Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa Liidu Solidaarsusfond

Euroopa Liidu Solidaarsusfond

 

KOKKUVÕTE:

Määrus (EÜ) nr 2012/2002 Euroopa Liidu solidaarsusfondi loomise kohta

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Sellega luuakse Euroopa Liidu solidaarsusfond (ELSF), mis pakub rahalist abi EL riikidele suurte looduskatastroofidega toimetulekuks.
  • 2014. aastal vastu võetud uute eeskirjade kohaselt (millega muudeti määrust (EL) nr 661/2014) lihtsustati töökorda ja täpsustati abikõlblikkuse kriteeriume ning fondi laiendati põuale.
  • Pärast COVID-19 puhangut 2020. aastal muudeti eeskirju veelgi määrusega (EL) 2020/461, et võimaldada ELSFil anda rahalist abi riikidele mitte üksnes loodusõnnetuste puhul, vaid ka suurte rahvatervist ohustavate hädaolukordade puhul.

PÕHIPUNKTID

Sekkumise tingimused

  • Üldjuhul võib ELSF pakkuda finantsabi siis, kui õnnetus tekitab otsese kahju, mille maksumus on (2011. aasta hindade alusel) kas üle 3 miljardi euro või üle 0,6 % ELi riigi kogurahvatulust, sõltuvalt sellest, kumb neist näitajatest on väiksem.
  • Määrusega (EL) 2020/461 laiendatakse määrust (EÜ) 2012/2002 nii, et see hõlmab ulatuslikke rahvatervise hädaolukordi, st mis tahes eluohtlikke olukordi või muud tõsist ohtu bioloogilise elu tervisele abikõlblikus riigis, mõjutades märkimisväärselt inimeste tervist ja nõudes edaspidise leviku piiramiseks otsustavaid meetmeid. Abikõlblikuks osutuvad need riigid, kus hädaolukorrale reageerimise meetmete kulu on üle 1,5 miljardi euro (2011. aasta hindades) ehk rohkem kui 0,3 % selle riigi kogurahvatulust.
  • Kuigi eelkõige keskendutakse suurõnnetustele, võidakse abi osutada ka vähem ulatuslike piirkondlike katastroofide korral, mille puhul on abikõlblikkuse piirmäär 1,5 %, või juhul kui tegemist on äärepoolseima piirkonnaga, siis 1 % piirkonna sisemajanduse koduproduktist (SKP).

Katastroofide ennetamise ja riskijuhtimise strateegiad

Uued eeskirjad ergutavad ELi riike kasutusele võtma katastroofide ennetamise ja riskijuhtimise strateegiaid ning nõuavad aruannete esitamist nii enne kui ka pärast taotluse esitamist. Kui kannatanud riik korduvalt ei täida katastroofiohu ennetamist käsitlevat ELi õigusakti, võib abi vähendada või selle andmisest keelduda.

Abikõlblikud riigid

ELSF aitab katta kulusid ELi riikidel ja neil riikidel, kellega on alustatud ELi liikmeksastumise läbirääkimisi.

Milleks ELSFi kasutatakse?

  • ELSF täiendab riikide tehtavaid kulutusi seoses hädaolukorras võetavate meetmete rahastamisega. Need hõlmavad järgmist:
    • olulise infrastruktuuri, nt energeetika, veevarustuse, tervishoiu ja hariduse infrastruktuuri töökorda seadmine;
    • esmavajadusi rahuldav ajutine majutamine ja päästeteenistuste kulud;
    • kaitseinfrastruktuuride, näiteks tammide kindlustamine;
    • meetmed kultuuripärandi kaitseks;
    • puhastusoperatsioonid ja
    • meetmed, mille eesmärk on kiiret abi osutamine, sealhulgas meditsiinilise abi osutamine ulatuslikus rahvatervise hädaolukorras kannatada saanud elanikkonnale ja kaitsmine nakatumise ohu eest, sealhulgas haiguste ennetamine, seire või leviku tõkestamine, tõsiste rahvaterviseriskide vastu võitlemine või nende mõju leevendamine rahvatervisele.
  • ELSFi maksed piirduvad kindlustuskatteta kahjude leevendavate meetmete rahastamisega ja need tuleb tagasi maksta, kui kahju hüvitamise kulud katab hiljem kolmas pool.

Abitaotlused

Eelarve

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

  • Määrust (EÜ) nr 2012/2002 kohaldatakse alates 15. novembrist 2002.
  • Muutmismäärust (EL) 661/2014 kohaldatakse alates 28. juunist 2014.
  • Muutmismäärust (EL) 2020/461 kohaldatakse alates 1. aprillist 2020.

TAUST

Lisateave:

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 11. novembri 2002. aasta määrus (EÜ) nr 2012/2002 Euroopa Liidu solidaarsusfondi loomise kohta (EÜT L 311, 14.11.2002, lk 3–8)

Määruse (EÜ) nr 2012/2002 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

2. detsembri 2013. aasta institutsioonidevaheline kokkulepe Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni vahel eelarvedistsipliini, eelarvealase koostöö ning usaldusväärse finantsjuhtimise kohta (ELT C 373, 20.12.2013, lk 1–11)

Viimati muudetud: 25.05.2020

Top