Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0144

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2022/144, 2. veebruar 2022, millega registreeritakse kaitstud päritolunimetuste ja kaitstud geograafiliste tähiste registris nimetus („Ceylon Cinnamon“ (KGT))

    C/2022/488

    ELT L 24, 3.2.2022, p. 3–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/144/oj

    3.2.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 24/3


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2022/144,

    2. veebruar 2022,

    millega registreeritakse kaitstud päritolunimetuste ja kaitstud geograafiliste tähiste registris nimetus („Ceylon Cinnamon“ (KGT))

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 1151/2012 21. november 2012 põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta, (1) eriti selle artikli 52 lõike 3 punkti b,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Vastavalt määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 50 lõike 2 punktile a avaldati Euroopa Liidu Teatajas (2) Sri Lanka taotlus registreerida nimetus „Ceylon Cinnamon“ kaitstud geograafilise tähisena (KGT).

    (2)

    Komisjon sai 3. septembril 2020 Saksamaalt põhjendatud vastuväidet sisaldava vastulause. Komisjon saatis Saksamaa vastulause Sri Lankale edasi 16. septembril 2020.

    (3)

    Komisjon uuris Saksamaa 3. septembril 2020 esitatud põhjendatud vastuväidet ja tunnistas selle vastuvõetavaks.

    (4)

    Komisjon kutsus oma 22. septembri 2020. aasta kirjas huvitatud isikuid üles alustama asjakohaseid konsultatsioone, et jõuda omavahelisele kokkuleppele vastavalt nende riigis kehtivatele menetlustele.

    (5)

    14. detsembril 2020 pikendas komisjon Sri Lanka taotlusel konsulteerimise lõpptähtaega veel kolme kuu võrra.

    (6)

    Sri Lanka ja Saksamaa vaheline konsultatsioon lõppes 28. detsembril 2020, ilma et kokkuleppele oleks jõutud. Seepärast peaks komisjon tegema otsuse määruse (EL) nr 1151/2012 artiklis 57 sätestatud korras.

    (7)

    Saksamaa vastulause põhjuseks on asjaolu, et registreerimiseks esitatud nimetus „Ceylon Cinnamon“ vastab saksakeelsele tõlkele „Ceylon-Zimt“ (kaneel Tseilonist, mis on Sri Lanka endine nimi) ja on vastuolus botaanilise nimega Cinnamomum ceylanicum, mis tähistab taime, millest kaneel on saadud. Saksamaa toiduseadustiku suunistes vürtside ja muude maitseainete kohta on toode „Ceylon Cinnamon“ määratletud kui Cinnamomum ceylanicum’i kuivatatud koor.

    (8)

    Vastulause esitaja sõnul kasvatati Cinnamomum ceylanicum’i algselt Tseilonis, mis on Sri Lanka endine nimi. Siiski on Cinnamomum ceylanicum viimastel aastakümnetel algsest geograafilisest piirkonnast edasi liikunud ning seda on kasvatatud ka teistes troopilistes riikides. Teised peamised tarnijad on Seišellid, Madagaskar ja Hiina ning vähemal määral India, Vietnam, Indoneesia, Jamaica, Martinique, Prantsuse Guajaana ja Brasiilia. Märkimisväärne osa turul saadaolevast Cinnamomum ceylanicum’ist saadud kaneelist ei pärine Sri Lankast.

    (9)

    Saksamaa oli seisukohal, et kui nimetus „Ceylon Cinnamon“ registreeritakse kaitstud geograafilise tähisena, laieneb määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 13 lõike 1 punkti b kohaselt kaitse ka tõlgetele kui kõnealuse nimega seoste tekitamisele ning nende toodete nimetuses ei tohiks enam viidata nimetusele „Tseilon“. Seega ohustaks nimetuse „Ceylon Cinnamon“ registreerimine kaitstud geograafilise tähisena nimetuse „Ceylon Zimt“ ja selliste toodete olemasolu, mida on Saksamaa turul õiguspäraselt turustatud vähemalt viis aastat enne nimetuse „Ceylon Cinnamon“ registreerimistaotluse avaldamist.

    (10)

    Kokkuvõttes on vastulause esitaja seisukohal, et nimetuse „Ceylon Cinnamon“ registreerimine kaitseks geograafilise tähisena põhjendamatult taimenimetust, mille kasutus peaks olema vaba. Lisaks tuleks pärast registreerimist märkimisväärne osa turul saadaolevatest kaupadest ümber nimetada, kuna enam ei saaks kasutada tarbijatele hästi tuntud väljakujunenud nimetust, sealhulgas viidet taimeliigile Cinnamomum ceylanicum.

    (11)

    Taotleja märkis, et tema arvates ei ole nimetuse „Ceylon Cinnamon“ ja taimenimetuse vahel vastuolu, kuna selle taime rahvusvaheliselt tunnustatud botaaniline nimetus, millest toode „Ceylon Cinnamon“ on saadud, ei ole mitte Cinnamomum ceylanicum, nagu väitis vastulause esitaja, vaid Cinnamomum verum. Cinnamomum zeylanicum või Cinnamomum ceylanicum on Cinnamonum verum’i sünonüümid. Nimetus „Ceylon Cinnamon“ ei ole seega vastuolus selle taime nimetusega, millest nimetust kandev toode on saadud. Lisaks märkis taotleja, et kaitstav nimetus ei ole taimenimetus ja et nimetus zeylanicum või ceylanicum tuleneb Tseiloni ajaloolisest nimest.

    (12)

    Komisjon on hinnanud põhjendatud vastuväidetes esitatud väiteid ja huvitatud poolte konsultatsioonide kohta saadud teavet.

    (13)

    Nimetus „Ceylon Cinnamon“ viitab tootele, millel on iseloomulikud omadused, eelkõige tugevad organoleptilised omadused. Lisaks on nimetusel kindel tuntus. Seega vastab see kaitstud geograafilise tähisena registreerimise nõudele.

    (14)

    Ühenduse Sordiameti (CPVO) sortide andmebaasis on Mehhikos registreeritud nimetus „Ceylan“, mis vastab ladinakeelse nimega Cinnamomum verum J. presl. taimeliigile. Sortide andmebaasis on registreeritud mitu kaubamärki ja nimetust, mis sisaldavad nimetusi „Ceylon“ või „Cinnamon“, kuid ükski neist ei viita liigile Cinnamomum ceylanicum.

    (15)

    Saksamaa toiduseadustiku suunistel vürtside ja muude maitseainete kohta on taimesordi nimetuse ning määruse (EL) nr 1151/2012 kohaselt kaitstud päritolunimetuste ja kaitstud geograafiliste tähiste ELi registris registreeritava nimetuse vahelise vastuolu puhul piiratud tõenduslik ja õiguslik väärtus.

    (16)

    Toode, millele registreerimistaotluses osutatud nimetus viitab, on pärit Sri Lankast, mille endine nimi Tseilon on tänapäeval jätkuvalt üldtuntud. Seepärast ei saa nimetus „Ceylon Cinnamon“ iseenesest tarbijaid toote päritolu osas eksitada. Määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 6 lõike 2 kohaselt on nimetuste vaheline vastuolu ja tarbijate eksitamise oht omavahel seotud. Eespool öeldut arvesse võttes ei saa nimetuse „Ceylon Cinnamon“ registreerimine kaitstud geograafilise tähisena (KGT) seda sätet rikkuda.

    (17)

    Lisaks leiab komisjon, et nimetuse „Ceylon Cinnamon“ registreerimine kaitstud geograafilise tähisena ei takistaks botaanilise nimetuse Cinnamomum zeylanicum, Cinnamomum ceylanicum või selle muude sünonüümide kasutamist selliste kaneelitoodete märgisel, mis on saadud sellise botaanilise nimetusega taimedest, mida kasvatatakse väljaspool asjaomast geograafilist piirkonda, tingimusel, et kõik määruse (EL) nr 1151/2012 artiklis 42 loetletud tingimused on täidetud ning et märgisel on selgelt näidatud päritoluriik ja seal ei ole viiteid Sri Lankale. See tagab tarbijatele ka asjakohase teabe, mis aitab selliseid tooteid eristada kaitstud geograafilise tähise all registreeritud tootest.

    (18)

    Sellest tulenevalt tuleks nimetus „Ceylon Cinnamon“ (KGT) kanda kaitstud päritolunimetuste ja kaitstud geograafiliste tähiste registrisse.

    (19)

    Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas põllumajandustoodete kvaliteedipoliitika komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Nimetus „Ceylon Cinnamon“ (KGT) registreeritakse.

    Esimeses lõigus osutatud nimetus tähistab komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 668/2014 XI lisas esitatud klassi 1.8 „aluslepingu I lisas loetletud muud tooted (vürtsid jne)“ ja klassi 2.10 „eeterlikud õlid“ kuuluvat toodet (3).

    Artikkel 2

    Kui märgistusel kasutatakse kooskõlas määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 42 lõikega 1 nimetust Cinnamomum zeylanicum, Cinnamomum ceylanicum või muid nende botaaniliste nimetuste sünonüüme, mis viitavad taimesordile, millest kaneel on saadud, märgitakse samale vaateväljale ka väljaspool Sri Lankat asuv päritoluriik vähemalt sama suurte tähtedega kui kõnealune nimetus.

    Sellisel juhul on märgistel keelatud kasutada lippe, logosid, märke või muid graafilisi kujutisi, mis võivad eksitada tarbijaid toote omaduste, lähtekoha või päritolu suhtes.

    Artikkel 3

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 2. veebruar 2022

    Komisjoni nimel

    president

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ELT L 343, 14.12.2012, lk 1.

    (2)  ELT C 208, 22.6.2020, lk 19.

    (3)  Komisjoni 13. juuni 2014. aasta rakendusmäärus (EL) nr 668/2014, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) rakenduseeskirjad (ELT L 179, 19.6.2014, lk 36).


    Top