Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Taastuvenergiaprojektide kiirendamine

Taastuvenergiaprojektide kiirendamine

 

KOKKUVÕTE:

soovitus (EL) 2022/822 taastuvenergiaprojektidele loa andmise menetluste kiirendamise ja energiaostulepingute lihtsama sõlmimise kohta

MIS ON SOOVITUSE EESMÄRK?

Taastuvenergial on keskne roll puhtale energiale üleminekus, mis on vajalik selleks, et saavutada Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärgid, muuta energia taskukohaseks ning vähendada Euroopa Liidu (EL) sõltuvust fossiilkütustest ja energiaimpordist. Soovituse eesmärgid on

  • kiirendada taastuvenergiaprojektidele loa andmise menetlusi ja
  • lihtsustada energiaostulepingute sõlmimist (otselepingud ettevõtjate ja elektritarnijate vahel).

PÕHIPUNKTID

Soovituses kutsutakse ELi liikmesriike üles võtma meetmeid mitmes valdkonnas.

Kiiremad ja lühemad menetlused

  • Tagada, et taastuvenergiajaamad, võrguühendused ja salvestusseadmed vastavad kiirmenetluste nõuetele ning neid loetakse ülekaalukalt avalikes huvides olevateks.
  • Kehtestada selged ja lühikesed tähtajad kõikidele lubade andmiseks vajalikele etappidele, täpsustades juhud, millal ja missugustel asjaoludel neid tähtaegu võib pikendada.
  • Kehtestada maksimumtähtajad kõikidele keskkonnamõju hindamise menetluse etappidele, sealjuures tuleks päikeseenergiaseadmete hoonetesse paigaldamise luba menetleda kuni kolm kuud.
  • Kehtestada ajakavad ja konkreetsed eeskirjad, et tagada tõhusad kohtumenetlused.
  • Luua ühtne taotlusmenetlus.
  • Lubada ajakohastada projektide tehnoloogialahenduste kirjeldusi loa taotlemise protsessi ajal, et soodustada innovaatilise tehnoloogia kasutuselevõttu.

Kodanike ja kogukonna lihtsam osalemine

  • Soodustada kodanike ja energiakogukondade osalemist projektides.
  • Rakendada taastuvenergiakogukondadele lihtsustatud loamenetlusi ja litsentsimise menetlusi.

Parem koordineerimine

  • Tagada ühtlustatud ja tõhus kooskõlastamine riigi, piirkondliku ja kohaliku tasandi vahel.
  • Luua üks loa andmise kontaktpunkt, nagu on nõutud direktiiviga (EL) 2018/2001, et piirata asjaosaliste asutuste arvu.
  • Kehtestada eeskirjad, mille kohaselt juhul, kui asutused ettenähtud tähtaja jooksul ei vasta, loetakse taotlus heaks kiidetuks, välja arvatud juhul, kui neilt nõutakse vastust ELi või siseriiklike õigusaktide alusel.

Selged digimenetlused

  • Edastada loamenetluse alguses täielik ja läbipaistev teave kõigi nõuete ja menetlusetappide, sealhulgas kaebemenetluste kohta.
  • Võtta kasutusele täielikult digitaalsed loamenetlused ja e-sidevahendid.
  • Asjakohane teave, sealhulgas taotlusvormid, keskkonnauuringud ja -andmed ning teave üldsuse osalemise ja tasude kohta tuleb teha kättesaadavaks keskselt veebipõhises menetlusjuhendis.

Inimressursid ja oskused

  • Tagada lube välja andvatele ja keskkonnaaspekte hindavatele asutustele piisav arv töötajaid, kellel on vajalikud oskused ja kvalifikatsioon.
  • Kasutada oskuste täiendamiseks ja ümberõppeks kõiki kättesaadavaid ELi ja riiklikke rahastamisvõimalusi, eelkõige piirkonna ja kohalikul tasandil
  • Kaaluda oskuskoostöö liidu loomist lubade menetlemise ja keskkonnaaspektide hindamise oskuste alal.

Projektide paremad asukohad

  • Määrata kiiresti kindlaks sobivad asukohad vastavalt oma riiklikule energia- ja kliimakavale ning oma panusele ELi 2030. aasta taastuvenergiaeesmärgi saavutamisse.
  • Vältida keskkonna seisukohast väärtuslikke alasid ja seades prioriteediks kahjustatud maa, mida põllumajanduses ei kasutata.
  • Piiritleda tsoonid, kus taastuvenergia tootmist ei ole võimalik arendada, põhjendades piiranguid, mis on seotud kaugusega hoonetest ja militaar- või tsiviillennunduspiirkondadest.
  • Ühtlustada keskkonnamõju hindamise nõudeid niivõrd, kui see on õiguslikult võimalik, ühitades taastuvenergia kasutuselevõttu ja ELi keskkonnaalaseid õigusakte ning liites selle ühismenetluseks muude keskkonnahindamistega.
  • Tagada, et metslindude ja kaitsealuste liikide häirimine ei takistaks projektide arendamist, nõudes leevendusmeetmed ja jälgides nende mõju.
  • Soodustada üldsuse varast kaasamist ja asukohtade mitmeotstarbelist kasutamist ning tagada läbipaistvus selles osas, kuhu ja kuidas projekte paigaldatakse.

Lihtsam võrguühendus

  • Rakendada pikaajalist võrguplaneerimist ja investeeringuid, võttes arvesse tulevast nõudlust ja kliimaneutraalsuse eesmärki.
  • Kehtestada lihtsustatud menetlused olemasolevate taastuvenergiajaamade ajakohastamiseks.
  • Tagada, et süsteemihaldurid kohaldavad võrku ühendamise taotluste suhtes läbipaistvat digimenetlust; annavad teavet võrgu võimsuse kohta ja optimeerivad võrgu võimsuse kasutamist, lubades üksteist täiendavaid tehnoloogiaid.
  • Tagada õiguskindlus, et maagaasitorustikke oleks võimalik hakata kasutama vesiniku jaoks, sätestades selgelt, milliseid lube on vaja, ja pikendades varem kehtinud lube.

Innovatsioon

  • Innustada tegema sihtotstarbelisi erandeid innovaatiliste tehnoloogialahenduste, toodete, teenuste või lähenemisviiside jaoks.

Energiaostulepingute sõlmimine

  • Kõrvaldada põhjendamatud haldustakistused ja turutõkked ettevõtjate sõlmitavatele lepingutele, eelkõige selleks, et kiirendada kasutuselevõttu väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate seas.
  • Toetuskavade ettevalmistamisel, nende tähtaegade määramisel ja nende rakendamisel tuleb seada eesmärgiks, et need võimaldaksid ettevõtjatel sõlmida taastuvenergia ostu lepinguid.

Järelevalve, aruandlus ja läbivaatamine

  • Luua kontaktpunkt, mille ülesanne on jälgida põhilisi kitsaskohti loamenetluses ja lahendada põhiprobleeme.
  • Esitada iga kahe aasta järel Euroopa Komisjonile aruanne koos määruse (EL) 2018/1999 (vt kokkuvõte) artikli 17 kohaselt esitatava lõimitud riikliku energia- ja kliimaalase eduaruandega.

MIS AJAST SOOVITUST KOHALDATAKSE?

Seda kohaldatakse alates 18. maist 2022.

TAUST

Lisateave

PÕHIDOKUMENT

Komisjoni 18. mai 2022. aasta soovitus (EL) 2022/822 taastuvenergiaprojektidele loa andmise menetluste kiirendamise ja energiaostulepingute lihtsama sõlmimise kohta (ELT L 146, 25.5.2022, lk 132–138)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni talituste töödokument: Suunised liikmesriikidele taastuvenergiaprojektidele loa andmise menetluste kiirendamise heade tavade ja energiaostulepingute lihtsama sõlmimise kohta – Lisatud dokumendile: Komisjoni soovitus taastuvenergiaprojektidele loa andmise menetluste kiirendamise ja energiaostulepingute lihtsama sõlmimise kohta (SWD(2022) 149 final, 18.5.2022)

Komisjoni talituste töödokument – Kokkuvõtlik aruanne: „taastuvenergiaprojektid – loa andmise menetlused ja energiaostulepingud – Lisatud dokumendile: Komisjoni soovitus taastuvenergiaprojektidele loa andmise menetluste kiirendamise ja energiaostulepingute lihtsama sõlmimise kohta“ (SWD(2022) 151 final, 18.5.2022)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – REPowerEU: Euroopa ühismeede taskukohasema, kindlama ja kestlikuma energiavarustuse tagamiseks (COM(2022) 108 final, 8.3.2022)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1119, millega kehtestatakse kliimaneutraalsuse saavutamise raamistik ning muudetakse määruseid (EÜ) nr 401/2009 ja (EL) 2018/1999 (Euroopa kliimamäärus) (ELT L 243, 9.7.2021, lk 1–17)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – Euroopa roheline kokkulepe (COM(2019) 640 final, 11.12.2019)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1999, milles käsitletakse energialiidu ja kliimameetmete juhtimist ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EÜ) nr 663/2009 ja (EÜ) nr 715/2009, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/22/EÜ, 98/70/EÜ, 2009/31/EÜ, 2009/73/EÜ, 2010/31/EL, 2012/27/EL ja 2013/30/EL ning nõukogu direktiive 2009/119/EÜ ja (EL) 2015/652 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 525/2013 (ELT L 328, 21.12.2018, lk 1–77)

Määruse (EL) 2018/1999 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta direktiiv (EL) 2018/2001 taastuvatest energiaallikatest toodetud energia kasutamise edendamise kohta (uuesti sõnastatud) (ELT L 328, 21.12.2018, lk 82–209)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 06.12.2022

Top