Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsioon (EFTA)

Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsioon (EFTA)

  • EFTA on 1960. aastal EFTA konventsiooniga loodud valitsustevaheline organisatsioon, mis edendab oma liikmete vahelist vabakaubandust ja majanduslikku integratsiooni nii Euroopas kui ka kogu maailmas.
  • Asutajariike oli seitse: Austria, Taani, Norra, Portugal, Rootsi, Šveits ja Ühendkuningriik. Nendega liitus 1970. aastal Island, 1986. aastal Soome ja 1991. aastal Liechtenstein. Vahepeal ühinesid Taani ja Ühendkuningriik (1973. aastal), Portugal (1986. aastal) ning Austria, Soome ja Rootsi (1995. aastal) Euroopa Liiduga, lahkudes EFTA riikide seast.
  • EFTA-l on praegu neli liikmesriiki: Island, Liechtenstein, Norra ja Šveits.
  • EFTA riigid on loonud ühe suurima vabakaubanduslepingute võrgustiku. Need vabakaubanduslepingud hõlmavad üle 60 riigi ja territooriumi, sealhulgas ELi.
  • EFTA kõrgeim juhtorgan on EFTA nõukogu. Üldiselt tuleb see kokku kaheksa korda aastas suursaadikute tasemel ja kaks korda aastas ministrite tasemel.
  • EFTA sekretariaadi peakorter asub Genfis ning esindused Brüsselis ja Luxembourgis. Genfis asuv sekretariaat abistab EFTA nõukogu nelja EFTA riigi suhete korraldamisel ning tegeleb EFTA vabakaubanduslepingute ja kolmandate riikidega tehtava koostöö ühisdeklaratsioonide asjus peetavate läbirääkimiste ja rakendamisega. Brüsselis asuv sekretariaat pakub tuge EMP lepingu haldamisel, sealhulgas uute õigusaktide ettevalmistamisel, ning abistab ELi otsuste tegemiseks vajalike sisenditega. Luxembourgis asuv EFTA statistikaamet aitab kaasa laiaulatusliku ja integreeritud Euroopa statistikasüsteemi väljatöötamisele.
  • EFTA järelevalveamet (ESA) jälgib Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) eeskirjade täitmist Islandil, Liechtensteinis ja Norras. Tal on EMP õiguse järelevalve ja kohaldamise osas Euroopa Komisjoniga sarnased volitused.
  • EFTA kohtul, mis asub Luxembourgis, on pädevus ja volitused lahendada EMP lepingu rakendamise, kohaldamise või tõlgendamisega seotud sise- ja välisvaidlusi. Tema pädevus vastab Euroopa Liidu Kohtu pädevusele EMP EFTA riikidega seotud küsimustes.

VT KA:

Top