Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Parem juurdepääs autoriõigusega materjalile – orbteosed

Parem juurdepääs autoriõigusega materjalile – orbteosed

 

KOKKUVÕTE:

Direktiiv 2012/28/EL – orbteoste teatavad lubatud kasutusviisid

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Direktiivi eesmärk on edendada raamatukogude, haridusasutuste, muuseumide, arhiivide, audiopärandi säilitamisega tegelevate asutuste ja avalikkust teenindavate ringhäälinguorganisatsioonide kogudes olevate orbteoste* digiteerimist ja neile ELi-sisest õiguspärast sidusjuurdepääsu.

Neil organisatsioonidel on avalikku huvi teeniv ülesanne:

  • säilitada,
  • taastada,
  • reprodutseerida ja
  • teha oma kogud internetis kättesaadavaks kultuurilistel ja hariduslikel põhjustel.

Pärast hoolikat otsingut* on neil organisatsioonidel lubatud orbteoseid nendel eesmärkidel kasutada.

PÕHIPUNKTID

Kohaldamisala

Käesolevat direktiivi kohaldatakse autoriõigusega kaitstud teoste suhtes, mis avaldati esmakordselt või, kui avaldamist ei toimunud, mis anti esmakordselt eetrisse (näidati televisioonis või veebis, st visuaalne meedia, mitte trükimeedia) mõnes ELi riigis.

Direktiivi kohaldatakse mitut liiki teoste suhtes:

  • avaldatud raamatud, ajalehed, ajakirjad või muud kirjutised;
  • teosed, mis sisalduvad eelpool nimetatud kategooriates;
  • kinematograafilised ja audiovisuaalsed teosed ning fonogrammid.

Orbteoste staatus

  • Direktiiviga hõlmatud organisatsioonid peavad tagama, et heas usus viiakse läbi hoolikas otsing õiguste omajate leidmiseks, kasutades selleks kohaseid allikaid, et kontrollida orbteose staatust.
  • Direktiivis märgitakse, et ELi riigid peavad kindlaks määrama kohased allikad ja hõlmama vähemalt loetletud allikaid, mida peab hoolika otsingu käigus kontrollima.
  • Ühes ELi riigis orbteosena käsitatud materjalil on sama staatus kõigis teistes ELi riikides.
  • Juhul kui ilmub välja orbteose õiguste omaja, nähakse direktiiviga ette võimalus orbteose staatus tühistada ja õiglast hüvitist saada.

Andmebaas

Luuakse ühtne üleeuroopaline avalik sidusandmebaas, mis sisaldab andmeid orbteoste kohta, sealhulgas:

  • õiguste omajate otsingute tulemused;
  • orbteoste kasutamine organisatsioonide poolt;
  • kasutatud teoste orbstaatuse muutuse teave.

Sellega tagatakse, et nii otsinguid teostavad organisatsioonid kui ka õiguste omajad saavad leida teavet orbteoste tuvastamise ja kasutamise kohta.

Lubatud kasutusviisid

Direktiiviga hõlmatud organisatsioonid võivad orbteoseid kasutada üksnes avalikke huvisid teenivate ülesannete täitmisega seotud eesmärkidel:

  • teha orbteos üldsusele kättesaadavaks;
  • reprodutseerida orbteost digiteerimise, kättesaadavaks tegemise, indekseerimise, kataloogimise, säilitamise või taastamise eesmärgil.

Organisatsioonid võivad kõnealuse kasutamise käigus teenida tulu üksnes orbteoste digiteerimise ja üldsusele kättesaadavaks tegemise kulude katmise eesmärgil.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi kohaldatakse alates 29. oktoobrist 2014 ning see pidi ELi riikides jõustuma samal päeval.

TAUST

PÕHIMÕISTED

Orbteosed: teosed nagu raamatud, ajalehe- ja ajakirjaartiklid ning filmid, mis on autoriõigustega kaitstud, kuid mille autorid või õiguste omajad ei ole teada või leitavad või nendega ei ole õiguste omandamiseks ühendust saadud.
Hoolikas otsing: põhjalik otsing, mille eesmärk on tuvastada ja/või leida autoriõigusega kaitstud materjali autor või teised õiguste omajad.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta direktiiv 2012/28/EL orbteoste teatavate lubatud kasutusviiside kohta (ELT L 299, 27.10.2012, lk 5–12)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. juuni 2017. aasta määrus (EL) 2017/1001 Euroopa Liidu kaubamärgi kohta (kodifitseeritud tekst) (ELT L 154, 16.6.2017, lk 1–99)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. aprilli 2012. aasta määrus (EL) nr 386/2012, millega antakse Siseturu Ühtlustamise Ametile (kaubamärgid ja tööstusdisainilahendused) intellektuaalomandi õiguskaitsega seotud ülesannete täitmine, sealhulgas avaliku ja erasektori esindajatest koosneva intellektuaalomandiga seotud õigusrikkumiste Euroopa vaatluskeskuse moodustamine (ELT L 129, 16.5.2012, lk 1–6)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. mai 2001. aasta direktiiv 2001/29/EÜ autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste teatavate aspektide ühtlustamise kohta infoühiskonnas (EÜT L 167, 22.6.2001, lk 10–19)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 14.06.2018

Top