Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004AR0255

    Regioonide komitee arvamus teemal “Ettepanek: nõukogu määrus Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi (EAFRD) toetuse kohta maaelu arengule”

    ELT C 164, 5.7.2005, p. 18–30 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    5.7.2005   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 164/18


    Regioonide komitee arvamus teemal “Ettepanek: nõukogu määrus Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi (EAFRD) toetuse kohta maaelu arengule”

    (2005/C 164/03)

    REGIOONIDE KOMITEE

    võttes arvesse ettepanekut: nõukogu määrus Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi (EAFRD) toetuse kohta maaelu arengule (KOM(2004) 490 lõplik — 2004/0161 (CNS));

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni 15. juuli 2004. aasta otsust konsulteerida selles küsimuses regioonide komiteega vastavalt Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikli 265 lõikele 1;

    võttes arvesse juhatuse 15. juuni 2004. aasta otsust teha sellekohase arvamuse koostamine ülesandeks säästva arengu komisjonile;

    võttes arvesse12.–14. novembril 2003. a Salzburgis toimunud teise Euroopa Maaelu Arengu Konverentsi lõppjäreldusi;

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni maapiirkondade arengu poliitika üksikasjalikku mõjude analüüsi peale aastat 2006 (Extended Impact Assessment Rural Development Policy Post 2006);

    võttes arvesse säästva arengu komisjoni panust regioonide komitee arvamuses kolmanda ühtekuuluvusaruande kohta (DI CdR 15/2004 rev. 1);

    võttes arvesse regioonide komitee arvamust ühise põllumajanduspoliitika kohta — CdR 66/2003 final (1);

    võttes arvesse säästva arengu komisjoni poolt 9. detsembril 2004 vastu võetud arvamuse eelnõud (CdR 255/2004 rev.1) ) (Raportöör: hr Jan Pieter Lokker, Utrechti provintsivalitsuse liige (NL, EPP));

    võttis 58. täiskogu istungil, mis toimus 23. ja 24. veebruaril 2005 (23. veebruari istungil), vastu järgneva arvamuse:

    1.   Regioonide komitee seisukoht

    1.   Sissejuhatus

    1.1.

    Euroopa Liidu (EL) maapiirkondi iseloomustab mitmekülgsus. Maapiirkondade poliitika peab sellele vastama ja mitmekülgsust, millest on mõjutatud ka ühiskondlik struktuur ja keskkond, tulevikuks kindlustama. Elujõulised maapiirkonnad ei tule kasuks mitte ainult maapiirkondade elanikele, vaid kogu ühiskonnale.

    1.2.

    ELis areneb aegamisi maapiirkondade poliitika, mis on midagi enamat kui põllumajanduspoliitika jätk. Sest toiduainete tootmise kõrval vajavad maapiirkonnad silmas pidades põllumajanduse kahanevat majanduslikku tähtsust paljudes piirkondades veel täiendavaid majanduslikke tugesid. Ainult nii on võimalik tagada Euroopa maapiirkondade keskkonna-alane, majanduslik ja sotsiaalne elujõulisus. Seega ei ole eesmärgiks mitte ainult elanikkonnale pikaajaliste tulevikuperspektiivide avamine, suurendades töökohtade arvu, parandades infrastruktuuri ning laiendades tööhõivevõimalusi, vaid ka see, et põllumajandustooted muutuksid tarbijakekseksemaks, ega oleks enam nii tootjakesksed, samuti toidukvaliteedi parandamine ning tõhusam looduse ja maastiku, keskkonna ja vee kvaliteedi säilitamine või parandamine.

    1.3.

    Seejuures on oluline reaalne lähenemisviis. See tähendab, et ollakse teadlik Euroopa põllumajanduse olulisest ülesandest piirkondade säilitamisel. Samuti tuleb olla teadlik ka selle tagajärgedest, kui Euroopa põllumajandus ei suuda enam täita kõnealust rolli ning põllumajanduse ja metsamajanduse suhtes kohaldatakse vaid majanduslikke kriteeriume. Maaelu arengu poliitika ei suuda pakkuda lahendusi kõigile probleemidele, millega ELi maapiirkonnad on sunnitud võitlema. Mõnedes neist piirkondadest laieneb temaatika väljapoole määruse reguleerimisala ning on vajalik erinevate fondide koostöö. Maapiirkondade poliitika ja regionaalpoliitika (2) kooskõlastamine regionaalsel tasandil on siinjuures oluline faktor. Siiski soovib RK täiendavaid ettepanekuid teiste Euroopa ja riiklike poliitikavaldkondade kontrollimiseks, et tagada suuremat vastastikust täiendavust El-i ja riiklike maaelu arengu poliitikatega. Samuti tuleks kontrollida Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi teiste poliitikate suhtes, kindlustamaks nende eesmärkide vastastikku kasulikku toimet.

    1.4.

    Salzburgi konverentsil (2003) sai maaelu poliitika uue tugeva tõuke. Regioonide komitee tervitab seda, et suur osa Salzburgi konverentsi lõppjäreldustest kaasati määrusesse. Poliitika rakendamine kõigis ELi regioonides ning korraldamise ja rahastamise lihtsustamine on olulised positiivsed punktid. Lisaks toetab komitee partnerlust, nagu see on defineeritud määruse artiklis 6. On väga oluline, et kohalikud ja regionaalsed omavalitsused oleks kaasatud maapiirkondade poliitika igasse etappi. See on parim võimalus tagada asjaosalistes regioonides meetmete kasutamine, mis toob kaasa nii regioonisisese kui -vahelise suurema sotsiaalse ja majandusliku ühtekuuluvuse.

    1.5.

    Vastavalt sellele teeb komitee määruse kohta järgnevad märkused. Maapiirkondade arengu poliitika rakendamine on siinjuures oluline prioriteet.

    2.   Tee maapiirkondade mitut sektorit hõlmava poliitikani

    2.1.

    Regioonide komitee kiidab heaks, et komisjon eraldab vastavalt EÜ asutamislepingu artiklile 159 Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) märkimisväärse osa sihtala “lähenemine” alla kuuluvatele piirkondadele.

    2.2.

    Komitee tervitab maapiirkondade poliitika uusi seadusandlikke meetmeid, kuid kahetseb siiski, et poliitikat nähakse esmajoones turu- ja palgapoliitika täienduse ning järelkontrollina, selle asemel et tunnustada selle iseseisvat rolli. Sellega seoses tekib küsimus, kas on olemas piisavalt eelarvevahendeid maapiirkondade ambitsioonika poliitika eesmärkide saavutamiseks.

    2.3.

    Komitee kinnitab maaelu arengu strateegilise kontseptsiooni vajalikkust. Tähtis on vältida vahendite nö tilkhaaval eraldamist. Komitee kahtleb, kas Euroopa strateegiast tuleneb lisakasu. Lissaboni ja Göteborgi strateegia ning Salzburgi konverentsi lõppjäreldused pakuvad sobivat raamistikku ühenduse tasandil. Liikmesriikide, piirkondlike ja kohalike omavalitsuste pädevuses on kindlaks määrata, mida tähendab selline raamistik maapiirkondadele ja maaelu poliitikale. Ainult nii on võimalik vältida pingeid, mis tulenevad sellest, et ühel pool on soov strateegilise lähenemise järgi maapiirkondade poliitikas ELi tasandil ning teisel pool piisava paindlikkuse säilitamine riiklikul, piirkondlikul ja kohalikul tasandil.

    2.4.

    Komitee tervitab ettepanekut, mis tagab selle, et liikmesriigid peavad nõu pidama piirkondlike ja kohalike omavalitsustega. Kuid regioonide komitee arvates on liikmesriikidel liiga vähe aega, et välja töötada riiklik strateegia ja maapiirkondade arengu siseriiklikud programmid. Komiteel on kahju, et strateegia peab olema valmis enne kui programm esitatakse komisjonile, sest nad sõltuvad teineteisest. Regioonide komitee teeb ettepaneku kasutada sama meetodit nagu regionaalpoliitikas, kus liikmesriigid võivad strateegilise raamistiku esitada koos rakendusprogrammiga (soovitus 1).

    2.5.

    Pikemas perspektiivis võiks rajada regionaalfondi, millega kaoks vahe maaelu arengu fondi ja regionaalpoliitika fondi vahel. Iga regiooni puhul on eesmärgiks käsitleda kogu regiooni võimalusi ja probleeme ühtse strateegia alusel, mis hõlmab selle regiooni terve ala.

    2.6.

    Maapiirkondade poliitika areneb teatud piirkonna arengu ühe või mitme programmi raames. Neis programmides otsustatakse regiooni ja/või liikmesriigi tugevate ja nõrkade külgede analüüsi põhjal vajalike meetmete rakendamine. Rakendamine võib kahjustada määruse artiklis 16 ette nähtud ELi miinimumosalust põhisuundades (15 % I ja III põhisuuna ja 25 % II põhisuuna puhul). Ka komitee on seisukohal, et kulutused maapiirkondade poliitikale peavad olema kaalutletud. Selle järgi on oluline kindlaks määrata eelkõige kolmanda põhisuuna — maapiirkondade majanduse mitmekesistamise — miinimumväärtus. Sest maapiirkondade erinevate programmide hindamisest aastateks 2000–2006 selgus, et just see valdkond maapiirkondade poliitikas pole eriti kaugele arenenud. Siiski peab ressursside jagamine toimuma erinevate suundade vahel vastavalt programmis läbi viidud tugevate ja nõrkade külgede analüüsile. Seetõttu rõhutab komitee, et on vaja võimaldada kõrvale kalduda artiklis 16 esitatud protsendimääradest, juhul kui see on piisaval määral põhjendatud ülalnimetatud analüüsiga (soovitus 3).

    2.7.

    Ressursside jagamine ei tohi takistada ka projekte, mis haaravad rohkem kui ühe põhisuuna sisu, kuid kuuluvad siiski määruse rakendusalasse. Vastavalt artikli 71 lõikele 6, mille kohaselt saab iga toimingut rahastada vaid üheainsa põhisuuna raames, tundub et see ei ole võimalik, mistõttu regioonide komitee teeb ettepaneku artiklit selles osas muuta (soovitus 19).

    2.8.

    Vahel tundub, et määruse detailsus on tähelepanuväärne, eriti võrreldes regionaalpoliitika määrustega. Teatud teemad peaks jääma maaelu programmi koostamise eest vastutajate pädevusse. Siia kuuluvad parendus- ja töötlemistoetuste ning väike- ja pisiettevõtete turustamise toetuste piiramine, artikli 50 säte, mille kohaselt piirdub diversifikatsiooni toetus ühe lapsega, või lisas I toodud ELi abi ülemmäärad.

    2.9.

    Salzburgi konverentsi lõppjärelduste kohaselt on elujõuline maapiirkond põllumajanduse jaoks vältimatu, samuti nagu põllumajandus on vältimatu elujõulise maapiirkonna jaoks. On väga oluline, et maapiirkondade arenguprogrammide raames pöörataks piisavalt tähelepanu noortalunike toetamisele. Hetkel puudub terviklik noortalunike poliitika. Üks näide sellisest terviklikust poliitikast on stardipakett, milles on ühte projekti kaasatud kõik, mis on seotud tootmise ülevõtmise ja uue talupidamise käivitamisega.

    2.10.

    Komitee võtab teadmiseks ettepaneku loobuda sotsiaal-majanduslike kriteeriumide kasutamisest, kui määratletakse teisi ebasoodsaid piirkondi peale mägipiirkondade, ja samas kasutada hüvitiste maksmisel samu arvestuslikke aluseid kui põllumajanduse ja keskkonna valdkonda kuuluvate programmide raames. Euroopa Komisjoni sellekohane põhjendus on ühene; komitee on siiski mures mõju pärast, mida selline kriteeriumide muutmine avaldab kõnealuste piirkondade põllumajandusettevõtetele. Kui muudatus toob endaga kaasa ulatuslikke sotsiaal-majanduslikke tagajärgi, peaks neid saama leevendada teiste poliitikate abil. Minimaalse abinõuna tuleks igal juhul kaaluda üleminekuperioodi talunike toetuste järk-järgulisel vähendamisel piirkondades, mis edaspidi toetusesaajana arvesse ei tule.

    2.11.

    Komitee tervitab asjaolu, et nüüd on ka teistel põllupidajatel lisaks talunikele võimalik osaleda põllumajanduskeskkonna meetmetes. Need võivad osutuda puudolevaks ühendlüliks saavutamaks üldist (põllumajanduslikku) maaviljelust. Seetõttu teeb komitee ettepaneku võtta kasutusele teised hüvitamise alused põllumajanduskeskkonna meetmete jaoks, kuna praegune alus — mis koosneb lisakuludest ja endale võetud kohustuste arvelt saamata jäänud tulust — ei ole alati rakendatav. Selleks võiks olla näiteks kompensatsioon, mis põhineb tegelikul toodangul ja sellega seotud tulul (soovitus 8).

    2.12.

    Stiimul põllumajanduskeskkonna meetmetes osalemiseks, nimelt võimalus kompensatsiooni 20 %-liseks suurenemiseks, määruse kohaselt edaspidi puudub. See ei ole nende meetmete kasu ja huve maapiirkondade majandamise kontekstis silmas pidades soovitav, mistõttu komitee soovitab kõnealuse stiimuli uuesti määrusesse lisada (soovitus 8).

    2.13.

    Hästiarenenud ja vähem hästi arenenud metsandussektoriga riikide vahel on märkimisväärsed erinevused. Komisjoni ettepanekud ei ole piisavalt paindlikud, soodustamaks hõredalt metsastatud riikide metsastamist. Kui kõnealuseid erinevusi ei arvestata, seatakse ohtu selliste riikide arenev metsatööstus ja keskkonnale soodsad arengud.

    2.14.

    Igal aastal otsivad paljud talunikud tegevust väljaspool põllumajandussektorit. Seeläbi võib teatud regioonides suureneda rahvaarvu vähenemise probleem. Lisaks uute töökohtade loomisele tuleb pöörata tähelepanu talunike ümberõppele, samuti tuleb võimaldada põllumajanduses osalise tööajaga töötamist. Maaelu arenguprogramm, eelkõige regioonides, mis saavad struktuurifondide (s.t Euroopa Sotsiaalfondi) kasutamisest väiksemat tulu, peab pakkuma võimalusi selleks ümberõppeks ja/või samaaegselt mitmel töökohal töötamise võimalust, ka seoses tegevusega väljaspool põllumajandussektorit. Suuremas ulatuses ESFi toetusi saavate regioonide vastavates programmides peab selgesõnaliselt sisalduma talunikele pakutav võimalus ümberõppeks ja mitmel kohal töötamiseks.

    2.15.

    ELi maapiirkonnad võivad pakkuda väärtuslikku loodus- ja kultuuripärandit, mis võib mängida olulist rolli maapiirkondade majanduse mitmekesistamisel. Kohalik turismisektor pole aga siiski tihti seoses puuduliku teeninduse ja/või asjakohase tootearenduse puudumisega suuteline kasutama kõnealuseid hüvesid säästval viisil ega suuda pakkuda turistidele suurepäraseid elamusi. Seepärast tuleb määruse artiklis 52 ilmtingimata turismi edendamise meetmete all mainida kutseõpet (soovitus 12).

    2.16.

    Naised etendavad maapiirkondade majanduse mitmekesistamisel olulist rolli, kuid peavad sageli kokku puutuma spetsiifiliste probleemidega, nagu näiteks piiratud juurdepääs ettevõtte algkapitalile. Komitee arvates peaks määrus aitama kaasa naiste kaasamisele maapiirkondade majandusse (soovitus 11). Ka internet on maapiirkondade majanduse mitmekesistamisel hindamatu väärtusega. Ent paljude maapiirkondade juurdepääs internetile on veel väga piiratud. Komitee tervitab seetõttu komisjoni ettepanekut kasutada EAFRD-d selleks, et oleks võimalik maapiirkondi IKTga varustada. Sellega antakse oluline panus digitaalse lõhe ületamiseks; selle tagajärjel suureneks nende piirkondade atraktiivsus uutele ettevõtetele ja ligipääs uutele turgudele juba olemasolevate ettevõtete jaoks. Täiendavad meetmed oleksid võimalikud maapiirkondade majanduse mitmekesistamise prioriteedi raames EAFRD poolt.

    3.   …andes suurema tegutsemisvabaduse regioonidele…

    3.1.

    Komitee usub, et lokaalsete ja regionaalsete organite kaasamine maaelu arenguprogrammide väljatöötamisse on oluline ja leiab, et seda rolli tuleks rohkem rõhutada. (soovitus 13). Regioonide komitee nõuab, et liikmesriikide strateegiad jätaksid piisavalt tegutsemisruumi spetsiaalselt piirkondlikele ja kohalikele omavalitsustele kohandatud meetmetele (vt ka punkti 2.2). Komitee on arvamusel, et on oluline, et strateegiad arvestavad tasakaalus ruumilise arengu vajadust iga regiooni terves ulatuses. Jälgitava strateegia kohta kehtivate eeskirjade üleküllus ELi või riiklikul tasandil võib osutuda takistavaks teguriks kohalike võimaluste ja probleemide lahendamiseks ellukutsutud regionaalsete algatuste teostamisel

    3.2.

    Vajalikud on programmi planeerimise, finantseerimise ja kontrolliga seotud meetmed, mis on täpselt kohandatud tegelikele vajadustele. Seetõttu on imekspandav, et liikmesriigid peavad koostama oma maaelu arengu programmid määrusest tulenevalt kas liikmesriigi või regiooni tasandil. Parem oleks anda selles punktis rohkem tegutsemisvabadust, võimaldades sealjuures kombinatsioone regionaalsetest ja riiklikest programmidest. Lisaks sellele on käimasoleva toetusperioodi jooksul just föderaalse haldussüsteemiga liimesriikides end õigustanud riiklike raammääruste heakskiitmise võimalus, mida on seejärel võimalik rakendada piirkondlikes programmides. (soovitus 2)

    3.3.

    Komitee toetab ettepanekut, et kolmas põhisuund realiseeritakse kohalike arengustrateegiate põhjal. Uued majanduslikud tegevused on maapiirkondade jaoks kahtlemata eluliselt vajalikud. Tegevused on täienduseks põllumajanduslikule tegevusele. Sellegipoolest peab uute tegevuste lisamine toimuma läbikaalutult, et see ei kahjustataks maapiirkondade kvaliteeti. Komitee ühineb selles punktis Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee arvamusega (3), et tuleb vältida “rurbaniseerisimist”, st samade meetmete kasutamist linna- ja maaregioonides. See kehtib kindlasti linnade ümbruses asuvate maapiirkondade kohta, kus maapiirkonna spetsiifiliste omaduste säilitamine on oluline linnade elukvaliteedile. Probleemid neis piirkondades, sh põllumajanduslikult kasutatavates piirkondades, vajavad täiesti teistsugust lähenemist võrreldes perifeersete maapiirkondadega. Määrus peab pakkuma selleks piisavalt tegutsemisvabadust.

    4.   …ja selge rolli LEADERile

    4.1

    Komitee omistab suurt tähtsust LEADERile ja väljendab seetõttu kahetsust LEADERi ebaselge rolli üle määruses. Ühelt poolt kirjeldatakse LEADERit artiklis 62 neljanda põhisuunana, teiselt poolt metoodikana esimese kolme põhisuuna ellu viimisel vajalike meetmete loomiseks. Regioonide komitee rõhutab, et LEADERile võimaldataks õiglane koht — eraldi põhisuunana, mis on võrreldav INTERREGi rolliga regionaalpoliitikas. LEADERi süstemaatiline kaasamine kõikides valdkondades kätkeb endas kõnealuse kontseptsiooni ainulaadsuse ja lisakasu kaotsimineku ohtu. Komitee palub komisjonil määrust LEADERi tulevase rolli suhtes täpsustada ja muuta LEADER eraldi põhisuunaks.

    4.2

    Artikli 63 lõikest 1 nähtub, et lokaalse arengustrateegia elluviimiseks peab strateegia täitma kõiki nelja põhisuuna jaoks püstitatud eesmärke. See on vastuolus artikli 62 punktiga a, mille kohaselt saab LEADERi abil realiseerida ühe või mitme põhisuuna eesmärke. Komitee teeb ettepaneku kõrvaldada määruses kõnealune vastuolu (soovitus 6).

    4.3

    Komitee toetab ettepanekut selle kohta, et olulise osa ühe liikmesriigi käsutuses olevatest eelarvevahenditest eraldatakse LEADER'ile vastavalt antud alade vajadustele. Regioonide komitee tervitab samuti ettepanekut rajada esimesel võimalusel Euroopa võrgustik. Komitee hoiatab siiski kordamast lubamatuid viivitusi, nagu see juhtus ELi maapiirkondade vaatlusorgani rajamisega (LEADER+), Euroopa vaatlusvõrgustiku (LEADER II) ja paljude riiklike LEADER-võrgustikega. Euroopa Komisjon ja liikmesriigid peaksid seadma nende organite rajamise esmatähtsaks juba programmi alguses. Seejuures võib toetuda kogemustele, mis saadi liikmesriikide LEADER-võrgustiku rajamisel Kohalikel organitel on suured kogemused LEADER-programmiga töötamisel, mida liikmesriigid peaksid LEADER-programmi rakendamise raamtingimuste loomisel ära kasutama.

    4.4

    Komitee ei poolda ettepanekut eraldada eelarvevahenditest märkimisväärne summa neile liikmesriikidele, kelle LEADER-programmid töötavad kõige efektiivsemalt. See viiks oletatavasti selleni, et lühiajalisi “lihtsaid” projekte hakatakse eelistama keskmise- ja pikaajalistele. Usaldusväärse kavandamise tarvis peab olema kindel, millise liikmesriigi käsutuses on millised vahendid. (soovitused 15 ja 18).

    5.   Järeldus

    5.1

    Komitee peab oluliseks, et üleminek programmiperioodilt 2000–2006 perioodile 2007–2013 toimuks nii, et ei ohustataks toimingute ja meetmete järjepidevust. Nii tuleb tagada, et kohustuste kehtivusaja lõpuni finantseeritaks veel eelmisel perioodil eraldatud mitmeaastaseid meetmeid, nagu põllumajanduskeskkonna meetmed, ning peetaks kinni lubatud ühenduse osaluse määrast (kaasfinantseerimise määr). Kindlustamaks EL-i tõhusa maaelupoliitika olemasolu ka uuel etapil, toetab komitee komisjoni ettepanekut 88,75 billioni euro suuruse eelarveks (jättes välja toetuste muutmise süsteemi), et rahastada EL-i maaelu arengu poliitikat. RK lükkab otsustavalt tagasi kõnealuse poliitika või kõnealuse poliitika osade tagasiviimise riiklikule tasandile.

    5.2

    Komitee võtab teadmiseks, et määruse ettepaneku kohaselt on lisaks eelkontrollile, vahe- ja järelhindamisele ette nähtud ka iga-aastane jooksev hindamine; ent tõstatab siiski küsimuse iga-aastase jooksva hindamise lisandväärtuse kohta.

    5.3

    Määruse üheks eesmärgiks on õigusaktide lihtsustamine. Selle hindamiseks on tarvis olla kursis rakendusmäärustega. Regioonide komitee sooviks — võttes arvesse regioonide komitee liikmete kogemusi poliitiliste meetmete elluviimisel –, et ka nende määruste kohta palutaks arvamust.

    2.   Regioonide komitee soovitused

    Soovitus 1

    Artikkel 11 a lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    2.

    Iga liikmesriik saadab oma riikliku strateegiakava komisjonile enne maaelu arengu programmide vahekokkuvõtete tegemist.

    2.

    Iga liikmesriik saadab oma riiklikud ja piirkondlikud strateegiakavad komisjonile enne maaelu arengu programmide esitamist või nendega koos.

    Motivatsioon

    Muudatusettepaneku eesmärgiks on riikliku strateegiakava ja maaelu arengu programmide esitamise menetluse kooskõlastamine regionaalpoliitika määruses sätestatud menetlusega. Subsidiaarsuse põhimõte ütleb, et maaelu arengu strateegia on selle territoriaalse võimuorgani ülesanne, kes vastab asjaomase liikmesriigi konkreetsele olukorrale.

    Soovitus 2

    Artikkel 14 lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    Liikmesriik võib esitada kas üksikprogrammi oma kogu territooriumi jaoks või programmi iga piirkonna tarbeks.

    Liikmesriik võib esitada kas üksikprogrammi oma kogu territooriumi jaoks ja/või programmi iga piirkonna tarbeks. Juhul kui liikmesriik esitab üksikprogrammi oma kogu territooriumi jaoks ja programmi iga piirkonna tarbeks, peavad need programmid olema omavahel selgelt seotud.. Liikmesriigid võivad esitada heakskiitmiseks ka üldised raammääruseid, mis peaksid olema tervikuna või osaliselt piirkondlike programmide osa

    Motivatsioon

    See muudatusettepanek annab liikmesriikidele suurema tegevusvabaduse, et programmi koostamisel oma vajadustest lähtuda.

    Soovitus 3

    Artikkel 16

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    Ühenduse finantstoetus kõigile artiklis 4 viidatud kolmele eesmärgile peab katma vähemalt 15% fondi kogupanusest programmi I ja II prioriteetse üldsuuna jaoks, millele viidatakse I ja III osas vastavalt IV jaotise I peatüki alusel ja 25% fondi kogupanusest programmi II prioriteetse põhisuuna jaoks, millele viidatakse I peatüki II osas.

    Ühenduse finantstoetus kõigile artiklis 4 viidatud kolmele eesmärgile peab katma vähemalt 15% fondi kogupanusest programmi I ja II prioriteetse üldsuuna jaoks, millele viidatakse I ja III osas vastavalt IV jaotise I peatüki alusel ja 25% fondi kogupanusest programmi II prioriteetse põhisuuna jaoks, millele viidatakse I peatüki II osas. Neist protsendimääradest ei pruugi kinni pidada, kui selleks esitada piisav analüüsil rajanev põhjendus vastavalt artikli 15 punktile a.

    Motivatsioon

    See muudatus peaks tagama ametiasutusele, kes maaelu arengu programmi koostab, suurema paindlikkuse, selleks et programmi koostamisel rahalisi vahendeid vastavalt vajadusele meetmete vahel jaotada.

    Soovitus 4

    Artikkel 19 lõige c) (iii)

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    Toetus põllumajandus- ja metsandussektori konkurentsivõime suurendamisele peab sisaldama:

    (...)

    Toetus põllumajandus- ja metsandussektori konkurentsivõime suurendamisele peab sisaldama:

    (...)

    (c)

    meetmeid põllumajandustoodangu ja -toodete kvaliteedi tõstmiseks järgmise abil:

    (...)

    (c)

    meetmeid põllumajandustoodangu ja -toodete kvaliteedi tõstmiseks järgmise abil:

    (...)

    (iii)

    toetades tootjagruppe teabe ja edendamise osas toidu kvaliteedi programmide toodete puhul;

    (iii)

    toetades tootjagruppe, kaasa arvatud kvaliteedimärkide või vahendite juhtorganeid ja tootmisharude vahelisi organisatsioone teabe ja edendamise osas toidu kvaliteedi programmide toodete puhul;

    Motivatsioon

    See hõlmab tootjagruppe värskete ja töödeldud toodete laiemas tähenduses. Juhtorganid on need, mis hõlmavad tootjaid ja/või töötlejaid.

    Soovitus 5

    Artikkel 27

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    1.

    Toetust, mis on sätestatud artikli 19 punkti b alapunktis iii, antakse investeeringutele, mis:

    1.

    Toetust, mis on sätestatud artikli 19 punkti b alapunktis iii, antakse investeeringutele, mis:

    a)

    tõstavad ettevõtte üldist tulemuslikkust,

    a)

    tõstavad ettevõtte üldist tulemuslikkust,

    b)

    on seotud toodete töötlemise ja turustamisega, mis on esitatud asutamislepingu I lisas, välja arvatud kalandustooted ja metsandustooted, ning,

    b)

    on seotud toodete töötlemise ja turustamisega, mis on esitatud asutamislepingu I lisas, välja arvatud kalandustooted ja metsandustooted, ning,

    c)

    järgivad asjakohastele investeeringutele kohaldatavaid ühenduse standardeid.

    Kui investeeringud on tehtud ühenduse standarditele vastamise eesmärgil, võib toetust anda vastavalt lõikele 2 üksnes mikroettevõtete hiljuti kehtima hakanud ühenduse standarditele vastamiseks tehtud investeeringutele. Sellisel juhul võib põllumajandustootjale anda sellisele standardile vastamise saavutamiseks ajapikendust, mis ei ületa 36 kuud päevast, kui vastav standard muutub põllumajandustootjale kohustuslikuks.

    c)

    järgivad asjakohastele investeeringutele kohaldatavaid ühenduse standardeid.

    Kui investeeringud on tehtud ühenduse standarditele vastamise eesmärgil, võib toetust anda vastavalt lõikele 2 üksnes mikroettevõtete hiljuti kehtima hakanud ühenduse standarditele vastamiseks tehtud investeeringutele. Sellisel juhul võib põllumajandustootjale anda sellisele standardile vastamise saavutamiseks ajapikendust, mis ei ületa 36 kuud päevast, kui vastav standard muutub põllumajandustootjale kohustuslikuks.

    2.

    Lõike 1 kohane toetus piirdub komisjoni soovituse 2003/361/EÜ mõistes mikro- ja väikeettevõtetega. Metsandustoodete puhul piirdub toetus mikroettevõtetega.

    Toetust ei anta raskustes ettevõtetele raskustes olevate äriühingute päästmiseks ja ümberkorraldamiseks antavat riigiabi käsitlevate ühenduse suunistemõistes.

    2.

    Lõike 1 kohane toetus piirdub komisjoni soovituse 2003/361/EÜ mõistes mikro-, väike- ja keskmise suurusega ettevõtete ja põllumajandusliku toidutööstuse ühendustega. Metsandustoodete puhul piirdub toetus mikroettevõtetega.

    Toetust ei anta raskustes ettevõtetele raskustes olevate äriühingute päästmiseks ja ümberkorraldamiseks antavat riigiabi käsitlevate ühenduse suuniste mõistes.

    3.

    Toetusele kehtestatakse I lisas sätestatud ülemmäär.

    3.

    Toetusele kehtestatakse I lisas sätestatud ülemmäär.

    Motivatsioon

    Muudatuse eesmärgiks on kooskõla teiste struktuurifonide raames rakendatud meetmetega. Tuleb märkida, et põllumjanaduslik toidutööstus pakub rohkem töökohti kui paljud muud tootmissektorid.

    Soovitus 6

    Artikkel 34

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    Selle osa toetus hõlmab järgmisi meetmeid:

    Selle osa toetus hõlmab järgmisi meetmeid:

    a)

    meetmed, mis on suunatud põllumajandusmaa säästvale kasutamisele:

    (a)

    meetmed, mis on suunatud põllumajandusmaa säästvale kasutamisele:

    (i)

    toetuste maksmise teel mägipiirkondade talupidajatele ebasoodsate looduslike tingimuste korvamiseks,

    (i)

    toetuste maksmise teel mägipiirkondade talupidajatele ebasoodsate looduslike tingimuste korvamiseks,

    (ii)

    toetustena ebasoodsate tingimustega piirkondade, mis pole mägipiirkonnad, talupidajatele,

    ii)

    toetustena ebasoodsate tingimustega piirkondade, mis pole mägipiirkonnad, talupidajatele,

    (iii)

    NATURA 2000 toetustena,

    iii)

    NATURA 2000 toetustena,

    (iv)

    põllumajandusliku keskkonna ja loomade heaolu toetustena,

    iv)

    põllumajandusliku keskkonna ja loomade heaolu toetustena,

    (v)

    mittetootlike investeeringute toetusena;

    v)

    vähetootlike investeeringute toetusena.

    (b)

    meetmed, mis on suunatud metsamaa säästvale kasutamisele:

    (b)

    meetmed, mis on suunatud metsamaa säästvale kasutamisele:

    (i)

    põllumajandusmaa esmase metsastamise teel,

    (i)

    põllumajandusmaa esmase metsastamise teel,

    (ii)

    põllumajandusmaade agrometsandussüsteemide esmase loomise teel,

    (ii)

    põllumajandusmaade agrometsandussüsteemide esmase loomise teel,

    (iii)

    muude kui põllumajandusmaade esmase metsastamise teel,

    (iii)

    muude kui põllumajandusmaade esmase metsastamise teel,

    (iv)

    NATURA 2000 toetustena,

    (iv)

    NATURA 2000 toetustena,

    (v)

    metsakeskkonna toetustena,

    (v)

    metsakeskkonna toetustena,

    (vi)

    metsamajanduse tootmispotentsiaali taastamine ning vältimisabinõude kasutuselevõtmise teel,

    (vi)

    metsamajanduse tootmispotentsiaali taastamine ning vältimisabinõude kasutuselevõtmise teel,

    (vii)

    vähetootlike investeeringute toetusena.

    (vii)

    vähetootlike investeeringute toetusena.

     

    c)

    meetmed, mis on suunatud agrometsandussüsteemide levitamisele ja säilitamisele:

    i)

    agrometsandussüsteemide säilitamise ja hoolduse toetustena,

    ii)

    NATURA 2000 toetustena.

    Motivatsioon

    ELi õigusnormides jaguneb maakasutus kaheks kategooriaks: põllumajandusmaaks ja metsamaaks. Agrometsandussüsteemid on süsteemid, mis ühendavad ühel ja samal maa-alal lühiajalist põllumajanduskultuuride tootmist või loomakasvatust pikaaajalise metsandustoodete tootmisega (puit, kork, vaba aja veetmine ja puhkus, arvukad positiivsed mõjud keskkonnale). Agrometsandus hõlmab suurt hulka erinevaid tootmissüsteeme, mis põhinevad maa-alade mitmekülgsel kasutamisel ja erinevate majandamisliikide koosmõju optimeerimisel, et kasutada kõigile tulutooval viisil puid, taimi ja karja. Määruse eelnõus tunnustatakse kõnealuse, maakasutuse kolmanda süsteemi olemasolu, mis erineb põllumajanduslikust ja metsanduslikust kasutusest. Ühenduse toetused piirduvad üksnes agrometsanduse süsteemide esmase loomisega. Kõnealuse soovitusega lisatakse toetus agrometsanduse säilitamisele ja hooldusele.

    Soovitus 7

    Artikkel 36

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    Toetust, mis on sätestatud artikli 34 punkti a alapunktis iii, makstakse talupidajatele iga-aastaselt ja kasutatud põllumajandusmaa hektari kohta, et kompenseerida tekkinud kulusid ja vähenenud sissetulekut, mis on tingitud ebasoodsast olukorrast asjaomastes piirkondades seoses direktiivide 79/409/EMÜ ja 92/43/EMÜ rakendamisega.

    Toetust, mis on sätestatud artikli 34 punkti a alapunktis iii, makstakse talupidajatele iga-aastaselt ja kasutatud põllumajandusmaa hektari kohta, et kompenseerida tekkinud kulusid ja vähenenud sissetulekut, mis on tingitud ebasoodsast olukorrast asjaomastes piirkondades seoses direktiivide 79/409/EMÜ ja 92/43/EMÜ rakendamisega, ning et innustada talupidajaid võtma kasutusele keskkonda väärtustava majandamisviisi.

    Motivatsioon

    Ühiskond peab andma tunnustust põllunduse ja loomakasvatuse keskkonnaväärtusele ning nende olulisele rollile floora ja fauna säilitamises ja maastikuhoolduses, neid ei tohi pidada pisiasjadeks, teisejärgulisteks ülesanneteks, millega saab tegeleda vaid möödaminnes.

    Soovitus 8

    Artikkel 37 lõige 4

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    4.

    Toetusi antakse iga-aastaselt ja need katavad lisakulusid ja saamata jäänud tulu, mis tulenevad antud kohustustest; vajaduse korral võivad need katta ka tehingute kulusid.

    Vajaduse korral valitakse abisaajad välja pakkumiskutsete põhjal, rakendades majanduslikke, keskkonna- ja loomade heaolu tõhususe kriteeriumeid.

    Toetusele kehtestatakse I lisas sätestatud ülemmäär.

    4.

    Toetusi antakse iga-aastaselt ja need katavad lisakulusid ja saamata jäänud tulu, mis tulenevad antud kohustustest; vajaduse korral võivad need katta ka tehingute kulusid.

    Selleks et osavõttu stimuleerida võib toetusi 20% võrra suurendada.

    Juhul kui see on piisavalt põhjendatud, võivad liikmesriigid teha ettepanekuid tasustamise kohta teistel alustel.

    Vajaduse korral valitakse abisaajad välja pakkumiskutsete põhjal, rakendades majanduslikke, keskkonna- ja loomade heaolu tõhususe kriteeriumeid.

    Toetusele kehtestatakse I lisas sätestatud ülemmäär.

    Motivatsioon

    Arvestades põllumajanduse ja keskkonna alaste kokkulepete tähtsust maaelu arengule, on soovitav säilitada meetmeid, mis stimuleerivad selliste kokkulepete sõlmimist. Oluline on toetuse arvestamise aluseid laiendada, kuna praegu kehtivaid aluseid pole alati võimalik kasutada.

    Soovitus 9

    Artikkel 46 lõige a

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

     

    Toetus kõrge keskkonnaväärtusega agrometsandussüsteemide säilitamiseks ja parandamiseks

    1.

    Artikli 34 punkti c alapunktis i) nimetatud toetust saavad talupidajad, kes täidavad kõrge keskkonnaväärtusega agrometsandussüsteemi säilitamist ja parandamist toetavaid majandamiskohustusi, k.a loomakaitse alaseid kohustusi.

    2.

    Liikmesriigid koostavad loetelu aladest, kuhu võiks rajada kõrge keskkonnaväärtusega agrometsandussüsteemid.

    3.

    Toetusele kehtestatakse lisas I sätestatud ülemmäär.

    Motivatsioon

    Vt soovituse 6 põhjendus.

    Soovitus 10

    Artikkel 46 lõige b

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

     

    Uus artikkel 46a 2

    NATURA 2000 raames makstavad toetused

    Artikli 31 punkti c alapunktis iii) nimetatud toetust saavad eramaaomanikud ja nende ühendused iga-aastase toetusena agrometsandusmaa hektari kohta hüvitamaks kulusid, mis tekivad kõnealuse maa kasutamise piirangutest vastavalt direktiividele 79/409/EMÜ ja 92/43/EMÜ.

    Toetuse suurus määratakse vastavalt lisas I sätestatud alam- ja ülemmääradele.

    Motivatsioon

    Vt soovitus 6.

    Soovitus11

    Artikkel 49 lõige a

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    Kõnealuses jaos sätestatud toetus hõlmab:

    Kõnealuses jaos sätestatud toetus hõlmab:

    a)

    meetmeid, millega mitmekesistada maapiirkondade majandust, kaasa arvatud:

    a)

    meetmeid, millega mitmekesistada maapiirkondade majandust, kaasa arvatud:

    i)

    mittepõllumajandusliku tegevuse mitmekesistamine,

    i)

    mittepõllumajandusliku tegevuse mitmekesistamine,

    ii)

    toetust mikroettevõtete loomiseks ja arendamiseks, eesmärgiga soodustada ettevõtlust ning arendada majanduslikku terviklikkust,

    ii)

    toetust mikroettevõtete loomiseks ja arendamiseks, eesmärgiga soodustada ettevõtlust ning arendada majanduslikku terviklikkust,

    iii)

    turismiga seotud tegevuse toetamine,

    iii)

    turismiga seotud tegevuse toetamine,

    iv)

    looduspärandi kaitse ja haldamine, selle kvaliteedi parandamine, mille eesmärgiks on majanduse püsiv areng;

    iv)

    kaasaaitamine naiste suuremale osavõtule maapiirkondade majandusest,

     

    iv v)

    maaelu looduspärandi (loodusliku, ajaloolise ja kultuurilise) kaitse ja haldamine, selle kvaliteedi parandamine, mille eesmärgiks on majanduse püsiv areng;

    Motivatsioon

    Naistel on majandustegevuse mitmekesistamisel maapiirkonnas oluline osa, kuid nad seisavad sageli spetsiifiliste probleemide ees, nn piiratud ligipääs kapitalile. Muudatuse eesmärgiks on tõhustada meetmeid, mis võimaldavad nende takistuste kõrvaldamist. EAFRD raames elluviidavad maaelu arengu strateegiad käsitlevad edukalt maapiirkondade pärandit selle kõige laiemas mõttes. Lisaks looduspärandile tuleb käsitleda ka ajaloo- ja kultuuripärandit, mis on samuti maaelu arengu töörühmade tegevusvald

    Soovitus 12

    Artikkel 52

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    Artikli 49 punkti (a) alapunkti iii kohaselt hõlmab toetus:

    Artikli 49 punkti (a) alapunkti iii kohaselt hõlmab toetus:

    (a)

    väikesemahulisi infrastruktuure nagu teabekeskusi ja puhkekülade ja –platside tähistamist;

    (a)

    väikesemahulisi infrastruktuure nagu teabekeskusi ja puhkekülade ja –platside tähistamist;

    (b)

    vaba-aja infrastruktuure, mis võimaldavad juurdepääsu looduslikele aladele ja väikesi majutusettevõtteid

    (b)

    vaba-aja infrastruktuure, mis võimaldavad juurdepääsu looduslikele aladele ja väikesi majutusettevõtteid

    (c)

    maaturismi toodete arendamist ja turustamist

    (c)

    maaturismi toodete arendamist ja turustamist, kaasa arvatud internetiturustus

     

    (d)

    turismisektori klienditeeninduse ja tootearenduse alast eriväljaõpet.

    Motivatsioon

    Maapiirkonnad pakuvad suurepärast looduspärandit ja muid vaatamisväärsusi. Siiski takerdub kohaliku turismitööstuse võime kõnealuste vaatamisväärsuste jätkusuutlikul kasutamisel ja turistidele kõrgetasemelise kogemuse pakkumisel sageli klienditeeninduse madala taseme ja/või ebaõige tootearenduse taha. Kuigi artiklis 56 viidatakse kutseõppele, on erialase väljaõppe nimetamine turismi edendamise meetmete hulgas väga oluline.

    Järjest enam inimesi broneerib reisi-, majutus-, puhkuse- ja vaba aja tooteid ja teenuseid internetis ja otsib sealt ka teavet. Väiksemad teenusepakkujad maapiirkondades on ilma koolituse ja teabeta interneti teel broneerimise ja turustamise kohta halvemas olukorras.

    Soovitus 13

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    Kohalikud arengustrateegiad

    Artiklis 49 toodud meetmeid rakendatakse eelistatavalt kohalike arengustrateegiate raames.

    Kohalikud arengustrateegiad

    Artiklis 49 toodud meetmeid rakendatakse eelistatavalt kohalike arengustrateegiate raames kohalike omavalitsuste aktiivsel osalemisel.

    Artikkel 58

    Motivatsioon

    Paljud artiklis 49 välja toodud meetmed on kohalike omavalitsuste pädevuses. Varasemate maaelu arengu programmide puhul on mõnedes liikmesriikides kohalikud organid olnud kõrvale tõrjutud ning neid pole kaasatud kohalike arengustrateegiate väljatöötamisse. Kohalike omavalitsuste aktiivse osalemise kindlustamine EAFRDi programmis toob endaga kaasa mitmekülgsema ja ühtsema lähenemise paljude maapiirkondade arengule. Kohalike omavalitsuste vähene kaasamine võib ohustada EAFRDi eesmärkide saavutamist.

    Soovitus14

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    1.

    Selle toetuse puhul, millele on viidatud ka artikli 62 punktis a, strateegia raames tehtavad toimingud peavad vastama eesmärkidele, mis sätestatud käesolevas määruses iga prioriteetse üldsuuna kohta eraldi.

    1.

    Selle toetuse puhul, millele on viidatud ka artikli 62 punktis a, strateegia raames tehtavad toimingud peavad vastama ühele või mitmele eesmärkide gile, mis sätestatud käesolevas määruses iga prioriteetse üldsuuna kohta eraldi.

    Artikkel 63 lõige 1

    Motivatsioon

    Vastavalt artikli 63 lõike 1 sätetele, peavad meetmed, mida rakendatakse ellu LEADER-programmi raames, täitma määruses kirjapandud eesmärke. See on vastuolus artikli 62 punktiga a; käesolev muudatus kooskõlastab need artiklid omavahel.

    Soovitus15

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    3% lõikes 1 viidatud rahalistest vahenditest, koguseliselt 2.66 miljardit eurot vastavalt 2004. aasta hindadele, paigutatakse artiklis 92 mainitud varusse.

    3% lõikes 1 viidatud rahalistest vahenditest, koguseliselt 2.66 miljardit eurot vastavalt 2004. aasta hindadele, paigutatakse artiklis 92 mainitud varusse.

    Artikkel 70 lõige 2

    Motivatsioon

    LEADERi jaoks tulemusreservi loomine ei ole otstarbekas.

    Soovitus 16

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    Hoolimata lõikes 3 sätestatud ülemmäärast, võib fondi toetust suurendada viie protsendi võrra äärepoolsemate piirkondade ja väiksemate Egeuse saarte programmide osas.

    Hoolimata lõikes 3 sätestatud ülemmäärast, võib fondi toetust suurendada viie protsendi võrra äärepoolsemate piirkondade ja väiksemate Egeuse saarte programmide finantseerimisel kuni 85 protsendini riigi osalusest

    Artikkel 71.4

    Motivatsioon

    Euroopa äärepoolseimate piirkondade arenguprobleemide erilisust ja tõsidust tunnustatakse EÜ asutamislepingu artikli 299 lõikes 2 (tulevane artikkel III-424). Seetõttu on vaja kõnealuseid probleeme 2006. aasta järgse põllumajanduspoliitika raames eraldi ja asjakohaselt käsitleda. Seega nõuavad äärepoolseimate piirkondade põllumajanduse spetsiifilised probleemid teiste piirkondadega võrreldes suuremaid toetus. Peaasjalikult piirkondade kaugusest ja isoleeritusest tingitud suuremate struktuursete erinevuste võimalikult tõhusaks vähendamiseks tuleb säilitada toetuste praegune tase.

    Soovitus 17

    Artikkel 87

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    1.

    Igal aastal, iga-aastase arenguaruande esitamisel vaatavad komisjon ja korraldusasutus läbi eelnenud aasta peamised tulemused kooskõlas asjaomase liikmesriigi ja korraldusasutuse vahelises lepingus määratletava korraga.

    1.

    Igal aastal, iga-aastase 2010. aastal koostatava vahehindamise esitamisel vaatavad komisjon ja korraldusasutus läbi eelnenud aasta alates programmi rakendamisest selle esimese poole jooksul saavutatud peamised tulemused kooskõlas asjaomase liikmesriigi ja korraldusasutuse vahelises lepingus määratletava korraga.

    Motivatsioon

    Määruses sätestatakse programmi kestuseks 7 aastat ja see peaks pakkuma liikmesriikidele võimaluse viia kõnealuse perioodi jooksul ellu riiklikud maaelu arengu strateegiad, tehes seda püstitatud eesmärkide raames. Maapiirkondade jätkusuutliku arengu tagamiseks ja strateegiliste eesmärkide saavutamiseks on oluline, et antud programmid oleksid mitmeaastased. Selles mõttes puudutab määruse ettepanek ka pikemat perioodi ja mitte ainult ühte aastat.

    Nii tõstatub küsimus programmide iga-aastaste kontrollimiste mõttekuse üle, seda enam, et rakendatud meetmed on suunatud jätkusuutlike eesmärkide saavutamisele. Ei ole loogiline, et kõigest ühe aasta möödudes võivad järgneda sisulised hinnangud programmi rakendamisele. Palju mõttekam ja samas ka piisav on viia läbi programmi rakendamise ning programmide kvaliteedi parandamise hindamine pärast poole programmiperioodi möödumist. Iga-aastane hindamine komisjoni ettepanekus väljapakutud kujul tähendaks eelkõige bürokraatia liigset suurenemist ning on seega vastuolus programmi rakendamise põhimõtetega, mis peaksid olema lihtsad ja selged ning ei tohiks kaasa tuua täiendavat bürokraatiat.

    Soovitus 18

    Artikkel 92

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    1.

    Reservi eraldatud kogus, millele on viidatud artikli 70 lõikes 2, kasutatakse programmides LEADER lähenemise rakendamise toetamiseks.

    1.

    Reservi eraldatud kogus, millele on viidatud artikli 70 lõikes 2, kasutatakse programmides LEADER lähenemise rakendamise toetamiseks.

    2.

    LEADER lähenemise rakendamine väärtustatakse objektiivsete kriteeriumite põhjal, kaasa arvatud:

    2.

    LEADER lähenemise rakendamine väärtustatakse objektiivsete kriteeriumite põhjal, kaasa arvatud:

    a)

    LEADER lähenemise prioriteet,

    a)

    LEADER lähenemise prioriteet,

    b)

    LEADER lähenemise territoriaalne ulatus,

    b)

    LEADER lähenemise territoriaalne ulatus,

    c)

    tase, mis saavutatud LEADER prioriteetse üldsuuna rakendamisel,

    c)

    tase, mis saavutatud LEADER prioriteetse üldsuuna rakendamisel,

    d)

    soodustav mõju erakapitalile,

    d)

    soodustav mõju erakapitalile,

    e)

    vahehindamise tulemused.

    e)

    vahehindamise tulemused.

    Motivatsioon

    See artikkel ei kehti, kuna tulemusreserv on tühistatud.

    Soovitus 19

    Artikkel 71 lõige 6

    Komisjoni ettepanek

    RK muudatusettepanek

    Fondi finantseeritud Toiming ei tohi oma toetuskõlbulikkuse ajal samaaegselt kasu saada struktuurifondidelt, ühtekuuluvusfondidelt või ükskõik milliselt ühenduse finantsasutuselt. Fondi kaasrahastatud kulutusi ei tohi kaasrahastada mõne teise ühenduse rahandusvahendi abil.

    Fondi finantseeritud Toiming ei tohi oma toetuskõlbulikkuse ajal samaaegselt kasu saada struktuurifondidelt, ühtekuuluvusfondidelt või ükskõik milliselt ühenduse finantsasutuselt. Fondi kaasrahastatud kulutusi ei tohi kaasrahastada mõne teise ühenduse rahandusvahendi abil.

    Toiming võib saada fondi toetust ainult ühe maaelu arengu programmi alusel korraga. Seda võib rahastada ainult ühe põhisuuna ulatuses maaelu arengu programmis.

    Toiming võib saada fondi toetust ainult ühe maaelu arengu programmi alusel korraga. Seda võib rahastada ainult ühe põhisuuna ulatuses maaelu arengu programmis.

    Motivatsioon

    Tühistatud säte takistab projektide ellurakendamist, mis väljudes ühe prioriteetse põhisuuna raamest jäävad siiski määruse kohaldamisala piiridesse.

    Soovitus 20

    Viide artiklile 46a ja 46b lisas I

    Komisjoni ettepanek

    Puudub.

    RK muudatusettepanek

    Artikkel

    Teema

    Summa eurodes või %

    46 a) 3)

    Toetuse ülemmäär

    200 €

    Põllumajanduskõlviku hektari kohta

    46 b)

    NATURA 2000 toetuse ülemmäär

    200 €

    Põllumajanduskõlviku hektari kohta

    Motivatsioon

    Vt uue artikli 46a lõiget 1

    Brüssel, 23. veebruar 2005

    Regioonide komitee

    president

    Peter STRAUB


    (1)  ELT C 256, 24.10.2003, lk 18.

    (2)  Nagu soovitatud nõukogu määruse üldsätetega Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi ja Ühtekuuluvusfondi kohta (KOM(2004) 492 (lõplik)).

    (3)  Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee 30. juuni 2004arvamus, NAT/243.


    Top