Maksude, maksete ja teiste meetmetega seotud nõuete sissenõudmine
KOKKUVÕTE:
direktiiv 2010/24/EÜ vastastikuse abi soodustamise kohta maksude, maksete ja teiste meetmetega seotud nõuete sissenõudmisel
MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?
Selle eesmärk on võidelda maksudest kõrvalehoidmise vastu, tagades, et ELi riigid teevad üksteisega tihedamat koostööd (nad peavad pakkuma abi) teises ELi riigis kehtestatud maksude, maksete ja teiste meetmetega seotud nõuete sissenõudmisel.
PÕHIPUNKTID
- Seda direktiivi kohaldatakse nõuete suhtes, mis on seotud:
- ELi riik teatab komisjonile 20. maiks 2010. aastaks nimetatud pädeva asutuse või pädevad asutused avaldamiseks Euroopa Liidu Teatajas. Iga pädev asutus peab määrama ühe teabevahetuse keskasutuse, kes vastutab kontaktide hoidmise eest teiste ELi riikidega selles valdkonnas.
Teabetaotlus
Pädev asutus on kohustatud esitama teisele pädevale asutusele mis tahes teavet, mis on taotluse esitanud asutusele vajalik tema nõuete sissenõudmiseks, välja arvatud juhul, kui:
- taotluse saanud asutus ei oleks võimeline hankima kõnealust teavet oma riigis tekkivate samasuguste nõuete sissenõudmiseks;
- teave avalikustaks mis tahes äri-, tootmis- või ametisaladusi;
- teabe avalikustamine ohustaks taotluse saanud liikmesriigi julgeolekut või kahjustaks selle avalikku korda.
Dokumentide teavitamise taotlus
- Taotluse esitanud asutuse palvel nõudega seotud dokumentide teavitamise kohta peab teatama taotluse saanud asutus adressaadile kõik dokumendid, mis pärinevad taotluse esitanud ELi riigist ja on seotud nõude või selle sissenõudmisega.
- Teavitamistaotlusel peab sisaldama asjakohast teavet, nagu adressaadi nimi ja aadress, teavitamise eesmärk, nõude laadi ja suuruse kirjeldus ning dokumentide ja täiendava teabe saamise eest vastutava asutuse kontaktandmed.
Sissenõudmismenetlus
- Enne kui taotluse esitanud asutus esitab sissenõudmistaotluse, tuleb kohaldada kõiki olemasolevaid asjakohaseid sissenõudmismenetlusi, välja arvatud juhul, kui:
- on ilmne, et taotluse esitanud ELi riigis ei ole piisavalt või üldse sissenõutavat vara, kuid asjaomasel isikul on taotluse saanud ELi riigis vajalik vara;
- see võib tekitada ebaproportsionaalseid raskusi.
- Igale sissenõudmistaotlusele tuleb lisada ühtne juriidiline dokument, mis lubab täitmisele pööramist taotluse saanud ELi riigis.
- Taotluse saanud pädev asutus kasutab volitusi ja menetlusi, mis on ette nähtud taotluse saanud ELi riigi õigus- või haldusnormidega, mida kohaldatakse samasuguse või sarnase maksu või maksega seotud nõuete suhtes. Kui taotluse saanud asutus ei leia, et samasugused või sarnased maksud või maksed oleksid kohaldatavad taotluse saanud ELi riigis, kohaldab ta selle asemel isiku sissetulekule kehtestatud maksudega seotud eeskirju.
Vaidlused
- Nõudega seotud vaidlused, täitmisele pööramist lubavad esmased või ühtsed juriidilised dokumendid ning taotluse esitanud asutuse teate kehtivus kuuluvad taotluse esitanud ELi riigi pädevate asutuste pädevusse. Vaidlustega, mis on seotud taotluse saanud ELi riigi pädeva asutuse esitatud teate kehtivusega, pööratakse selle ELi riigi pädeva asutuse poole.
- Taotluse esitanud asutus võib taotleda vaidlustatud nõude sissenõudmist. Kui nõue on rahuldatud, vastutab taotluse esitanud asutus sissenõutud summade hüvitamise ja tasumisele kuuluvate hüvitiste maksmise eest.
Sissenõudmisabi taotluse muutmine või tagasivõtmine
Taotluse esitanud asutus peab teatama taotluse saanud asutusele kohe kõik tema sissenõudmistaotlusesse tehtavad muudatused või taotluse tagasivõtmise, täpsustades muutmise või tagasivõtmise põhjused.
Ettevaatusabinõusid käsitlev taotlus
Taotluse esitanud asutuse taotlusel tagada nõude sissenõudmine rakendab taotluse saanud asutus ettevaatusabinõusid kooskõlas tema siseriiklike õigusnormidega kui nõue või taotluse esitanud ELi riigis täitmisele pööramist lubav juriidiline dokument vaidlustatakse taotluse sissenõudmise ajal.
Taotluse saanud asutuse kohustuste piirid
Taotluse saanud asutus ei ole kohustatud andma sissenõudmisabi, kui:
- nõude sissenõudmine põhjustab tõsiseid majanduslikke või sotsiaalseid raskusi taotluse saanud ELi riigis;
- nõudega seotud esmane abitaotlus on vanem kui viis aastat;
- nõuete kogusumma on väiksem kui 1500 eurot.
Üldeeskirjad
- Käesoleva direktiivi kohaselt edastatud mis tahes teabe ja dokumentide suhtes kehtib ametisaladuse hoidmise kohustus ja neid kaitstakse seetõttu seda saava liikmesriigi siseriiklike õigusaktide kohaselt.
- Käesoleva direktiiviga tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2008/55/EÜ alates 1. jaanuarist 2012. aastast. Viiteid kehtetuks tunnistatud direktiivile käsitatakse viidetena käesolevale direktiivile.
MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?
Seda on kohaldatud alates 20. aprillist 2010. aastast. ELi riigid peavad selle oma siseriiklikusse õigusesse üle võtma 31. detsembriks 2011. aastaks.
PÕHIDOKUMENT
Nõukohu 16. märtsi 2010. aasta direktiiv 2010/24/EL vastastikuse abi kohta maksude, maksete ja teiste meetmetega seotud nõuete sissenõudmisel (ELT L 84, 31.3.2010, lk 1–12)
Viimati muudetud: 30.10.2017