Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Gaasinõudluse vähendamise meetmed

Gaasinõudluse vähendamise meetmed

 

KOKKUVÕTE:

nõukogu määrus (EL) 2022/1369 gaasinõudluse kooskõlastatud vähendamise meetmete kohta

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Määruse eesmärk on tagada gaasivarustus Euroopa Liidus (EL), kohaldades vabatahtlikku nõudluse vähendamist ning parandades koordineerimist, järelevalvet ja aruandlust riiklike gaasinõudluse vähendamise meetmete kohta. Sellega nähakse ette võimalus kuulutada välja ELi häireolukord, millega kaasneb kogu ELi hõlmav nõudluse vähendamise kohustus.
  • Määrus võeti algselt vastu Venemaa Ukraina-vastase sõjalise agressiooni eskaleerumise taustal 2022. aasta kevadel, mis tõi kaasa gaasitarnete märgatava vähenemise, püüdes neid sihilikult kasutada poliitilise relvana. Määrust kohaldatakse ühe aasta jooksul alates 9. augustit 2022.
  • Muutmismäärusega (EL) 2023/706 pikendati ELi liikmesriikide gaasinõudluse vabatahtliku vähendamise eesmärki veel aasta võrra ja säilitati Euroopa Liidu Nõukogu võimalus käivitada ELi hoiatus.

PÕHIPUNKTID

Vabatahtlik nõudluse vähendamine

Muutmismääruse (EL) 2023/706 kohaselt peavad liikmesriigid tegema kõik endast oleneva, et vähendada gaasitarbimist vähemalt 15 % perioodil 1. aprillist 2023 kuni 31. märtsini 2024 (vähendamise periood) võrreldes keskmisega ajavahemikul 1. aprillist 2017 kuni 31. märtsini 2022 (vaatlusperiood).

See järgneb gaasinõudluse tõhusale vähendamisele kogu ELis enam kui 15 % võrra määrusega (EL) 2022/1369 hõlmatud esialgsel perioodil ajavahemikul augustist 2022 kuni jaanuarini 2023.

Nõudluse kohustuslik vähendamine, kui EL kuulutab välja häireolukorra

ELi hoiatuse korral on iga liikmesriik kohustatud vähendama gaasitarbimist vähemalt 15 % võrreldes võrdlusperioodi gaasitarbimisega. Nõudluse kohustusliku vähendamise eesmärgil tuleb arvesse võtta mis tahes nõudluse vähenemist, mille liikmesriigid on saavutanud ajavahemikul enne hoiatuse väljakuulutamist.

Nõukogu võib kuulutada välja ELi hoiatuse Euroopa Komisjoni ettepaneku alusel. Komisjon peab sellise ettepaneku esitama, kui ta leiab, et esineb

  • märkimisväärne gaasitarnete suure puudujäägi risk või
  • erakordselt suur nõudlus gaasi järele, mille tagajärjel gaasivarustuse olukord halveneb märkimisväärselt.

Samuti on komisjon kohustatud esitama häireolukorra väljakuulutamise ettepaneku ka juhul, kui seda taotleb viis või enam liikmesriikide pädevat asutust, kes on kuulutanud määruse (EL) 2017/1938 (vt kokkuvõte) kohaselt välja häireolukorra liikmesriigi tasandil.

Komisjon konsulteerib ka määruse (EL) 2017/1938 I lisas sätestatud asjaomaste riskirühmadega ja gaasikoordineerimisrühmaga.

Erandid

Kohustusliku 15 % vähendamisega seotud erandid on muuhulgas juhud, kui

  • liikmesriigi elektrisüsteem on sünkroniseeritud ainult kolmanda riigi elektrisüsteemiga ja seejärel desünkroniseeritakse, kui erand on vajalik süsteemi ohutu ja usaldusväärse toimimise tagamiseks;
  • liikmesriik ei ole otse ühendatud ühegi teise liikmesriigi ühendatud gaasisüsteemiga.

Liikmesriik võib piirata võrdlusaluseks võetavat gaasitarbimist nõudluse kohustusliku vähendamise arvutamisel:

  • gaasikoguse võrra, mis võrdub selle liikmesriigi 1. augusti 2022. aasta vahe-eesmärgi ja 1. augusti 2022. aasta seisuga hoiustatud tegeliku gaasikoguse vahega, tingimusel et selleks kuupäevaks täidab ta vahe-eesmärki;
  • võrdlusperioodil lähteainena* tarbitud gaasikoguse võrra.

Kui liikmesriigis tekib elektrikriis, võidakse teha osalisi, ajutisi või täielikke erandeid, kui puuduvad muud majanduslikud alternatiivid elektri tootmiseks vajaliku gaasi asendamiseks ilma energiavarustuse kindlust tõsiselt ohustamata.

Liikmesriikidele kehtivad tähtajad, mille jooksul nad peavad komisjoni teavitama, kui nad soovivad taotleda erandeid vastavalt võrdlusaluseks võetavale gaasitarbimisele või mis tahes muule erandile.

Meetmed nõudluse vähendamiseks

Nõudluse vähendamise meetmete rakendamise järelevalve eest vastutab iga liikmesriigi pädev asutus.

Liikmesriigid võivad vabalt valida sobivad meetmed nõudluse vähendamiseks. Need peaksid olema selgelt määratletud, läbipaistvad, proportsionaalsed, mittediskrimineerivad ja kontrollitavad, võttes arvesse määruses (EL) 2017/1938 sätestatud põhimõtteid. Meetmed

  • ei tohi põhjendamatult moonutada konkurentsi ega gaasi siseturgu;
  • ei tohi ohustada teiste liikmesriikide või ELi gaasivarustuskindlust;
  • peavad olema vastavuses määruse (EL) 2017/1938 sätetega kaitstud tarbijate osas.

Kaitstud klient on peamiselt kodutarbija, kes on ühendatud gaasivarustusega. Liikmesriigid võivad hõlmata ka väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid ja olulisi sotsiaalteenuseid ning selliseid üksuseid varustavaid kaugkütterajatisi, kui nad ei saa kasutada muid kütuseid peale gaasi.

Liikmesriigid võivad ka need kliendid selliste meetmete kohaldamisalast objektiivsete ja läbipaistvate kriteeriumide alusel välja jätta, võttes arvesse

  • majanduslikku tähtsust;
  • tarnehäire mõju ühiskondlikult tähtsatele tarneahelatele (sh järgsektoritele teistes liikmesriikides);
  • võimalikku pikaajalist kahju tööstuskäitistele;
  • võimalusi tarbimise vähendamiseks ja toodete asendamiseks ELis.

Samuti peavad liikmesriigid kaaluma

  • meetmeid, mille abil vähendada gaasi tarbimist elektrisektoris;
  • meetmeid, millega innustada tööstuses üleminekut muudele kütuseliikidele;
  • riiklikke teadlikkuse suurendamise kampaaniaid;
  • sihitud kohustusi kütte ja jahutuse vähendamiseks, et edendada üleminekut muudele kütuseliikidele ja vähendada tarbimist tööstuses.

Uus reegel konkreetsel juhul, kui gaasi tarbimine suureneb söelt gaasile ülemineku tõttu

Muutmismäärus (EL) 2023/706 sisaldab uut eeskirja, mille kohaselt võib liikmesriik nõudluse kohustusliku vähendamise eesmärgi arvutamiseks kasutatavat gaasi etalontarbimist kohandada suurema gaasitarbimise mahuga, mis tuleneb üleminekust söelt kaugküttes kasutatavale gaasile, kui see kasv on ajavahemikul 1. augustist 2023 kuni 31. märtsini 2024 vähemalt 8 % võrreldes võrdlusperioodi keskmise gaasitarbimisega, ja niivõrd, kuivõrd see suurenemine on otseselt üleminekuga seotud.

Koordineerimine, järelevalve, jõustamine ja läbivaatamine

Liikmesriigid peavad

  • tegema omavahel koostööd igas asjaomases riskirühmas;
  • ajakohastama määruse (EL) 2017/1938 kohaseid riiklikke hädaolukorra lahendamise kavasid 31. oktoobriks 2022;
  • konsulteerima enne muudetud hädaolukorra lahendamise kavade vastuvõtmist komisjoni ja asjaomaste riskirühmadega;
  • jälgima oma territooriumil nõudluse vähendamise meetmete rakendamist, esitades komisjonile aruande iga kahe kuu järel.

Kui kuulutatakse välja ELi hoiatus, tuleb aruanne esitada kord kuus.

Liikmesriigid võivad lisada oma aruandesse gaasitarbimise jaotuse valdkondade kaupa.

Kui komisjon teeb kindlaks riski, et liikmesriik ei suuda täita oma nõudluse kohustusliku vähendamise kohustust, palub komisjon liikmesriigil esitada kava, milles on esitatud tema strateegia selle kohustuse täitmiseks.

Komisjon pidi selle määruse ELi gaasitarnete üldist olukorda silmas pidades läbi vaatama ja esitama nõukogule 1. märtsiks 2024 aruande selle läbivaatamise peamiste järelduste kohta. Selle aruande põhjal pidi komisjon otsustama, kas teha ettepanek pikendada määruse (EL) 2022/1369 kohaldamisaega.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

  • Määrust (EL) 2022/1369 kohaldatakse alates 9. augustist 2022 ja muutmismäärust (EL) 2023/706 alates 1. aprillist 2023.
  • Muutmismäärust (EL) 2023/706 kohaldati kuni 31. märtsini 2024.

TAUST

Hoolimata määruse (EL) 2022/1369 alusel saavutatud nõudluse vähenemisest talvel 2022–2023, mure energiavarustuse kindluse pärast talvel 2023–2024 püsis, kusjuures 2023. aasta suvel ja sügisel esines märkimisväärseid kõikumisi, mil hinnad tõusid mõne nädalaga rohkem kui 50 %.

Komisjoni 2024. aasta veebruari ülevaates (mida on mainitud eespool) leiti, et 2022. aasta augustist kuni 2023. aasta detsembrini vähendas EL ühiselt gaasinõudlust 18 %, säästes ligikaudu 101 miljardit kuupmeetrit gaasi. Vähenemine ületas tegelikult 2022. aasta suvel seatud eesmärgi ja oli otsustava tähtsusega tarnete stabiilsuse säilitamisel, ELi energiaturgude stabiliseerimisel ja Ukrainaga solidaarsuse näitamisel.

Eespool toodut arvesse võttes tegi komisjon ettepaneku, et määruse (EL) 2022/1369 kehtivuse pikendamise asemel võetaks vastu nõukogu soovitus gaasinõudluse vähendamise meetmete jätkamise kohta. Sellest tulenevalt võttis nõukogu 25. märtsil 2024 vastu soovituse gaasinõudluse vähendamise koordineeritud meetmete jätkamise kohta. See julgustab liikmesriike jätkama vabatahtlike meetmete võtmist, et säilitada gaasinõudluse kollektiivne vähendamine 15 % võrreldes keskmise nõudlusega 2017. aasta aprillist kuni 2022. aasta märtsini.

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Lähteaine. Maagaasi „mitteenergeetiline kasutamine“, nagu on osutatud komisjoni (Eurostat) energiabilansside arvutustes.

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 5. augusti 2022. aasta määrus (EL) 2022/1369, mis käsitleb gaasinõudluse vähendamise koordineeritud meetmeid (ELT L 206, 8.8.2022, lk 1–10)

Määruse (EL) 2022/1369 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Nõukogu 25. märtsi 2024. aasta soovitus, milles käsitletakse gaasinõudluse vähendamise koordineeritud meetmete jätkamist (ELT C, C/2024/2476, 27.3.2024)

Komisjoni aruanne nõukogule: gaasinõudluse vähendamise koordineeritud meetmeid käsitleva määruse (EL) 2022/1369 (mida on muudetud määrusega (EL) 2023/706) toimimise läbivaatamine (COM(2024) 88 final, 27.2.2024).

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – „Säästame gaasi turvalise talve nimel“ (COM(2022) 360 final, 20.7.2022)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – Kava „REPowerEU“ (COM(2022) 230 final, 18.5.2022)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2017. aasta määrus (EL) 2017/1938, mis käsitleb gaasivarustuskindluse tagamise meetmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 994/2010 (ELT L 280, 28.10.2017, lk 1–56)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. juuli 2009. aasta määrus (EÜ) nr 715/2009 maagaasi ülekandevõrkudele juurdepääsu tingimuste kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1775/2005 (ELT L 211, 14.8.2009, lk 36–54)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 08.02.2024

Top