EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Copernicus

Copernicus

Copernicus on üks ELi kosmoseprogrammidest, mille eesmärk on anda täielik, vaba ja avatud juurdepääs andmetele ja teabele meie planeedi ja selle keskkonna kohta, mis põhinevad Maad jälgivatelt satelliitidelt ja in situ (mitte kosmosest) saadud andmete analüüsil. Algatust juhib Euroopa Komisjon koostöös Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA), Euroopa Meteoroloogiliste Satelliitide Kasutamise Organisatsiooni (EUMETSAT), Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse (ECMWF), Euroopa Keskkonnaameti (EEA), Mercator Océan Internationali (MOI), Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Ameti (Frontex), Euroopa Meresõiduohutuse Ameti (EMSA), Euroopa Liidu Satelliidikeskuse (SatCen) ja Teadusuuringute Ühiskeskuse – komisjoni teaduse ja teadmiste talitusega.

Konkurentsivõimelise ja kiire Euroopa kosmose- ja teenustesektori arendamisel on Copernicuse eesmärk toetada innovaatiliste Maa seiresüsteemide ja teenuste väljatöötamist ja pakkumist ning tagada Euroopa sõltumatu juurdepääs tõenduspõhistele teadmistele keskkonna ja kliima kohta ning seire- ja geoteabe kogumisteenuste seisukohalt määrava tähtsusega tehnoloogiale. Kasutajatele antakse täielik, vaba ja avatud juurdepääs teabeteenustele.

Copernicus hõlmab kolme komponenti:

  • teenusekomponent – teabe tagamine atmosfääri, merekeskkonna ja maismaa seire, kliimamuutus, hädaolukordade ohjamine ja julgeolek;
  • kosmosekomponent – kosmoses kestlikult hangitavate vaatlusandmete tagamine ülalpool nimetatud teenusekomponentidele;
  • in situ komponent – maapinnal, merel või õhus paiknevate rajatiste kaudu kogutud andmetele koordineeritud juurdepääsu tagamine ülalpool nimetatud teenusekomponentidele. In situ andmed on tähtsad kvaliteetsete andmete ja teabe edastamise tagamiseks.

Copernicuse põhikasutajad on poliitikakujundajad ja avaliku sektori asutused, kes saavad seda teavet kasutada poliitika arendamiseks ja õigusaktide koostamiseks, näiteks keskkonnakaitse või kodanikukaitse alal looduskatastroofi või humanitaarkriisi korral. Teisteks kasutajateks on ettevõtlus- ja erasektori kasutajad, haridus- ja teadussektor ning mittetulundusorganisatsioonid.

Copernicuse andmeid ja teavet pakutakse üldiselt täielikul kujul, avatult ja tasuta. Selle eesmärk on edendada nende andmete ja teabe kasutamist ja jagamist ning tugevdada Maa seire turge Euroopas, eriti rakenduste ning lisandväärtusega teenuste ja toodete arendamise osas (nt linnade õhukvaliteedi seire). Mõned sellised järgmise etapi teenused võivad, aga ei pruugi olla tasuta, olenevalt teenuseosutaja ärimudelist.

LISATEAVE:

Top