Lambaliha “Manx Loaghtan Lamb” müüakse terve rümbana kohalikele hulgimüüjatele ning seda ka eksporditakse.

    4.6   Seos piirkonnaga: Seost geograafilise piirkonnaga võib väljendada järgmiselt:

    Lambaid kasvatatakse traditsioonilisel viisil taludes, neid karjatatakse saarele iseloomuliku taimkattega parandamata karjamaadel, astelherne ja sõnajalgadega kaetud võsastikes ja nõmmedel. Pikk lambakasvatustraditsioon saarel on kujundanud välja karjakasvatuse kõrged nõudmised ning kõrgekvaliteediliste lammaste tootmise.

    4.7   Kontrolliasutus:

    Nimi:

    CMI Certification Ltd

    Address:

    Long Hanborough

    Oxfordshire

    OX29 8LH, United Kingdom

    Tel:

    01993 88 56 21

    Fax:

    01993 88 56 11

    Email:

    enquiries@cmicertification.com

    4.8   Märgistus: Heakskiidetud kaitstud päritolunimetust (PDO) kasutatakse müügikohtades ning kõigil toodet sisaldavatel pakenditel.

    Arvestades asjaolu, et lambaliha “Manx Loaghtan Lamb” toodetakse ka väljaspool saart, kinnitavad taotlejad, et nimetatud märgise kasutamine toote pakendil või etiketil annab kinnitust, et väljaspool saart asuvate tootjate poolt märgistatud lammas põlvneb Manx Loaghtan lambast ning selle toote päritolu on selgelt näha.

    4.9   Siseriiklikud nõuded: —


    (1)  Euroopa Komisjon — põllumajanduse peadirektoraat — põllumajandustoodete kvaliteedipoliitika osakond — B-1049 Brüssel.


    Top