Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Gaasi ostmise koordineerimine, usaldusväärse hinna võrdlusuuring ja piiriülene gaasikaubandus

Gaasi ostmise koordineerimine, usaldusväärse hinna võrdlusuuring ja piiriülene gaasikaubandus

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2022/2576, millega suurendatakse solidaarsust gaasi ostmise parema koordineerimise, usaldusväärsete hinna võrdlusaluste ja piiriülese gaasikaubanduse abil

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Määrusega kehtestatakse ajutised erakorralised meetmed, mille eesmärk on alandada kõrgeid energiahindu ja parandada gaasivarustuskindlust järgmiste meetmete kaudu:

  • suurem solidaarsus tõelise hädaolukorra ja gaasivarustuse puudujäägi korral;
  • parem koordineerimine Euroopa Liidu (EL) liikmesriikide vahel;
  • gaasi- ja elektrihindade volatiilsuse piiramine;
  • usaldusväärsete gaasihinna võrdlusaluste kehtestamine.

PÕHIPUNKTID

Venemaa provotseerimata agressioonisõda Ukraina vastu ja maagaasitarnete vähendamine Venemaalt liikmesriikidesse õõnestab ELi varustuskindlust. Selline gaasivarustuse relvastamine ja turgudega manipuleerimine tahtliku gaasivoo katkemise kaudu on toonud kaasa energiahindade tõusu ELis, seades ohtu ELi majanduse.

Määrus kujutab endast ELi koordineeritud vastust, et kaitsta oma kodanikke ja majandust, vähendades sõltuvust Venemaa gaasist ja alandades ülemääraselt kõrgeid hindu.

Nõudluse koondamine ja ühine ostmine

Selleks et vältida teineteisest väljatõrjumist ja gaasitarnijate suuremat mõjuvõimu, saavad liikmesriigid koos energiaühenduse riikidega esitada oma gaasi impordivajadused Euroopa Komisjoni poolt tööle võetud teenuseosutajale, kes seejärel

  • arvutab kogunõudluse;
  • otsib tarnijatele pakkumisi ülemaailmsetel turgudel, et rahuldada kogunõudlust;
  • eraldab tarnetele juurdepääsuõigused, võttes arvesse proportsionaalset jaotust väiksemate ja suuremate osalejate vahel.

Gaasiettevõtjad ja gaasi tarbivad ettevõtted

  • peavad kasutama teenust gaasikoguste puhul, mis moodustavad 15 % nende vastavatest gaasihoidlate täitmise kohustustest 2023. aastal – kokku ligikaudu 13,5 miljardit kuupmeetrit ELis –, mille ületamisel on koondumine vabatahtlik, kuid põhineb samal mehhanismil;
  • võivad seejärel otsustada osta gaasi platvormi kaudu tarnijatelt, kes suudavad kogunõudlust rahuldada;
  • võivad koordineerida ostulepingute elemente või kasutada ühisostulepinguid, tingimusel et need on kooskõlas ELi konkurentsiõigusega.

Vene gaasi ühisostmine on välistatud.

Gaasihinna võrdlusuuring

Euroopa Liidu Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostöö Amet (ACER) töötab 31. märtsiks 2023 välja uue hinnapõhise võrdlusaluse, et stimuleerida vedela maagaasi stabiilset ja prognoositavat hinnakujundust.

Määrusega kehtestatakse Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA) kaudu päevasisese volatiilsuse juhtimise mehhanism * samapäevaste tehingute jaoks kauplemiskohtades, kus kaubeldakse energiaga seotud kaubatuletisinstrumentidega, et vältida järgmist:

  • ülemäärane hinnavolatiilsus kauplemispäeval ning
  • tuletisinstrumentide hindade kõikumine üle ülemise ja alumise piiri.

Liikmesriikide solidaarsus, et tagada elektritarnete järjepidevus ning oluliste tööstusharude ja kaitstud tarbijate kaitse *

Eeskirjad võimaldavad liikmesriikidel

  • vähendada mitteolulist gaasitarbimist (nt välisküte või soojendusega elamute ujumisbasseinid), et tarnida gaasi olulistele teenustele ja tööstusharudele;
  • määratleda, mida kujutab endast mitteoluline gaasitarbimine;
  • taotleda solidaarsust teistelt liikmesriikidelt, kui nad ei suuda tagada oma elektrisüsteemi jaoks vajalikke kriitilise tähtsusega gaasikoguseid;
  • selgitada erandeid nendest eeskirjadest, näiteks solidaarsuse alusel kaitstud tarbijad * (kodumajapidamised ja teatavad sotsiaalteenuste osutajad), gaasitarned elektrienergia tootmiseks ja transportimiseks, teatavad elutähtsad taristud ning sõjalise, riikliku julgeoleku ja humanitaarabiteenuste toimimiseks hädavajalikud rajatised;
  • kaitsta kaitstud tarbijaid (nt siseruumide küte, koolid ja haiglad) igas olukorras;
  • jagada gaasitarneid tõelise hädaolukorra korral.

Samuti kehtestatakse nendega vaike-normid solidaarsuse tagamiseks teistele liikmesriikidele hädaolukorras vastavalt määrusele (EL) 2017/1938 (vt kokkuvõte), kui asjaomased liikmesriigid ei ole sellises korras kokku leppinud.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Seda on kohaldatud alates 30. detsembrist 2022 ja seda kohaldatakse kuni 31. detsembrini 2024. Ülekandevõimsuse tõhusamat kasutamist käsitlevaid sätteid kohaldatakse alates 31. märtsist 2023.

TAUST

Määrus on kehtestatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 122, mis võimaldab tõsiste energiatarneraskuste tekkimisel võtta asjakohaseid majanduslikke meetmeid.

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Päevasisese volatiilsuse juhtimise mehhanism. Volatiilsuse juhtimise mehhanism, mille eesmärk on piirata suuri hinnaliikumisi elektri- ja gaasi tuletisinstrumentide turgudel samal kauplemispäeval.
Kaitstud tarbija. Kodutarbija, kes on ühendatud gaasijaotusvõrguga. Lisaks, kui liikmesriik nii otsustab, võib see tähendada ka ühte või mitut järgmiste seast, tingimusel et punktides 1 ja 2 osutatud väikesed või keskmise suurusega ettevõtjad (VKEd) või teenused ei moodusta ühiselt rohkem kui 20 % gaasi aastasest lõpptarbimisest selles liikmesriigis:

  • 1.

    VKE, kui see on ühendatud gaasijaotusvõrguga;

  • 2.

    esmase sotsiaalteenuse osutaja, kui see on ühendatud gaasijaotusvõrguga või ülekandevõrguga;

  • 3.

    kaugkütterajatis, kui see tarnib kütet kodutarbijatele, VKEdele või esmaste sotsiaalteenuste osutajatele, tingimusel et käitis ei saa minna üle muudele kütustele peale gaasi.

Solidaarsuse alusel kaitstud tarbija. Kodutarbija, kes on ühendatud gaasijaotusvõrguga. See võib hõlmata ka ühte või mõlemat järgmiste seast:

  • 1.

    kaugkütteseade, kui see on konkreetses liikmesriigis kaitstud tarbija, ja ainult niivõrd, kuivõrd see tarnib kütet kodumajapidamistele või esmaste sotsiaalteenuste osutajatele, mis ei ole haridus- ja avaliku halduse teenused;

  • 2.

    esmane sotsiaalteenuse osutaja, kui tegemist on kaitstud kliendiga konkreetses liikmesriigis, välja arvatud haridus- ja avaliku halduse teenused.

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 19. detsembri 2022. aasta määrus (EL) 2022/2576, millega suurendatakse solidaarsust gaasi ostmise parema koordineerimise, usaldusväärsete hinna võrdlusaluste ja piiriülese gaasikaubanduse abil (ELT L 335, 29.12.2022, lk 1–35)

Nõukogu määruse (EL) 2022/2576 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. juuni 2019. aasta määrus (EL) 2019/942, millega asutatakse Euroopa Liidu Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostöö Amet (uuesti sõnastatud) (ELT L 158, 14.6.2019, lk 22–53)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – Kolmas osa – Liidu sisepoliitika ja -meetmed – VIII jaotis – Majandus- ja rahapoliitika – 1. peatükk – Majanduspoliitika – Artikkel 122 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 100) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 98)

Viimati muudetud: 19.01.2024

Top