Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Riigiabi: keskkonnakaitse ja energia

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Riigiabi: keskkonnakaitse ja energia

 

KOKKUVÕTE:

teatis keskkonna- ja energiaalase riigiabi suuniste kohta aastateks 2014–2020

MIS ON SUUNISTE EESMÄRK?

Käesolevad Euroopa Komisjoni suunised on uued eeskirjad, mis kehtivad keskkonnakaitse- või energiaalaste eesmärkide saavutamiseks eraldatud riigiabi suhtes, et aidata taastuvatest energiaallikatest toodetud energial turule siseneda. Suuniste eesmärk on toetada ELi riike strateegia „Euroopa 2020“ kliimaalaste eesmärkide täitmisel, vältides samas turumoonutusi, mis võivad tuleneda taastuvatest energiaallikatest toodetud energiale antud toetustest.

PÕHIPUNKTID

ELi strateegia „Euroopa 2020“ eesmärkide hulka kuulub kolm kliimaalast eesmärki:

  • vähendada kasvuhoonegaaside heitkogust 1990. aasta tasemega võrreldes 20% võrra või sobivate tingimuste korral 30% võrra;
  • suurendada taastuvate energiaallikate osakaalu meie energia lõpptarbimises 20%-ni;
  • tõsta energiatõhusust 20% võrra.

Edenemine turusignaalide suunas

Viimastel aastatel on taastuvatest energiaallikatest energiatootmist kindlate tariifidega tugevalt toetatud. See on soodustanud taastuvate energiaallikate oskaalu suurenemist energiaallikate jaotuses* ja aidanud ELil saavutada 20%-line taastuvenergia osakaal.

Samas on selline toetus kaitsenud taastuvate energiaallikate sektorit hinnasignaalide eest (mis peegeldavad tavaolukorras turu pakkumist ja nõudlust) ning on seetõttu toonud kaasa turumoonutusi. Konkreetsemalt on taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrienergiat olenemata tegelikust turunõudlusest. Tegelikult on see saanud konkurentsieelise muude energiatootmisviiside ees, mis peavad tõhusaks majandamiseks lähtuma üksnes turuhinnast.

Taastuvatest energiaallikatest energia tootmise tehnoloogiad hakkavad välja kujunema ja märkimisväärset turuosa saavutama ning seetõttu peab ka see majandussektor kohanema turusignaalidega ehk vastama turusuundumustele ning samuti peavad toetussummad järgima tootmiskulude langust.

Piirnormid

Seetõttu on uute suuniste eesmärk piirata riiklikke toetusi vajaliku miinimumini. Osaliselt toimub see riigiabi eraldamisel soodustariifidelt* konkureerivatele pakkumismenetlustele* järkjärgulise ülemineku teel. Üleminekufaas 2015. ja 2016. aastal võimaldab ELi riikidel proovida konkureerivaid pakkumismenetlusi väikese osa ulatuses uuest taastuvatest energiaallikatest saadavast elektrivõimsusest.

Taristu

Uued suunised sisaldavad ka energiataristute toetamise kriteeriume, pöörates põhitähelepanu piiriüleseid energiavoogusid parandavatele ning Euroopa vähemarenenud piirkondades taristuid edendavatele projektidele.

MIS AJAST SUUNISEID KOHALDATAKSE?

Käesolevad suunised kehtivad 1. juulist 2014 kuni 2020. aasta lõpuni.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Energiaallikate jaotus – energiatootmiseks saadaval olevate kütuste valik.
Soodustariifid – turuhinnast sõltumatud tariifid, mille alusel tasutakse energiatootjatele taastuvatest energiaallikatest toodetud ja elektrivõrku (elektrienergia jaotusvõrku, mis koosneb kaablitest, alajaamadest jne) saadetud elektrienergia eest.
Konkureeriv pakkumismenetlus – tavaline pakkumismenetlus energiasektoris.

PÕHIDOKUMENT

Komisjoni teatis Keskkonna- ja energiaalase riigiabi suunised aastateks 2014–2020 (ELT C 200, 28.6.2014, lk 1–55).

Viimati muudetud: 06.09.2019

Top