Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Õiguste järjekindla rakendamise tagamine

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm (2021–2027)' for an updated information about the subject.

Õiguste järjekindla rakendamise tagamine

Kõnealuse määrusega luuakse uus ELi õiguste, võrdõiguslikkuse ja kodakondsuse programm aastateks 2014-2020, mille eesmärk on kaitsta ja edendada inimeste konkreetseid ELi õigusest tulenevaid õigusi ja vabadusi.

ÕIGUSAKT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1381/2013, millega luuakse õiguste, võrdõiguslikkuse ja kodakondsuse programm aastateks 2014-2020.

KOKKUVÕTE

Programmi peamine eesmärk on ELi edasiarendamine alana, kus edendatakse, kaitstakse ja rakendatakse ühetaoliselt võrdõiguslikkust ja inimeste õigusi. Põhiliselt rahastatakse selle raames projekte (sealhulgas riikidevahelisi, riiklikke ja väikese mahuga projekte), mis pakuvad Euroopa lisaväärtusega tulemusi.

Programmil on järgmised konkreetsed eesmärgid:

  • toetada võitlust soo, rassilise või etnilise päritolu, usutunnistuse või veendumuste, puude, vanuse või seksuaalse sättumuse alusel toimuva diskrimineerimisega ning austada ELi põhiõiguste hartas sätestatud mittediskrimineerimise põhimõtet;
  • hoida ära rassismi, ksenofoobiat, homofoobiat ja muid sallimatuse vorme ning võidelda nende vastu;
  • edendada ja kaitsta puudega inimeste õigusi;
  • edendada meeste ja naiste võrdõiguslikkust ja soolist süvalaiendamist;
  • hoida ära laste, noorte ja naiste ning muude riskirühmade vastu suunatud vägivalda ning selle vastu võidelda ja kaitsta sellise vägivalla ohvreid;
  • edendada ja kaitsta laste õigusi;
  • toetada eraelu puutumatuse ja isikuandmete maksimaalset kaitset;
  • toetada ELi kodakondsusest tulenevate õiguste rakendamist;
  • võimaldada ELi tarbijatel ja ettevõtjatel kasutada kõiki oma ELis kehtivaid õigusi, võttes arvesse tarbijakaitseprogrammist rahastatavaid projekte.

Projektide liigid

Programmi eesmärkide täitmiseks rahastatakse selle raames mitmesuguseid projekte. Nende sisuks on näiteks andmete ja statistika kogumine; uuringud; teadusuuringud; analüüsid ja küsitlused; koolitustegevus; vastastikune õpe, koostöö, teadlikkuse suurendamine ja teabe levitamine; toetus põhilistele osalejatele, näiteks vabaühenduste Euroopa lisaväärtusega projektide toetamine õiguse, võrdõiguslikkuse ja kodakondsusega seotud valdkondades.

Kes võivad osaleda?

Programmis võivad osaleda kõik ELis registreeritud organisatsioonid. Samuti võivad osaleda organisatsioonid, kes on seaduslikult asutatud Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsioonis (EFTA), ELi kandidaatriikides, potentsiaalsetes kandidaatriikides või ELiga ühinevates riikides, kui asjaomased tingimused on täidetud. Tulundusorganisatsioonid võivad liituda ainult juhul, kui nad töötavad koos mittetulundus- või riikliku organisatsiooniga.

Programm põhineb iga-aastastel tööprogrammidel ja selle eelarve on kokku 439,473 miljonit eurot. Selle rakendamist jälgitakse ja hinnatakse korrapäraselt.

Uus programm on jätkuks programmidele Põhiõigused ja kodakondsus ning Daphne III, samuti tööhõive ja sotsiaalse solidaarsuse programmi (Progress) (2007-2013) kahele alalõigule: Mittediskrimineerimine ja mitmekesisus ning Sooline võrdõiguslikkus.

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Määrus (EL) nr 1381/2013

29.12.2013

-

ELT L 354, 28.12.2013

Viimati muudetud: 29.08.2014

Top